Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Εντυπώσεις από Vinnie Rossi LIO;

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Εντυπώσεις από Vinnie Rossi LIO;

Unread post #1 by pankon » Thu Jun 08, 2017 1:05 pm

Μεγάλο ενδιαφέρον μου έχει δημιουργηθεί για τον ολοκληρωμένο ενισχυτή LIO του Vinnie Rossi, και συγκεκριμένα όταν είναι ενσωματωμένο και το DHT module (Direct Heated Triode). http://www.vinnierossi.com/dht_pre/

Γιατί;

1) Αφενός τροφοδοτείται ο LIO από αυτόματα επαναφορτιζόμενους πυκνωτές, άρα ο ενισχυτής είναι αποκομμένος από το ηλεκτρικό δίκτυο (με όλες τις θετικές συνέπειες)

2) Αφετέρου, έχει τη δυνατότητα να δέχεται πολλά διαφορετικά μοντέλα από λάμπες, όπως 300B, SV-811, PX4, 2A3, 45A, κτλ. Δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερο παιχνίδι... [dance] , και τέλος

3) Είναι modular, δηλαδή συμπεριλαμβάνει προαιρετικά διάφορα modules, όπως phono stage, DAC, ενισχυτή ακουστικών, MOSFET τελικό (25W).

Αναρωτιέμαι εάν κάποιος αναγνώστης του forum είχε την ευκαιρία ακρόασης του συγκεκριμένου ενισχυτή σε κάποια έκθεση και να μας μεταφέρει την άποψή του.

(Σημείωση: Δεν έχω κανένα προσωπικό όφελος από την εταιρία Vinnie Rossi, οπότε το ενδιαφέρον είναι καθαρά ενημερωτικό).
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Εντυπώσεις από Vinnie Rossi LIO;

Unread post #2 by Dr Pan K » Thu Jun 08, 2017 6:19 pm

DSC08144.JPG
DSC08144.JPG (883.15 KiB) Viewed 4382 times


DSC08145.JPG
DSC08145.JPG (1.17 MiB) Viewed 4382 times


Τον Vinnie τον συναντήσαμε στο Μοναχο αλλα ηταν ισόγειο και συμπεράσματα προφανώς δεν μπορέσαμε να βγάλουμε. Επειδη εχει συνεργαστεί με το Part Time Audiophile και οι φίλοι απο εκει τον συμπαθούν πολυ σκέφτηκα να κανουμε μια σύντομη γνωριμία, μου φανηκε και εμενα πολυ συμπαθητικός.

Τα μηχανήματα απο κοντά ειναι καλοφινιρισμενα και οι τιμες πολυ λογικές. Υπάρχει ενα μικρο μειονέκτημα, οταν η τροφοδοσία περνάει απο την μια μπάνκα supercaps στην αλλη ακούγεται ενα "κλικ" το οποιο κάποιους τους ενοχλεί (και κάποιους οχι). Απ οσο ξερω ακομα δεν εχει λυθεί αυτο το θεμα, κατα τ'αλλα ακουω μονο διθυράμβους για τις συσκευές του Rossi.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Εντυπώσεις από Vinnie Rossi LIO;

Unread post #3 by pankon » Thu Jun 08, 2017 6:47 pm

Dr Pan K wrote:
DSC08144.JPG


DSC08145.JPG


Τον Vinnie τον συναντήσαμε στο Μοναχο αλλα ηταν ισόγειο και συμπεράσματα προφανώς δεν μπορέσαμε να βγάλουμε. Επειδη εχει συνεργαστεί με το Part Time Audiophile και οι φίλοι απο εκει τον συμπαθούν πολυ σκέφτηκα να κανουμε μια σύντομη γνωριμία, μου φανηκε και εμενα πολυ συμπαθητικός.

Τα μηχανήματα απο κοντά ειναι καλοφινιρισμενα και οι τιμες πολυ λογικές. Υπάρχει ενα μικρο μειονέκτημα, οταν η τροφοδοσία περνάει απο την μια μπάνκα supercaps στην αλλη ακούγεται ενα "κλικ" το οποιο κάποιους τους ενοχλεί (και κάποιους οχι). Απ οσο ξερω ακομα δεν εχει λυθεί αυτο το θεμα, κατα τ'αλλα ακουω μονο διθυράμβους για τις συσκευές του Rossi.


Παναγιώτη,
ευχαριστούμε για το "ρεπορτάζ" από το Μόναχο. Καλά έκανες και γνωρίστηκες με τον Vinnie. Με την πρώτη ευκαιρία με βλέπω να γίνομαι πελάτης του. Είμαι αρκετά ψημένος (για να μην πω καμένος -)).

Όσον αφορά το κλικ που αναφέρεις, αυτό έχει λυθεί με κάποιες βελτιώσεις που έκανε ο Vinnie πρόσφατα (τους τελευταίους μήνες) και πλέον ο LIO έχει "silent switching" (που ούτως ή άλλως γινόταν κάθε 15-20' ακρόασης, ανάλογα με το φορτίο).

Η πρόσφατη "ανακάλυψη"-αποκάλυψη λάμπας για το LIO είναι η PX4 της KR Audio, που όσοι την άκουσαν, ξετρελάθηκαν.

Α, και για να μην ξεχάσω, υπάρχουν άλλα δυο χαρακτηριστικά, που τα βρίσκω εξόχως ενδιαφέροντα με τον Vinnie: α) χρησιμοποιεί συνήθως ηχεία Harbeth και στο δικό του προσωπικό σύστημα (M40.2), αλλά και στις εκθέσεις/παρουσιάσεις και β) ακούει near-field.

