Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Jack to RCA cables

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Jack to RCA cables

Unread post #21 by angpsi » Sat Feb 17, 2018 11:43 pm

Πρέπει να είναι η ίδια σύνθεση:
silvered PCOCC conductor
foamed PE insulation
aluminum tape + copper shield
PVC jacket
gilding plug
aluminum sleeve (cap)

Το ακριβές link για το 2xRCA > 3,5mm jack είναι αυτό: http://onsoproject.blogspot.gr/2014/02/mspr01.html
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Jack to RCA cables

Unread post #22 by angpsi » Sun Feb 18, 2018 12:08 am

Dr Pan K wrote:Και απο θεμα τιμης, αν θελουμε να μεινουμε πολυ χαμηλα μπορουμε να φτιαξουμε κατι μονοι μας..

Dr Pan K wrote:Για ένα DAC των 500 ευρώ όπως το Mojo θεωρώ ότι είμαστε οριακοι αν όχι προς το ακριβό. Βέβαια αγοράζεις και ξεμπερδεύεις.. Αν κάποιος από εδώ ενδιαφέρεται μπορεί να γίνει και μια μικρή έκπτωση.

Δεν καίγομαι να μείνω πολύ χαμηλά, αρκεί να μην ξεπαραδιαστούμε για ένα niche product. Η ιδέα του να "αγοράσω και να ξεμπερδεύω" με ενδιαφέρει γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν έχω την εμπειρία να εκτιμήσω το ένα καλώδιο σε σύγκριση με άλλα. Επίσης πάντα με ενδιαφέρει η μεταπωλητική αξία, και εδώ η Vovox έχει όνομα. Τον Ιάπωνα τον συζητώ γιατί μου κίνησε το ενδιαφέρον σε πολλά επίπεδα (δικό του εργοστάσιο, πολλά πειράματα με ισάριθμες και βάλε ακροάσεις, κ.λπ.), ενώ το καλώδιο ακουστικών νομίζω πως μου βγαίνει εξαιρετικό.

Φυσικά αν το Vovox μας βγει εκεί που έρχονται και τα διάφορα Atlas τότε είναι no-brainer. Η αλήθεια είναι ότι δεν προτιμώ να δώσω πάνω από €70-80 για καλώδιο Mojo αυτή την στιγμή.

Υ.Γ. Αν μπορείς / δεν βαριέσαι μπορούμε να βρεθούμε κάποια στιγμή από Τρίτη και να ακούσεις το Onso για να εκτιμήσεις κι εσύ αν είναι κάτι σοβαρό.
Last edited by angpsi on Sun Feb 18, 2018 12:10 am, edited 1 time in total.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Jack to RCA cables

Unread post #23 by Dr Pan K » Sun Feb 18, 2018 12:10 am

Δε με λες μαεστρο, κατι τετοιο δεν μας κανει?

https://www.ebay.com/itm/Ugreen-3-5mm-J ... Swj85YM8AN

https://www.ebay.com/itm/1-To-2-3-5mm-M ... 49REzS5VXg
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Jack to RCA cables

Unread post #24 by angpsi » Sun Feb 18, 2018 12:37 am

Με το μάτι τα ψώνισες ή τα ξέρεις;
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Jack to RCA cables

Unread post #25 by Dr Pan K » Sun Feb 18, 2018 12:42 am

Με το μάτι. Που να τα ξερω; Το καλώδιο μου είναι του ενός ευρώ, αυτά είναι των 5 άρα μάνι μάνι αν πάρω ένα από αυτα έχω ανέβει ίσα με 5 φορές επάνω..

Κοιτάω τον Ιάπωνα και πολύ μου αρέσει η δουλειά του. Επίσης εκτιμώ το ότι τα καλώδια είναι μονοκομματα και όχι κολλημένα στο Υ.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Jack to RCA cables

Unread post #26 by angpsi » Sun Feb 18, 2018 1:03 am

Εγώ είμαι ήδη 5,85 φορές απάνω! https://www.skroutz.gr/s/5018852/Prolin ... -0150.html

Πάντως ο Ιάπωνας μου φέρνει στην λογική του Oyaide, αλλά πιο ψαγμένος.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Jack to RCA cables

Unread post #27 by angpsi » Sun Feb 18, 2018 1:24 am

Επίσης πρέπει να σου πω ότι ο Ugreen τα σπάει στο Amazon.co.jp με σχεδόςν 300 θετικές κριτκές!
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Jack to RCA cables

Unread post #28 by Dr Pan K » Sun Feb 18, 2018 12:07 pm

angpsi wrote:Επίσης πρέπει να σου πω ότι ο Ugreen τα σπάει στο Amazon.co.jp με σχεδόςν 300 θετικές κριτκές!


Το μονο που με ενοχλει σε αυτο και κάποια αλλα απο τα προαναφερθέντα καλωδια ειναι οτι στο split ειναι κολλημένα και οχι μονοκόμματα. Αν εφτιαχνα κατι μονος (με Van Damme star quad πχ) μετα το διχαλο δεν θα ηταν όμορφο (γιατι θα εβαζα ενα απλο θερμοσυστελλομενο) αλλα τουλάχιστον θα ηταν ολο με ενα ενιαίο μήκος.

Με αυτή την λογική ο Ιάπωνας κερδίζει πολλούς πόντους. Ποιος αλλος έχουμε δει ότι είναι με δυο παράλληλα καλώδια? Να το πω αλλιώς, αυτο που ενα ιδανικό καλώδιο Jack > 2 x RCA πρεπει να εχει είναι:

- 2 ανεξάρτητες διαδρομές (μονοκόμματες)
- Λογικό μήκος (ειναι λεπτά καλώδια, τα 2μ μου φαίνονται πολλά)
- Χάλκινο αγωγό (θεμα γούστου αλλά το προτιμώ σε σχέση με τα επάργυρα)
- Ποιοτικά βύσματα (σε DIY θα πήγαινα σε Amphenol ή Neutrik)
- Χαμηλή τιμή... (ακούω με το Mojo μια φορα το δίμηνο και αν.. Αν κάποιος ακούει συνέχεια με αυτο το καλώδιο ισως να θέλει να δωσει και παραπάνω)

* Υπάρχει νεος εισαγωγέας της Van Damme και ψηνομαι πολυ να φτιάξω κατι..
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Jack to RCA cables

Unread post #29 by angpsi » Sun Feb 18, 2018 1:46 pm

Έκανα πλάκα με τα ugreen. Λέω να πάμε με τον Ιάπωνα και να τελειώνουμε, στα €45 δεν βλέπω να πως δεν ειπναι vfm.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Jack to RCA cables

Unread post #30 by Dr Pan K » Mon Feb 19, 2018 1:22 am

Αν ο Ιάπωνας ηταν χάλκινος θα έπεφτα με τα μούτρα, αλλα το επάργυρο το φοβάμαι οτι θα σκούζει. Και κρίμα το 50ρικο..

Βρήκα αυτό(με Mogami & Viablue) αλλά είναι σε τιμη Vovox..

Και εχουμε παραβλέψει την Wireworld που εχει πολυ μεγαλη γκαμα. Το mini pulse ειναι τζάμπα (και είναι χαλκός, το επόμενο παει πολύ ψηλά και ειναι επάργυρο)
https://store.wireworldcable.com/collec ... 1330251011
Παναγιώτης

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register