Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Jack to RCA cables

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Jack to RCA cables

Unread post #1 by angpsi » Fri Nov 17, 2017 10:00 pm

Μετά από τόση αγάπη για το Mojo, του οποίου είμαι πλέον κι εγώ κάτοχος, ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε άποψη για 3,5mm phono jack σε διπλό RCA interconnect για σύνδεση με ενισχυτή. Μετά από αρκετό ψάξιμο οι επιλογές είναι σχετικά ξεκάθαρες αλλά δεν μπορώ να ξέρω (α) αν αξίζουν οι ακριβότερες υλοποιήσεις αναλογικά με τις δυνατότητες του Mojo, και (β) πού εντέλει βρίσκεται το σωστό vfm γι αυτή την συσκευή. Επίσης δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι που δεν βρήκα ακόμα.

Μέχρι στιγμής έχω βρει:
[*]στα €50-80 υλοποιήσεις της Audioquest και της Atlas, ενώ μου κίνησε το ενδιαφέρον και αυτό εδώ από την Audiophonics.
[*]στα €100-120 υλοποιήσεις της Black Rhodium και της Analysis Plus (ασήμι), ενώ παίζουν μπαλαντέρ μια περίεργη υλοποίηση της Furutech και αυτόςο πύθωνας της Viablue
[*]Επίσης ενδιαφέρουσα αλλά ακόμα ακριβότερη η Oyaide στα €130-140 με το HPC-35R
[*]Για το τέλος η Wireworld έχει γκάμα από €80 μέχρι το Θεό...

Βασικά στην αρχή έλεγα ότι όλα αρχίζουν και τελειώνουν στα ±€80 της Atlas, αλλά μετά με έπιασε η μίρλα.

Τι λέτε;

Υ.Γ. Btw, έκανα ήδη μια καφρίλα και παρήγγειλα το Curious USB Hugo/Mojo cable. Είναι καθ' οδόν. Ελπίζω να μην το μετανιώσω...

Σωστός Χρήστο, εξάλλου τα χτυπήματα που υφίσταται ο λογαριασμός μου από τότε που ξαναμπήκα στο παιχνίδι είναι η τρανότερη απόδειξη! Κάθε φορά προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι δοκιμάζω και επιστρέφω, ή (χειρότερα) δοκιμάζω και ξαναπουλάω, αλλά η χασούρα είναι εκεί. Μια ιδέα είναι να στήσουμε ένα thread για αιτήματα ακροάσεων εξοπλισμού, έτσι ώστε κάποιος που ενδιαφέρεται για κάποιο audio κομμάτι ή αξεσουάρ να παίρνει μια πρώτη εικόνα πριν ξοδευτεί.

Ευχαριστώ πολύ με την προσφορά σου για το καλώδιο, με ενδιαφέρει πολύ να δω τι κάνει πάνω στο Mojo, ιδίως σε σχέση με το σούπερ-ντούπερ audiophile prolink (των €25-30 ωστόσο, αν θυμάμαι σωστά) που έχω διαθέσιμο τώρα . Σήμερα δε ακόμα περισσότερο, γιατί μόλις ξανάβαλα το Cardas πάνω στα HD650 και―δεν ξέρω τι έχει γίνει―τώρα ακούω πολύ ωραία πράγματα! Λες να είναι κι αυτό αποτέλεσμα της φαγούρας που δημιουργεί ο υπερενθουσιασμός μου;

Σου στέλνω pm για να κανονίσουμε.
[beer]
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Review] Chord Mojo

Unread post #2 by Dr Pan K » Fri Nov 24, 2017 11:33 pm

angpsi wrote:Μετά από τόση αγάπη για το Mojo, του οποίου είμαι πλέον κι εγώ κάτοχος, ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε άποψη για 3,5mm phono jack σε διπλό RCA interconnect για σύνδεση με ενισχυτή. Μετά από αρκετό ψάξιμο οι επιλογές είναι σχετικά ξεκάθαρες αλλά δεν μπορώ να ξέρω (α) αν αξίζουν οι ακριβότερες υλοποιήσεις αναλογικά με τις δυνατότητες του Mojo, και (β) πού εντέλει βρίσκεται το σωστό vfm γι αυτή την συσκευή. Επίσης δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι που δεν βρήκα ακόμα.

