Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Μονομαχία στο El Piano

User avatar
Δημοκηδής
Posts: 19
Joined: Mon Apr 18, 2016 4:13 pm

Re: Μονομαχία στο El Piano

Unread post #11 by Δημοκηδής » Sat May 14, 2016 4:35 pm

Επίσης, οκ, δεν είναι ζωντανός, αλλά τον καλύτερο Σοπέν όλων των εποχών έχει κάνει ο Νικήτας ο Μαγγάλωφ ... Ούτε κανιβαλλιστής επαναστάτης όπως του Πολίνι, ούτε σεμεδάκι κάτω από το τσάι, όπως τόσοι και τόσοι .... ο μόνος που μπορεί να συγκριθεί μαζί του, είναι ο πανηδονιστής λατρεμένος Κορτώ ...

κατά τα λοιπά, ποιό παληκάρι είναι ο ΤoyMaker να τον γνωρίσουμε και μεις ;; είναι γνωστός από άλλα στέκια ;
User avatar
ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ
Posts: 9
Joined: Mon May 09, 2016 2:44 pm

Re: Μονομαχία στο El Piano

Unread post #12 by ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ » Sat May 14, 2016 4:53 pm

Πείτε με κολλημένο αλλά Chopin μπορώ να ακούσω μόνο από τον Arturo. Rubinstein. Είναι ο μόνος που παίζει αυτή τη μουσική με αγάπη αλλά όχι μελιστάλαχτα. Με πάθος αλλά όχι μελό. Ο Chopin του Rubinstein είναι άντρας. Όχι ένα νευρωτικό ράκος (Argerich) ούτε κλαψιάρης έφηβος (Pollini?) Έχω ακούσει τόσο πολλούς που βαριέμαι να τους γράφω, πάντα στον Rubinstein επιστρέφω
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μονομαχία στο El Piano

Unread post #13 by Dr Pan K » Sat May 14, 2016 5:00 pm

Κώστας Γκαβάκος wrote:Ο μεγαλύτερος πιανίστας που είναι ενεργός σε solo recital σήμερα πρέπει να είναι ο Grigory Sokolov.
Είναι δύσκολο όμως να είσαι απόλυτος άσε που δεν έχει και τόση σημασία.


Ζωντανά όταν τον ειχα ακούσει ήταν καταιγιστικός. Δεν ξερω αν ειναι η κορυφη, εξαρταται και απο το ρεπερτοριο.

Σχετικά πρόσφατα ειχα ακούσει τον Pierre Laurent Aimard σε καλοσυγκερασμενο και ηταν άψογος, εχει κανεις εμπειρία?
Παναγιώτης
Κώστας Γκαβάκος
Posts: 72
Joined: Sat Apr 30, 2016 7:23 pm

Re: Μονομαχία στο El Piano

Unread post #14 by Κώστας Γκαβάκος » Sat May 14, 2016 8:55 pm

Στο Καλοσυγκερασμένο δεν θα πήγαινα στον Aimard.
Πρόκειται για εξαιρετικό μουσικό και μεγάλο δεξιοτέχνη αλλά ο Bach που τώρα πια προτιμώ θέλω να τραγουδάει και να χορεύει. Στα πλεονεκτήματα της ερμηνείας του Aimard είναι δυναμικότητα , η καθαρή, διαυγής ροή αλλά δεν μου φθάνει.

Αντίθετα είναι εξαιρετικός, για εμένα πρώτη επιλογή, στα πρελούδια του Debussy.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μονομαχία στο El Piano

Unread post #15 by Dr Pan K » Sat May 14, 2016 9:00 pm

Για δωσε ενα παράδειγμα τραγουδιστού και χορευτικού Μπαχ γιατι κάπου σε χανω.. Θεωρεις οτι ο Βλαδίμηρος ειναι τέτοιος ?

