Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Vs series] Ethernet cables

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

[Vs series] Ethernet cables

Unread post #1 by Dr Pan K » Sun Oct 08, 2017 4:54 pm

Εδώ και καιρό συζητάμε μια σύγκριση καλωδίων Ethernet. Είμαι πολύ ανοιχτός στο αν τελικά υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στα διαφορά καλώδια και ανάμεσα στα standard. Σπίτι έχω 3 διαφορετικές λύσεις, ένα παλιό cat6a αγορασμένο στο Πλαίσιο (τπτ το ιδιαίτερο), το κορυφαίο Nordost cat7 (700 ευρω το μέτρο, άψογο φινίρισμα και βύσματα) αλλά και ένα cat8 από την Supra.

Αύριο που θα έχω ελεύθερο πεδίο θα κάνω μια αυστηρή δοκιμή ανάμεσα τους. Θα ήθελα να έχω αλλά 2 ή 3 το πολυ ζευγάρια αυτιά. Όποιος ενδιαφέρεται ας δηλώσει συμμετοχή..
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #2 by Chris1967 » Mon Oct 09, 2017 2:56 pm

Μέσα!
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #3 by Dr Pan K » Mon Oct 09, 2017 10:52 pm

20171009_221923.jpg
20171009_221923.jpg (1010.39 KiB) Viewed 4612 times


Ο Chris έφυγε πριν λιγο. Κάναμε 2 δοκιμες, η βασική μας ήταν τα Nordost Heimdall 2 vs Supra Cat8 ethernet cables.

Με βαση το γνωστό ψηφιακό σύστημα (ΤpLink Gigabit router & linear PSU, Synology NAS, Odroid C2 streamer & linear PSU, Das Klang USB cable, Rockna Wavedream DAC) ακούσαμε περιπου 1 λεπτο απο 2 κομμάτια, κάνοντας πολλες αλλαγές μπρος πισω. Για επιβεβαίωση ακούσαμε παλι με τον ιδιο τροπο και κανα 2 tracks ακομα, διαφορές υπάρχουν και θα ελεγα οτι σε καλοστημένο συστημα ειναι αρκετά αισθητές. Πιο πολύ μας ενδιέφερε να δουμε αν υπάρχουν και οχι ποιο απο τα 2 καλώδια θα έπαιζε καλύτερα (for the record, το Nordost είχε το πάνω χερι σε ζωντάνια και λεπτομέρεια, ίσως και σε focus).

Μετά δοκιμάσαμε και το φιλτρο αποκοπής της Baaske, χρησιμοποιώντας 1 εξτρα μέτρο απο το καθε καλώδιο (οποτε το φιλτρο μπηκε αναμεσα στο router και το streamer, πιο κοντα στο δευτερο). Το φίλτρο εκανε και αυτο διαφορα, σαν να απέκτησε καλύτερη ροή και "ambience" ο ηχος. Επισης οι διαφορές ανάμεσα στα 2 καλωδια ethernet παρέμειναν..

Το τεστ δεν ηταν "τυφλο" αλλα αν καποιος ενδιαφερετε μπορουμε να το επαναλαβουμε καποια στιγμη.

Δεν ειμαι σιγουρος για τους λογους της διαφορας, παραθετω τις "τεχνικες" πληροφοριες απο την σελιδα της nordost

The Heimdall 2 Ethernet Cable consists of eight 23 AWG polymer insulated conductors, arranged in four individually shielded, twisted pairs, which are then wrapped in braided, silver-plated copper shielding, and encased within a high-density polymer insulation. This fully shielded cable construction virtually eliminates the crosstalk and electromagnetic interference (EMI) that has always afflicted previous network cables.

To additionally enhance the performance of their new Ethernet Cable, Nordost has implemented mechanical tuning in order to reduce internal microphony and high frequency resonance. The precise cut of each conductor also ensures the uniform arrival of all signals, dramatically reducing timing errors. The resulting cable can support frequencies of 1000MHz and transmission speeds of up to 40Gbits/second, offering far more bandwidth than is needed for the typical data demands of today. To complete its excellent build, the Heimdall 2 Ethernet Cable is terminated with a completely shielded and ruggedized 8P8C/RJ45 connector designed to further resist EMI and Electro Static Discharge (ESD).


