Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Η αξία των πηγών... ενημέρωσης

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Η αξία των πηγών... ενημέρωσης

Unread post #11 by Dr Pan K » Sun Jan 07, 2018 1:34 pm

Για καποια σκανδαλα που κατα καιρους εχουν γινει και επιμελος θάβονται κατω απο το χαλί δεν ξερω αν πρεπει να αναφερθώ.

Κατι καλώδια που ειχε πάρει γνωστος δημοσιογράφος σε custom μηκος και τα εκοψε κομμάτια, τα τερμάτισε και τα πούλαγε μεσω φίλου του στο Audiogon πχ, μονο που κάποιος αγοραστής τα έστειλε στον κατασκευαστή γιατι έφυγε ενα βύσμα και βγήκε στην φορα η ιστορία απο το S/N?

Κατι reviewer που πουλάνε τα μηχανάκια που τσιμπάνε σε φιλικές τιμές και μάλιστα έχουν ανοίξει και "σαλόνι ακροάσεων" που στην ουσία λειτουργεί σαν μαγαζί?

Η κατι αλλους απίθανους δημοσιογράφους που χρησιμοποιούν το "ονομα" τους για να πουλήσουν δικα τους μηχανάκια? Διαχωρισμός μεταξυ των ιδιοτήτων μηδέν.

Για να μην αναφερθώ σε κάποιους που απο την μια ημερα στην αλλη και μετα απο σημαντικές διαφημιστικές καμπάνιες (= $$$) άλλαξαν αντιδιαμετρικά γνωμη για συσκευές.

Νομιζω αρκετα, η γνωμη μου ειναι να δημιουργει ο καθενας προσωπική αποψη, οσο ειναι εφικτό, να ακουει το μεγαλύτερο αριθμο συσκευων, να πηγαίνει στις εκθέσεις και να μην το κανει μόνο για να αιρετησει φίλους, να πληρώνει και κανα εισιτήριο στο μέγαρο,το Gazarte και την Στεγη.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Η αξία των πηγών... ενημέρωσης

Unread post #12 by pankon » Sun Jan 07, 2018 2:13 pm

Dr Pan K wrote:Για τον Ελληνικό τυπο τα σχολια ειναι περιττα. Σας προκαλω να μου βρείτε αρνητικά άρθρα. Καποιο που να λεει "δεν ήταν αυτο που περιμέναμε", ή "δεν παίζει για τα λεφτά του"...


Στον Ελληνικό τύπο όλες οι συσκευές είναι εξαιρετικές, όλες παράγουν εκπληκτικό ήχο. Τέτοια σύμπτωση λοιπόν; Όλα τα μηχανήματα είναι τέλεια; Δυστυχώς αυτή η κατάσταση δεν δημιουργεί εμπιστοσύνη. Ακόμα και χωρίς να διαβάσει κανείς, μπορεί να φανταστεί -λίγο ή πολύ- τι περιλαμβάνει το review...

Κρίμα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Η αξία των πηγών... ενημέρωσης

Unread post #13 by Dr Pan K » Sun Jan 07, 2018 3:54 pm

Το άλλο εντυπωσιακό με τους Έλληνες αρθρογράφους είναι ότι ο καθένας τους είναι ικανός να γράφει ίσα με 10 άρθρα κάθε μήνα. Πώς το καταφέρνουν δεν ξέρω, ποτέ τα ακούνε, ποτέ τα στρώνουν, τα ματσαρουν, χωνεύουν τον ηχο και γράφουν και 2 χιλιάδες λέξεις εμένα με ξεπερνάει.. Οι ξένοι πρέπει να είναι άχρηστοι αφού με το ζόρι βγάζουν ένα ή το πολύ 2 άρθρα κάθε μήνα.
Παναγιώτης
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: Η αξία των πηγών... ενημέρωσης

