Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ρευμα / Πολυμπριζα / Φιλτρα κλπ.

MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: Ρευμα / Πολυμπριζα / Φιλτρα κλπ.

Unread post #11 by MichaelV » Thu May 04, 2017 12:36 am

Παναγιώτη το βλέπω χλωμό, γιατί σχεδόν δεν ξέρει να χειρίζεται ούτε το word, ή το e-mail!! Γι'αυτό και δεν έχει γίνει "άυλος" και μας ψέγει (μεταξύ σοβαρού και αστείου) ότι εμείς είμαστε "ψηφιακοί" και ..προδότες του αναλογικού ήχου!
Παρ' όλ' αυτά είναι η συνεκτική ουσία της "μαφίας του κάμπου" και παρά τα πειράγματα μας και τις κόντρες μας τον αγαπάμε, πέραν του ότι είναι πολύ διαβασμένος σε jazz αναλογικό software!
Οπότε, με την άδειά του πάντα, ότι γίνεται εκεί, και μέχρι τυχόν να μεταπειστεί για συμμετοχή εδώ, θα μεταφέρω εγώ ή/και ο Βαγγέλης φυσικά, τα εκεί συμβαίνοντα....
Μιχάλης
Υ.Γ. Άσε που θα .."μαγαρίσουμε" το audiohub με ..Magnepan! :-)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ρευμα / Πολυμπριζα / Φιλτρα κλπ.

Unread post #12 by Dr Pan K » Thu May 04, 2017 7:41 am

MichaelV wrote:Υ.Γ. Άσε που θα .."μαγαρίσουμε" το audiohub με ..Magnepan! :-)


Αυτό είναι όντος σοβαρό θέμα, μέχρι τώρα την έχουμε γλιτώσει...
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Audioforte MPF-37

Unread post #13 by angpsi » Wed Aug 30, 2017 7:31 pm

Και εν τω μεταξύ οι mid-fi ανοησίες συνεχίζονται: εκεί που χάζευα αμέριμνος στο eBay χτύπησα αυτό για $90 μαζί με μεταφορικά. Ειλικρινά δεν ξέρω τι με έπιασε, εκτός από το γνωστό ότι (πράγματι) 'το βράδυ ακούω καλύτερα'. Το εξαιρετικά περίεργο είναι ότι δεν κατάφερα να βρω οποιαδήποτε πληροφορία στο Google, ενώ από την άλλη μεριά το φίλτρο φαίνεται καλοφτιαγμένο. Ξέρει κανείς τίποτα για δαύτο;

Ελπίζω να βρεθούμε γρήγορα για να με μαζέψετε, τουλάχιστον να προλάβω να επιστρέψω το Eitr ή/και τα DT990pro για refund όσο έχω περιθώριο (για το Schiit μετράνε δύο εβδομάδες από αύριο αν παραλάβω κανονικά)!

Image
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Audioforte MPF-37

Unread post #14 by angpsi » Wed Aug 30, 2017 7:33 pm

(Πείτε μου να σταματήσω.)
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Audioforte MPF-37

Unread post #15 by angpsi » Wed Aug 30, 2017 7:48 pm

angpsi wrote:Το εξαιρετικά περίεργο είναι ότι δεν κατάφερα να βρω οποιαδήποτε πληροφορία στο Google (...)

Με την εξαίρεση ότι είχε αλλάξει χέρια παλιότερα στο eBay για €129 + μεταφορικά.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Audioforte MPF-37

Unread post #16 by Dr Pan K » Wed Aug 30, 2017 8:08 pm

angpsi wrote:
angpsi wrote:Το εξαιρετικά περίεργο είναι ότι δεν κατάφερα να βρω οποιαδήποτε πληροφορία στο Google (...)

Με την εξαίρεση ότι είχε αλλάξει χέρια παλιότερα στο eBay για €129 + μεταφορικά.


