Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ενδιαφέρον για vintage σύστημα

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενδιαφέρον για vintage σύστημα

Unread post #11 by Dr Pan K » Thu Jun 29, 2017 1:50 pm

JennyT wrote:
Dr Pan K wrote:Λοιπόν, πικαπ vintage ειναι ισως το πιο ευκολο και safe σαν αγορα. Απο Ιαπωνία εχει πολλα αξιόλογα, το ιδιο και απο Αγγλία, Γερμανια. Θα κοίταζα Micro Seiki, Garrard, και αν υπάρχει ορεξη για να ανασκούμπωμα μανικιών και λιγο ιδρώτα Lenco. Φυσικά υπάρχουν και αλλα που αξίζουν οπως EMT (πιο τσιμπημένα), Τhorens & Linn (ανάρτησης). Υπαρχουν και καποια Direct Drive αλλα και παλι θέλουν προσοχή οσον αφορά τα ηλεκτρονικά και την φθορά στο πηγάδι (δεν υπαρχουν ανταλλακτικά για ολα)

Απο τα παραπάνω θα κοίταζα Garrard 301, 401, Thorens 160, Linn Sondek γιατι ειναι αυτά που μπορείς να βρεις ανταλλακτικά με ευκολία και εχουν το απαραίτητο vintage heritage. Θα έβαζα επανω εναν κλασσικό SME 3009 ή στην περίπτωση της Linn ενα δικο της βραχίονα. Κεφαλή μια Shure V 15 (ΜΜ) ή αν πας σε κατι πιο βαρυ μια Denon 103 R + step up. Αυτα ειναι λεπτομέρειες βέβαια, πρώτα πρέπει να αποκτηθεί το πλατό.

Σκέψου και κατι αλλο, σαν εναλλακτική υπάρχουν σύγχρονα προϊόντα (ηχεια, ενισχυτες) που εχουν σχεδιαστεί με την αισθητική και τον ηχο της εποχης που σου αρεσει. Αν δεν θες να ειναι αμιγώς vintage το σύστημα βέβαια..


Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες!

Μήπως υπάρχει πιθανότητα να εκτεθώ σε κάποιο ήδη στημένο vintage σύστημα ή υβριδικό vintage/new σύστημα; Θα με βοηθούσε πραγματικά πολύ!

Χαιρετισμούς,
Τζένη


Κάτι έχω στο μυαλό μου αλλά θα πρέπει να μου δώσεις λίγο χρόνο να το οργανώσω
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Ενδιαφέρον για vintage σύστημα

Unread post #12 by BityaBit » Sat Jul 01, 2017 10:01 am

Σήμερα επιτέλους θυμήθηκα το δεύτερο και εξαιρετικό service στην Αθηνα ίσως το καλύτερο για συνδυασμό vintage αλλα και HI End επιπέδου υπηρεσιών.

http://revamp.gr
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενδιαφέρον για vintage σύστημα

Unread post #13 by Dr Pan K » Sat Jul 01, 2017 1:57 pm

BityaBit wrote:Σήμερα επιτέλους θυμήθηκα το δεύτερο και εξαιρετικό service στην Αθηνα ίσως το καλύτερο για συνδυασμό vintage αλλα και HI End επιπέδου υπηρεσιών.

http://revamp.gr


Αυτός μάλιστα, σοβαρό παιδί ο Δημήτρης και με γνώσεις. Δεν χρεώνει ότι του λείπει και ξερει από μηχανήματα καθώς έχει σχεδιάσει και πολλά μόνος του. Επίσης έχει το επίσημο service πολλών γνωστών εταιριών
Παναγιώτης
JennyT
Posts: 9
Joined: Wed Jun 28, 2017 3:50 pm

Re: Ενδιαφέρον για vintage σύστημα

Unread post #14 by JennyT » Sun Jul 02, 2017 8:06 pm

BityaBit wrote:Σήμερα επιτέλους θυμήθηκα το δεύτερο και εξαιρετικό service στην Αθηνα ίσως το καλύτερο για συνδυασμό vintage αλλα και HI End επιπέδου υπηρεσιών.

http://revamp.gr


Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
Τζένη
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Ενδιαφέρον για vintage σύστημα

Unread post #15 by BityaBit » Sun Jul 02, 2017 11:02 pm

Dr Pan K wrote:
BityaBit wrote:Σήμερα επιτέλους θυμήθηκα το δεύτερο και εξαιρετικό service στην Αθηνα ίσως το καλύτερο για συνδυασμό vintage αλλα και HI End επιπέδου υπηρεσιών.

http://revamp.gr


Αυτός μάλιστα, σοβαρό παιδί ο Δημήτρης και με γνώσεις. Δεν χρεώνει ότι του λείπει και ξερει από μηχανήματα καθώς έχει σχεδιάσει και πολλά μόνος του. Επίσης έχει το επίσημο service πολλών γνωστών εταιριών