Unread post #14 by farflung » Sun Jan 07, 2018 4:38 pm

Το ερωτημα ειναι ποιον μπορεις να εμπιστευτεις για ενα προιον που δεν υπαρχει εδω ή υπαρχει αλλα ειναι σφραγισμενο ή
δεν στο δινουν να το ακουσεις στον χωρο σου.
Υπαρχει μαγαζι που επι χρονια δεν δανειζει συσκευες,και αλλο που ζητα ενα κατοσταρικο σε περιπτωση που εισαι αεριτζης
και χασουν τον χρονο τους,(θεμιτο κατ εμε).
Αρα λοιπον αναγκαστικα στρεφομαστε στις γνωμες,
εδω λοιπον ειναι το ζουμι του θεματος.
Και εχουμε και λεμε,
Forums ελληνικα και ξενα,
εδω το προβλημα ειναι να κοβει λιγο το μυαλο σου,να ξερεις ανθρωπους καταστασεις να εχεις παρακολουθησει flames
απο παλια να ξερεις συμπαθειες αντιπαθειες,να ξερεις τα funboys και γενικα να τα παρακολουθεις αρκετα χρονια ασχετα αν γραφεις ή οχι.
Ακομη και γω που ειμαι παλιοσειρα σε ολα τα ελληνικα φορουμς την εχω πατησει καποτε με τον καταπληκτικο τελικο της
behringer αξιας τοτε 250 ευρω απο Thomann.
Ενα μηνα τον κρατησα και ευτυχως τον εδιωξα σχετικα ευκολα σε καποιον αλλο κακομοιρη που ομοιως ειχε πιστεψει τις
βλακειες που γραφονταν.
O καθενας γραφει αναλογα τα πιστευω του το βαλαντιο του το υπολοιπο συστημα του,
π.χ υπαρχουν τυποι που σκιζουν τα καλσον τους για την D class ηχεια ενεργα κλπ και συγκεκριμενο μαγαζι που προμηθευει τετοια μηχανακια εκθειαζεται σε ολα τα νηματα για συσκευες που στην τελικη δεν ειναι φτηνες,και οποτε τις εχω ακουσει με εχουν αφησει παντελως αδιαφορο.
Εχω συζητησει με ανθρωπο ο οποιος μεσα στα χρονια και στον συνεχη αγωνα του να πεισει τους αλλους οτι αυτες οι συσκευες ειναι πανάκια εχει χασει το δασος,
μονιμη αντιληψη του ειναι οτι αυτος ειναι ο σωστος ηχος και οχι αυτος που ευχαριστει εσενα αν θες να λες οτι εχεις σωστο συστημα.
Το θεμα ειναι οτι εγω σαν ανθρωπος κανω αυτο που με ευχαριστει και οχι αυτο που γραφει σωστα στους παλμογραφους.

Τωρα η αλλη κατηγορια ειναι ο τυπος,
για τον Ελληνικο δεν εχω κατι αν πω τα ειπατε πιο πανω,
ειναι γνωστες οι ιστοριες που καποιοι μαγαζατορες δεν στελναν συσκευες τους για τεστ σε περιοδικο που εκλεισε,
γιατι καποτε δεν ειχαν εκθειαση καποια συσκευη τους και του εκαναν εμπαργκο.
Μετα τις στελναν επι μονιμου βασεως στο αλλο περιοδικο που οτι και να εστελναν ηταν θεικο.
Για τον ξενο τυπο τα ειπε ολα ο Παναγιωτης που τα ξερει καλυτερα.
Εγω οταν θελω να σχηματισω γνωμη διαβαζω τα παντα γυρω απο την συσκευη που με ενδιαφερει,
αν στο 90% ειναι εγκωμιαστικα τα σχολια πειθομαι,αλλα και εκει προσπαθω να καταλαβω μεσα απο διφορουμενες προτασεις τα αρνητικα γιατι οταν ο σχολιαστης ειναι εμπειρος προσπαθει να περασει το αρνητικο μεσα απο αυτες χωρις να θιξει ιδιαιτερα την συσκευη.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Η αξία των πηγών... ενημέρωσης

Unread post #15 by Dr Pan K » Sun Jan 07, 2018 11:14 pm

Πολυ σωστή η τοποθέτηση του Farflung. Στα forum της Ελλάδας υπάρχουν συμπάθειες και αντιπάθειες, παπαγαλάκια και συμφέροντα καθώς και πολλα fan boys που υποστηρίζουν συγκεκριμένα μηχανάκια και τεχνολογίες λες και έχουν μετοχές στην εταιρία.

