Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #11 by pankon » Sun Jun 11, 2017 9:22 pm

Dr Pan K wrote:Λαμπες.. Εχω κατι δικες μου που δεν αστειευονται καθολου αλλα απο εμπορικες λυσεις θα πηγαινα προς Ιαπωνια μερια. Προ + τελικους απο Kondo ή εναλλακτικά Audio Tekne. Kαι επειδη η λαμπα θελει και το vintage της ή έστω το παραδοσιακό στην πηγη θα εβαζα και ενα πικάπ Saskia 2 (που ακομα δεν εχει κυκλοφορήσει) με ενα βραχιονα SAEC 8000 και ενα Fidelity Research-66 με κεφαλές FR (απο αυτες έχουμε 2) και early Koetsu (βόσκει μια Supex αλλα θα ηθελα μια early Urushi).

Ηχεια θα ηθελα ενα Klangfilm Euronor (google it) αλλα επειδη δεν υπάρχει ζευγαρι, με τα Living Voice (Vox Olympian ή Vox Palladian) θα ημουν μια χαρά.

Να πω την αληθεια, μια απο τις πιο εντυπωσιακες ακροασεις που εχω κανει και ακομα θυμαμαι μετα απο πολλα χρονια ηταν με τελικους Audio Note Kondo απο τις εποχες της Αγγλιας, μου ειχε πεσει το σαγονι (και με αδιάφορα ηχεία Castle προ εξαγοράς απο Κινέζους). Η αλλη ακρόαση με παραπλησια ζωντανή μνημη ηταν η πρωτη φορα με Audio Tekne (ενας κοκκινος ολοκληρωμένος) καθως και η δεύτερη πριν 3 χρονια στο Μοναχο με το απιθανο phono stage που αναφερω στο Solid State σύστημα. Εβαλα στο πικαπ (ενα Garrard με Lyra Atlas) Cannonball Adderley Autumn Leaves και δεν μπορούσα να σηκωθώ απο την καρεκλα (και εδω με ιδιόρρυθμα και οχι κατι ιδιαίτερο σαν ηχεια, DC10)

Πιο ρεαλιστικά τα Τune Audio Anima με τα λαμπατα μου και το phono stage που ετοιμάζουμε εδω και ενάμιση χρονο (και θα μας παρει αλλο ενα να τελειώσει), μαζι με το Garrard μου οπως ειναι και ειμαι κορυφή. Αυτο το σύστημα κάποια στιγμη θα το εχω, ειναι απλα θέμα χρόνου.


Παναγιώτη,

προφανώς είμαι προκατειλημμένος, αλλά μου είναι δύσκολο να φανταστώ κορυφαίο σύστημα χωρίς λάμπες. Το Kondo τα λιμπίζομαι. Φαντάζομαι τόσο δύσκολο όσο είναι για σένα να φανταστείς κορυφαίο πικάπ χωρίς ρόδα (idler) ;-)

Όσον αφορά τα Klangfilm Euronor, να τα βάλω στη λίστα των επιλογών μου για ακρόαση nearfield; :lol: Για τα Living Voice έχω ακούσει (διαβάσει) τα καλύτερα, αλλά δυστυχώς δεν έχω ακούσει τα ίδια.

Τα Anima είναι τόσο καλά, που συγκρίνονται με τα Living Voice;

Κι αυτό το μυστηριώδες phone stage που είναι σε προετοιμασία εδώ και καιρό, τι είναι;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #12 by Dr Pan K » Sun Jun 11, 2017 9:36 pm

Tα Anima ειναι πολυ καλά και κοστίζουν ενα κλάσμα των Living Voice. Tα έπαιρνα εχθές.

Τα Klangfilm Euronor ειναι ειδικά μελετημένο για near field ακροάσεις. Ξαπλώνεις μεσα στο ηχειο, πιο near field δεν παει. Στην φωτο ενας τυχερος ιδιοκτήτης με τις πυτζάμες του ενω ετοιμάζεται να παει για ύπνο μεσα το Euronor..

4klangfilm.jpg
4klangfilm.jpg (35.64 KiB) Viewed 3281 times


Το phono stage που ετοιμάζουμε εδω και καιρο ακολουθεί τα χναρια των μονομπλοκ μου, θα ειναι 2 σασι (μονοφωνικά phono stage) μεγαλα σαν τελικοί ενισχυτες με καμια 10ρια μετασχηματιστές το καθένα, choke reg power supplies, custom interstage & output, σε πρωτότυπο σχέδιο και με κορυφαία υλικά. Πιστεύω το 2018 να ειναι ετοιμα.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #13 by pankon » Sun Jun 11, 2017 9:40 pm

Dr Pan K wrote:Tα Anima ειναι πολυ καλά και κοστίζουν ενα κλάσμα των Living Voice. Tα έπαιρνα εχθές.

