Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Μονομαχία στο El Piano

User avatar
ToyMaker
Posts: 8
Joined: Thu May 12, 2016 3:20 pm

Μονομαχία στο El Piano

Unread post #1 by ToyMaker » Thu May 12, 2016 5:57 pm

EDIT Με αφορμή την συζήτηση για ερμηνευτές στο πιανο μεταφερθήκαν κάποιες εκτος θεματος απαντήσεις σε αυτο το νεο νημα με τιτλο "Μονομαχία στο Ελ Πιάνο". Μια καλη ευκαιρία για να συζητήσουμε παλαιούς και σύγχρονους σολιστ.

Dont-shoot-logo.jpg
Dont-shoot-logo.jpg (41.88 KiB) Viewed 4277 times



Κορυφαίος σολιστ όλων, ο Hamelin (κατά τη γνώμη μου, ο καλύτερος εν ζωή πιανίστας, μακράν. Με δεύτερο τον Arcadi Volodos. Και μετά το χάος.)
Ο Hamelin έχει αφιερώσει εν μέρει την καριέρα του στο να χρησιμοποιεί την ασύλληπτη τεχνική του για να εκτελεί κομμάτια και συνθέτες που δεν πολυγνωρίζει ο κόσμος.
Εξ ου και το αρκετά πλούσιο ρεπερτόριό του σε Alkan.

Εδώ, στους Μύθους του Αισώπου (Le festin d'Ésope, Op.39 No.12, 25 παραλλαγές σε ένα θέμα σε μι μινόρε). Φανταστικό πράμα.
Disclaimer: χάλια ήχος. Υπάρχει και σε καλύτερη ποιότητα στο youtube, αλλά εδώ έχουμε και εικόνα.
Enjoy. :)

\m/ I am providence. \m/
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Μονομαχία στο El Piano

Unread post #2 by Dr Pan K » Thu May 12, 2016 6:15 pm

ToyMaker wrote:Κορυφαίος όλων, ο Hamelin (κατά τη γνώμη μου, ο καλύτερος εν ζωή πιανίστας, μακράν. Με δεύτερο τον Arcadi Volodos. Και μετά το χάος.)


Pollini. Οταν θα έχει φύγει συζητάμε για κάποιον άλλο..
Παναγιώτης
User avatar
ToyMaker
Posts: 8
Joined: Thu May 12, 2016 3:20 pm

Μονομαχία στο El Piano

Unread post #3 by ToyMaker » Thu May 12, 2016 6:26 pm

Dr Pan K wrote:
ToyMaker wrote:Κορυφαίος όλων, ο Hamelin (κατά τη γνώμη μου, ο καλύτερος εν ζωή πιανίστας, μακράν. Με δεύτερο τον Arcadi Volodos. Και μετά το χάος.)


Pollini. Οταν θα έχει φύγει συζητάμε για κάποιον άλλο..



Celebrity μετριότητα ο Pollini, συγκριτικά μιλώντας πάντα. Αλλά εδώ είμαστε για να διαφωνούμε. :)
\m/ I am providence. \m/
User avatar
ToyMaker
Posts: 8
Joined: Thu May 12, 2016 3:20 pm

Μονομαχία στο El Piano

Unread post #4 by ToyMaker » Thu May 12, 2016 6:41 pm

Επειδή δεν βρήκα κομβίο για post edit (καλό θα ήταν να το προσθέσετε, εκτός κι αν είμαι στραβός), κόντρα post εκτός θέματος για να το κλείσουμε:
Ok, το παράκανα με τον Pollini. Απλά είναι θέμα προσωπικής προτίμησης. Όταν υπάρχουν ακόμα τριγύρω οι προαναφερθέντες και κάτι γατάκια τύπου Argerich, Kissin, Berezovsky κ.α., δεν μπορώ να θεωρήσω κορυφαίο τον Pollini, σε καμία περίπτωση.
\m/ I am providence. \m/
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Μονομαχία στο El Piano

Unread post #5 by Dr Pan K » Thu May 12, 2016 6:55 pm

Υπάρχει edit, στην πανω δεξιά γωνιά του καθε ποστ, φυσικά πρεπει να γινει μεσα σε κάποια λεπτά.