Καλύτερη θωράκιση? Λιγότεροι μικροφωνισμοί? Μιλαει και για timing errors, crosstalk, δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν καποια ή ολα απο τα παραπάνω αλλα διαφορές είχαμε. Παραθετω και τα τεχνικα χαρακτηριστικα του Supra (πληρεστατη στην ενημερωση της, προσεξα οτι εχει πιο λεπτους αγωγους AWG 26 αντι για 23 που εχει η Nordost)



Cable design
Cable 4 pair, Cat 8 S/STP PIMF
Lead area 0.23 / 26 mm2 / AWG
Number of strands 7 pieces
Lead material Bright drawn oxygen-free 5N copper
Insulation Air-injected, low capacitance PE
Inner shield Aluminium foil
Outer shield Tin plated, oxygen-free 5N copper braid
Jacket PE (FRHF)
Outer dimension Ø 6 mm
Flame retardancy Yes

Electrical performance
Resistance 145 Ohm / km
Capacitance 43 pF / m
Bandwidth 2,000 MHz
Skew @ 100 MHz 5 / 100 ns / m
Impedance 100 Ohm
Velocity factor 0.8x C (speed of light)

Nordost Heimdall 2

Supra Cat8
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #4 by Chris1967 » Tue Oct 10, 2017 1:28 am

Θα συμφωνήσω με τον Πάνο.

Το τεστ δεν ήταν blind αλλά στις πρώτες δύο αλλαγές δεν ήξερα πιο είχε βάλει, επέλεξα το ακριβότερο (και καλύτερο συνδυασμό Nordost).

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα γιατί υπήρχαν διαφορές. Μικρές αλλά επαναλαμβανόμενες διαφορές με τις αλλεπάλληλες αλλαγές καλωδίων.

Επίσης δεν μπορώ να δικαιολογήσω βάση των διαφορών αυτών το κόστος του Nordost που είναι σημαντικό (αρκετές χιλιάδες ευρώ για τα 10 περίπου μέτρα καλωδίου δικτύου). Ίσως κάποιοι να το δικαιολογήσουν με ακριβά και αποκαλυπτικά συστήματα που θα είναι εύκολα αντιληπτές αυτές οι διαφορές προς το καλύτερο.
Χρήστος
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #5 by BityaBit » Tue Oct 10, 2017 8:30 am

Είχα δανειστεί έναethernet καλώδιο της wireworld chroma cat 8 πρίν λίγους μήνες. Η διαφορά αν και δεν θα την έλεγα ημέρα με την νύχτα ήταν ξεκάθαρη προς την θετική κατεύθυνση και αφού την κατάλαβε και η σύζυγος θεωρώ τις εντυπώσεις μου τεκμηριωμένες. Σε πιθανή μελλοντική αναβάθμιση του ψηφιακού κοματιού (όχι dac) η προσθήκη τέτοιας καλωδίωσης στο δίκτυο είναι σίγουρα υποψήφια.

https://www.futureshop.co.uk/wireworld- ... rnet-cable
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #6 by Chris1967 » Tue Oct 10, 2017 8:50 am

Αυτό το καλώδιο Πέτρο δεν πληροί το πρωτόκολλο καλωδίων δικτύου, αλλά αν παίζει καλύτερα who cares?
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #7 by Dr Pan K » Tue Oct 10, 2017 9:15 am

Το έγραψε και ο Χρήστος αλλά να το τονίσω, οι δοκιμές εχθές στο σύστημα μου εγιναν με ένα 10μετρο καλώδιο ethernet που πηγαίνει από το router στο streamer, οπότε ίσως και λόγο του μεγάλου μήκους οι διαφορές να γίνονται πιο αισθητές.

Σε φυσιολογικές συνθήκες έχω άλλο ένα μέτρο ethernet μετά το δεκαμετρο, ανάμεσα τους υπάρχει το φίλτρο ενώ άλλο ένα μέτρο (που δεν αλλαχθηκε κατά την διάρκεια της δοκιμής) ανάμεσα στο NAS και το ρουτερ
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #8 by Dr Pan K » Mon Jan 15, 2018 5:08 pm

Παναγιώτης
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #9 by andreasecon » Mon Jan 15, 2018 6:33 pm

Μη βαρατε το συγγραφεα !!! Και εγω αλλαξα το ψιλο στανταρντ καλωδιο ethernet με wireworld cat 8 και η διαφορα ηταν παραπανω απο εμφανης.....
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #10 by Dr Pan K » Mon Jan 15, 2018 6:50 pm

andreasecon wrote:Μη βαρατε το συγγραφεα !!! Και εγω αλλαξα το ψιλο στανταρντ καλωδιο ethernet με wireworld cat 8 και η διαφορα ηταν παραπανω απο εμφανης.....


Περιμενουμε να μας την πεσουνε κανονικα.

Έπρεπε να δεις την έκφραση του Μορφεα στο γευμα των Φωτων οταν ο Dim Dim του είπε οτι τα ethernet καλώδια εχουν μεγαλη διαφορά, που την άκουσε ξεκάθαρα και αυτός... Priceless
Παναγιώτης

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register