Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Jack to RCA cables

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Review] Chord Mojo

Unread post #11 by Dr Pan K » Thu Feb 15, 2018 11:29 pm

Κατσε να το δω πάλι λίγο Άγγελε και ενημερώνω..
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Jack to RCA cables

Unread post #12 by Dr Pan K » Fri Feb 16, 2018 8:59 am

Έκλεισα την παραγγελία στον Θωμά χωρίς τα καλώδια. Σκέφτομαι τον Ιάπωνα ή και κάτι άλλο που ακομα μου διαφεύγει..
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Jack to RCA cables

Unread post #13 by angpsi » Fri Feb 16, 2018 9:32 am

Dr Pan K wrote:Έκλεισα την παραγγελία στον Θωμά χωρίς τα καλώδια. Σκέφτομαι τον Ιάπωνα ή και κάτι άλλο που ακομα μου διαφεύγει..

Πάει το μηνιάτικο!... :lol:
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Jack to RCA cables

Unread post #14 by angpsi » Sat Feb 17, 2018 12:11 am

Tο Onso έχει αρχίσει και κάνει σπουδαία πράγματα στα HD600.

Το μπάσο κατεβαίνει πλέον καθαρά και χαμηλά με σφιχτό και σωματώδες kick και decay, η λεπτομέρεια παραμένει σε υψηλά επίπεδα, και η σκηνή αποδίδεται όχι μόνο φυσικά αλλά ενίοτε σχεδόν ολογραφικά. Με καλές ηχογραφήσεις κυριοεκτικά προβληματίζομαι αν ήξερα τα ακουστικά μου. Κάτι παίζει με τις μεσαίες αλλά ίσως είναι η εντύπωσή μου, δεν ξέρω. Ίσως να τις φέρνει πιο πίσω για να δώσει χώρο στην σκηνή. Στις ψηλές τα πάντα αποδίδονται με λεπτομέρεια και χωρίς συριστικά.

Έχω προσπαθήσει να διαβάσω τα blog του σχεδιαστή (εδώ για την Onso και εδώ για την Gourd, φυσικά με τους περιορισμούς του Google Translate) και είναι πολύ ενδιαφέρουσα η φιλοσοφία που ακολουθεί ανακατεύοντας διάφορες ποιότητες χαλκού μέσα στο καλώδιο για να πετύχει το αποτέλεσμα που θέλει. Οι ακροάσεις έχουν γίνει εθιστικές, συνεχίζω με αμείωτο ενδιαφέρον. [musicphones]
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Jack to RCA cables

Unread post #15 by angpsi » Sat Feb 17, 2018 12:41 am

Λινκ για το καλώδιο: http://onsoproject.blogspot.gr/2016/05/ ... ation.html
(...) in the 03 series, 6N (copper purity of 99.9999% or more) of copper wire and 4N (copper purity of 99.99% or more) has adopted a hybrid conductor who set the copper wire.

In fact, in addition to the main become 6N copper wire, it uses three types of 4N copper wire (HiFC, PCUHD, OFC).

Ας σημειωθεί ότι ο HiFC είναι χαλκός από την Hitachi Metals (περισσότερα εδώ) και ο PCUHD είναι ο χαλκός που βγάζει η Furukawa αφού άφησε πίσω της το PCOCC (περισσότερα εδώ). Χμμμ...
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Jack to RCA cables

Unread post #16 by Dr Pan K » Sat Feb 17, 2018 5:55 pm

Ο Ανέστης μου έστειλε τις τιμές καταλόγου για τα Vovox

VOVOX Sonorus Protect A twin 147euro/1.5m & 185euro/2m. Θεωρητικά και αν υπάρχει υπομονή μπορούμε να πάρουμε και custom 1m.

Για ένα DAC των 500 ευρώ όπως το Mojo θεωρώ ότι είμαστε οριακοι αν όχι προς το ακριβό. Βέβαια αγοράζεις και ξεμπερδεύεις.. Αν κάποιος από εδώ ενδιαφέρεται μπορεί να γίνει και μια μικρή έκπτωση.

Προσωπικά το μήκος θα το ήθελα όσο πιο μικρό γίνεται, εντός λογικών ορίων βέβαια, άρα 1m ή 0.75 σαν του Ιάπωνα.

Άγγελε τι λες;
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Jack to RCA cables

Unread post #17 by angpsi » Sat Feb 17, 2018 7:13 pm

Του Ιάπωνα το 0,75μ έρχεται στα €50 για ένα κομμάτι, και €45 (και κάτι ψιλά) αν μοιραστούμε τα έξοδα αποστολής και εκτελωνισμού για δύο κομμάτια. Νομίζω ότι αν το Vovox στα 0,75μ έρθει γύρω στα €75-80 τελική με εκπτώσεις κ.λπ. τότε ίσως αξίζει να πάμε στον Ελβετό. Ωστόσο το κόστος του Ιάπωνα είναι πολύ λογικό, ποντάροντας εν μέρει και στις προσδοκίες που μου έχει δημιουργήσει με το καλώδιο ακουστικών του... Decisions, decisions...

Btw, στο Amazon έχει μόνο ένα κομμάτι διαθέσιμο άμεσα, αλλά νομίζω πως αν γίνει παραγγελία για δύο θα ξαναστοκάρουν χωρίς δυσκολία. Επίσης εγώ ψήνομαι και για το coaxial τους. Και τα δύο μαζί θα μου έρθουν στα €84,55 τελική τιμή με όλα τα έξοδα.

Με την ευκαιρία, ποια είναι η διαφορά μεταξύ του 2-pole και του 4-pole 3,5mm jack; Τι χρειάζομαι για το Mojo;
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Jack to RCA cables

Unread post #18 by Dr Pan K » Sat Feb 17, 2018 7:40 pm

Φοβάμαι πως η Vovox δεν δίνει 0.75m. Θα ρωτήσω και επανέρχομαι

*Υπάρχουν jack με κοινή ή ξεχωριστή γείωση για κάθε κανάλι.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Jack to RCA cables

Unread post #19 by angpsi » Sat Feb 17, 2018 9:37 pm

Specs του Ιάπωνα: http://onsoproject.blogspot.gr/2015/12/coxc01.html. Αν βγάζεις άκρη λόγω εμπειρίας πες μου. Για το μήκος δεν έχω πρόβλημα τόσο, όσο για την τελική τιμή.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Jack to RCA cables

Unread post #20 by Dr Pan K » Sat Feb 17, 2018 11:34 pm

angpsi wrote:Specs του Ιάπωνα: http://onsoproject.blogspot.gr/2015/12/coxc01.html. Αν βγάζεις άκρη λόγω εμπειρίας πες μου. Για το μήκος δεν έχω πρόβλημα τόσο, όσο για την τελική τιμή.


Αυτο το καλωδιο δεν ειναι RCA- jack αλλα ψηφιακο jack σε jack. Τι το θες?

Και απο θεμα τιμης, αν θελουμε να μεινουμε πολυ χαμηλα μπορουμε να φτιαξουμε κατι μονοι μας..
Παναγιώτης

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register