Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

The Audiophile Society

User avatar
apostolou
Posts: 58
Joined: Sat Jan 15, 2022 2:36 pm

The Audiophile Society

Unread post #1 by apostolou » Mon Mar 14, 2022 3:34 pm

Το νέο πόνημα του David Chesky που θέλει να αλλάξει τον τρόπο ηχογράφησης χρησιμοποιώντας DSP.

https://theaudiophilesociety.com

Mini συνέντευξη περί αυτού στον Steve Guttenberg.



Κατέβασα το free sample και έπαιξα όλα τα tracks. Υπόψιν δεν έχω 2-channel σύστημα οπότε άκουσα και το speaker mix και το headphone mix από ακουστικά. Ενδιαφέρον αποτέλεσμα και στις 2 εκδοχές. Στα ακουστικά το headphone mix είναι πολύ ιδιαίτερο. Δεν άκουσα αυτό που είπε ο Chesky ότι η εικόνα μεταφέρεται μπροστά σε βάθος αντί μέσα στο κεφάλι. Εγώ πάλι μέσα στο κεφάλι την άκουσα αλλά η σκηνή πράγματι άνοιξε στις 180 μοίρες με ένα πολύ ιδιαίτερο spaciousness και ακριβέσταση τοποθέτηση οργάνων στη "σκηνή". Το speaker mix από ακουστικά μου ακούγεται όπως οι περισσότερες ηχογραφήσεις σε σχέση με τη σκηνή και τοποθέτηση οργάνων. Εξαιρετική ηχογράφηση ούτως ή άλλως. Ενδιαφέρον πείραμα γενικά.

Εσείς με τα hi end συστήματα πως το κρίνετε ηχητικά;
User avatar
apostolou
Posts: 58
Joined: Sat Jan 15, 2022 2:36 pm

Re: The Audiophile Society

Unread post #2 by apostolou » Mon Mar 14, 2022 3:40 pm

Παρεμπιπτόντως, το μπάσο στο δεύτερο track είναι όλα τα λεφτά! [musicphones]
User avatar
apostolou
Posts: 58
Joined: Sat Jan 15, 2022 2:36 pm

Re: The Audiophile Society

Unread post #3 by apostolou » Mon Mar 14, 2022 9:26 pm

Μίλησα και με τον Amir απ'το ASR, ο οποίος το βρήκε εξαιρετικά ενδιαφέρον το θέμα. Μάλλον θα κάνει video tests σύντομα.

Return to “Μουσική”



Login · Register