Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

The "Streaming Services" War!

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #261 by Dr Pan K » Thu Oct 21, 2021 8:33 am

BityaBit wrote:Lossless πότε θα βάλουν;


Δεν τους ενδιαφερει. Δεν ειναι προτεραιότητα γιατι απλα το ευρύ κοινο δεν καταλαβαινει διαφορα καθως το μεγαλυτερο μερος των πελατων ακουει στον δρομο, στο αυτοκινητο και στο γραφειο με υποτυπώδη συστηματα και μεσα στον βαβουρα. Εγω πχ που θεωρητικα ειμαι σε ιδανικο γραφειο (μονος μου, χωρις ιδιαίτερο θορυβο) δεν θα μπορουσα να αντιληφθώ την διαφορα αν δεν επαιζα lossless ουτε μια στο εκατομμύριο.

Την Spotify την ενδιαφερει μονο το Android Auto και οι μεγαλες συνεργασιες, εχει μετατραπει σε industry standard για το streaming. Κανεις δεν μπορει να λανσαρει προιον (server, DAP, software) χωρις να παιζει Spotify.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #262 by BityaBit » Tue Oct 26, 2021 12:20 pm

Δηλαδ΄ή Παναγιώτη δεν το γνωρίζει κανείς πότε και άν σωστά;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #263 by Dr Pan K » Wed Oct 27, 2021 8:28 am

BityaBit wrote:Δηλαδ΄ή Παναγιώτη δεν το γνωρίζει κανείς πότε και άν σωστά;


Κατι επισημο δεν εχω δει, μπορει να το κανουν οποιαδηποτε στιγμη, αυριο, σε ενα μηνα ή σε ενα χρονο. Στην Spotify εταριες οπως η Qobuz και η Tidal δεν θεωρουνται ανταγωνισμος, φοβουνται μονο καμια Apple, Amazon ... Το high res μεριδιο της αγορας δεν θα ξεπερνα ουτε το 1% του κερδους τους, τα λεφτα ειναι στα αυτοκινητα και τα bundle με μεγαλους παιχτες.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #264 by BityaBit » Wed Oct 27, 2021 8:35 am

Ok Τhanks doc!
lefteris
Posts: 33
Joined: Sun Oct 09, 2016 11:16 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #265 by lefteris » Thu Oct 28, 2021 8:47 pm

Λοιπόν έχουμε και λέμε! Εγκατέστησα το LMS στο Raspberry και μπορώ να πω η διαφορά είναι ακουστή σε μουσική 192/24 από το Qobuz.

Μέχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει μια σειρά από players, ξεκίνησα με το volumio σε Raspberry το οποίο μπορώ να χαρακτηρίσω ως τίμιο. Προσπάθησα στη συνέχεια με το DietPi αλλά εγκατέλειψα νωρίς. Επόμενο ήταν το Audirvana το οποίο το εγκατέστησα σε ένα mac mini. Οι πρώτες εντυπώσεις ήταν πολύ θετικές, αλλά ο μήνας του μέλιτος διακόπηκε απότομα όταν έβγαλαν την έκδοση Studio. To server στο mac mini "κόλλαγε" συνεχώς, ενώ η εφαρμογη στο κινητό ήταν εντελώς άχρηστη. Για να είμαι ειλικρινής έβγαλαν γρήγορα-γρήγορα δύο αναβαθμίσεις που έλυσαν πολλά προβλήματα και επιτέλους η εφαρμογή για iOS άρχισε να δουλεύει. Μόλις έληξε ο μήνας της δοκιμαστικής περιόδου εγκατέστησα το Roon και τότε είπα "εδώ είμαστε", αυτό εδώ δουλεύει, είναι εύχρηστο και η εφαρμογή για iOS είναι εξαιρετική. Έκανα τη σύγκριση ανάμεσα στο Roon και το Audirvana και αποφ΄άσισα το Roon "γιατί δουλεύει"!

Και ενώ είμαι έτοιμος να ξεκινησω τη συνδρομή στο Roon, έρχεται ο δάσκαλος που ακούει στο όνομα Χάρης και μου προτείνει να εγκαταστήσω το LMS στο raspberry που είναι εγκατεστημένο μέσα στο dac/streamer που έχω. Συμφώνησα με βαριά καρδιά! Το βραδάκι που το στήσαμε έβαλα και ακούσαμε 192/24 από το Qobuz. Αμέσως η γυναίκα μου γύρισε και με κοίταξε με περιέργεια και με ρώτησα τι είχα κάνει και ακουγόταν τόσο σημαντικά καλύτερα! Η απόφαση είχε αυτόματα ληφθεί, και το Roon είχε χάσει!

