Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ακροάσεις

dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Ακροάσεις

Unread post #171 by dapost » Thu Oct 05, 2017 9:08 am

Ευχαριστούμε πολύ τον Παναγιώτη για τη θερμή φιλοξενία! Πολύ χάρηκα που τον ξαναείδα μετά από 10 (!) περίπου χρόνια και που δεν έχει αλλάξει καθόλου ;-)

Δυστυχώς έπρεπε να φύγω νωρίς και έτσι ούτε τα Kef άκουσα, ούτε μετρήσεις κάναμε. Το δωμάτιο ακρόασης ήταν μικρό και τελείως γυμνό αλλά παρόλα αυτά το σύστημα harbeth croft έπαιζε πολύ όμορφα μουσική! Νομίζω πως τέτοια συστήματα εξυπηρετούν ακριβώς τέτοιους δύσκολους χώρους ακρόασης όπου άλλα, πιο "μονιτορέ" συστήματα θα ήταν ανυπόφορα. Όχι πως δε θα ωφεληθεί και το σύστημα του Παναγιώτη από ένα χώρο με καλλίτερη ακουστική.

Καθαρά υποκειμενικά, μου άρεσε περισσότερο ο συνδυασμός των ηχείων με τους Croft παρά με τον Hegel παρόλο που ο τελευταίος είχε μικρότερη ακουστή παραμόρφωση και καλύτερο έλεγχο στις χαμηλές συχνότητες. Ίσως σε άλλο χώρο ή με άλλα συνοδά μηχανήματα να μου άρεσε το αντίθετο.

Σε αναμονή της επόμενης συνάντησης!
Δημήτρης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ακροάσεις

Unread post #172 by pankon » Thu Oct 05, 2017 9:18 am

dapost wrote:Ευχαριστούμε πολύ τον Παναγιώτη για τη θερμή φιλοξενία! Πολύ χάρηκα που τον ξαναείδα μετά από 10 (!) περίπου χρόνια και που δεν έχει αλλάξει καθόλου ;-)

Δυστυχώς έπρεπε να φύγω νωρίς και έτσι ούτε τα Kef άκουσα, ούτε μετρήσεις κάναμε. Το δωμάτιο ακρόασης ήταν μικρό και τελείως γυμνό αλλά παρόλα αυτά το σύστημα harbeth croft έπαιζε πολύ όμορφα μουσική! Νομίζω πως τέτοια συστήματα εξυπηρετούν ακριβώς τέτοιους δύσκολους χώρους ακρόασης όπου άλλα, πιο "μονιτορέ" συστήματα θα ήταν ανυπόφορα. Όχι πως δε θα ωφεληθεί και το σύστημα του Παναγιώτη από ένα χώρο με καλλίτερη ακουστική.

Καθαρά υποκειμενικά, μου άρεσε περισσότερο ο συνδυασμός των ηχείων με τους Croft παρά με τον Hegel παρόλο που ο τελευταίος είχε μικρότερη ακουστή παραμόρφωση και καλύτερο έλεγχο στις χαμηλές συχνότητες. Ίσως σε άλλο χώρο ή με άλλα συνοδά μηχανήματα να μου άρεσε το αντίθετο.

Σε αναμονή της επόμενης συνάντησης!


Δημήτρη,
χάρηκα κι εγώ πολύ για τη συνάντησή μας μετά από τόσο πολλά χρόνια.
Με το καλό θα φτιάξουμε το δωμάτιο και θα το μετρήσουμε. Ακόμα πιο ενδιαφέρον θα ήταν να μετρήσουμε το "πριν" και το "μετά", αλλά αυτό εξαρτάται από τον χρόνο και τη διάθεσή σου.
Είναι προφανές ότι ο χώρος μόνο βελτίωση επιδέχεται (πόσο χειρότερος να γίνει πια; :-D )
Και σαφώς θα μπορούσαμε να μετρήσουμε το σύστημα τόσο με τα Harbeth όσο και με τα KEF.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ακροάσεις

Unread post #173 by pankon » Thu Oct 05, 2017 9:21 am

Jim wrote:πραγματικά ωραία πράγματα !!