Και live και στην ηχογράφηση του πάντως ο Aimard ειναι άψογος, ουτε πολύ ουτε λιγο εκφράζει την σχεδόν τέλεια ισορροπία ανάμεσα στις διάφορες ερμηνείες που γνωρίζω
Παναγιώτης
Κώστας Γκαβάκος
Posts: 72
Joined: Sat Apr 30, 2016 7:23 pm

Re: Μονομαχία στο El Piano

Unread post #16 by Κώστας Γκαβάκος » Sat May 14, 2016 10:47 pm

Στο καλώς συγκερασμένο ο πιο <τραγουδιστός> πιανίστας είναι ο Samuil Feinberg. Τον άκουσα στο foobar αμέσως μετά τον Aimard.
Στην τέχνη της φούγγας ο Sokolov ήταν πιο εκφραστικός από τον Aimard.
Αντιθέτως ο Aimard σε Debussy μέγιστος. Πρέπει να τον ψάξω σε μοντέρνα Ligeti κλπ

<Τραγουδιστό> με άλλα λόγια εκφραστικό πιανίστα θεωρώ τον Jorge Bolet. Ότι έχει παίξει μου αρέσει. Χάρηκα όταν διάβασα ότι άρεσε και στον Gilels.

Στον Chopin ποιός καλός ποιός καλύτερος από Roubinstein ή Magalov. Από τις σύγχρονες μου αρέσει και η Uchida. Πάντα η συζήτηση για όσους έχουν παρουσιάσει το σύνολο του έργου του Chopin. Δυστυχώς τα βινύλια της Philips -Magalov έχουν κάπως θαμπό ήχο.

Πάντα εννοείται ότι αυτά είναι πολύ σχετικά και περι ορέξεως .....
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μονομαχία στο El Piano

Unread post #17 by Dr Pan K » Sat May 14, 2016 11:01 pm

Αυτόν τον Feinberg σε μονοφωνικό που μου είχες παίξει σπιτι σου τον θυμάμαι πιο παραδοσιακό/ κλασσικο απ οτι τον περιγράφεις και η ηχογράφηση ηταν επιεικώς μέτρια. Θα πρεπει να τον ξανακούσω καποια στιγμή για να εχω πληρέστερη γνωμη.
Παναγιώτης
Κώστας Γκαβάκος
Posts: 72
Joined: Sat Apr 30, 2016 7:23 pm

Re: Μονομαχία στο El Piano

Unread post #18 by Κώστας Γκαβάκος » Sat May 14, 2016 11:34 pm

Ο Feinber υπάρχει και σε flac χωρίς φύσημα. Μπορεις να τον βρεις στο διαδίκτυο. Είναι καλύτερα έτσι γιατί μόνο έτσι μπορείς να το ακούσεις συγκρητικά.
Ο Aimard μάλλον δεν χρησιμοποιεί pedal και δεν χρωματίζει. Μόνη εκφραστική στιγμή του είναι το πρελούδιο και φούγκα Ε Flat Minor.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μονομαχία στο El Piano

Unread post #19 by Dr Pan K » Sun May 15, 2016 12:06 am

Δεν ειμαι σίγουρος για το τι αναζητάς στο συγκεκριμένο έργο Κώστα αλλα δεν είναι αυτο που εχω εγώ στο μυαλό μου. Επιπλέον μάλλον δεν εχεις ακούσει ζωντανά τον Aimard και κρίνεις βάση στουντιακων ηχογραφήσεων και μόνο.

Ειμαι βέβαιος οτι αν έμπαιναν στην κουβέντα αλλοι 2-3 θα ειχε ο καθενας διαφορετική άποψη για το ποιος παιζει τι καλύτερα απο ποιον. Το μεγαλείο της κλασσικής
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μονομαχία στο El Piano

Unread post #20 by Dr Pan K » Sun May 22, 2016 1:30 am

O Rubinstein με εναν νεαρό τοτε Pollini στο gala μετά τον διαγωνισμό της Βαρσοβίας του 1960

Παναγιώτης

Return to “Μουσική”



Login · Register