Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #1 by pankon » Mon Jun 05, 2017 2:42 pm

Να λοιπόν μια εύκολη ερώτηση για τον κάθε audiophile, που σέβεται τον εαυτό του.

Μας έχει πέσει το lotto ή το joker ή το λαχείο και μπορούμε να κάψουμε όσα χρήματα θελουμε για ένα σύστημα. Πολλά ή λίγα, είναι απόφαση του καθενός. Αλλά, αν κάποιος θέλει να κάψει πολλά, ...υπάρχουν!

Τι θα διαλέγατε;

Ας φτιάξει λοιπόν ο καθένας το ιδανικό σύστημα στη φαντασία του, κι ας μας το παρουσιάσει, για να ονειρευτούμε κι εμείς μαζί του.

(Εκτός αν κάποιος όντως έχει κερδίσει το joker και μας δείξει το συστημα των ονείρων του... live :)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #2 by Dr Pan K » Mon Jun 05, 2017 2:50 pm

Πολύ καλό νήμα, θα αναλύσω ένα ιδανικό σύστημα που έχω στο μυαλό μου με λεπτομέρειες το συντομότερο.

Εσύ Παναγιώτη τι θα ηθελες;
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #3 by pankon » Mon Jun 05, 2017 6:42 pm

Dr Pan K wrote:Πολύ καλό νήμα, θα αναλύσω ένα ιδανικό σύστημα που έχω στο μυαλό μου με λεπτομέρειες το συντομότερο.

Εσύ Παναγιώτη τι θα ηθελες;


Παναγιώτη,

το θέμα που θέτεις είναι ιδιαιτέρως σοβαρό, οπότε θα πρέπει να το σκεφτώ καλά το θέμα. Το ότι -βάσει της υπόθεσης του νήματος- υπάρχουν άπειρα χρήματα, δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα ξοδεύουμε απερίσκεπτα -))

Νομίζω ότι θα "φτιάξω" δυο συστήματα, ένα "ρεαλιστικό" (#1) κι ένα "απεριόριστο" (#2). Και πρέπει να ομολογήσω επίσης ότι πολλά (τα περισσότερα) από τα components, που θα βάλω στη wish list, δεν τα έχω ακούσει από κοντά. Απλά με βάση τα διάφορα reviews και με δημιουργική φαντασία από πλευράς μου, σχεδιάζουμε δύο συστήματα με απόλυτη συνέργεια. Λοιπόν, έχουμε και λέμε...

Επειδή, κατά τη γνώμη μου, τη μεγαλύτερη επίδραση στον ήχο ενός συστήματος την έχουν τα ηχεία, ξεκινάω την περιγραφή "ανάποδα" (upstream και όχι downstream, όπως γίνεται συνήθως)

HXEIA:
#1: Horning Aristoteles A55, επειδή θέλω ηχείο χωρίς cross-over και full-range. Για να πω την αλήθεια, έχοντας ακούσει τα (μεγαλύτερα) Horning Eufrodite Ellipse PM65, τα οποία με μάγεψαν, νομίζω ότι πάω για τα Aristoteles "δαγκωτό"
#2: χμμμ, μήπως Tannoy Westminster; Αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Πιθανώς κάτι σε κόρνες, αλλά no clue στην ουσία. Δέχομαι προτάσεις (άλλωστε χρήματα υπάρχουν ;-) )

ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ:
#1: Προενισχυτής Vinnie Rossi LIO με DHT (Direct Heated Triode με KR Audio PX4 λάμπες), ενσωματωμένο phono stage (με remote cartridge loading), ενσωματωμένο DAC. Τελικός Vinnie Rossi VR120
#2: Προενισχυτής Ypsilon PST100 MkII, Τελικός Ypsilon SET100 Ultimate Hybrid