νομίζω οτι ο χώρος δεν αποτελεί το ιδανικό χαλί για να ξεδιπλώσει το 5άρι όλες του τις αρετές,
nearfield και με σχετικά χαμηλές στάθμες το άκουσμα ήταν μαγικό,
σε "κανονικές" συνθήκες η επίδραση του χώρου ήταν καταλυτική ..
το ευτύχημα για τον Παναγιώτη είναι οτι του αρέσει να ακούει ακριβώς έτσι, δλδ nearfield και σχετικά χαμηλά, οπότε ο χώρος δεν τον προβληματίζει ιδιαίτερα ... ωστόσο, ακόμα και έτσι πιστεύω οτι το "ντύσιμο" του δωματίου (κουρτίνες, χαλί κλπ) θα έχουν, σε κάθε περίπτωση, θετική επίδραση στο αποτέλεσμα .


Τα ls50 με εντυπωσίασαν, θέλουν ενισχυτή με μπράτσα και να παίζουν δυνατά, εάν αυτά τα δύο είναι δεδομένα και επιθυμητά τότε για την τιμή τους νομίζω οτι μπορούν να θεωρηθούν ευκαρία.


Συμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη. Τα KEF LS50 θέλουν όντως αρκετά δυνατό ενισχυτή. ο Hegel του Δημήτρη τα ανέδειξε. Θεωρώ ότι είναι πολύ καλός συνδυασμός.

Λίαν συντόμως θα ντύσουμε το δωμάτιο και θα επαναλάβουμε τη συγκέντρωση. [musicphones]
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Ακροάσεις

Unread post #174 by angpsi » Thu Oct 05, 2017 9:57 am

Την καλημέρα μου και από εμένα,

Τούτες οι συναντήσεις μας σιγά σιγά εδραιώνονται ως το highlight της [πενιχρής] κοινωνικής μου ζωής! Για μια ακόμα φορά επιβεβαιώνεται η ποιότητα των ανθρώπων με τους οποίους βρεθήκαμε, όπως και το γνήσιο μεράκι τους σε πείσμα της αρρώστιας που μας κατατρύχει αλλά και μας ταξιδεύει όλους!

Δεν έχω να προσθέσω πολλά περισσότερα από τους προλαλήσαντες, εκτός από το πραγματικά ενδιαφέρον NOS DAC του Στέλιου το οποίο κατάφερα να ακούσω προς την λήξη της βραδιάς περισσότερο σχολαστικά με τα κομμάτια που εγώ γνώριζα καλύτερα. Προσωπικά ζήλεψα την μαστοριά του δημιουργού του, και εύχομαι στο μέλλον να καταφέρω να βρω τον χρόνο κι εγώ για να παίξω σε αυτό το παιχνίδι.

Τα Harbeth είναι αξιοζήλευτα για τον άκοπο τρόπο με τον οποίο τρέχουν όλο το φάσμα, και παρά τους προφανείς περιορισμούς του χώρου (περίεργη γεωμετρία, ανακλάσεις, 'κούφιο' δάπεδο, DIY βάσεις) έδειξαν ότι έχουν μια πραγματικά μεγάλη γκάμα ανάλογα με το τι θα τους δώσεις πίσω στην υπόλοιπη αλυσίδα. Ασφαλή συμπεράσματα δεν μπορούν να βγουν από εμένα γιατί δεν έχω τόσο εκτενή εμπειρία εναλλακτικών υλοποιήσεων / συνοδών, αλλά χωρίς αμφιβολία πρόκειται για μια εξαιρετική πρόταση που είμαι βέβαιος ότι έχει να δώσει πολύ περισσότερα πράγματα υπό ιδανικές συνθήκες.

Τα KEF πάλι ήταν ένα θαυματάκι, εφόσον όμως οδηγούνται σωστά. Φαντάζομαι ότι είναι μια ακόμα από εκείνες τις περιπτώσεις που τα παίρνεις σε προσιτή τιμή και μετά ξοδεύεις τα πόδια σου για να δεις που μπορούν να φτάσουν. Πάντως φοβάμαι ότι, όπως κάθε φορά με τέτοια ηχεία, όταν τα φτάσεις στο όριό τους μετά θέλεις απλώς να αλλάξεις επίπεδο. Στο δικό μου μυαλό τα Harbeth δεν είχαν αυτό το πρόβλημα―τουλάχιστον όχι [ούτε κατά διάνοια] στον ίδιο βαθμό. Για να το θέσω με άλλα λόγια, μου φάνηκε ότι τα KEF ήταν εξαιρετικά για ένα δεύτερο σύστημα, ενώ τα Harbeth είναι μια ισχυρή πρόταση για βασικό σύστημα.