My kinda guy!

(Άσχετο, αλλά ο άλλος ιδιαίτερα ενδιαφέρων τύπος στο hi-fi είναι -κατά τη γνώμη μου- ο Jeff Catalano της High Water Sound στη Νέα Υόρκη)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Εντυπώσεις από Vinnie Rossi LIO;

Unread post #4 by Dr Pan K » Thu Jun 08, 2017 6:53 pm

Ο Catalano εχει καλο όνομα και λένε οι απο εκει οτι στήνει σωστά δωμάτια.

Σε βλέπω με ενα Lio οσονούπω.. Έχει αντιπρόσωπο Ελλάδα?
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Εντυπώσεις από Vinnie Rossi LIO;

Unread post #5 by pankon » Thu Jun 08, 2017 7:07 pm

Dr Pan K wrote:Ο Catalano εχει καλο όνομα και λένε οι απο εκει οτι στήνει σωστά δωμάτια.

Σε βλέπω με ενα Lio οσονούπω.. Έχει αντιπρόσωπο Ελλάδα?


Όχι, δεν έχει αντιπρόσωπο ο Vinnie. Πουλάει direct. Ναι, μακάρι να μπορέσω να πάρω έναν LIO. Έχω ακούσει ότι πάει πολύ καλά με idler πικάπ (πλάκα κάνω). Με πολύ ενδιαφέρον θα ήθελα να συγκρίνω τον LIO με τους Croft που έχω τώρα (προ Micro25R και δυο τελικούς monoblock Series7R).

Διάβαζα πρόσφατα από πολλούς χρήστες ότι o LIO παίζει εκπληκτικά τα KEF LS50... (αυτό να δω...)

Εκείνο βέβαια που με φτιάχνει πολύ είναι να μπορώ να αλλάζω λάμπες και μάλιστα διαφορετικών τύπων. Π.χ. βγάλε τις 300Β, βάλε τις SV811. Βγάλε τις SV811, βάλε τις PX4, κ.ο.κ. Τι άλλο να θέλει ένας λάτρης της λάμπας;;; Παράδεισος!

Όσο για τον Catalano, μου έχει πει ότι τα ηχεία Horning έχουν από τα καλύτερα vfm στο hi-end. Θα τα έπαιρνε μαζί του στο νησί... (λες να πάει για survivor; :-D )
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Εντυπώσεις από Vinnie Rossi LIO;

Unread post #6 by pankon » Thu Jun 08, 2017 7:10 pm

Α, ναι. Και ξέχασα να πω ότι ο LIO έχει και module με phono stage, που περιλαμβάνει 1 θύρα MM και 2 θύρες MC με remote cartridge loading. Δηλαδή κάθεσαι στο sweet spot κι αλλάζεις ρυθμίσεις στην MC κεφαλή με το τηλεχειριστήριο!!! (τι να πω κι εγώ ο καημένος, που για να αυξομειώσω την ένταση στον croft μου, έχω δυο ποτενσιόμετρα και κανένα τηλεχειριστήριο. Μόνο από κοντά! -)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Εντυπώσεις από Vinnie Rossi LIO;

Unread post #7 by Dr Pan K » Thu Jun 08, 2017 7:16 pm

Καταλαβα. Θα τον εχεις αγοράσει μεσα σε λίγους μήνες το πολυ... Τι να πω? με 'γειές απο τώρα?
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Εντυπώσεις από Vinnie Rossi LIO;

Unread post #8 by pankon » Thu Jun 08, 2017 7:21 pm

Dr Pan K wrote:Καταλαβα. Θα τον εχεις αγοράσει μεσα σε λίγους μήνες το πολυ... Τι να πω? με 'γειές απο τώρα?


Όπως λέει η διαφήμιση "το μαλλί είναι μπόλικο", πότε δύσκολο το βλέπω για τους επόμενους μήνες. Μακάρι να γινόταν, αλλά μπααα...

Τουλάχιστον με τα Harbeth θα έχουμε ένα ξεκίνημα, που όπως μου έχει πει ο Glenn Croft "Harbeths work well" (αγγλικό μπλαζέ ύφος...)
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Εντυπώσεις από Vinnie Rossi LIO;

Unread post #9 by pankon » Fri Oct 13, 2017 8:34 pm

pankon wrote:
Dr Pan K wrote:Καταλαβα. Θα τον εχεις αγοράσει μεσα σε λίγους μήνες το πολυ... Τι να πω? με 'γειές απο τώρα?


Όπως λέει η διαφήμιση "το μαλλί είναι μπόλικο", πότε δύσκολο το βλέπω για τους επόμενους μήνες. Μακάρι να γινόταν, αλλά μπααα...

Τουλάχιστον με τα Harbeth θα έχουμε ένα ξεκίνημα, που όπως μου έχει πει ο Glenn Croft "Harbeths work well" (αγγλικό μπλαζέ ύφος...)


Πάντως φαίνεται ότι ο LIO του Vinnie συνεχίζει να παίρνει πολύ θετικές κριτικές. Τελευταία εμφάνιση στο RMAF 2017 και κάλυψη από τον Rafe Arnott
https://parttimeaudiophile.com/2017/10/13/rmaf-2017-vinnie-rossi-brings-the-magic-of-his-amplification-design-to-denver/

Return to “Ενισχυτές”



Login · Register