Έχοντας ακουσει ζωντανά αρκετούς απο τους προαναφερομενους μπορώ να πω οτι ο Volodos δεν ηταν αυτό που ολοι μου ελεγαν, η Argerich μου έβγαζε μια βιασύνη του "προσπαθώ να αποδείξω οτι το εχω" ενω ο Hamelin δεν κατάφερε ποτε να μπει στην κάστα των αναγνωρισμένων μεγαλων, δεν πηρε συμβόλαιο με καμια κορυφαία εταιρια και έστριψε την προσοχη του σε λιγοτερο γνωστούς/ εμπορικούς/ μεγαλους σύνθετες..

Χαίρομαι που σε εχουμε κοντά μας Γιωργο, οι της κλασσικής δεν είμαστε και τοσοι πολλοί. Παω Καβακο τώρα..
Παναγιώτης
User avatar
ToyMaker
Posts: 8
Joined: Thu May 12, 2016 3:20 pm

Μονομαχία στο El Piano

Unread post #6 by ToyMaker » Thu May 12, 2016 7:44 pm

Τον Volodos τον είδες στο Μέγαρο υποθέτω...είδα το τι θα έπαιζε εκ των προτέρων και δεν σκέφτηκα καν να πάω. Θα ήταν σαν να έχεις μια Lamborghini για να πας στη λαϊκή, αν με καταλαβαίνεις. Καλύτερο Rach 2. Rach 3 μάλλον δεν έχει ηχογραφηθεί.

Η Argerich ισχύει ότι "βιάζεται" περιοδικά, αλλά εξακολουθεί να είναι η καλύτερη εκτελέστρια Chopin (ίσως και Prokofiev) που έχω ακούσει ποτέ. Οι Σονάτες Chopin είναι σεμιναριακού επιπέδου.

Όσον αφορά το αν είναι κριτήριο ενός καλού πιανίστα τα συμβόλαια στις δισκογραφικές...δεκάδες πιανίστες εκεί έξω είναι υπογεγραμμένοι και αναγνωρισμένοι, ενώ είναι μέτριοι έως άμπαλοι έως "κάνε κάτι άλλο μεγάλε". Ζούμε σε μια εποχή όπου ο "σταρ" του οργάνου είναι ο Lang Lang, οπότε λέω να μη μπερδευόμαστε. :)
Σε οποιαδήποτε περίπτωση, η Hyperion στην οποία έχει βγάλει το μεγαλύτερο κομμάτι της (εκτεταμένης) δισκογραφίας του ο Hamelin δε μετράει;

Χαίρομαι κι εγώ που σας βρήκα, δεν τυγχάνει συχνά να βρίσκω καλούς συνομιλητές σε τέτοιες συζητήσεις.

Ο Καβάκος είναι άλλο Κεφάλαιο.
\m/ I am providence. \m/
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Μονομαχία στο El Piano

Unread post #7 by Dr Pan K » Thu May 12, 2016 7:54 pm

Όχι στο Μέγαρο, ήταν στην Ρώμη.

Chopin προτιμώ τον Maurizio απο την Martha, hands down που λένε.. Αν και ο Harasiewicz εχει και αυτος να πει πολλά επ'αυτού.

