Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

The "Streaming Services" War!

User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

The "Streaming Services" War!

Unread post #1 by Gojakla » Thu Jun 09, 2016 2:25 pm

Το θέμα είναι απλό. Streaming υπηρεσίες που έχουμε δοκιμάσει.
Τί μας άρεσε. Τί δεν μας άρεσε. Τί μας βόλεψε. Τί δεν βόλεψε.
Ποιά αποφασίσαμε να κρατήσουμε.


Θα ξεκινήσω με μια μικρή παρουσίαση κάποιων απο τους δυνατότερους παίκτες.
(Κάποιες υπηρεσίες ενδέχεται να μην είναι ακόμα διαθέσιμες στη χώρα μας την περίοδο που γράφεται το παρών post)




Spotify


Spotify.png
Spotify.png (532.41 KiB) Viewed 7023 times





Tidal


Tidal.png
Tidal.png (202.12 KiB) Viewed 7023 times





Qobuz


Qobuz.png
Qobuz.png (692.5 KiB) Viewed 7023 times





Deezer


Deezer.png
Deezer.png (355.52 KiB) Viewed 7023 times





Apple Music


Apple Music.png
Apple Music.png (953.32 KiB) Viewed 7023 times





Google Play Music


Google Play Music.png
Google Play Music.png (718.93 KiB) Viewed 7023 times





YouTube Music


YouTube Music.png
YouTube Music.png (371.42 KiB) Viewed 7023 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #2 by Dr Pan K » Thu Jun 09, 2016 6:56 pm

Για "τεχνικούς" και μόνο λόγους πρέπει να ήμουν ο πρώτος που ειχε Tidal εδω Ελλάδα, αρκετο καιρό πριν η υπηρεσία κανει το επίσημο λανσάρισμα της εδώ. Οι δoκιμές μου έγιναν με PC (το τότε stand alone πρόγραμμα και μεσω web browser) καθως και με κινητό Android.

Παρότι δεν θα το πλήρωνα το διέκοψα. Απλά μια ηχητική αποτυχία..

Το stand alone πρόγραμμα ηταν τόσο θολό και αδιάφορο ηχητικά που εκανε ακομα και το windows media player να ακούγεται σαν audiophile επιλογή. Θυμαμαι εκεινες τις ημερες ειχε περασει απο εδω ο Σπύρος (Δημοκηδης) και το ειχε προσέξει και εκείνος μεσα σε δευτερόλεπτα (δεν ηθελε και παραπάνω).

Mεσα απο web browser και πάλι δεν με ειχε εντυπωσιάσει, η μονη εφαρμογή που ηταν ΟΚ ηταν για κινητό. Βεβαία σε red book quality με κινητό τα MB έφευγαν νερο και το νόημα ακομα μου διαφεύγει, δύσκολα πιάνεις την διάφορα με τις ψείρες στα αυτιά μέσα στην κίνηση, στο μετρό κτλ.

Και πέραν του ηχητικού που ηταν τόσο κακο ωστε η εταιρία να αποσύρει την εφαρμογή για Windows (στην Ελλάδα δεν πρέπει να την ειχε δει κάποιος αλλος, ειχε κατεβεί όταν έγινε το επίσημο launch) η βιβλιοθήκη ήταν ΟΚ αλλά μέχρι εκεί. Οχι μόνο δεν υπάρχει το βάθος που θα ήθελα για κλασσική (αναμενόμενο) αλλά δεν υπάρχουν και καποια κλασσικά album παρά μόνο σε άθλια remaster. Όποιος θέλει και το εχει ακόμα ας μου πει αν μπορεί να βρει την πρωτότυπη (και μονη "σωστη" εκδοσή) του Dark Side of the Moon. Oχι κάποια επετειακή, οχι remaster, οχι live.

Οι φιλοι εδω μου λενε οτι μονο μεσα απο ενα καλο streamer οπως το Aurender, Auralic παιζει σωστα. Μεχρι τωρα, οσες φορες το εχω ακούσει σε σπιτια φιλων δεν μπορω να πω οτι εξέλαβα κατι ιδιαίτερο. Θα μπορούσα να πω οτι μάλλον χειρότερο απο τα ιδια αρχεία σε τοπικό storage μου φάνηκε. Εδω στο συστημα μου δοκιμες δεν εχω κάνει αλλες γιατι η Tidal δεν εχει φροντίσει να ενσωματώσει την λειτουργια στα Linux steamer. (η Spotify απο την αλλη ναι).

Ενα τελευταίο θεμα που εχω με την υπηρεσία: Με ενοχλει αφανταστα το οτι μου πουλάνε την ποιότητα CD για high res. Τοσα χρονιά τρέχαμε για ολο και πιο ικανα DAC με μεγαλυτερες δειγματοληψίες, φωνάζουμε για studio master και τωρα πρέπει ντε και καλά να επιστρέψω να ακούω CDακια? Στα χρηματα που ζητούν θα επρεπε να εχω τουλάχιστον μια ικανοποιητική δισκοθήκη σε 24/44.1, 24/48 και καποια σε 24/96 αν οχι παραπάνω. Βασικά θα ήθελα studio master quality.

Δεν θα περάσουν το κατώφλι μου μεχρι να δω σοβαρή High res βιβλιοθήκη.

