Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

νέες -αναλογικές- εκδόσεις

User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

νέες -αναλογικές- εκδόσεις

Unread post #1 by Jim » Thu Feb 27, 2020 11:23 pm

κυκλοφόρησε πριν λίγο καιρό ένα διπλό δισκάκι φουλ αναλογικό ...

μουσική Satie και στο πιάνο η Branka Parlić

ξεκίνησε σαν νέα ηχογράφηση του δίσκου Initiés (1988) αλλά στην πορεία προστέθηκαν και άλλα με αποτέλεσμα να κυκλοφορήσει τελικά διπλό,
την παραγωγή έκανε ο γνωστός Jürg Schopper

η ερμηνεία της Parlić είναι εξαιρετική, και οι πρώτες εντυπώσεις (από έμπιστα άτομα) για την ηχογράφηση και την πρέσσα είναι επίσης εξαιρετικές

η δική μου κόπια είναι καθ'οδόν, περισσότερα σε λίγες μέρες ...

έκοψε 500 τεμάχια , και μπορεί κάποιος να το παραγγειλει εδώ


https://www.schopper.ch/index.php?page=satie-parlic


User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: νέες -αναλογικές- εκδόσεις

Unread post #3 by angpsi » Fri Feb 28, 2020 11:59 pm

(...) Overall, Parlic's performances find an ideal balance between stylistic integrity and interpretative individuality.

Σε πρώτο χρόνο μου φαίνεται λίγο ιδιοσυγκρασιακό το παίξιμο της Δημήτρη (προς μανιέρα θα το έλεγα), βεβαίως ενδιαφέρον όπως και να 'χει. Ειδικά τα Gnossienne και Gymnopedie που τα έχουμε φάει με το κουτάλι, το παίξιμο της Parlic οπωσδήποτε λίγο με ξενίζει και νομίζω ότι επιβάλλεται πάνω στο μουσικό κείμενο.

Αυτή είναι μόλις μια γρήγορη πρώτη εντύπωση όσο το ακούω στο Qobuz, προφανώς άλλοι μπορεί να έχουν άλλη άποψη. Βέβαια για την ηχογράφηση, το πρεσσάρισμα του βινυλίου κ.λπ. δεν μου πέφτει λόγος, μόνο να τ' ακούω στα συστήματά σας και να γουστάρω!
[beer]
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: νέες -αναλογικές- εκδόσεις

Unread post #4 by Dr Pan K » Tue Mar 03, 2020 6:23 pm

Ναι, ειναι καπως μακροσυρτη η ερμηνεια που ακουω, σαφως πιο αργη σε tempo απο τον Ciccolini που θεωρειτε αναφορας αλλα και απο την αγαπημενη μου ερμηνεία του Reinbert De Leeuw.
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: νέες -αναλογικές- εκδόσεις

Unread post #5 by Jim » Fri Mar 06, 2020 11:28 am

αν ψάξει κανεί στο popsike το εξής :

"columbia sax"

θα διαπιστώσει οτι στις πρώτες 20 [τουλάχιστον] θέσεις κυριαρχεί ο Leonid Kogan .... με τιμές που έχου ξεπεράσει πλέον και την στρατόσφαιρα (5-10.000 ευρώ) ...

https://www.popsike.com/php/quicksearch ... KKL0ViXI6A

έχετε λοιπόν υπόψιν ότι η testament records κυκλοφορεί επανεκδόσεις [με εξαιρετικό ήχο] από τα master tapes σε πολύ καλές τιμές .....

https://testament.co.uk/catalogsearch/r ... SALwbnnOv4

δεν έχω original κόπια να συγκρίνω, αλλά η ποιότητα του ήχου είναι πραγματικά πάρα πολύ καλή,

απλά να γνωρίζετε οτι οι δίσκοι δεν είναι σφραγισμένοι
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: νέες -αναλογικές- εκδόσεις

Unread post #6 by Dr Pan K » Tue Nov 21, 2023 12:59 pm

Παρέλαβα σήμερα...

20231121_123935.jpg
20231121_123935.jpg (1.04 MiB) Viewed 461 times


Από τις αυθεντικές αναλογικές μπομπινες, αναλογικό remaster στα Emil Berliner Studio και πρεσσαρισμα στην Παλλάς σε 180 γραμμάρια. Εντυπώσεις σύντομα
Παναγιώτης

Return to “Μουσική”



Login · Register