Όσον αφορά το αν είναι κριτήριο ενός καλού πιανίστα τα συμβόλαια στις δισκογραφικές...δεκάδες πιανίστες εκεί έξω είναι υπογεγραμμένοι και αναγνωρισμένοι, ενώ είναι μέτριοι έως άμπαλοι έως "κάνε κάτι άλλο μεγάλε". Ζούμε σε μια εποχή όπου ο "σταρ" του οργάνου είναι ο Lang Lang, οπότε λέω να μη μπερδευόμαστε. :)


Εδω εν μέρει θα διαφωνήσω. Προφανώς τα τελευταία χρονια οι εταιρίες κοιτανε την Ασιατική αγορα με ενδιαφέρον και προφανώς δεν ξέρω καν τι σοι φρούτο ειναι το Lang Lang αλλα την εποχή που ο Hamelin έπρεπε να παρει μεγάλα συμβόλαια δεν ειχαμε το φαινόμενο της Ασιας, απλα δεν του βγήκε. Οι λόγοι μπορούν να ειναι πολλοί και δεν θα τους αναλύσω αλλα το γεγονος παραμένει οτι εμεινε στην Hyperion, που ναι μεν καλη αλλα σίγουρα δεν φτάνει το πρεστιζ των 4 μεγάλων, ουτε καν αυτο κάποιων νεότερων ετικετών.

Απο εκει και περα δεν κρίνω κανέναν μονο βάση της δισκογραφικής του, ακουω αρκετούς σχετικα άσημους Ρωσους σε βινυλια Melodiya που δεν τους εχει σχεδόν κανεις ακουστά αλλα παίζουν εξαιρετικά, απλα δεν ξέφυγαν ποτε απο το ανατολικό καθεστώς.

Ο Arkady Cevidov σου λέει κάτι?
Παναγιώτης
User avatar
ToyMaker
Posts: 8
Joined: Thu May 12, 2016 3:20 pm

Re: Μονομαχία στο El Piano

Unread post #8 by ToyMaker » Fri May 13, 2016 12:40 pm

Καλή κίνηση το move σε νέο thread. Nice title too. :)

Το Lang Lang είναι αυτό:


Ενώ κάποιες εκτελέσεις του (σαν κι αυτή) είναι φανταστικές, σε άλλες λυπάσαι το όργανο (οποιαδήποτε Ουγγρική Ραψωδία 2). Η γενικότερη παρουσία με τους μορφασμούς επίσης είναι λίγο αστεία (αλλά όχι σαν του Κατσαρί, άλλο level). Είναι όμως εκπληκτικός τεχνίτης και αδιαμφισβήτητα χαρισματικό ταλέντο. Και ναι, είναι από τους "stars" των σολιστών. Κάτι εκτελέσεις στα μεγαλύτερα venues του κόσμου, κάτι σε τελετές έναρξης Ολυμπιακών Αγώνων, και πού δεν έχει παίξει...απλά δεν είναι από τους "ευγενείς". Πουλάει καλά τον εαυτό του, δουλεύει πολύ και αυτό είναι. Περί ορέξεως...

Αυτόν που μου αναφέρεις πρώτη φορά τον ακούω. Δεν βρήκα και τίποτα στο youtube. Δείγμα;
\m/ I am providence. \m/
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μονομαχία στο El Piano

Unread post #9 by Dr Pan K » Fri May 13, 2016 2:39 pm

Πικάπ έχεις Γιώργο; Oι άσημοι φίλοι μου δεν υπάρχουν ούτε καν στο διαδίκτυο.

Αν θες περνά μια βόλτα να ακούσεις πιάνο σε εμένα.. Έχω διαμαντάκια στην δισκοθήκη μου

PS Τι εκφραστικότητα το φρουτο,, λες και του εχουν βάλει 2 ηλεκτρόδια και παίζουν με την τάση ειναι.. ελεος
Παναγιώτης
Κώστας Γκαβάκος
Posts: 72
Joined: Sat Apr 30, 2016 7:23 pm

Re: Μονομαχία στο El Piano

Unread post #10 by Κώστας Γκαβάκος » Sat May 14, 2016 11:43 am

Ο μεγαλύτερος πιανίστας που είναι ενεργός σε solo recital σήμερα πρέπει να είναι ο Grigory Sokolov.
Είναι δύσκολο όμως να είσαι απόλυτος άσε που δεν έχει και τόση σημασία.

Return to “Μουσική”



Login · Register