Μέχρι στιγμής έχω βρει:
[*]στα €50-80 υλοποιήσεις της Audioquest και της Atlas, ενώ μου κίνησε το ενδιαφέρον και αυτό εδώ από την Audiophonics.
[*]στα €100-120 υλοποιήσεις της Black Rhodium και της Analysis Plus (ασήμι), ενώ παίζουν μπαλαντέρ μια περίεργη υλοποίηση της Furutech και αυτόςο πύθωνας της Viablue
[*]Επίσης ενδιαφέρουσα αλλά ακόμα ακριβότερη η Oyaide στα €130-140 με το HPC-35R
[*]Για το τέλος η Wireworld έχει γκάμα από €80 μέχρι το Θεό...

Βασικά στην αρχή έλεγα ότι όλα αρχίζουν και τελειώνουν στα ±€80 της Atlas, αλλά μετά με έπιασε η μίρλα.

Τι λέτε;

Υ.Γ. Btw, έκανα ήδη μια καφρίλα και παρήγγειλα το Curious USB Hugo/Mojo cable. Είναι καθ' οδόν. Ελπίζω να μην το μετανιώσω...


Πολυ χρήσιμο ποστ τελικα. Σήμερα εκει που ακουγα (Μπετοβεν) παρατήρησα οτι κατι δεν μου αρεσε στον ηχο (με κοβει κρύος ίδρωτας) και βάζω επανω το Mojo για να δω αν συνεχιζει, τελικα το κανει και με το Mojo + Susvara οποτε ησύχασα.

Οποτε με βλεπω να αγοραζω ενα καλυτερο καλωδιο για το Mojo το οποιο με την ευκαιρια το εβαλα να παιξει επανω στο μεγαλο συστημα, αντικαθιστώντας προσορινα το Rockna. Δεν ειναι καθολου ασχημο, παροτι η σκηνη του ειναι οπως εχουμε ξαναπεί περιορισμένη σε σχέση με μεγαλες υλοποιήσεις. Χροιές μια χαρα, smooth.

Οποτε πάω για κάποιο καλωδιακι, δεν ξερω ακόμα τι όμως. Αύριο στην έκθεση θα το ψάξω λίγο. Απο αυτα που αναφέρεις Άγγελε μου αρεσουν περισσότερο τα Wireworld και Atlas.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Review] Chord Mojo

Unread post #3 by angpsi » Sat Nov 25, 2017 12:37 am

Πάντως το Curious τα σπάει, η διαφορά είναι ακουστή κατ’ ευθείαν από το κουτί! Ανακαλύπτω ξανά και τα Etys μου, στήνουν μια πολύ ωραία σκηνή μέσα από το σετ. Διαθέσιμο για ακροάσεις αν ενδιαφέρεστε!

Ο Χρήστος μου έδωσε τα ασημένια του, αλλά δεν πρόλαβα να τα ακούσω εκτενώς γιατί ο Elise έφυγε εν τω μεταξύ.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Review] Chord Mojo

Unread post #4 by Dr Pan K » Sat Nov 25, 2017 8:04 pm

Μίλησα με Ανεστη απο Audio Soul Ultra σήμερα στην εκθεση και παιζει και mini jack > RCA απο Vovox σε σχετικά λογική τιμη (την οποια δεν θυμόταν ακριβώς αλλα θα την ξερω σύντομα). Ψήνομαι..
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Review] Chord Mojo

Unread post #5 by Dr Pan K » Thu Feb 15, 2018 12:27 am

10923394_800.jpg
10923394_800.jpg (29.18 KiB) Viewed 3459 times


Παίδες, μαλλον θα χτυπήσω ενα τέτοιο για το Mojo:

https://www.thomann.de/gr/cordial_cfy15 ... okabel.htm

Ενδιαφέρεται κανεις να τον βάλω στην παραγγελία? 8.60ευρω/ 1.5μ

Υπαρχει και σε λευκο, σε 1,5 και 3μ

https://www.thomann.de/gr/cordial_cfy_3 ... _336746_44
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Review] Chord Mojo

Unread post #6 by angpsi » Thu Feb 15, 2018 8:32 am

Πως και έφυγες από την περίπτωση του Vovox; Ήθελες κάτι άμεσα; Εννοείται ότι για 8μιση ευρώ δεν τίθεται θέμα, αν νομίζεις ότι είναι καλό βάλε με μέσα―αν και είχα στο μυαλό μου να πάρω κάτι από ακριβότερο ράφι (π.χ. τα Atlas, τα Vovox, ή τα ασημοκαλώδια από τον Ιρλανδό του Chris).
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Review] Chord Mojo

