Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

'Εφυγε ο Isao Tomita

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

'Εφυγε ο Isao Tomita

Unread post #1 by Dr Pan K » Tue May 10, 2016 10:50 am

tomita.jpg
tomita.jpg (54.43 KiB) Viewed 2554 times


Έφυγε σε ηλικία 84 ετών ενας απο τους σημαντικότερους συνθέτες ηλεκτρονικής μουσικής, ο Ιάπωνας Tomita. Γνωστος για τις μεταγραφές έργων κλασσικής μουσικής σε Moog synthsizers αλλα και πρωτοπόρος στην δημιουργία νέων ήχων. Αφήνει πίσω πλούσιο εργο, περίπου 20 δισκους καθώς και αρκετά soundtrack. To studio του ηταν ισως οτι πιο state of the art υπηρχε την δεκαετία του '70 ενω ειχε στενές σχέσεις με τους αλλους "πατέρες" της ηλεκτρονικής μουσικής, Wendy Carlos και Robert Moog

tomita 2.jpg
tomita 2.jpg (182.94 KiB) Viewed 2554 times


περισσότερες πληροφορίες στο επίσημο site




Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: 'Εφυγε ο Isao Tomita

Unread post #2 by Gojakla » Tue May 10, 2016 11:01 am

R.I.P.

Οι Ιάπωνες είναι πολύ δυνατοί στην ηλ. μουσική.
Σταύρος Τρύπης
Posts: 22
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:27 pm

Re: 'Εφυγε ο Isao Tomita

Unread post #3 by Σταύρος Τρύπης » Tue May 10, 2016 2:02 pm

R.I.P.

Θεωρώ τις μουσικές του δημιουργίες όλες εξαιρετικές!

Και οι ηχογραφήσεις του επίσης μοναδικές για το είδος της μουσικής. Δυστυχώς έχω εμπειρία μόνο από red book.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: 'Εφυγε ο Isao Tomita

Unread post #4 by Dr Pan K » Tue May 10, 2016 2:26 pm

Σταύρος Τρύπης wrote:R.I.P.

Θεωρώ τις μουσικές του δημιουργίες όλες εξαιρετικές!

Και οι ηχογραφήσεις του επίσης μοναδικές για το είδος της μουσικής. Δυστυχώς έχω εμπειρία μόνο από red book.


Και εγώ μόνο ψηφιακά, σε βινύλιο έχω καποια κλασσικά του Carlos. Αν βρω όμως κάτι θα το τσιμπησω
Παναγιώτης

Return to “Μουσική”



Login · Register