Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

The "Streaming Services" War!

User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #21 by Gojakla » Sun Jun 12, 2016 6:38 pm

Εμενα, αν και χρονια χρηστης apple, το "κλειδωμα" της εταιριας στο δικο της οικοσυστημα μου τη δινει αφανταστα.

Δεν θα ηθελα κατι τετοιο στις μουσικες μου αναζητησεις.
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #22 by BityaBit » Wed Jun 15, 2016 8:18 am

Just in !

Classics Online: Η πρώτη υπηρεσία Hi-Res streaming με adaptive bitrate.

http://www.classicsonlinehd.com/

Σιγουρα πολλοί φίλοι εδώ θα το βρούν ιδιαίτερα ενδιαφέρον! [thumbup]
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #23 by BityaBit » Wed Jun 15, 2016 2:38 pm

Napster is coming back as a streaming service

http://www.nme.com/news/various-artists ... gn=napster
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #24 by Dr Pan K » Fri Jun 17, 2016 12:50 am

BityaBit wrote:Just in !

Classics Online: Η πρώτη υπηρεσία Hi-Res streaming με adaptive bitrate.

http://www.classicsonlinehd.com/

Σιγουρα πολλοί φίλοι εδώ θα το βρούν ιδιαίτερα ενδιαφέρον! [thumbup]


15ευρω/ μηνα - 150/ χρονο και δωρο 1 high res album καθε μηνα (αναμεσα σε 3 επιλογες του site). Στην ουσια η ετησια προσφορα σου λεει οτι με τα λεφτα που θα εδινες για 12 δισκους σχεδον της επιλογης σου περνεις το streaming δωρο.

Θα το μελετήσω το θέμα, οντως μπορει να ενδιαφέρει και αλλους εδω.

(Αν και για ραδιόφωνο κλασσικής μουσικής σε ας πουμε high res streaming (FLAC 16/44.1) το Τσεχικό D Dur ειναι αξεπέραστο)
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #25 by BityaBit » Fri Jul 01, 2016 11:32 am

To κουτσομπολιό της εβδομάδας.. Καθόλου απίθανο αν σκεφτεί κανείς οτι η apple ήδη προσφέρει στην ιστοσελίδα της ως επίσημο αξεσουάρ το Devialet phantom.

http://www.nme.com/news/jay-z/94723?utm ... ium=social

http://www.musicbusinessworldwide.com/a ... -zs-tidal/
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #26 by Dr Pan K » Thu Dec 22, 2016 9:21 am

Houston we have a problem!!!

Το ανακαλύπτω σήμερα και κατά τύχη. Το θέμα είναι πολύ σοβαρό καθώς απ ότι φαίνεται η Universal.music δεν δίνει καθαρά αρχεία στο Tidal αλλά με ηχητικό watermark.

Το οποίο με δικαιώνει καθώς εδώ και κάποιο καιρό έλεγα ότι πολλά αρχεία δεν ακούγονται σωστά.

Για όποιον θέλει να το ψάξει λίγο ας γκουγκλαρει universal music watermarking music.

UMG uses a spread spectrum watermark, a technique explained in detail in this Microsoft research paper [note: the link that was inserted here in the original blog post is now dead]. The watermark scheme modulates the total energy in two different bands, 1khz to 2.3 khz and 2.3 to 3.6 khz. The energy is concentrated in the most perceptually sensitive frequencies because that makes it more difficult to attack or remove without significant audible distortion.
Παναγιώτης
bagkyr
Posts: 61
Joined: Mon Nov 28, 2016 5:02 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #27 by bagkyr » Mon Dec 26, 2016 7:39 pm

