Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Γέμισμα βάσης ηχείων - υλικά & τι να λάβουμε υπ' όψη μας

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Γέμισμα βάσης ηχείων - υλικά & τι να λάβουμε υπ' όψη μας

Unread post #21 by Dr Pan K » Sat Mar 03, 2018 10:11 am

Η θεωρία λέει ότι το κάθε υλικό έχει μια συχνότητα που απορροφά, οπότε βάζοντας 2 διαφορετικά σπάμε το εύρος σε μικρότερα. Με αυτή την λογική θα έβαζα 2 διαφορετικά υλικά (όχι χαλίκι με άμμο αλλά άμμο θαλάσσης με σκάγια)
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Γέμισμα βάσης ηχείων - υλικά & τι να λάβουμε υπ' όψη μας

Unread post #22 by Gojakla » Sat Mar 03, 2018 2:50 pm

angpsi wrote:
Dr Pan K wrote:
Gojakla wrote:Χμμμμ... για πειτε, πως το υπολογιζουμε;

Αυτες ειναι παντως.


Do the math http://www.calculator.net/volume-calculator.html [oldtimer]

Επίσης λάβε υπ’ όψη σου ότι η atacama λέει για τα atabites ότι συνήθως χρειάζεται να γεμίσουμε μέχρι τα 2/3. Είναι αυτό που είχε γράψει νωρίτερα ο Παναγιώτης για χαμηλό κέντρο βάρους.

Αν δεν θέλεις να ταλαιπωρηθείς με την μετατροπή από cm3 σε lt, τα σακιά είναι 5x25x35 = 5250cm³ (>5,25lt)



4lt χρειάζομαι για να γεμίσω 8 ποδάρια μέχρι τα 2/3.
Άρα το σακί είναι οκ.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Γέμισμα βάσης ηχείων - υλικά & τι να λάβουμε υπ' όψη μας

Unread post #23 by angpsi » Wed Mar 07, 2018 10:33 pm

Η αγορά έγινε και το υλικό τοποθετήθηκε. Χωρίς να παραβλέπω τον ψυχολογικό τομέα, η εικόνα του συστήματος έχει σφίξει ακουστά και πιστεύω πως η επιλογή είναι εξαιρετική. Σε κάθε περίπτωση κάθε μια από τις βάσεις είναι πλέον κατά 12,5 κιλά βαρύτερη, και αυτό με μόλις 5 λίτρα άμμου. Έχει πλάκα να δει κανείς πόσο αφύσικα βαρύ είναι για το μέγεθός του αυτό το μόλις 20x30x6 εκ. σακκί υλικού (για την ακρίβεια, 25 κιλά!).

Τελικά επέλεξα να βάλω αποκλειστικά ένα υλικό γιατί σχεδόν ο μισός κύλινδρος καταλαμβάνεται από την κολώνα του κόντρα πλακέ και ήθελα να δώσω όσο περισσότερο βάρος μπορούσα σε ό,τι κενό περίσσευε. Μετά και από κάποια συζήτηση με τους ανθρώπους της εταιρείας, άλλαξα επίσης γνώμη και για τα σκάγια (shot), και πήγα τελικά σε χαλυβότριμμα (grit) γιατί λόγω της ακανόνιστης επιφάνειάς τους οι κόκκοι 'κλειδώνουν' καλύτερα μεταξύ τους και αφήνουν μικρότερο κενό αέρα απ' ότι τα σφαιρίδια. Έτσι επιτυγχάνουν μεγαλύτερη πυκνότητα, και άρα μεγαλύτερο βάρος στον όγκο που καταλαμβάνουν.

Για τον ίδιο λόγο επιλέχθηκε και μια αρκετά ψιλή κοκκομέτρηση, πρακτικά μια μεταλλική άμμος. Σας παραθέτω τον σχετικό πίνακα, εγώ πήρα το G50 (δείτε στην μεσαία θέση της τελευταίας δεξιά στήλης). Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα μπορούσα να πάω βαρύτερα στον ελάχιστο κενό χώρο που είχα διαθέσιμο μέσα στις κολώνες μου.

Τελικό κόστος, €40 + ΦΠΑ. Πεθαίνω να δω τον Αντώνη να κουβαλάει το δωράκι του, εμένα πάντως μου βγήκε η μέση!

steel-grits-1.jpg
steel-grits-1.jpg (153.27 KiB) Viewed 1806 times
Άγγελος

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register