Τα Klangfilm Euronor ειναι ειδικά μελετημένο για near field ακροάσεις. Ξαπλώνεις μεσα στο ηχειο, πιο near field δεν παει. Στην φωτο ενας τυχερος ιδιοκτήτης με τις πυτζάμες του ενω ετοιμάζεται να παει για ύπνο μεσα το Euronor..

4klangfilm.jpg


Το phono stage που ετοιμάζουμε εδω και καιρο ακολουθεί τα χναρια των μονομπλοκ μου, θα ειναι 2 σασι (μονοφωνικά phono stage) μεγαλα σαν τελικοί ενισχυτες με καμια 10ρια μετασχηματιστές το καθένα, choke reg power supplies, custom interstage & output, σε πρωτότυπο σχέδιο και με κορυφαία υλικά. Πιστεύω το 2018 να ειναι ετοιμα.


Έτσι! Όσο πιο nearfield, τόσο καλύτερα. Για να μην μας επηρεάζει ο περιβάλλων χώρος, μπαίνουμε μέσα στο ηχείο! Πολύ καλή σκέψη!

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται το phono stage. Καμιά λαμπίτσα θα έχει μέσα;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #14 by Dr Pan K » Sun Jun 11, 2017 9:44 pm

Θα εχει, αμα ακούς για μετασχηματιστές Interstage και εξόδου δύσκολα να ειναι SS. Ισως να μην στο εχω πει αλλα εχω 4-5 λαμπατους ενισχυτές ;-) Απλα δεν τους βλεπεις στο συστημα γιατι τα ηχεια ειναι ακατάλληλα για λαμπιόνια. Στο εξοχικο ομως ακούω με 300Β, στο αλλο με EL34 σε τριοδο και εχω και μονομπλοκ GM70 καθως και ενα phono.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #15 by pankon » Sun Jun 11, 2017 9:47 pm

Γηρασκουμε αεί διδασκόμενοι!
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #16 by pankon » Fri Jun 23, 2017 6:21 pm

Τελικά βλέπω ότι ή υπάρχει έλλειψη ονείρων ή η φαντασία μας είναι λίγη... (;)
Δεν υπάρχουν άλλοι συμφορουμίτες που θα ήθελαν να μοιραστούν μαζί μας το σύστημα των ονείρων τους;
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #17 by Geopolitis » Tue Jun 27, 2017 2:55 pm

Το συστημα των ονειρων μου αυτη την περιοδo:

-Server: Melco N1Z /2
-Ψηφιακη πηγη: Tidal Camira DAC (2017 version)
-Αναλογικο: Kronos Pro
-Προενισχυτης: Tidal Presencio
-Τελικοι: 2 monoblock Tidal Ferios η Pilium Achilles
-Ηχειo: Tidal Contriva G2 η Tidal Agoria
-Ρευμα: Torus RM 45
-Καλωδια: Argento Flow Master Reference Extreme Edition
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #18 by pankon » Tue Jun 27, 2017 3:05 pm

Geopolitis wrote:Το συστημα των ονειρων μου αυτη την περιοδo:

-Server: Melco N1Z /2
-Ψηφιακη πηγη: Tidal Camira DAC (2017 version)
-Αναλογικο: Kronos Pro
-Προενισχυτης: Tidal Presencio
-Τελικοι: 2 monoblock Tidal Ferios η Pilium Achilles
-Ηχειo: Tidal Contriva G2 η Tidal Agoria
-Ρευμα: Torus RM 45
-Καλωδια: Argento Flow Master Reference Extreme Edition


Βλέπω μια ανεπαίσθητη εμμονή στην Tidal; :-)

Επί τη ευκαιρία, θα ήταν ενδιαφέρον να αναφέρουμε στο εξής και μια ένδειξη του συνολικού κόστους του ονειρικού συστήματος κάθε φορά. Απλά για να παίρνουμε μια αίσθηση...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #19 by Dr Pan K » Tue Jun 27, 2017 7:41 pm

O Γιωργος ειναι πολυ κοντά στο σύστημα των ονειρων του.. Tidal ηχεία και προ-ενισχυτη εχει, Torus υπάρχει και Melco επισης. Το επομενο βημα θα ειναι ο τελικος, ισως οχι το τερας που αναφέρει αλλα ενα αλλο "απλο" μοντέλο και μετα πρέπει να το ριξει στο αναλογικό, αλλα εκει δεν ξέρω αν τελικα τον ενδιαφέρει και τοσο..
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Quiz: Το σύστημα των ονείρων μας...

Unread post #20 by Gojakla » Tue Jun 27, 2017 11:02 pm

Μάλλον:

ATC SCM150ASL με καποιο ladder DAC/pro.
Minimal ειναι το δικο μου ονειρο.


[inlove]

Return to “Γενική θεματολογία”



Login · Register