Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Λάμπες (λυχνίες) E88CC

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Λάμπες (λυχνίες) E88CC

Unread post #1 by pankon » Mon Feb 19, 2018 8:10 pm

Εν αναμονή ενός νέου DAC (LAB DAC1 SE), που χρησιμοποιεί μια E88CC στην έξοδο (και συγκεκριμένα μια Gold Lion Genalex σύγχρονης παραγωγής), μπήκα στον πειρασμό να αρχίσω το γνωστό παιχνίδι, που λέγεται valve-rolling ή tube-rolling (ανάλογα αν μιλάτε Αγγλικά ή Αμερικάνικα).

Ώσπου λοιπόν να εμφανιστεί το DAC, αναμένουμε και κάποιες NOS λάμπες, που μόλις παραγγέλθηκαν. Πιο συγκεκριμένα:

Tesla
RCA
Siemens
Philips

Τα υπόλοιπα, όταν κάνουμε τις σχετικές ακροάσεις...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Λάμπες (λυχνίες) E88CC

Unread post #2 by Dr Pan K » Mon Feb 19, 2018 9:50 pm

e88cc SQ.jpg
e88cc SQ.jpg (53.45 KiB) Viewed 3515 times


Σαν προσωπικό σημείο αναφοράς εχω την Philips Miniwatt Special Quality με τα χρυσά ποδαράκια.

Ετυχε να την χρησιμοποιώ σε ενα παλιο DAC, την "περίφημη" Lampucera, αντικαθιστώντας κατι συγχρονο, με εξαιρετικά αποτελεσματα. Σαν λαμπα η SQ ειναι all around, δεν θα έλεγα οτι εχει ενα συγκεκριμένο δυνατό σημείο αλλα περισσότερο οτι δεν εχει κανένα απολύτως ελάττωμα. Τωρα αν κάποιος θελει το απόλυτο χαμηλό ή τον ιδιαίτερο αερα ανάμεσα στα οργανα θα πρότεινα κατι διαφορετικό (Γερμνικες λάμπες στην πρώτη περίπτωση απο Telefunken και Brimar στην δεύτερη)

Και γενικά θα απέφευγα τις Mullard γιατι εχει γεμίσει η αγορα απομιμήσεις, θελει μεγάλη εμπειρία για να καταλάβεις τι αγοράζεις και ακόμα και αν το καταλάβεις, αντε να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Λάμπες (λυχνίες) E88CC

Unread post #3 by pankon » Mon Feb 19, 2018 10:01 pm

Dr Pan K wrote:
e88cc SQ.jpg


Σαν προσωπικό σημείο αναφοράς εχω την Philips Miniwatt Special Quality με τα χρυσά ποδαράκια.

Ετυχε να την χρησιμοποιώ σε ενα παλιο DAC, την "περίφημη" Lampucera, αντικαθιστώντας κατι συγχρονο, με εξαιρετικά αποτελεσματα. Σαν λαμπα η SQ ειναι all around, δεν θα έλεγα οτι εχει ενα συγκεκριμένο δυνατό σημείο αλλα περισσότερο οτι δεν εχει κανένα απολύτως ελάττωμα. Τωρα αν κάποιος θελει το απόλυτο χαμηλό ή τον ιδιαίτερο αερα ανάμεσα στα οργανα θα πρότεινα κατι διαφορετικό (Γερμνικες λάμπες στην πρώτη περίπτωση απο Telefunken και Brimar στην δεύτερη)

Και γενικά θα απέφευγα τις Mullard γιατι εχει γεμίσει η αγορα απομιμήσεις, θελει μεγάλη εμπειρία για να καταλάβεις τι αγοράζεις και ακόμα και αν το καταλάβεις, αντε να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.


Συμφωνώ με τα σχόλιά σου, Παναγιώτη, για τις απομιμήσεις των Mullard. Το ίδιο ισχύσει βέβαια και για Telefunken (όλα τα μοντέλα), αλλά και για τις Tesla (ειδικά τις E83CC).