Στα ξενα forum τα πραγματα ειναι πιο επαγγελματικα, προωθουν συγκεκριμένα προϊόντα με το αζημίωτο. Γράφουν οτι το ταδε παιζει 10 φορές πανω απο την τιμη του, οτι ειναι το καλύτερο ανεξαρτήτου τιμης και τρέχει ο κοσμος να παρει το Schiit Ygdrasil για να ανακαλύψει οτι ειναι αλλο ενα DAC στα λεφτά του και τπτ παραπάνω. Τα παίρνουν κανονικά, σε καποια forum εχουν μπει μέτοχοι οι κατασκευαστές (αλλο που δεν θα το δειτε πουθενά γραμμένο) και τα έχουν κανει παραμαγαζα.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Η αξία των πηγών... ενημέρωσης

Unread post #16 by BityaBit » Sun Jan 07, 2018 11:20 pm

...Mιά και πήραμε φόρα δεν αποτελούν εξαίρση και κάποια Ελληνικά Forum.. Aφορμή για την μόνιμη και οριστική αποχώρησή μου απο ένα συγκεκριμένο ήταν ενα τέτοιο γεγονός...
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Η αξία των πηγών... ενημέρωσης

Unread post #17 by pankon » Sun Jan 07, 2018 11:26 pm

BityaBit wrote:...Mιά και πήραμε φόρα δεν αποτελούν εξαίρση και κάποια Ελληνικά Forum.. Aφορμή για την μόνιμη και οριστική αποχώρησή μου απο ένα συγκεκριμένο ήταν ενα τέτοιο γεγονός...


Σωστά, σωστά.

Τελικά φαίνεται ότι το συγκεκριμένο νήμα είναι τουλάχιστον ενημερωτικό ή αλλιώς, μας επαναφέρει στην πραγματικότητα!

Τουλάχιστον να μην τρέφει κανείς αυταπάτες για την αξιοπιστία των reviews, που συχνά (πολύ συχνά;) βασίζονται στην ατζέντα (συμφέρον) του εκάστοτε συγγραφέα. Disillusionment; Μάλλον όχι. Αναμενόμενο...
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Η αξία των πηγών... ενημέρωσης

Unread post #18 by BityaBit » Sun Jan 07, 2018 11:31 pm

Άς μήν "ανοίξω το στόμα μου" καλύτερα..
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Η αξία των πηγών... ενημέρωσης

Unread post #19 by Dr Pan K » Sun Jan 07, 2018 11:36 pm

Καλο θα ηταν να αφήσουμε τα άλλα φορουμ στην ησυχία τους, ο καθένας μπορει να κρίνει μονος του το περιεχόμενο και να ακολουθεί όποια συμβουλή θέλει. Σίγουρα υπάρχουν διαβασμένα μελη σε ολα τα φορουμ και κατι έχουμε να μάθουμε απο όλους.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Η αξία των πηγών... ενημέρωσης

Unread post #20 by pankon » Sun Jan 07, 2018 11:39 pm

Dr Pan K wrote:Καλο θα ηταν να αφήσουμε τα άλλα φορουμ στην ησυχία τους, ο καθένας μπορει να κρίνει μονος του το περιεχόμενο και να ακολουθεί όποια συμβουλή θέλει. Σίγουρα υπάρχουν διαβασμένα μελη σε ολα τα φορουμ και κατι έχουμε να μάθουμε απο όλους.


Ώριμη και συνετή η τοποθέτησή σου, Παναγιώτη.

Το αρχικό μου ερώτημα, το οποίο απαντήθηκε βέβαια, ήταν σε ποιο βαθμό μπορούμε να θεωρούμε αξιόπιστα τα reviews στα "μεγάλα" περιοδικά του εξωτερικού, όπου πιο συχνά μπορεί να συναντήσει κανείς συσκευές υψηλού και πολύ υψηλού κόστους (όχι ότι θα τις αποκτήσουμε ποτέ, αλλά κουβέντα να γίνεται...).

Return to “Γενική θεματολογία”



Login · Register