Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Alban Berg: Wozzeck

DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Alban Berg: Wozzeck

Unread post #1 by DomieMic65 » Wed Jan 15, 2020 3:19 pm

Μια από τις πλέον εμβληματικές όπερες του 20ου αιώνα ο Wozzeck του Αυστριακού συνθέτη Alban Berg* κάνει πρεμιέρα στην Εθνική Λυρική Σκηνή την ερχόμενη Κυριακή 19/1/2020 και για πέντε παραστάσεις (19, 23, 26, 31/1 και 2/2 2020).
https://www.nationalopera.gr/aithousa-s ... 640-votsek



Η μουσική διεύθυνση είναι του Βασίλη Χριστόπουλου **, σκηνοθεσία του Ολιβιέ Πυ*** και τα σκηνικά και τα κοστούμια του Πιερ-Αντρέ Βάιτς****

Στην εν λόγω παραγωγή έχω την τιμή να παίζω στον ρόλο του "2ου παραγιού" (Handwerksbursh 2)!

Έχω να σας πω ότι θεωρώ ότι είναι μια από τις πλέον σημαντικές παραγωγές της ΕΛΣ για την τρέχουσα σαιζόν! Η σκηνοθεσία και το σκηνικό είναι εξαιρετικά όπως επίσης και όλοι οι ρόλοι με προεξάρχοντα βέβαια τον Έλληνα βαρύτονο Τάση Χριστογιαννόπουλο στον ομώνυμο ρόλο!!

(*) Ο Άλμπαν Μπεργκ (Alban Berg - Άλμπαν Μαρία Γιοχάννες Μπεργκ, όπως είναι το πλήρες όνομά του (9 Φεβρουαρίου 1885 - 24 Δεκεμβρίου 1935) ήταν Αυστριακός συνθέτης. Χρημάτισε μέλος της Δεύτερης Σχολής της Βιέννης, μαζί με τον Άρνολντ Σένμπεργκ και τον Άντον Βέμπερν. Οι συνθέσεις του συνδυάζουν το υστερο-ρομαντικό ύφος του Γκούσταβ Μάλερ, προσαρμοσμένο στην δωδεκαφθογγική τεχνική του Άρνολντ Σένμπεργκ.

(**) Ο διεθνής Έλληνας αρχιμουσικός θα υπογράψει τη μουσική διεύθυνση. Έχοντας οδηγήσει την Ορχήστρα της ΕΛΣ σε σπουδαίες ερμηνείες και στην Ηλέκτρα του Στράους και στη Λαίδη Μάκβεθ του Μτσενσκ του Σοστακόβιτς, έρχεται να καθοδηγήσει με ασφάλεια την Ορχήστρα, τη Χορωδία και τους Μονωδούς σε ένα εξαιρετικά απαιτητικό μουσικό έργο.

(***) Διευθυντής ενός εκ των σημαντικότερων φεστιβάλ του κόσμου, της Αβινιόν, ο οποίος θεωρείται μια από τις σπουδαιότερες προσωπικότητες του σύγχρονου πολιτισμού της Γαλλίας. Με την τριπλή ιδιότητα του ηθοποιού, συγγραφέα και σκηνοθέτη έχει εργαστεί στον κινηματογράφο, το θέατρο και την όπερα έχοντας πάντα ως γνώμονα να περιλάβει στην τέχνη του τους προβληματισμούς της εποχής μας σε έναν ποιητικό και συνάμα πολιτικό διάλογο.

(****) Με σταθερό συνοδοιπόρο τον σκηνογράφο-ενδυματολόγο Πιερ-Αντρέ Βάιτς, οι παραγωγές του χαρακτηρίζονται από εντυπωσιακά σκηνικά σε διαρκή κίνηση, παιχνίδια αντιθέσεων του σκοταδιού με φώτα νέον, μάσκες, γυμνά σώματα και αισθητική καμπαρέ. Για τον Βότσεκ ο Βάιτς έχει σχεδιάσει ένα κινούμενο εντυπωσιακό σκηνικό, το οποίο είναι ένα είδος πολύ μεγάλου σύγχρονου λαβύρινθου.
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Alban Berg: Wozzeck

Unread post #2 by andreasecon » Wed Jan 15, 2020 4:19 pm

Συγχαρητήρια Μιχάλη, θα έχω τη χαρά να σε δω στην παράσταση στις 26 Ιανουαρίου..... [wavegreen]
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Alban Berg: Wozzeck

Unread post #3 by Dr Pan K » Wed Jan 15, 2020 10:38 pm

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση Μιχάλη. Δύσκολο αλλά θα προσπαθήσω
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Alban Berg: Wozzeck

Unread post #4 by DomieMic65 » Wed Jan 15, 2020 11:35 pm

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Είναι μικρός ρόλος αλλά πολύ απαιτητικός όπως και όλοι οι ρόλοι του έργου. Μιλάμε για μια από τις πιο δύσκολες παρτιτούρες του ρεπερτορίου μουσικά και φωνητικά!! Επίσης για ένα από τα έργα με απίστευτο όγκο ορχήστρας εντός και εκτός του πιτ! Η όλη παραγωγή είναι πάνω από 200 άτομα.
Είναι πραγματικά μια από τις κορυφαίες στιγμές της λυρικής για φέτος τουλάχιστον!
Αν έχετε την δυνατότητα μην το χάσετε...

https://www.lifo.gr/articles/theater_ar ... apothimeno
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Alban Berg: Wozzeck

Unread post #5 by angpsi » Thu Jan 16, 2020 4:05 pm

Παρασκευή 31 Ιανουαρίου θα είμαστε εκεί με τη σύζυγό μου, καλή επιτυχία!
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Alban Berg: Wozzeck

Unread post #6 by DomieMic65 » Thu Jan 16, 2020 8:06 pm

Να είσαι καλά Άγγελε!!
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Alban Berg: Wozzeck

Unread post #7 by Στέλιος Περγιουδάκης » Fri Jan 17, 2020 7:47 am

Θα είμαι οπωσδήποτε, τη μέρα δεν έχω κανονίσει ακόμα, αλλά θα το φροντίσω σύντομα.
Ελπίζω να μην είναι αργά για εισιτήρια...
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Alban Berg: Wozzeck

Unread post #8 by angpsi » Fri Jan 17, 2020 7:50 am

Η αλήθεια είναι Στέλιο ότι φεύγουν με κάποια ταχύτητα... Πρέπει να το δεις άμεσα!
Άγγελος
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Alban Berg: Wozzeck

Unread post #9 by Στέλιος Περγιουδάκης » Fri Jan 17, 2020 3:09 pm

Κυριακή 26/1, θα είμαι.
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Alban Berg: Wozzeck

Unread post #10 by andreasecon » Fri Jan 17, 2020 4:36 pm

Στέλιος Περγιουδάκης wrote:Κυριακή 26/1, θα είμαι.


Να βρεθουμε Στέλιο !

Return to “Μουσική”



Login · Register