Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ρευμα / Πολυμπριζα / Φιλτρα κλπ.

User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Ρευμα / Πολυμπριζα / Φιλτρα κλπ.

Unread post #1 by Jim » Sun Sep 04, 2016 12:28 pm

ξεκινωντας απο απλα πολυμπριζα οπως τα supra, wirewold matrix 2 (100-150 ευρω)

πιο πανω στα consonanse, furetech 60(κοντα στα 300 ευρω)

και απο εκει και πανω σε fischer, isotek, gordian κλπ ...

και οι κατασκευες του τσακιριδη athina - super athina

με φιλτρα η χωρις

απο τις εμπειριες σας ποιες θα ηταν καλες προτασεις ;

ενα σκετο πολυμπριζο ; ενα πολυμπριζο με φιλτρο ; ενα φιλτρο και μετα ενα πολυμπριζο; κ.ο.κ.

με ενδιαφερουν κυριως budget-τιμιες προτασεις μεχρι 500-600 ευρω... αλλα καλο ειναι να αναφερθουν και πιο ακριβες λυσεις,

φχαριστω σας
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: ρευμα - πολυμπριζα - φιλτρα κλπ

Unread post #2 by Jim » Sun Sep 04, 2016 12:45 pm

πχ
αναμεσα σε furutech 80 και τσακιριδης αθηνα+furutech 60
τι θα προτιμουσατε ;
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: ρευμα - πολυμπριζα - φιλτρα κλπ

Unread post #3 by BityaBit » Sun Sep 04, 2016 3:58 pm

Η υπόθεση με τα καλώδια ειναι πολυ σχετική ανάλογα με το σύστημα και με την ποιότητα του δικτύου της περιοχής. Έχοντας αυτά υπόψη ειναι αδύνατον να μπορούν να γίνουν προτάσεις με σιγουριά μιας και ότι φέρνει καλά αποτελέσματα στο σύστημα κάποιου δεν σημαίνει ότι θα κάνει το ίδιο σε όλα τα αλλα συστήματά.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: ρευμα - πολυμπριζα - φιλτρα κλπ

Unread post #4 by Gojakla » Sun Sep 04, 2016 5:33 pm

Το πρωτο που θα δοκιμαζα θα ηταν το Gordian.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ρευμα - πολυμπριζα - φιλτρα κλπ

Unread post #5 by Dr Pan K » Sun Sep 04, 2016 11:02 pm

Και μονο που η Furutech γράφει οτι η τεχνολογία του φίλτρου ειναι: two stage cryogenic and demagnetization alpha process θα κοίταζα αλλού.
Παναγιώτης
MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: ρευμα - πολυμπριζα - φιλτρα κλπ

Unread post #6 by MichaelV » Wed May 03, 2017 4:24 pm

Δοκιμή καλωδίου Ρεύματος.
Με φώναξε χθες ο φίλος Γιάννης (αυτοαποκαλούμενος JohnMagnepan για ευνόητους-βλέπε photo – λόγους) να του αλλάξω λάδια στο πηγάδι από το νεοαποκτηθέν του Linn LP 12 (Ekos 2, Trambolin 2, Lingo2) που τις προάλλες του είχα ρυθμίσει κατά Loefgren την κεφαλή (Koetsu Rosewood Signature) με το WallyTractor του Wally Malewicz ειδικά κομμένο για Linn-Ekos.
Υπόλοιπο σύστημα: Audio Research Ref 5 preamp, Audio Research Ref Phono 2 Phono Stage, Interconnects AudioQuest Niagara παντού, Krell 402e Power Amp, Nirvana SX καλώδια ηχείων, και (τα καμάρια του!) Magnepan 20.1 ηχεία, με Furutech πολύμπριζο-φίλτρο (615 Gold plated αν δεν κάνω λάθος), σε Racks της Solidsteel. Καλώδια A/C ρεύματος παντού Virtual Dynamics Master, εκτός από ένα Virtual Dynamics Nite (κόστος στα 3/5 του Master) που τροφοδοτεί το PSU Lingo 2 του μοτέρ του Linn.