Παναγιωτη χωρις να εχω καποιο λογο να επιμεινω απλα οφειλω να πω οτι και οι δυο ειναι αψογοι αλλα και ο Σακης στην East με εχει σωσει πολλες φορες δινοντας μου λυσεις διαρκειας εκει που αλοι (εκτος του revamp) με ειχανκαψει ενω με εχει σωσει και με τα κασετοφωνα μου. Ποτε δεν χρεωνει παραλογα ποτε δεν λεει ψεμματα και παντα οταν φτιαχνει κατι αυτο δουλευει σαν καινουριο. Τωρα αν επειδη δεν εχει την τρελλα του Hiend και τον αναλογο τροπο σκεψης αυτο αποτελει μειονεκτημα εκει δεν μπορω να εκφερω αποψη. Απλα οπως οφειλα καταθεσα την πραγματικοτητα οπως την βιωσα εγω προσωπικα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενδιαφέρον για vintage σύστημα

Unread post #16 by Dr Pan K » Sun Jul 02, 2017 11:11 pm

BityaBit wrote:
Dr Pan K wrote:
BityaBit wrote:Σήμερα επιτέλους θυμήθηκα το δεύτερο και εξαιρετικό service στην Αθηνα ίσως το καλύτερο για συνδυασμό vintage αλλα και HI End επιπέδου υπηρεσιών.

http://revamp.gr


Αυτός μάλιστα, σοβαρό παιδί ο Δημήτρης και με γνώσεις. Δεν χρεώνει ότι του λείπει και ξερει από μηχανήματα καθώς έχει σχεδιάσει και πολλά μόνος του. Επίσης έχει το επίσημο service πολλών γνωστών εταιριών


Παναγιωτη χωρις να εχω καποιο λογο να επιμεινω απλα οφειλω να πω οτι και οι δυο ειναι αψογοι αλλα και ο Σακης στην East με εχει σωσει πολλες φορες δινοντας μου λυσεις διαρκειας εκει που αλοι (εκτος του revamp) με ειχανκαψει ενω με εχει σωσει και με τα κασετοφωνα μου. Ποτε δεν χρεωνει παραλογα ποτε δεν λεει ψεμματα και παντα οταν φτιαχνει κατι αυτο δουλευει σαν καινουριο. Τωρα αν επειδη δεν εχει την τρελλα του Hiend και τον αναλογο τροπο σκεψης αυτο αποτελει μειονεκτημα εκει δεν μπορω να εκφερω αποψη. Απλα οπως οφειλα καταθεσα την πραγματικοτητα οπως την βιωσα εγω προσωπικα.


Λυπάμαι αλλά θα επιμείνω. Μακρυά απο τον συγκεκριμένο.. Η συμπεριφορά του σε διάφορα θέματα που δεν θα αναλυσω ειναι απλα απαράδεκτη ενω απο τεχνικής πλευράς υπάρχουν πολλοί με παράπονα.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Ενδιαφέρον για vintage σύστημα

Unread post #17 by BityaBit » Mon Jul 03, 2017 7:34 am

Παναγιωτη μου δεν υπαρχει θεμα. Δεν εχω κανεναν λογο προσώπικα να επιμεινω. Οπως εγραψα απλα αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη απο την δικη μου εμπειρια απο εκει και περα μπορει ο καθενας να σχηματισει την δικη του αποψη. Καλη εβδομαδα!
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: Ενδιαφέρον για vintage σύστημα

Unread post #18 by Στέλιος Π. » Tue Jul 04, 2017 11:12 am

Δυστυχως πρεπει να συμφωνησω και εγω με τον Παναγιωτη σε αυτο...

Και μαλιστα απο εμπειριες φιλων που εμπιστευομαι.

Για κανενα φτηνο μηχανακι ειναι μια χαρα, μεχρι εκει.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενδιαφέρον για vintage σύστημα

Unread post #19 by Dr Pan K » Tue Jul 04, 2017 11:35 am

Λοιπόν στο θέμα μας. Μίλησα με τον Γιάννη Δήμου της Aurion και μου είπε πως από vintage έχει Quad 57ηχεία αλλά δυστυχώς είναι αρκετά ακριβά και θα σε ωθήσουν εκτός προϋπολογισμού. Υπάρχουν επίσης αρκετοί κλασσικοί ενισχυτές της Quad και αν θες μπορούμε να κανονίσουμε μια ακρόαση για να πάρεις μια ιδέα από τον ήχο της εταιρίας.

Θα έχω και αλλά νέα σύντομα Τζένη, stay tuned
Παναγιώτης
JennyT
Posts: 9
Joined: Wed Jun 28, 2017 3:50 pm

Re: Ενδιαφέρον για vintage σύστημα

Unread post #20 by JennyT » Tue Jul 04, 2017 11:45 am

Dr Pan K wrote:Λοιπόν στο θέμα μας. Μίλησα με τον Γιάννη Δήμου της Aurion και μου είπε πως από vintage έχει Quad 57ηχεία αλλά δυστυχώς είναι αρκετά ακριβά και θα σε ωθήσουν εκτός προϋπολογισμού. Υπάρχουν επίσης αρκετοί κλασσικοί ενισχυτές της Quad και αν θες μπορούμε να κανονίσουμε μια ακρόαση για να πάρεις μια ιδέα από τον ήχο της εταιρίας.

Θα έχω και αλλά νέα σύντομα Τζένη, stay tuned


Παναγιώτη,

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!
Περιμένω για νέα σου!

Καλή μέρα!

Return to “Γενική θεματολογία”



Login · Register