Croft και Hegel ήταν δύο διαφορετικές προσεγγίσεις στον ήχο. Παρότι οι Croft είχαν μια 'φλεγματική' προσέγγιση στην παράστασή τους, εμένα μου έμεινε στο μυαλό ο πιο mainstream Hegel―ίσως γιατί μου θύμισε τον δικό μου ATC SIA2-150. Αν καταφέρω να ξεπεράσω τους περιορισμούς ότι το σπίτι μου δεσμεύεται από την καθημερινότητα της εξάχρονης κόρης μου, τότε θα σας καλέσω για να τους βάλουμε δίπλα δίπλα, αν φυσικά ο ιδιοκτήτης του διατίθεται. Σε αυτή την περίπτωση θα μπορέσουμε να ξεκομπλεξάρουμε και τον οικοδεσπότη Παναναγιώτη, μια και ο χώρος μου είναι η επιτομή της ανώμαλης γεωμετρίας και της ανισόρροπης διασποράς! Φυσικά θα χρειαστούμε εκ νέου και DAC, μια και η παρέα βγάζει σπυράκια με το γέρικο Benchmark μου...

Και πάλι τις ευχαριστίες μου για μια υπέροχη βραδιά και μια άψογη φιλοξενία!
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ακροάσεις

Unread post #175 by Dr Pan K » Thu Oct 05, 2017 9:15 pm

Tα KEF LS50 ειναι, ανα στιγμές, εντυπωσιακό ηχείο. Εξαφανίζεται κυριολεκτικά απο τον χωρο, χάρη στο ομοκεντρο mid-tweeter και την απίθανη μπροστινή μπαφλα του. Θελει όμως μια καποια ενισχυση λογω χαμηλης ευαισθησίας, γιατι ειναι μικρο το mid (woofer δεν το λες) και ακριβώς επειδή ειναι μικρο το mid δεν παιζει σε χαμηλές σταθμες, κατι που δεν συνάδει με την φιλοσοφία του Παναγιωτη.

Με τον Hegel του Δημήτρη τα πηγε πολύ καλά. Ο Croft ισως να μην ειναι το απόλυτο ματσαρισμα αλλα δεν εχει και τοσο σημασία, με τα Super HL5+ τα πηγε καταπληκτικά. Τα συγκεκριμενα Harbeth (υπενθυμιζω, με τα 2 tweeter) ειναι τα πιο monitor ηχεια της εταιρίας, με τον λιγοτερο χρωματισμό απο την καμπινα και με την περισσότερη λεπτομέρεια απο ολόκληρη την γκαμα. Οπότε ο Croft (που με τους δυο τελικούς δεν είναι και τόσο ζεστος οσο κάποιοι λενε) έδεσε πολυ σωστά.

Το μονο που μου έλειψε, αλλα ξερω οτι ειναι θέμα χρονου, ειναι ενα πικαπακι. Δεν χρειαζεται κατι εξωτικο, ενα κλασσικό εγγλεζικο σχέδιο, μια Denon 103 ή μια καλη ΜΜ (Nagaoka πχ) και εκλεισε το συστημα. Μετα παίζουμε με καλωδια
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ακροάσεις

Unread post #176 by pankon » Fri Oct 06, 2017 12:11 am

Στέλιος Περγιουδάκης wrote:Είναι η δεύτερη φορά που ακούω με προσοχή αυτή τη φίρμα ηχείων και μάλλον επιβεβαιώνεται ότι πραγματικά μου αρέσουν.
Έχουν ένα γλυκό - ανθρώπινο χαρακτήρα που σε κάνει να απολαμβάνεις τη μουσική χωρίς πολλές σκέψεις.
Έπαιξαν πολύ καλά και με τους δύο διαφορετικούς ενισχυτές.
Σε θορυβώδες περιβάλλον χρειάστηκαν τον Hagel με τη μεγαλύτερη ισχύ του, ενώ σε συνθήκες ήσυχης ακρόασης ανέδειξαν τη γλυκύτητα του ήχου των Croft.
Πιθανότατα θα ακούγονται πολύ καλά με τους περισσότερους ενισχυτές μεσαίου μεγέθους.
Αν γίνουν κάποιες απλές παρεμβάσεις στον σχετικά μικρό και δύσκολο χώρο ακρόασης του Παναγιώτη πιστεύω οτι το σύστημα θα αναδειχθεί πολύ περισσότερο.
Τα Kef που ρωτάει ο Αντώνης παραπάνω μου ακούστηκαν πολύ καλά, αλλά το πρόβλημα που έχουν όλα τα μικρά ποιοτικά ηχεία είναι οτι χρειάζονται μεγάλους ενισχυτές για να παίξουν σωστά. Με τον Hagel οδηγήθηκαν πολύ καλά, αλλά με το volume περίπου στο 80%, κάτι που σημαίνει οτι θέλουν πολύ ρεύμα για να αποδώσουν σωστά.