20161111_200558[6938].jpg
20161111_200558[6938].jpg (652.41 KiB) Viewed 5151 times


(Sorry, ότι και να κάνω μου βγάζει στο preview την photo ανάποδα)

Σύστημα ακριβώς το άκρως αντίθετο από το δικό μου, σε όλα, ξεκινώντας απ’ τις κεφαλές (Lyra Titan-Koetsu Rosewood) μέχρι τα ηχεία (ATC 100 Active – Magnepan 20.1), πράγμα που δίνει τροφή για πολλά πειράγματα και κόντρες στην Hi End παρέα της Λάρισας («μαφία του κάμπου» κατά τον Παναγιώτη αστειευόμενο)!

Aφού «ακούσαμε» (!!!) τα νέα λάδια (αφού ζεστάθηκαν και έστρωσαν (!!) για εύλογο διάστημα) και είδαμε (αν είδαμε) μια ανεπαίσθητη διαφορά (πιο smooth?) εντός των ορίων του placebo, μετά ο Γιάννης με παρακάλεσε να κάνουμε μια ακόμα δοκιμή: Να βγάλουμε από το CD Player του (Cary 306 Pro) to καλώδιο ρεύματος VD Master και να το δοκιμάσουμε στην θέση του VD Nite του PSU Lingo 2 του Linn!
Και δικαίως θα αναρωτηθούν αρκετοί, σε μια συσκευή που ρυθμίζει τις στροφές σε ένα πλατό, για το αν είναι δυνατόν η αλλαγή από ένα καλώδιο που κόστιζε ~ 800€ σε ένα της ίδιας εταιρίας που κόστιζε ~1.600€ να επιφέρει βελτιώσεις, ή έστω αλλαγές ηχητικής συμπεριφοράς! Κι αφού, τα PSU υποτίθεται πως ότι ρεύμα και να πάρουν, η δουλειά τους είναι ακριβώς να το περιποιηθούν τα μέγιστα προς βέλτιστη υποστήριξη της συσκευής που τροφοδοτούν.

Κι όμως αγαπητοί: Οι διαφορές-βελτιώσεις ήταν ξεκάθαρα ακουστές!! Πιο δυναμικό το Master, πιο ανάγλυφα και ξεκάθαρα μικροδυναμικά, πιο περιγραφικά μεσαία με βελτιωμένα pin point και βάθη, και κυρίως επήλθε μια πιο ρωμαλέα παρουσία στα ψηλά (τα πριν, τώρα μας φαίνονταν αναιμικά!) και έκταση! Πάλι τρεχάματα θα ‘χουμε, φοβάμαι!
Επίλογος; Γιά πολλοστη φορά, ΕΛΕΟΣ!!!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ρευμα - πολυμπριζα - φιλτρα κλπ

Unread post #7 by Dr Pan K » Wed May 03, 2017 11:32 pm

MichaelV wrote:(Sorry, ότι και να κάνω μου βγάζει στο preview την photo ανάποδα)


Για αυτο ειμαστε εμεις εδω ;-)

MichaelV wrote:Σύστημα ακριβώς το άκρως αντίθετο από το δικό μου, σε όλα, ξεκινώντας απ’ τις κεφαλές (Lyra Titan-Koetsu Rosewood) μέχρι τα ηχεία (ATC 100 Active – Magnepan 20.1), πράγμα που δίνει τροφή για πολλά πειράγματα και κόντρες στην Hi End παρέα της Λάρισας («μαφία του κάμπου» κατά τον Παναγιώτη αστειευόμενο)!