ΠΙΚΑΠ (πάντα με 2 βραχίονες):
#1:
OPTION A) PTP Audio Solid 9+12 με 9" βραχίονα Audiomods Series 5 και κεφαλή MusicMaster moving iron και 12" Thomas Schick και κεφαλή Miyajima Zero (mono)
OPTION B) Denon DP80 (βελτιωμένο από τον Γιάννη Κωνσταντάρα), με βραχίονες και κεφαλές που δεν έχω σκεφτεί ακόμα (πιθανώς Van Den Hul Colibri)
OPTION C) κάτι σε ιμάντα, μπορεί Roksan Xerxes 20 (you cannot teach an old dog new tricks), μπορεί Palmer 2.5 με βραχίονα Audio Origami PU7 και Dynavector XV1s (αλλά 2ο βραχίονα πού βάζουμε στο Palmer;)

#2:
OPTION A) Garrard 401 (πειραγμένο όσο πάει, μετά από "ιατρική" καθοδήγηση) ή Lenco Jean Nantais
OPTION B) Khronos Sparta με το εξωτερικό τροφοδοτικό, κτλ.

CD - Ψηφιακά
#1: Χρειάζομαι ένα καλό CD-transport για να οδηγήσει το προαναφερθέν DAC του LIO
#2: Μάλλον Ypsilon CDT100 transport και DAC100
Από ψηφιακά αρχεία δεν έχω ιδέα για να εκφράσω άποψη ή επιθυμία.

Τελικά είναι κουραστικό να ξοδεύεις χρήματα...
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #4 by farflung » Mon Jun 05, 2017 7:54 pm

Προσωπικα αν μιλαμε για απεριοριστο χαρτι καθε μηνα θα αλλαζα και απο κατι σουπερ πανακριβο,
Νομιζω οτι θα επρεπε να βαλουμε ενα πλαφον
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #5 by pankon » Mon Jun 05, 2017 8:02 pm

farflung wrote:Προσωπικα αν μιλαμε για απεριοριστο χαρτι καθε μηνα θα αλλαζα και απο κατι σουπερ πανακριβο,
Νομιζω οτι θα επρεπε να βαλουμε ενα πλαφον


Μα φυσικά μιλάμε για απεριόριστο χαρτί! Αλλά για να μην είμαστε και άπληστοι και θέλουμε να αλλάζουμε πανάκριβο σύστημα κάθε μήνα, ως εμπνευστής αυτού του ρεαλιστικού νήματος θέτω ως όριο τη δυνατότητα αλλαγής συστήματος μόνο μια φορά από την αρχική αγορά (μπορεί κάτι να μην έχει καθίσει καλά, βρε αδερφέ, οπότε να έχουμε τη δυνατότητα να το ισιώσουμε). Όχι και κάθε μήνα!!! :lol:
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #6 by farflung » Tue Jun 06, 2017 4:06 pm

ξερεις κατι το απεριοριστο χρημα το κανει πολυ δυσκολο να διαλεξεις,
η πρωτη σκεξη που σου ερχεται στο μυαλο ειναι να αγορασω ενα ολοκληρο δωματιο μιας εκθεσης του Μοναχου που μου ειχε κανει κλικ,(αν ειχα παει) λεμε τωρα...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #7 by Dr Pan K » Tue Jun 06, 2017 11:14 pm

Θα ειμαι προσγειωμενος, δλδ το κοστος δεν θα ειναι 1Μ + αλλα ουτε και νορμαλ. Το συστημα για μεγαλο σαλονι αλλα οχι για "γηπεδο".