Τυχαίνει να έχω μια αξιόπιστη και δοκιμασμένη πηγή στην Αγγλία, που έχει μεγάλη γνώση στις Αγγλικές λάμπες. Αυτός με ενημέρωσε ότι ειδικά στις E88CC, η Mullard λάμπες δεν δίνουν καλό ήχο. Και μου είπε να κοιτάξω άλλες μάρκες. Θα μου δώσει όμως Brimar SQ, όπως επίσης και Amperex να δοκιμάσω.

Με βλέπω να γεμίζω αρκετά βράδια μου μέχρι το καλοκαίρι...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Λάμπες (λυχνίες) E88CC

Unread post #4 by Dr Pan K » Mon Feb 19, 2018 10:08 pm

Oι Brimar ειναι εξαιρετικές λαμπες (γενικα) και με διαφορα οι πιο αδικημένες. Ολοι ξερογλείφονται για Telefunken και Mullard και χανουν ευκαιρίες σε Brimar που παιζουν τα ιδια και καλυτερα..
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Λάμπες (λυχνίες) E88CC

Unread post #5 by pankon » Mon Feb 19, 2018 10:17 pm

Dr Pan K wrote:Oι Brimar ειναι εξαιρετικές λαμπες (γενικα) και με διαφορα οι πιο αδικημένες. Ολοι ξερογλείφονται για Telefunken και Mullard και χανουν ευκαιρίες σε Brimar που παιζουν τα ιδια και καλυτερα..


Συμφωνώ απόλυτα. Έχω δυο ματσαρισμένες Brimar ECC83 (που αγόρασα από τον γνωστό μου στην Αγγλία) και παίζουν πάρα πολύ καλά στους Croft.

Στη φωτό φαίνονται οι Brimar μου (ECC83), μαζί με δυο άλλες εξαιρετικές Tesla E83CC (προσοχή, άλλο ECC83 κι άλλο E83CC, αν και είναι συμβατές μεταξύ τους).

My_Tesla+Brimar_1.jpg
My_Tesla+Brimar_1.jpg (1.07 MiB) Viewed 3510 times
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Λάμπες (λυχνίες) E88CC

Unread post #6 by pankon » Wed Feb 21, 2018 11:32 pm

pankon wrote:
Dr Pan K wrote:Oι Brimar ειναι εξαιρετικές λαμπες (γενικα) και με διαφορα οι πιο αδικημένες. Ολοι ξερογλείφονται για Telefunken και Mullard και χανουν ευκαιρίες σε Brimar που παιζουν τα ιδια και καλυτερα..


Συμφωνώ απόλυτα. Έχω δυο ματσαρισμένες Brimar ECC83 (που αγόρασα από τον γνωστό μου στην Αγγλία) και παίζουν πάρα πολύ καλά στους Croft.

Στην παρακάτω φωτό φαίνονται οι Brimar μου (ECC83) μαζί με δυο άλλες εξαιρετικές Tesla E83CC (προσοχή, άλλο ECC83 κι άλλο E83CC, αν και είναι συμβατές μεταξύ τους).
...


Οι Brimar ECC83 φαίνονται επί τω έργω στο regulation stage του προενισχυτή (Croft Micro25R). Οι δυο λυχνίες τέρμα αριστερά είναι για το phono stage και είναι NOS Tesla E83CC (με frame grid και κατασκευή τον Μάιο του 1972).

IMG_2694.jpg
IMG_2694.jpg (835.66 KiB) Viewed 3485 times


Βέβαια, ακόμα πιο εντυπωσιακές από τις Brimar στο regulation stage είναι το άλλο ζευγάρι Tesla E83CC (με άσπρα στοιχεία και κατασκευή τον Αύγουστο του 1982).

IMG_2695.jpg
IMG_2695.jpg (992.31 KiB) Viewed 3485 times

Return to “Ενισχυτές”



Login · Register