Τέλος να ευχαριστήσω τον Παναγιώτη για τη άψογη φιλοξενία και όλα τα παιδιά για τη όμορφη παρέα.


Στέλιο,

συμφωνώ με όλα σου τα σχόλια, τόσο όσον αφορά τα KEF όσο και τα Harbeth.

Πολύ ενδιαφέρον το DAC σου. Ελπίζω να έχουμε την ευκαιρία να το ακούσουμε ξανά κάτω από πιο ελεγχόμενες συνθήκες. Και ακόμα περισσότερο, θα ήθελα να ακούσω το phono stage με τις NOS λάμπες, που έχεις φτιάξει.

Τέλος, δεν χρειάζονται ευχαριστίες. Το θέμα είναι να περάσαμε όλοι καλά...
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ακροάσεις

Unread post #177 by pankon » Fri Oct 06, 2017 12:40 am

Dr Pan K wrote:Tα KEF LS50 ειναι, ανα στιγμές, εντυπωσιακό ηχείο. Εξαφανίζεται κυριολεκτικά απο τον χωρο, χάρη στο ομοκεντρο mid-tweeter και την απίθανη μπροστινή μπαφλα του. Θελει όμως μια καποια ενισχυση λογω χαμηλης ευαισθησίας, γιατι ειναι μικρο το mid (woofer δεν το λες) και ακριβώς επειδή ειναι μικρο το mid δεν παιζει σε χαμηλές σταθμες, κατι που δεν συνάδει με την φιλοσοφία του Παναγιωτη.

Με τον Hegel του Δημήτρη τα πηγε πολύ καλά. Ο Croft ισως να μην ειναι το απόλυτο ματσαρισμα αλλα δεν εχει και τοσο σημασία, με τα Harbeth Super HL5+ τα πηγε καταπληκτικά. Τα συγκεκριμενα Harbeth (υπενθυμιζω, με τα 2 tweeter) ειναι τα πιο monitor ηχεια της εταιρίας, με τον λιγοτερο χρωματισμό απο την καμπινα και με την περισσότερη λεπτομέρεια απο ολόκληρη την γκαμα. Οπότε ο Croft (που με τους δυο τελικούς δεν είναι και τόσο ζεστος οσο κάποιοι λενε) έδεσε πολυ σωστά.

Το μονο που μου έλειψε, αλλα ξερω οτι ειναι θέμα χρονου, ειναι ενα πικαπακι. Δεν χρειαζεται κατι εξωτικο, ενα κλασσικό εγγλεζικο σχέδιο, μια Denon 103 ή μια καλη ΜΜ (Nagaoka πχ) και εκλεισε το συστημα. Μετα παίζουμε με καλωδια


Παναγιώτη,

όντως θα KEF LS50 θέλουν ισχυρό ενισχυτή. Ο Hegel τα έπαιξε μια χαρά. Ο Croft δεν καταφέρνει να τα δαμάσει, γιατί δεν έχουν αρκετή ισχύ. Άλλος ένας ενισχυτής που μου άρεσε με τα LS50 ήταν ένα Line Magnetic στα 100W (αν θυμάμαι καλά, το μοντέλο ήταν το 501ia με λάμπες KT120).

Όσον αφορά τα Harbeth, μου αρέσει το γεγονός ότι παίζουν καλά και σε χαμηλές στάθμες, χωρίς να χρειάζεται να καταφύγει κανείς σε ξεζούμισμα του οποιουδήποτε ενισχυτή. Συνηθίζω να ακούω σε τέτοιες εντάσεις, που παρουσιάζουν την ανθρώπινη με φυσικό τρόπο.