Είναι όλα ρόδινα με το LMS? Φυσικά όχι! Το interface έχει μείνει το ίδιο από το 2010! Για να κάνεις εγκατάστηση χρεάζεσαι βοήθεια, ενώ αν κάτι πάει στραβά είσαι μόνος σου. Υπάρχει βέβαια και ένα forum αλλά πια γίνεσαι διαχειριστής και όχι απλός χρήστης. Εφαρμογή για iOS υπάρχει, το iPeng το οποίο είναι από άλλη εταιρία, οπότε τα προβλήματα είναι αρκετά. Παρόλα τα προβλήματα όμως η ψήφος πάει στο LMS άνευ δευτερης σκέψης.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #266 by DomieMic65 » Sat Oct 30, 2021 10:34 am

lefteris wrote:Λοιπόν έχουμε και λέμε! Εγκατέστησα το LMS στο Raspberry και μπορώ να πω η διαφορά είναι ακουστή σε μουσική 192/24 από το Qobuz.

Μέχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει μια σειρά από players, ξεκίνησα με το volumio σε Raspberry το οποίο μπορώ να χαρακτηρίσω ως τίμιο. Προσπάθησα στη συνέχεια με το DietPi αλλά εγκατέλειψα νωρίς. Επόμενο ήταν το Audirvana το οποίο το εγκατέστησα σε ένα mac mini. Οι πρώτες εντυπώσεις ήταν πολύ θετικές, αλλά ο μήνας του μέλιτος διακόπηκε απότομα όταν έβγαλαν την έκδοση Studio. To server στο mac mini "κόλλαγε" συνεχώς, ενώ η εφαρμογη στο κινητό ήταν εντελώς άχρηστη. Για να είμαι ειλικρινής έβγαλαν γρήγορα-γρήγορα δύο αναβαθμίσεις που έλυσαν πολλά προβλήματα και επιτέλους η εφαρμογή για iOS άρχισε να δουλεύει. Μόλις έληξε ο μήνας της δοκιμαστικής περιόδου εγκατέστησα το Roon και τότε είπα "εδώ είμαστε", αυτό εδώ δουλεύει, είναι εύχρηστο και η εφαρμογή για iOS είναι εξαιρετική. Έκανα τη σύγκριση ανάμεσα στο Roon και το Audirvana και αποφ΄άσισα το Roon "γιατί δουλεύει"!

Και ενώ είμαι έτοιμος να ξεκινησω τη συνδρομή στο Roon, έρχεται ο δάσκαλος που ακούει στο όνομα Χάρης και μου προτείνει να εγκαταστήσω το LMS στο raspberry που είναι εγκατεστημένο μέσα στο dac/streamer που έχω. Συμφώνησα με βαριά καρδιά! Το βραδάκι που το στήσαμε έβαλα και ακούσαμε 192/24 από το Qobuz. Αμέσως η γυναίκα μου γύρισε και με κοίταξε με περιέργεια και με ρώτησα τι είχα κάνει και ακουγόταν τόσο σημαντικά καλύτερα! Η απόφαση είχε αυτόματα ληφθεί, και το Roon είχε χάσει!

Είναι όλα ρόδινα με το LMS? Φυσικά όχι! Το interface έχει μείνει το ίδιο από το 2010! Για να κάνεις εγκατάστηση χρεάζεσαι βοήθεια, ενώ αν κάτι πάει στραβά είσαι μόνος σου. Υπάρχει βέβαια και ένα forum αλλά πια γίνεσαι διαχειριστής και όχι απλός χρήστης. Εφαρμογή για iOS υπάρχει, το iPeng το οποίο είναι από άλλη εταιρία, οπότε τα προβλήματα είναι αρκετά. Παρόλα τα προβλήματα όμως η ψήφος πάει στο LMS άνευ δευτερης σκέψης.