Αγγελε το ποστ για το φιλτρο το μετεφερα στο σχετικο νημα για να μην χαλαμε το αλλο με τον head fi εξοπλισμο. Το συγκεκριμένο φίλτρο δεν το γνωρίζω αλλα κάτι λεει για 3700W οποτε αν ο σκοπός σου ειναι να βελτιώσεις κατι στο σύστημα ακουστικων απο θεμα βαταζ θα σε καλυψει με ανεση. Η τιμη ειναι μάλλον λογική οπότε στην χειρότερη περίπτωση το ξαναπουλας.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Audioforte MPF-37

Unread post #17 by angpsi » Wed Aug 30, 2017 8:24 pm

Dr Pan K wrote:
angpsi wrote:
angpsi wrote:Το εξαιρετικά περίεργο είναι ότι δεν κατάφερα να βρω οποιαδήποτε πληροφορία στο Google (...)

Με την εξαίρεση ότι είχε αλλάξει χέρια παλιότερα στο eBay για €129 + μεταφορικά.


Αγγελε το ποστ για το φιλτρο το μετεφερα στο σχετικο νημα για να μην χαλαμε το αλλο με τον head fi εξοπλισμο. Το συγκεκριμένο φίλτρο δεν το γνωρίζω αλλα κάτι λεει για 3700W οποτε αν ο σκοπός σου ειναι να βελτιώσεις κατι στο σύστημα ακουστικων απο θεμα βαταζ θα σε καλυψει με ανεση. Η τιμη ειναι μάλλον λογική οπότε στην χειρότερη περίπτωση το ξαναπουλας.

Δικαίως το μετακίνησες Παναγιώτη, ευχαριστώ. Κι εμένα αυτό ήταν περίπου το σκεπτικό μου, χαίρομαι που επιβεβαιώνεις. Για να δούμε...
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Ρευμα / Πολυμπριζα / Φιλτρα κλπ.

Unread post #18 by angpsi » Thu Oct 05, 2017 1:18 pm

Επανέρχομαι στο thread καθώς σήμερα το ξεκοίλιασα. Σαφώς ντιούικη κατασκευή, ωστόσο επειδή δεν έχω καθόλου τεχνικές γνώσεις σας παραθέτω φωτογραφίες των σωθικών για να τα διαβάσετε και να μου πείτε κι εμένα τι σόι πράγμα πήρα.

Γενικά καταλαβαίνω ότι πρόκειται για ένα παθητικό φίλτρο στο οποίο έχουν μπει ένα κυριλέ (;) καλώδιο και μια heavy duty μπρίζα της ABB.

IMG_6560.jpg
IMG_6560.jpg (1.11 MiB) Viewed 3903 times
IMG_6564.jpg
IMG_6564.jpg (967.96 KiB) Viewed 3903 times
IMG_6563.jpg
IMG_6563.jpg (1007.72 KiB) Viewed 3903 times
IMG_6562.jpg
IMG_6562.jpg (1.1 MiB) Viewed 3903 times
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ρευμα / Πολυμπριζα / Φιλτρα κλπ.

Unread post #19 by Dr Pan K » Thu Oct 05, 2017 2:31 pm

Άγγελε σου έχω άσχημα νέα. Εχθές από το βάρος κατάλαβα ότι μέσα θα έχει ένα φιλτρακι και δεν είχα άδικο. Στην ουσία κάποιος έχει βάλει ένα Schaffner των 12 ευρω μέσα σε ένα κουτί. Το κουτί είναι πιο ακριβό από το φίλτρο..


http://uk.farnell.com/schaffner/fn2010- ... dp/1191361
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Ρευμα / Πολυμπριζα / Φιλτρα κλπ.

Unread post #20 by angpsi » Thu Oct 05, 2017 3:25 pm

Dr Pan K wrote:Άγγελε σου έχω άσχημα νέα. Εχθές από το βάρος κατάλαβα ότι μέσα θα έχει ένα φιλτρακι και δεν είχα άδικο. Στην ουσία κάποιος έχει βάλει ένα Schafner των 12 ευρω μέσα σε ένα κουτί. Το κουτί είναι πιο ακριβό από το φίλτρο..


http://uk.farnell.com/schaffner/fn2010- ... dp/1191361

Ναι, κάτι κατάλαβα κι εγώ σήμερα που το άνοιξα... Δεν βαριέσαι, ίσως του φτιάξουμε μέσα του κάτι καλύτερο, τουλάχιστον αν αξίζει κάτι και το καλώδιο. Αλήθεια, έχεις άποψη γι αυτό;
Άγγελος

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register