Το πικάπ θα έρθει κάποια στιγμή. Το phono stage του Croft ακούγεται πάρα πολύ καλά με δυο NOS Tesla E83CC (είναι στην ουσία ECC83 ή αλλιώς 12ΑΧ7, αλλά με frame grid, όπως οι σπάνιες και πανάκριβες Telefunken ECC803S).
Το γνωστό ερώτημα όμως επανέρχεται... belt, direct-drive ή idler; Δεν κρύβω ότι βλέπω με ενδιαφέρον το PTP του Peter Reinders. Αλλά θα ήθελα να έχω την ευκαιρία να ακούσω και κάποιο Reed. Όσον αφορά τα πικάπ ιμάντα, συνεχίζω να προτιμώ τα Roksan σε σχέση με τα Linn.
Σχετικά με την κεφαλή, το phono stage του Croft υποστηρίζει μόνο υψηλή είσοδο (~2mV), άρα MM ή MI ή MC-HO, όχι όμως MC-LO (όπως είναι η Denon DL-103). Και θα ήθελα να αποφύγω το επιπλέον κόστος, αλλά και το ένα extra component, που θα προερχόταν από ένα SUT.
Θα δούμε...
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Ακροάσεις

Unread post #178 by Grandpa » Sat Oct 07, 2017 2:26 pm

Στελιος Π.: "Τα Kef που ρωτάει ο Αντώνης παραπάνω μου ακούστηκαν πολύ καλά, αλλά το πρόβλημα που έχουν όλα τα μικρά ποιοτικά ηχεία είναι οτι χρειάζονται μεγάλους ενισχυτές για να παίξουν σωστά. Με τον Hagel οδηγήθηκαν πολύ καλά, αλλά με το volume περίπου στο 80%, κάτι που σημαίνει οτι θέλουν πολύ ρεύμα για να αποδώσουν σωστά."
Στο 80% της ισχυος (του ποτενσιομετρου βεβαιως) για να παιξουν τα "μικρα" KEF, οταν στο 50% αρχιζει ο Hegel (o 160 δεν ηταν; ) στα δικα μου S.F. ven 3.0 να παραμορφωνει μη ανταποκρινομενος στις απαιτησεις των ηχειων; (κατι που μου ειχε επισημανει και ο αντ/πος). Τι στο καλο "εχουν" μεσα;
Τα συγκεκριμενα harbeth μου εχουν γινει ...στοχος! Μα που να τα βαλω εδω μεσα ετσι χονδροκομμενα που ειναι - εξωση αυθωρει!!
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ακροάσεις

Unread post #179 by pankon » Wed Oct 11, 2017 9:23 am

Grandpa wrote:Στελιος Π.: "Τα Kef που ρωτάει ο Αντώνης παραπάνω μου ακούστηκαν πολύ καλά, αλλά το πρόβλημα που έχουν όλα τα μικρά ποιοτικά ηχεία είναι οτι χρειάζονται μεγάλους ενισχυτές για να παίξουν σωστά. Με τον Hagel οδηγήθηκαν πολύ καλά, αλλά με το volume περίπου στο 80%, κάτι που σημαίνει οτι θέλουν πολύ ρεύμα για να αποδώσουν σωστά."
Στο 80% της ισχυος (του ποτενσιομετρου βεβαιως) για να παιξουν τα "μικρα" KEF, οταν στο 50% αρχιζει ο Hegel (o 160 δεν ηταν; ) στα δικα μου S.F. ven 3.0 να παραμορφωνει μη ανταποκρινομενος στις απαιτησεις των ηχειων; (κατι που μου ειχε επισημανει και ο αντ/πος). Τι στο καλο "εχουν" μεσα;
Τα συγκεκριμενα harbeth μου εχουν γινει ...στοχος! Μα που να τα βαλω εδω μεσα ετσι χονδροκομμενα που ειναι - εξωση αυθωρει!!


Πέρα από τον ήχο, για τον οποίο ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του, εμφανισιακά μου αρέσουν τα συγκεκριμένα Harbeth λόγω της λιτής τους εμφάνισης. Δεν τα λες και μικρά σε όγκο, αλλά δεν είναι και θηρία.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ακροάσεις

Unread post #180 by Dr Pan K » Tue Nov 21, 2017 9:09 pm

Τυχαινει να εχω μερικα βινυλια νεας κοπης που εχουν προκυψει απο ψηφιακες ηχογραφησεις καθως και τα αντιστοιχα ψηφιακα αρχεια σε red book FLAC ή high res. Αν υπαρχει ορεξη για συγκριση των σχετικων format μπορουμε να κανονισουμε ακροαση για Κυριακή 3/12 ή και Δευτερα 4/12 που θα εχω άνεση στο σπιτι.

Daft Punk > RAM
Sivert Hoyem > Lioness
Herbie Hancock > River
Σταυρος Λαντσιας > Diary of dreams

(Ίσως να εχω εγκαταστήσει και τον SME V-12 μέχρι τοτε)
Παναγιώτης

Return to “Γενική θεματολογία”



Login · Register