Είναι αλήθεια πως το plugin του Qobuz στον Logitech Media Server δουλεύει πολύ καλά! Όχι τόσο καλά όσο το Spotty αλλά πολύ καλά!
Δοκίμασες να εγκαταστήσεις το Material Skin στον LMS; Η διαφορά στην εμπειρία χρήσης είναι τεράστια! Εξαιρετική δουλειά! Καμία σχέση με το παλιό interface! Πλέον το iPeng το χρησιμοποιώ σπάνια πάρα το ότι το έχω πληρώσει στην φουλ έκδοση του!
Σε ποια πλατφόρμα έχεις εγκαταστήσει τον LMS στο piCore Player;
lefteris
Posts: 33
Joined: Sun Oct 09, 2016 11:16 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #267 by lefteris » Sat Oct 30, 2021 9:01 pm

Καλησπέρα.
Ολόκληρο το LMS είναι εγκατεστημένο σε ένα Raspberry Pi 4b 8GB ram, που βρίσκεται εγκατεστημένο μέσα στο dac/streamer Okto Research Dac8 stereo https://www.audiosciencereview.com/foru ... iew.14705/
Επίσης έχω εγκαταστήσει το Material Skin, που ήταν από τους βασικούς λόγους για τους οποίους πείστηκα να ασχοληθώ μαζί του. Μπορεί το interface για τη διαχείριση του LMS να είναι από το 2010, αλλά το Material Skin είναι πολύ καλό.
Το iPeng το χρησιμοποιώ μα΄΄λον υποχρεωτικά γιατί η επόμενη επιλογή είναι το browser! Μάλλον το LMS και το iPeng είναι σε ένα καλό σταδίο συνεργασίας.
Την επόμενη εβδομάδα θα εγκαταστήσω το Qobuz και το iPeng στα κινητά της οικογένειας, καθώς έχουν ξεμείνει από τότε που σταμάτησα τη συνδρομή στο Spotify. Αυτή είναι η σημαντική δοκιμή!
Μάλλον θα μου περισσέψουν κάποια streams στο Qobuz, οπότε όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου με πμ.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #268 by DomieMic65 » Sun Oct 31, 2021 10:08 am

Μα το Material Skin λειτουργεί εξαιρετικά σε κινητές συσκευές! Στην πράξη πλέον το iPeng είναι περιττό.
Αν δε, κάνεις και add to homescreen την σελίδα του material skin είναι σαν χωριστή εφαρμογή.
Για αυτόν τον λόγο δημιουργήθηκε στην ουσία!
Εξαιρετικό μηχάνημα το Dac 8
Δεν κατάλαβα σε ποιο λειτουργικό τρέχει ο LMS.
Δεν μπορεί να εγκατασταθεί μόνος του. Εγώ πχ χρησιμοποιώ τον Gentooplayer.
Η βασική πλατφόρμα για τον LMS είναι το piCore player. Αλλά λογικά μπορεί να εγκατασταθεί σε κάθε Linux διανομή. Απλά οι δυο πιο πάνω είναι dedicated στο audio!
Υποθέτω πως η Squeezelite τρέχει στο ίδιο raspberry;
User avatar
Zakman35
Posts: 137
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #269 by Zakman35 » Mon Nov 08, 2021 11:41 pm

Σχετικά με το σύστημα του Λευτέρη.
Αρχικά εγκαταστήσαμε το LMS στο Macmini (server) και το Squeezelite (player - pcp) στο raspberry.
Υπήρχαν δύο θέματα, το πρώτο και σημαντικότερο ότι «κόλλαγε» το LMS ανά τακτά διαστήματα και το δεύτερο ότι το λειτουργικό του Macmini έκανε για κάποιο λόγο τα πάντα resampling σε 44.100 Khz.

Οπότε εγκαταλείψαμε αυτήν την ιδέα και εγκαταστήσαμε το LMS και το Squeezelite στο pCP. Οπότε όλα τρέχουν από το Raspberry πλέον.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #270 by DomieMic65 » Sat Nov 13, 2021 12:57 pm

Θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν δυο RPi ένα να τρέχει μόνο τον Logitech Media Server και ένα άλλο μόνο Squeezelite
Είτε με pCp (η προφανής και εξαιρετική επιλογή) είτε με Gentooplayer (αυτό χρησιμοποιώ εγώ).
Το πακέτο του LMS για macOS είναι πολύ outdated (από όσο θυμάμαι) και δεν δουλεύει καλά! Το είχα δοκιμάσει και εγώ στο παρελθόν!
Πάντως η όλη υλοποίηση με το Qobuz plugin είναι πάρα πολύ καλή ηχητικά!
Σχεδόν δεν έχεις λόγο για τοπικά αρχεία!

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register