Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

The Biggest Failures in Consumer Audio/Video Electronics History

User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

The Biggest Failures in Consumer Audio/Video Electronics History

Unread post #1 by farflung » Thu Feb 08, 2018 5:03 pm

Για οσους γενικως βιαζονται και δεν περιμενουν την ωριμανση.
Καλο ειναι να γραψουν οσοι εχουν αγορασει κατι απ ολα αυτα.
Εγω πχ, 3D tv και Sacd αλλα ηταν πακετο με το dvd δεν το ειχα επιδιωξει.

http://www.audioholics.com/editorials/the-biggest-failures-in-consumer-audio-video-electronics-history
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: The Biggest Failures in Consumer Audio/Video Electronics History

Unread post #2 by Chris1967 » Thu Feb 08, 2018 6:40 pm

Κι εγώ μόνο 3D Tv έχω απ'όλα αυτά. Έχω δει μόνο τρεις τέσσερις ταινίες.
Χρήστος
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: The Biggest Failures in Consumer Audio/Video Electronics History

Unread post #3 by Gojakla » Thu Feb 08, 2018 7:00 pm

Ευτυχώς την έχω γλυτώσει απο όλα αυτά... :lol:
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The Biggest Failures in Consumer Audio/Video Electronics History

Unread post #4 by Dr Pan K » Thu Feb 08, 2018 7:43 pm

8Track θυμάμαι μικρός σε κατι ξεχασμένα αυτοκίνητα, στην Αμερική ειχε πουλήσει σχετικά καλα νομιζω.

Minidisc ειχα δοκιμασει, οχι ευχαριστω, δεν θα παρω. Ειχε το καλο βέβαια οτι βόλευε στα φορητά (πιο πολυ απο CD, δεν "πήδαγε") αλλα το ισοπέδωσε το iPod. Ιdem το DAT. Θεός 'χωρεστα

To Laserdisc ειχε πολύ καλο ηχο αλλα το CD δεν του αφησε περιθώριο ουτε για ανάσα.

DIVX player ειχα, εχω ακόμα δλδ (KiSS) και ηταν μια χαρα, έβλεπα ταινιες φοιτητής, μετα το έσβησε απο τον χαρτη το κλειδάκι USB και τα ενσωματωμένα media player των flat screen.

Κανενα απο τα πολυκαναλα συστηματα ηχου δεν πετυχαν μεχρι σημερα και δεν βλεπω ουτε και τωρα να αλλαζει κατι. Δεν ξερω ουτε ενα σοβαρο highendά να ακουει με 5.1 Ιδιο τελος ειχαν και τα quadraphonic βινυλια (γιατι ναι, υπαρχουν και τετοια) ενω πολυ φοβάμαι οτι και το Atmos ηρθε, ειδε και εξαφανίστηκε και αυτό.

Και φυσικα μην ξεχνάμε τα ψηφιακά φορμα. Νεκρό de facto μπορει να θεωρείτε το DSD, το Root Master Sound και σε μερικά χρόνια και το MQA. Βγάζω το καπέλο μου στον Jadis jr. (P. Calmettes) που μου έλεγε οτι προς το παρόν δεν θα βάλουν DSD και θα περιμένουν να δουν τι θα γινει με αυτο (πριν 4-5 χρόνια όταν ηταν στα φορτε του, οπως σήμερα το MQA ας πούμε). Ολοι τοτε ούρλιαζαν, τι, χωρις DSD DAC δεν πουλας.. Και τωρα τα ιδια για MQA αλλα μετά απο τοσο ντορο εχουμε 5Κ remaster (οπως και με τα DSD) και κατι λίγους νεους τίτλους (οπως και με το DSD απο PCM master). Ούτε η σκονη τους δεν θα μείνει.

Φυσικά ειναι dead on arrival κατι ψηφιακά βινύλια νεας τεχνολογίας που δεν θα φτάσουν ουτε καν σε παραγωγή (και ας λενε οτι θελουν οι σχεδιαστές).
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: The Biggest Failures in Consumer Audio/Video Electronics History

Unread post #5 by angpsi » Fri Feb 09, 2018 3:01 pm

Minidisk κι από εμένα. Ακόμα το βλέπω και το χαίρομαι αλλά μου χρησίμευσε ελάχιστα για κάποιες ηχογραφήσεις διαλέξεων και τίποτα παραπάνω...
Άγγελος

Return to “Γενική θεματολογία”



Login · Register