Unread post #7 by angpsi » Thu Feb 15, 2018 8:56 am

Α, επίσης είχα στο μυαλό μου και τον Ιάπωνα αν αποδειχτεί καλός. Από το Amazon.jp έρχεται στα €50 μαζί με έξοδα αποστολής και δασμούς εισαγωγής. Στα €88 παίρνω και το ψηφιακό καλώδιο μαζί, σίγουρα φθηνότερα από Oyaide ή Atlas σε PCOCC χαλκό.

https://www.amazon.co.jp/onso/b/ref=bl_ ... e-bin=onso
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Review] Chord Mojo

Unread post #8 by Dr Pan K » Thu Feb 15, 2018 9:59 am

Έχουν περάσει 3 μήνες και ακόμα δεν έχει ασχοληθεί ο αντιπρόσωπος οπότε ήρθε η ώρα να κοιτάξω και κάτι άλλο. Άσε που για την ελάχιστη χρήση που κάνω στο Mojo ίσως το Vovox να μην έχει ιδιαίτερη λογική για εμένα.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Review] Chord Mojo

Unread post #9 by Dr Pan K » Thu Feb 15, 2018 8:34 pm

Άγγελε τελικά τι λες? Σκέφτομαι το λευκό, μου δίνει την εντύπωση οτι είναι λιγο καλύτερο το jack.

https://www.thomann.de/gr/cordial_cfy_15_wcc_snow.htm

*Tου Ιαπωνα Onso μια χαρα δείχνουν αλλα ενω τα Cordial θα πανε λιγότερο απο 20 με μεταφορικά/ έκαστος (και σίγουρα χωρις καθυστερήσεις και δασμους και τρεξίματα) του Ιαπωνία θα πανε πάνω απο 50 (και ειναι και επάργυρος χαλκός ενω προτιμώ σκετο χαλκό). Απο την αλλη του Ιαπωνα εχουν δυο ξεχωριστά καλώδια (αρα χωρίς ενδιάμεσες κολλήσεις) ενω τα Cordial κατα πάσα πιθανότητα ειναι πατσαρισμενα μέσα στο splitter, οπότε εκει ισως κατι να χάνουν.. Για πες τι θες να κανουμε
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Review] Chord Mojo

Unread post #10 by angpsi » Thu Feb 15, 2018 9:31 pm

Στα ±€8,00 έχω ήδη ένα καλώδιο από Prolink (θυγατρική της Monster;), δεν ξέρω αν είναι στην ίδια κατηγορία με την Cordial ηχητικά και ποιοτικά. Αν πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο τότε πάρε μου κι εμένα ένα. Ο Ιάπων δεν με ταλαιπώρησε καθόλου, παραγγελία από Amazon.jp στα Αγγλικά και όλα τα εξοδα υπολογισμένα από την αρχή. Η παραγγελία έγινε στις 7 Φεβ, 8 Φεβ είχε φύγει με DHL και έφτασε στα χέρια μου εκτελωνισμένο σήμερα το απόγευμα. Το 3,5mm>2xRCA πάει γύρω στα €35 + €6 έξοδα αποστολής + €12 για τελωνείο, αν θυμάμαι σωστά. Αν πάρουμε δύο τα έξοδα δεν διπλασιάζονται, επομένως ίσως να σε συμφέρει αν δεν κολλάς που είναι επάργυρα. Έχουν και μια ακριβότερη σειρά, την Gourd, αλλά δεν είναι στο Amazon.

Btw, το καλώδιο των Senn είναι ενδιαφέρον. Είναι πολύ καλοφινιρισμένο αλλά πραγματικά πολύ μικροκαμωμένο, λεπτό και ελαφρύ―ειδικά σε σχέση με το Cardas η διαφορά σοκάρει! Εκ πρώτης όψεως φαίνεται αρκετά αναλυτικό, ενώ σιγά σιγά γλυκαίνει και δίνει διάσταση (στην αρχή δεν ακουγόταν με τίποτα όμως). Νομίζω πως βρίσκεται οπωσδήποτε πάνω από το μαμά Σενν και μάλλον πιο ολογραφικό από το Cardas σε ήχο, αν και είναι ακόμα πολύ νωρίς για συμπεράσματα. Αν θες βρισκόμαστε να το ακούσεις και να κρίνεις μόνος σου για το αν αξίζει. Προς το παρόν παραθέτω φωτο προς τέρψιν οφθαλμών (αν και off topic).

IMG_7376.jpg
IMG_7376.jpg (1.46 MiB) Viewed 3424 times
IMG_7377.jpg
IMG_7377.jpg (1.38 MiB) Viewed 3424 times
Άγγελος

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register