Εγώ έχω συνδρομή στο Τidal hifi. Το μεγάλο πρόβλημα όμως είναι η περιορισμένη δισκογραφία και το απαράδεκτο search. Ηχητικά είναι μακράν καλλίτερο του spotify το οποίο και αντικατέστησε από πλευράς δισκογραφίας όμως το spotify υπερτερεί σαφώς. Σήμερα όμως διάβασα τον Rafe Arnott στο Part Time Audiophile στο πρώτο μέρος της περιγραφής του test που κάνει στο roon και στο tidal για να αντικαταστήσει το βινυλιακό του front end και λέει για το Tidal μεταξύ άλλων ότι θα έρχεται και πιο οικονομικά γιατί δεν θα αγοράζει πλέον βινύλια (εφόσον του αρέσει τελικά το ψηφιακό με το totaldac). Ασυναίσθητα μετά μπήκα στο tidal να βρω την nina simone little girl blue και τίποτα. Δεν ξέρω μάλλον θα του δώσω μια ευκαιρία ακόμα, αφού έτσι και αλλιώς τώρα δεν ακούω τακτικά από το κανονικό σύστημα αφού το αλλάζω. Κάτι γράφει για 192 και dsd, έχει και τέτοια το tidal; Ακόμα βέβαια δεν έχω dac με MQA οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, είμαι όμως πολύ περίεργος.
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #28 by BityaBit » Mon Dec 26, 2016 9:20 pm

Ακόμα δεν υπάρχει καμία ουσιαστική εξέλιξη όσον αφορά το θέμα ποιότητα ήχου στο Streaming.
Άν και αξιοπρεπέστατη και στο spotify και στο Apple Music δυστυχώς δεν είναι αρκετή όσον αφορά τα αυστηρά Audiophile standards (είλικρινά ούτε ξέρω αν ποτέ θα γίνει με την παράνοια που μας δέρνει..)
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με κανένα αλλα τα 44/16 του Tidal δεν στάθηκαν αρκετά να με κρατήσουν για τους λογους που προαναφέρθηκαν δηλαδή την σχετικά περιορισμένη βιβλιοθήκη σχετικά με τα άλλα αλλα και το κάπως σπαστικό interface με την σαφή και εκνευριστική τάση του να προωθεί αμέτι μωχαμέτι R&B και HIip Hop καλιτέχνες και όλα αυτά με το διπλό κόστος απο τους άλους...

Λέγεται πως το 2016 θα έιναι χρονιά κομβική όσον αφορά την αναβάθμιση της ποιότητας στο streaming αλλα απο την MQA απο λόγια εως τώρα
άλλο τίποτα..

Οπότε προς το παρόν μένω στα 320kbps mp3 του Spotify ή τα 256kbps του Apple Music που με 7 ευρώ τον μήνα (ή το τρίμηνο με τις προσφορές που βγαίνουν κατα καιρούς) ακούω ότι γουστάρω σε ποιότητα που μπορεί να μην είναι ότι καλύτερο όμως προσωπικά την βρίσκω λίαν ικανοποιητκή μέσα ακόμα και απο το "καλό" μου Σύστημα..
Last edited by BityaBit on Mon Dec 26, 2016 9:25 pm, edited 1 time in total.
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #29 by BityaBit » Mon Dec 26, 2016 9:24 pm

Θα επανέλθω σύντομα με την τρήμηνη εμεπιρία μου απο το Apple Music που ήμουν έτοιμος να συνεχίσω μετά την δοκιμαστική περίοδο μέχρι να ανακαλύψω μια τρίμηνη προσφορά με την τιμή ενός μήνα στο Spotify οπότε μοιραια άλλαζω απο τις 29 κυρίως πάροχο.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #30 by Dr Pan K » Mon Jan 23, 2017 7:09 pm

Η Sprint εξαγορασε το 1/3 της Τidal

Για οσους δεν γνωρίζουν η Sprint ειναι η 4η και καταϊδρωμένη εταιρια κινητής τηλεφωνίας των USA, η οποια εχει γενικα μαλλον αρνητικο outlook.

So in a way, this deal makes perfect sense. We know Apple doesn’t want to buy Tidal—no matter how much Kanye begged—so what company would be dumb enough to invest in the once star-studded service? America’s saddest wireless carrier.


H κίνηση εχει ηδη δεχτει κάποιες κριτικες που ερχονται να προστεθούν στο σχετικο σκάνδαλο περι φουσκώματος του πελατολογίου της Tidal απο τους ιθύνοντες της εταιριας

News of the deal comes just one week after a lengthy report in the Norwegian newspaper Dagens Næringsliv accused Tidal of inflating its subscriber numbers by more than 200 percent. While Tidal claimed to have more than 3 million paid subscribers, Dagens Næringslivsays internal documents show that the company only pays record labels for a little over 1 million users. The story from Dagens Næringsliv shows even more signs of a company that is struggling for relevancy.


http://gizmodo.com/tidal-and-sprint-cre ... 1791508003
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register