Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

MoFi-gate

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

MoFi-gate

Unread post #1 by Dr Pan K » Sun Aug 07, 2022 2:20 pm

Ίσως να μην έχει πέσει στην αντίληψή σας αλλά έχουμε μέγα σκάνδαλο στον χώρο του αναλογικού ήχου καθώς αποκαλύφθηκε πως η Mobile Fidelity έκανε επεξεργασία στις παραγωγές με την επωνυμία GAIN μέσω DSD...

https://www.washingtonpost.com/music/20 ... l-scandal/
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MoFi-gate

Unread post #2 by Dr Pan K » Sun Aug 07, 2022 2:32 pm

Παναγιώτης
User avatar
apostolou
Posts: 58
Joined: Sat Jan 15, 2022 2:36 pm

Re: MoFi-gate

Unread post #3 by apostolou » Sun Aug 07, 2022 8:46 pm

Έχω παρακολουθήσει την ιστορία από την πρώτη μέρα που αποκαλύφθηκε.

Το όλο θέμα θα ήταν πολύ κωμικό αν οι δίσκοι δεν κόστιζαν $125 (και πολύ περισσότερο στη μαύρη αγορά) λόγω της φύσεως των limited editions, αλλά τώρα πια ξέρουμε ότι τα masters είναι DSD και μπορούν να βγάλουν όσες κόπιες θέλουν. Συνεπώς μιλάμε για καθαρή περίπτωση κοροϊδίας καταναλωτών και οι δίσκοι θα έπρεπε να κοστίζουν το πολύ $50.

Η ποιότητα των ηχογραφήσεων είναι ούτως ή άλλως εξαιρετική, οπότε αυτό δεν έχει αλλάξει. Βέβαια πολλοί θέτουν το εύλογο ερώτημα, γιατί να μπει κάποιος στη διαδικασία να αγοράσει άλμπουμ που έχει γίνει με "One-Step process" και να μην αγοράσει το άλμπουμ με "Zero-Step process", δηλαδή απευθείας σε DSD :lol:
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MoFi-gate

Unread post #4 by Dr Pan K » Sun Aug 07, 2022 10:44 pm

Λοιπόν, αν και έχω φίλους στην MoFi στην συλλογή μου δεν έχω ούτε ένα δίσκο τους. Οι παραγωγές τους πάντα μου έβγαζαν κάτι το ψεύτικο, οι τιμές είναι τρελές και ο συνδυασμός απλά δεν με είχε τραβήξει ποτέ.

Τώρα το ότι τα stamper τα κόβουν από DSD δεν μου κάνει και τόσο εντύπωση γιατί απλά πουλάνε πολλούς δίσκους και τα κουκιά δεμ βγαίνουν.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: MoFi-gate

Unread post #5 by Chris1967 » Mon Aug 08, 2022 4:09 pm

Έχω μερικούς Mofi (25-30) , βεβαια είναι αγορασμένοι όλοι την δεκαετία του 90 με τους περισσότερους να είναι παραγωγής του 80, όπου δεν υπάρχει περίπτωση να είναι από DSD ή ψηφιακές πηγές.

Έχω να πω τα καλύτερα για αυτές τις ηχογραφήσεις και δεν τις βρίσκω καθόλου ψεύτικες, τουναντίον είναι ζωντανές με πολύ καλό βάθος/πλάτος σκηνής και λεπτομέρεια και απίστευτα δυναμικά.

Τώρα έχει δοθεί επίσημη ανακοίνωση και συγνώμη, από δε και πέρα θα αναγράφεται ξεκάθαρα είπαν, η προέλευση του μάστερ της ηχογράφησης.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MoFi-gate

Unread post #6 by Dr Pan K » Mon Aug 08, 2022 5:12 pm

δεν τις βρίσκω καθόλου ψεύτικες, τουναντίον είναι ζωντανές με πολύ καλό βάθος/πλάτος σκηνής και λεπτομέρεια και απίστευτα δυναμικά.

Αυτπς είναι ο λόγος που δεν μου αρέσουν. Δεν είναι πραγματικά αυθεντικές. Εντυπωσιαζουν αλλά μου βγάζουν κάτι το φτιασιδεμενο. Αυτές του 80 πριν φαληρει η εταιρία ήταν καλές και προφανως όχι ψηφιακές αλλά εγώ προτιμώ μια αυθεντική πρ τη κόπια του δίσκου
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MoFi-gate

Unread post #7 by Dr Pan K » Tue Aug 09, 2022 11:28 am

Το αστειο της υποθεσης ειναι πως ο τυπος που αποκαλυψε την απατη της MoFi πηγε στην MoFi και τους ρωτησε, οποτε οι 3 μηχανικοι ηχου του ειπαν στα ισια πως χρησιμοποιούν DSD ενω τα ανωτερα στελεχη το έπαιζαν ψοφιοι κοριοί...

Το οποιο κατι μου θυμιζει εδω απο Ελλαδα αλλα δεν ξερω τι ...........
Παναγιώτης
User avatar
apostolou
Posts: 58
Joined: Sat Jan 15, 2022 2:36 pm

Re: MoFi-gate

Unread post #8 by apostolou » Tue Aug 09, 2022 2:51 pm

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MoFi-gate

Unread post #9 by Dr Pan K » Tue Aug 09, 2022 5:37 pm

apostolou wrote:https://unicourt.com/case/pc-db5-tuttle-et-al-v-audiophile-music-direct-inc-1254127


Θα την φανε κανονικα γιατι απλα εχουν εξαπατήσει τους καταναλωτές..
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MoFi-gate

Unread post #10 by Dr Pan K » Fri Aug 12, 2022 8:31 pm

Εχει ξεκινησει το κουκουλωμα και οι δικαιολογιες του γιατι το να περνας την μητρα σε DSD ειναι καλυτερο ηχητικα απο το εισαι full αναλογικος. Σχετικο αρθρο κυκλοφορησε σημερα στο TAS, με αρκετες σαλτσες και καποιες ανοησιες.
Παναγιώτης

Return to “Μουσική”



Login · Register