Έμαθα εγω απο τον άνθρωπό μου.. Μαφιααα [beer]



MichaelV wrote: Κι όμως αγαπητοί: Οι διαφορές-βελτιώσεις ήταν ξεκάθαρα ακουστές!! Πιο δυναμικό το Master, πιο ανάγλυφα και ξεκάθαρα μικροδυναμικά, πιο περιγραφικά μεσαία με βελτιωμένα pin point και βάθη, και κυρίως επήλθε μια πιο ρωμαλέα παρουσία στα ψηλά (τα πριν, τώρα μας φαίνονταν αναιμικά!) και έκταση! Πάλι τρεχάματα θα ‘χουμε, φοβάμαι!
Επίλογος; Γιά πολλοστη φορά, ΕΛΕΟΣ!!!


Το θέμα ειναι ότι αρκετοί υποστηρίζουν πως τα μοτέρ ακούνε απο καλώδια. Να πω την αληθεια μου δεν εχω κατσει να κανω ποτε σοβαρη δοκιμη με διαφορετικά καλώδια στο δικο μου και δεν ξερω αν θα του κάνει και κατι "χειροπιαστό". Βεβαια εδω το Garrard 401 δεν παιρνει απο τον τοιχο αλλα μεσω του φιλτρου του Signal Projects Poseidon πολυμπριζου και φυσικά μεσω του αναγεννημένου ημίτονου απο το motor controller μου.

Στην δικη μου περίπτωση το ρευμα (φιλτραρισμενο πια) φτανει στο κύκλωμα οπου χρησιμοποιείτε για να τροφοδοτήσει (80VA toroid) ενα ημίτονο που βγαίνει απο κρύσταλλο/ διαιρέτη, στην συνέχεια ενισχύετε (απο ενισχυτή αρκετών βατ) και μετά αφου περάσει απο μετασχηματιστή εξόδου (100VA toroid) παει στον κινητήρα του πικαπ.

Θα κανονίσουμε κάποια στιγμη μια ακρόαση με δοκιμη των καλωδίων ρεύματος επανω στο πικαπ. Εχω κάνα δυο φίδια που οπου τα εχω δοκιμάσει εκαναν θαύματα οποτε..
Παναγιώτης
MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: Ρευμα / Πολυμπριζα / Φιλτρα κλπ.

Unread post #8 by MichaelV » Wed May 03, 2017 11:54 pm

Παναγιώτη, ποιός είναι ο "σπιούνος" να τον ... [dance]
Α, εσύ έχεις πολύ προχώ τροφοδοσία!
Παρ' όλ' αυτά, μην αποκλείεις ν'ακούσεις τίποτα παπάδες! Το ίδιο έπαθα κι εγώ στο δικό μου, παρά το υποτιθέμενο προχώ SDS της VPI!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ρευμα / Πολυμπριζα / Φιλτρα κλπ.

Unread post #9 by Dr Pan K » Thu May 04, 2017 12:09 am

MichaelV wrote:Παναγιώτη, ποιός είναι ο "σπιούνος" να τον ... [dance]


Σσσςςςς μας διαβάζει..


MichaelV wrote:Α, εσύ έχεις πολύ προχώ τροφοδοσία!
Παρ' όλ' αυτά, μην αποκλείεις ν'ακούσεις τίποτα παπάδες! Το ίδιο έπαθα κι εγώ στο δικό μου, παρά το υποτιθέμενο προχώ SDS της VPI!


Με τον παραπάνω "κινητήρα" το wow/ flutter έπεσε σχεδόν στο 1/3 του αρχικού. Αμα μαζευτούμε θα κανουμε δοkιμη με τους πύθωνες. Ελπιζω να μην εχει διαφορα γιατι ειναι πολυ ακριβά ερπετά για να βαλω και στο πικαπ (τωρα εχω το καλωδιο ρευματος της ASR που δεν χρησιμοποιώ λόγω του βοα By Signal Projects που εχω στο σταδιο εξόδου του τελικού)
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ρευμα / Πολυμπριζα / Φιλτρα κλπ.

Unread post #10 by Dr Pan K » Thu May 04, 2017 12:18 am

Και πες του JohnMagnepan να γραφτεί στο audiohub. Τον θέλουμε και ας μην έχει ATC.
Παναγιώτης

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register