Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

RECORD STORE DAY 2018

AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: RECORD STORE DAY 2018

Unread post #31 by AthanasiosL » Sun Apr 22, 2018 8:18 pm

Περι Γιάννη Μετρητού:

Τραγουδιστής κάντρι βασικά και εννοείται ότι δεν έχω καμία σχέση με το είδος μουσικής αυτό. ο johnny όμως μου αρέσει διότι ψάχνω μπάσες φωνές και γιατί η μουσική περιείχε στοιχεία rock/blues. Επιπρόσθετα ο τύπος δεν ήταν ούτε cowboy ούτε redneck / rodeo rider όπως συνηθίζεται στην λαϊκή κάντρι κουλτούρα. Τα πρώτα χρόνια με ροκαμπίλι look, τα επόμενα με μαύρο κουστούμι πάντα (man in black το παρατσούκλι του) και look μαφιόζου / εγκληματία ήταν κάτι το διαφορετικό.
Είχε δε, θέμα με τις φυλακές έχοντας δώσει πολλές συναυλίες καθότι πολεμούσε το σύστημα αναμόρφωσης και δεν πίστευε στον εγκλεισμό ενώ θεωρείται από τις σημαντικότερες προσωπικότητες της Αμερικής που συνεισφέρανε στην αλλαγή των συνθηκών κράτησης.
Ο ίδιος δεν έκανε ποτέ του φυλακή. Επηρεάστηκε από μια ταινία ντοκιμαντέρ που είδε.

Τώρα για τον δίσκο:

Εκεί που τον είχε φτύσει το σύστημα στα 60ς κάνει μια συναυλία στο εστιατόριο της φυλακής Φόλσομ (υψίστης ασφαλείας) στις 13/01/68 για την οποία ο ντράμερ του είπε χαρακτηριστικά: Δεν θα βγάλουμε τα λεφτά ούτε για τα μηχανήματα ηχογράφησης που νοικιάσαμε (θα κυκλοφορούσε δίσκος). Όταν ρωτήθηκε γιατί το κάνει αυτό στις φυλακές απάντησε ότι: Παίζω ότι θέλω και δεν μπορεί να μου φύγει κανείς. Ακολούθησε μία δεύτερη παράσταση και βγήκε ο δίσκος που περιείχε 16 κομμάτια (μονός).
Ο δίσκος σε σημαντικότητα συγκαταλέγεται από τους κριτικούς μεταξύ των 5 κορυφαίων των 60ς (Sgt Peppers Lonely Hearts Club, Pet sounds, Blonde on Blonde κλπ) και μεταξύ των 500 κορυφαίων όλων των εποχών από το Rolling Stone. Τον έβαλε ξανά στο παιχνίδι και είναι ο σημαντικότερος του δίσκος (και έχει πολλούς).
Στις συναυλίες ξεκινούσε πάντα λέγοντας “Γεια σας είμαι ο Johnny Cash” και έπαιζε πάντα πρώτο το Folsom prison blues.

Ο πρώτος δίσκος που βγήκε το 68 ήταν μονός, ακολούθησαν περί τις 50+ επανεκδόσεις έως διπλό με όλη την πρώτη ή την δεύτερη συναυλία (25 και 26 κομμάτια αντίστοιχα).
Όσον αφορά την RSD έκδοση των 5 δίσκων που πήρα, περιέχονται και οι 2 συναυλίες (4 δίσκοι) και οι πρόβες στον 5ο δίσκο. Το μάστερ έχει γίνει από τον Vic Anesini στα Battery Studios της Νέας Υόρκης. Είναι αριθμημένη έκδοση με καλό booklet. Αυτά.

Παναγιώτη όταν περάσω να δεις το ροδάκι θα το φέρω να το ακούσεις. Ηχογράφηση live σε εστιατόριο το 68 είναι μην έχεις τρελές απαιτήσεις… Γενικά κυνηγάω τα live.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: RECORD STORE DAY 2018

Unread post #32 by Dr Pan K » Fri May 04, 2018 2:54 pm

@AthanasiosL Έλαβα μέιλ ότι οι δίσκοι απεστάλησαν. Λογικά μέσα στην εβδομάδα θα τους έχω.
Παναγιώτης
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: RECORD STORE DAY 2018

Unread post #33 by AthanasiosL » Fri May 04, 2018 6:23 pm

[thumbup]

Return to “Μουσική”



Login · Register