Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ανοιχτή μπάφλα...

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #31 by Dr Pan K » Thu Dec 28, 2017 6:02 pm

Πανο, το Spatial δεν είναι για μικρό χώρο και δεν χρονίζουν οι μονάδες του σε near field.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #32 by pankon » Thu Dec 28, 2017 6:06 pm

Dr Pan K wrote:Πανο, το Spatial δεν είναι για μικρό χώρο και δεν χρονίζουν οι μονάδες του σε near field.


:-( [shrug] :-(
User avatar
Zakman35
Posts: 137
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #33 by Zakman35 » Thu Dec 28, 2017 8:07 pm

pankon wrote:
Dr Pan K wrote:Καλά, αν μπορούσα να έχω ότι μηχάνημα ήθελα δεν μου έφταναν ούτε τα ανάκτορα του Buckingham. Αλλά επειδή τα open baffle έχουν σίγουρα ενδιαφέρον και επειδή ενα δωμάτιο μεγάλο με ψηλό ταβάνι και συμμετρικο το εχω ..


Για μένα που έχω μικρό δωμάτιο, αλλά με ψηλό ταβάνι, δεν υπάρχει κανένα ηχείο ανοιχτής μπάφλας; Ο φίλος μου, o Vinnie, ακούει τα Spatial M3 Triode Master σε near-field. Τον μπαγάσα, μας δημιουργεί μπελάδες...


Υπάρχουν τα LXmini http://www.linkwitzlab.com/LXmini/Introduction.htm

Είναι ανοιχτή μπάφλα από τα 700 Hz και επάνω με ελεγχόμενη όμως την πίσω διασπορά, οπότε μπορούν να παίξουν και κοντά στον πίσω τοίχο.
Το χαμηλό είναι απεριοδική γραμμή μεταφοράς και προορίζονται για χώρους μέχρι 25 τ.μ.

Είναι βέβαια ενεργά, οπότε χρειάζονται 4 κανάλια ενίσχυσης και DSP.

εδώ τα δικά μου.
myLXmini.jpg
myLXmini.jpg (154.23 KiB) Viewed 3295 times



myLXmini2.jpg
myLXmini2.jpg (750.68 KiB) Viewed 3295 times
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #34 by dapost » Thu Dec 28, 2017 8:14 pm

Sweeeeet!
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #35 by Dr Pan K » Thu Dec 28, 2017 8:14 pm

Εμενα τα LX mini (τα πιο παλιά, Pluto νομιζω, που ειχε φτιάξει ο Zakman) μου άρεσαν πολυ. Αλλα ο Χαρης τα δουλεύει με πολλές ρυθμίσεις και ψηφιακό cross οπότε τα πάει οπου θέλει. Είχαμε κανει και κάτι ενδιαφέρουσες δοκιμές με αυτα ....... Δουλεουν σε μικρο δωματιο αλλα δεν νομιζω να εχουν νοημα για καποιον που εχει Harbeth φρεσκα του κουτιου ;-)
Παναγιώτης
User avatar
morfeas
Posts: 28
Joined: Sun Apr 17, 2016 8:40 pm
Contact:

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #36 by morfeas » Fri Jan 05, 2018 3:47 pm

Amazon, πριν μερικά χρόνια σε δωμάτιο έκθεσης στην Αθήνα με ASR ήταν καταπληκτικό!

http://www.amazon-audio.de/Engl_AMA_amt_one.html

Image
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #37 by dapost » Fri Jan 05, 2018 4:14 pm

Καταπληκτικό, το θυμάμαι και εγώ.

