Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Τα αγαπημένα μου άλμπουμ του 2018 και λίγα λόγια για αυτά.

User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Τα αγαπημένα μου άλμπουμ του 2018 και λίγα λόγια για αυτά.

Unread post #21 by BityaBit » Thu Dec 13, 2018 4:22 pm

2018 Spin Offs

Υπήρξαν δύο κκλοφορίες που έπεσαν στην αντίληψη μου την τελευταία στιγμή και με αναγκάσαν στο παραπέντε να επανέλθω στο νήμα αυτό μην μπορώντας να αντισταθώ...
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Τα αγαπημένα μου άλμπουμ του 2018 και λίγα λόγια για αυτά.

Unread post #22 by BityaBit » Thu Dec 13, 2018 4:24 pm

Beck - Colors

BeckColors.png
BeckColors.png (22.25 KiB) Viewed 2109 times


O πασίγνωστος μουσικός χαμαιλέων απο την καλιφόρνια επιστρέφει με την πιό mainstream δουλειά του απο την δεκαετία του 90 γεμμάτος ευθυμία και ενέργεια με ένα άλμπουμ που για αλλη μια φορά θα εκπλήξει τουν ακροατές του τους περισσότερους ευχάριστα όντας απολαυστικό και αναπάντεχα “σύγχρονο” και θα ακουστεί πολλές φορές χωρίς καμία προσπάθεια.





The Good The Bad and The Queen - Merrie Land

Merrie Land.jpg
Merrie Land.jpg (82.39 KiB) Viewed 2109 times


H επιστροφή ενός απο των ελάχιστων πραγματικών supergroup της εποχής μας μάλιστα μετά απο 11 χρόνια είναι ένα γεγονός στο οποίο ήμουν αδύναμος να αντισταθώ να γράψω παρόλο το “παρατρίχα” της κυκλοφορίας του, ειδικά αφου το προηγούμενο άλμπουμ τους ήταν απο τα αγαπημένα μου γενικώς.

Στο ίδιο Pop Dub μελαγχολικό μεταμοντερνο μοτίβο το βρεττανικό κουαρτέτο συμπυκνώνει σε μόλις 37 λεπτά το τί σημαίνει να είσαι Βρετανός και μάλιστα απογοητευμένος απο την πορεία της χώρας σου το γαρνίρει με ολίγη μελάγχολία της κρίσης της μέσης ηληκίας και το συναρμολογεί με ακαταμάχητους ρυθμούς και μελωδίες στα 11 διαμάντια που το αποτελούν.

Έχω την εντύπωση οτι άν ήμουν Άγγλος θα είχα ρίξει πολύ δάκρυ ακούγοντας το νιώθωντας τα συντρίμια της χώρας που κάποτε ήξερα να με τριγυρίζουν και να μεστοιχειώνουν με εικόνες της νιότης μου που εσβάλλουν στο νοητικό παράθυρο ενός σαραντάρη - πενηντάρη.

Ένα αριστουργημα, φόρος τιμής στην τελευταία γενιά της μεταπολεμικής ευδαιμονίας και μουσικής παντοδυναμίας που όπως όλα τα αληθινά έργα τέχνης θέλει τον χώρο του να εκτιμηθεί επαρκώς.

User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Τα αγαπημένα μου άλμπουμ του 2018 και λίγα λόγια για αυτά.

Unread post #23 by BityaBit » Thu Dec 13, 2018 4:35 pm

Με αυτά τα ολίγα κλείνει και το φετεινό μου αφιέρωμα μου στην πρό τελευταία χρονιά της πρώτης δεκαετίας μετα την χρυσή εποχή της πόπ κουλτούρας μας δεκαετίας που παρά την σύγχυση, την αμηχανία μιας νεα γενιάς μπροστά στο χάσμα της απο την κουλτούρα των γονιών της και την οικονομική παρακμή της μουσικής βιομηχανίας καταφέρνει παρολα αυτά να παραμένει δημιουργικά εύρωστη παρότι πλέον το να είσαι επαγγελματίας μουσικός σημαινει να είσαι ήρωας. Και περιμένω όλο περιέργεια και ανυπομονησία να δώ τι μου επιφυλάσσει μουσικά το 2019. Καλές γιορτές σε όλους. [wavegreen]
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τα αγαπημένα μου άλμπουμ του 2018 και λίγα λόγια για αυτά.

Unread post #24 by Dr Pan K » Thu Dec 13, 2018 9:12 pm

[blueobey]

Tnx Πετραν!
Παναγιώτης

Return to “Μουσική”



Login · Register