Ηχεια Rockport Lyra
Προ-ενισχυτης + τελικοι Technical Brain Zero
Πικαπ Tech DAS papst motor version + βραχιονας SAT/ Glanz, κεφαλη ΖΥΧ stereo, Miyajima mono
Phono Stage Audio Tekne + external PSU
DAC Pacific Microsonics 2, streamer Aurender W20
Tandem rack

Θα μπορούσα να σχεδιάσω και ενα full λαμπατο σύστημα αν το θέλετε..
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #8 by pankon » Wed Jun 07, 2017 1:37 am

Ενδιαφέρον σύστημα, Παναγιώτη. Τα ενισχυτικά δεν τα ξέρω καθόλου. Ποιο είναι το συνολικό κόστος άραγε;


Ναι, βεβαίως θελουμε κι ένα full λαμπάτο σύστημα. Για να δούμε...
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #9 by pankon » Sun Jun 11, 2017 6:36 pm

Dr Pan K wrote:Θα ειμαι προσγειωμενος, δλδ το κοστος δεν θα ειναι 1Μ + αλλα ουτε και νορμαλ. Το συστημα για μεγαλο σαλονι αλλα οχι για "γηπεδο".

Ηχεια Rockport Lyra
Προ-ενισχυτης + τελικοι Technical Brain Zero
Πικαπ Tech DAS papst motor version + βραχιονας SAT/ Glanz, κεφαλη ΖΥΧ stereo, Miyajima mono
Phono Stage Audio Tekne + external PSU
DAC Pacific Microsonics 2, streamer Aurender W20
Tandem rack

Θα μπορούσα να σχεδιάσω και ενα full λαμπατο σύστημα αν το θέλετε..


Καμιά "λαμπάτη" πρόταση, μήπως;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #10 by Dr Pan K » Sun Jun 11, 2017 7:11 pm

Λαμπες.. Εχω κατι δικες μου που δεν αστειευονται καθολου αλλα απο εμπορικες λυσεις θα πηγαινα προς Ιαπωνια μερια. Προ + τελικους απο Kondo ή εναλλακτικά Audio Tekne. Kαι επειδη η λαμπα θελει και το vintage της ή έστω το παραδοσιακό στην πηγη θα εβαζα και ενα πικάπ Saskia 2 (που ακομα δεν εχει κυκλοφορήσει) με ενα βραχιονα SAEC 8000 και ενα Fidelity Research-66 με κεφαλές FR (απο αυτες έχουμε 2) και early Koetsu (βόσκει μια Supex αλλα θα ηθελα μια early Urushi).

Ηχεια θα ηθελα ενα Klangfilm Euronor (google it) αλλα επειδη δεν υπάρχει ζευγαρι, με τα Living Voice (Vox Olympian ή Vox Palladian) θα ημουν μια χαρά.

Να πω την αληθεια, μια απο τις πιο εντυπωσιακες ακροασεις που εχω κανει και ακομα θυμαμαι μετα απο πολλα χρονια ηταν με τελικους Audio Note Kondo απο τις εποχες της Αγγλιας, μου ειχε πεσει το σαγονι (και με αδιάφορα ηχεία Castle προ εξαγοράς απο Κινέζους). Η αλλη ακρόαση με παραπλησια ζωντανή μνημη ηταν η πρωτη φορα με Audio Tekne (ενας κοκκινος ολοκληρωμένος) καθως και η δεύτερη πριν 3 χρονια στο Μοναχο με το απιθανο phono stage που αναφερω στο Solid State σύστημα. Εβαλα στο πικαπ (ενα Garrard με Lyra Atlas) Cannonball Adderley Autumn Leaves και δεν μπορούσα να σηκωθώ απο την καρεκλα (και εδω με ιδιόρρυθμα και οχι κατι ιδιαίτερο σαν ηχεια, DC10)

Πιο ρεαλιστικά τα Τune Audio Anima με τα λαμπατα μου και το phono stage που ετοιμάζουμε εδω και ενάμιση χρονο (και θα μας παρει αλλο ενα να τελειώσει), μαζι με το Garrard μου οπως ειναι και ειμαι κορυφή. Αυτο το σύστημα κάποια στιγμη θα το εχω, ειναι απλα θέμα χρόνου.
Παναγιώτης

Return to “Γενική θεματολογία”



Login · Register