Αλήθεια, τέτοιο ΑΜΤ tweeter βρισκει κανείς στο εμπόριο; Είναι αυτό;

http://esslabsusa.com/heil-amt/
Δημήτρης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #38 by BityaBit » Fri Jan 05, 2018 4:31 pm

Kαταπληκτικό ηχείο με σαφή πάντως χαρακτήρα (ήμουν και εγώ εκει) . Κρίμα που δεν παράγεται πλέον πραγματικά άξιζε.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #39 by Dr Pan K » Fri Jan 05, 2018 5:06 pm

Το ενδιαφέρον είναι ότι ο σχεδιαστής των πικάπ Amazon στα "νιατα" του σχεδίαζε ηχεία.
Παναγιώτης
x.o.
Posts: 38
Joined: Sun Jan 07, 2018 6:49 pm

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #40 by x.o. » Sun May 20, 2018 1:25 pm

Καλημέρα, βλέποντας το θεμα της ανοιχτής μπάφλας, θελω να μοιραστώ την εμπειρία μου μετά από 10ετη συμβίωση με ηχείο αντίστοιχης φιλοσοφίας τουλάχιστον στο χαμηλό.
Πρόκειται για συνδυσμό δορυφόρου-ενεργού υπογούφερ που σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε στη Δράμα από την εταιρεία "ΥΔΡΑΜΑ" η οποία βρίσκεται στην αγορά του ήχου (HI-Fi και επαγγελματοκού) περισσότερο από 30 χρόνια.
Ο δορυφόρος είναι δίπολο με ίδια σχεδίαση και μκονάδες στην μπροστά και την πίσω μπάφλα, συγκεκριμένα από δύο mid της Audax και ένα tweeter σε διαταξη D' Appolito . Οι μονάδες είναι scanspeak μπροστα και audax πίσω. Ο δορυφόρος είναι ευαίσθητος 94db περίπου σε κλειστό κουτί, και έχει παραδοσιακό κύκλωμα διαχωρισμού συχνοτήτων. Ωστόσο, για μεγαλύτερη ευχρηστία υπάρχουν μπόρνες για μείωση 0,5 και 1 db για τα πρίμα.
Το ενεργό υπογούφερ είναι αννοιχτό μπρος και πίσω και το "κουτί" χρησιμεύει πρακτικά μόνο για στήριξη των μεγαφώνων 2Χ12΄΄ ανα ηχείο ειδική παραγγελία από τον κατασκευαστή, σύμφωνα με δικές του προδιαγραφές.
Το ενεργό crossover βρίσκεται μέσα στα κουτιά των ενισχυτών χαμηλών και εμφανίζεται συνειδητά μόνο ένα volume για τον έλεγχο της στάθμης (για να ακούω και λίγο μουσική και να μην παίζω συνέχεια με ρυθμίσεις). Καθε μεγάφωνο ενισχύεται από έναν τελικό ενισχυτή 250 watt περίπου στα 4 Ohm.
Η τοποθέτηση είναι πολύ δύσκολη και μετά από πειραματισμούς κατέληξα σε απόσταση μπροστινής μπάφλας από τον τοιχο πίσω από τα ηχεία 1,70m περίπου με πάρα πολύ ελαφρό toe in.
Η απόσταση των ηχείων είναι 2.05m μεταξύ των κέντρων των tweeter ενω η θέση ακρόασης απέχει 2,70m από τον άξονα μεταξύ των ηχείων.
Διαστασεις δωματίου 4,00Χ6,00m μόνο για ήχο με κέθε ακουστική φροντίδα .
Ο ήχος είναι μεγάλως με εξαιρετική σκηνή, αληθοφάνεια και φοβερή αίσθηση των χώρων. Μοναδικό πιθανόν πρόβλημα είναι η μικρή έλλειψη ενέργειας στα μεσποχαμηλά, πράγμα που γίνεται σαφές μόνο σε ακρόαση ίδιων ηχογραφήσεων με μεγάλα συμβατικά ηλεκροδυναμικά ηχεία. Πάντως για τα γούστα μου αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα. Συγνώμη για το σεντόνι, αλλα δεν μπόρεσα να ανεβάσω σχετικές φωτογραφίες.

Return to “Ηχεία”



Login · Register