Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Jack to RCA cables

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Jack to RCA cables

Unread post #51 by Dr Pan K » Sun Mar 04, 2018 2:28 pm

Ενα συνηθες παράπονο για τα Mogami ειναι μια σχετικη ασαφεια στην σκηνη. Ειδικα τωρα που ακουω με πολυ πιο "ζορικα" καλωδια τα Mogami μου το βγαζουν ακομα περισσότερο, μαζι με το σχετικο στρογγύλεμα. Καποιες φορες βεβαια αυτο εχει θετικα αποτελέσματα για συγκεκριμενα συστηματα αλλα υποψιάζομαι οτι το Wireworld που αγορασαμε πρεπει να ειναι πολυ πιο σαφες και γρήγορο σαν καλώδιο. Λεω υποψιάζομαι γιατι μετα βιας το εχω ακούσει (παίζω με αλλα παιχνίδια αυτες τις μερες)
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Jack to RCA cables

Unread post #52 by angpsi » Sun Mar 04, 2018 10:58 pm

Από τις μέχρι τώρα ακράσεις μου αυτό που λές φαίνεται να ισχύει στο ακέραιο. Στην αρχή μου φάνηκε ότι το στρογγύλεμα των Mogami οφείλεται σε ρολάρισμα στα πρίμα, ωστόσο χθες άκουγα το Sketches of Spain του Miles Davies που ξυρίζει (τουλάχιστον στ' αυτιά μου) και τόσο το ένα όσο και το άλλο καλώδιο είχαν περίπου το ίδιο αποτέλεσμα με εξαίρεση την παρατήρηση που έκανα για την σκηνή.

Συνολικά πάντως η πιο ευδιάκριτη διαφορά που ακούω είναι ακριβώς αυτό που λες: ότι το Wireworld φαίνεται να είναι πολύ πιο σαφές και γρήγορο. Σε αυτό θα συμπληρώσω, και με μεγαλύτερο ύψος στην σκηνή.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Jack to RCA cables

Unread post #53 by Dr Pan K » Sun Mar 04, 2018 11:23 pm

To υψος στην σκηνή γενικα εχω παρατηρήσει οτι μπορεί να αποδοθεί σε έκταση στις ανω οκτάβες. Ηταν ιδιαίτερα εύκολη αυτη η παρατήρηση οταν ειχα κανει δοκιμές με το supertweeter της ENIGMAcoustics. Παρότι αυτο επαιζε κροσαρισμενο πανω απο τους 12ΚHz οταν το χρησιμοποιούσα η σκηνή άνοιγε προς τα επάνω.

Το ιδιο εχω καταλήξει οτι ισχύει και με τα καλωδια, δλδ αυτα που ανεβαίνουν πιο ψηλα (και αυτο απλοϊκά μεταφράζεται σε λεπτομέρεια) εχουν και την ψηλότερη σκηνη.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Jack to RCA cables

Unread post #54 by angpsi » Sun Mar 04, 2018 11:52 pm

Η αλήθεια είναι ότι γενικά μου έχει φανεί πως τα Wireworld ανεβαίνουν πιο ψηλά, επομένως αυτό που λες μπορεί να ισχύει και αναφορικά με τις δικές μου ακροάσεις. Ίσως θα είχε πλάκα να γίνει και μια σύγκριση και με τα ασημοκαλώδια του Χρήστου.
Άγγελος

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register