Ας μας πουν αυτοι που το χρησιμοποιούν, δεν ακούγεται καπως συμπιεσμένο σε σχέση με τα ιδια αρχεία σε τοπικό storage?
Παναγιώτης
Κώστας Γκαβάκος
Posts: 72
Joined: Sat Apr 30, 2016 7:23 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #3 by Κώστας Γκαβάκος » Thu Jun 09, 2016 8:57 pm

Έχω αρκετή εμπειρία με το Qobuz αλλά η υπηρεσία του δεν παρέχεται στην χώρα μας.
Ακούω κλασσική μουσική και ο πλούτος των ηχογραφήσεων που προσφέρει αυτή η υπηρεσία είναι τεράστιος. Θυμάμαι μια φορά έβαλα τον Bohm και πρέπει να βγήκαν 150 cd. Πιστεύω κάτι αντίστοιχο έχει και στα λοιπά μουσικά είδη.

Η ποιότητα μπορεί να είναι mp3 ή cd με λίγο ακριβότερη μηνιαία χρέωση.
Ενημερώνεται και διαθέτει άμεσα τις καινούργιες κυκλοφορίες. Μπορείς να κάνεις και αγορές με κάποια μικρή έκπτωση.
Πιστεύω ότι μια τέτοια υπηρεσία ανοίγει κόσμους που ο μουσικόφιλος δεν θα μπορούσε να φανταστεί.

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος θέλει να παρακολουθήσει την δεκατή πορεία του Blomstedt σαν αρχιμουσικού στο San Francisco ή την αντίστοιχη στην Δρέση μέσω του συνόλου των ηχογραφήσεων του. Κανένα πρόβλημα εκτός του χρόνου που πρέπει να διαθέσει.
Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι ουκ επ' άρτον=cd μόνο ζήσεται άνθρωπος. Άσε που οι βινυλιόφιλοι έχουμε συνηθίσει και στο παντεσπάνι.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #4 by Gojakla » Thu Jun 09, 2016 9:13 pm

Εγώ πάλι μπορώ να μιλήσω μόνο για το Spotify, μιας και είναι το μόνο που έχω δοκιμάσει.
Δεν χρειάζεται να γίνει κάποια μεγάλη ανάλυση, θα σας καταγράψω την εμπειρία μου σε bullet points, όσο πιο συνοπτικά μπορώ.


+

• Τρομερά μεγάλη ποικιλία (δεν γνωρίζω για κλασσική μουσική ή jazz μιας και δεν είμαι fun)

• Άμεση προσφορά νέων κυκλοφοριών

• Τρομερή ευελιξία και ποικιλία σε πλατφόρμες (web player / windows / mac / linux)

• Μεγάλο penetration σε πολλούς κατασκευαστές με integration στις συσκευές τους

• Άψογη λειτουργία σε όλες τις συσκευές με standalone apps (desktop / mobile / tablets)

• Πολύ σωστά μελετημένο UI και πάρα πολύ καλή διαχείριση library

• Ωραιότατα και πολύ χρήσιμα features (offline modes, social sharing, remote κλπ κλπ)

• Θεωρώ πολύ θετικό το γεγονός πως επιτρέπει ένα μεγάλο ποσοστό της εμπειρίας χρήσης του σε δωρεάν πρόγραμμα για τον καθένα

• Μεγάλο integration με εφαρμογές τρίτων (πχ forums, slack, κλπ κλπ)

• Ταχύτατο σε πλοήγηση και αναπαραγωγή




-

• Ποιότητα ήχου που προσωπικά την βρίσκω εώς και κάτω του μετρίου στο free plan και μέτρια στο premium.





Δυστυχώς δεν κατάφερα να ευχαριστηθώ ακρόαση στο "βασικό" μου σύστημα είτε σε free είτε σε premium χρήση.
Θα το πρότεινα μόνο για ακροάσεις δευτερευούσης σημασίας (on the go, office κλπ) για την ποικιλία του, την αμεσότητα και την ευκολία ανακάλυψης νέων album/artists.


[wavegreen]
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #5 by andreasecon » Thu Jun 09, 2016 9:28 pm

Ας μιλήσω λίγο για το Tidal μιας και είμαι συνδρομητής.

Είναι γεγονός ότι η απόδοσή του μέσα από την ενσωματωμένη εφαρμογή του Aurender (αλλά και του Auralic, αφού έτυχε να κάνω δοκιμή) δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με την εφαρμογή του Tidal είτε σε mac, ειτε σε ipad ή iphone ούτε καν με την ειδική εφαρμογή του Amarra !

Από ποικιλία, είναι γεγονός ότι πολλές ηχογραφήσεις τις έχει σε remaster αλλά έχει αρκετά πράγματα και σε ροκ και σε κλασσική (ίσως όχι extreme πράγματα)

Οσον αφορά στο Qobuz, δυστυχώς δεν παρέχεται ακόμη στην Ελλάδα (γράφτηκα αλλά δεν κατάφερα να κάνω full membership μόνο mp3 για περιορισμένο χρονικό διάστημα) παρότι τους έστειλα email δεν μου το άνοιξαν τελικά.
Μιλώντας με εκρποσώπους της στο Μόναχο, μου είπαν ότι δεν είναι στα σχέδια τους η Ελλάδα για το 2016 τουλάχιστον.

Εχω ψάξει αρκετά το Qobuz και όπως είπε και ο Κώστας έχει πολλή ενημερωμένη βάση στην κλασσική και κυρίως στις νέες κυκλοφορίες που στο Tidal μπαίνουν με αρκετή καθυστέρηση, καθώς και κάποιες εταιρείες όπως η ECM που δεν υπάρχουν καθόλου στο Tidal.
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #6 by BityaBit » Thu Jun 09, 2016 9:35 pm

Toν τελευταίο καιρό ξαναενεργοποίησα το tidal μέσω της προσφοράς που παρείχε στους χρήστες του Α+ .
Αν και πρίν απο την δική του εφαρμογή στο MAC ήταν απλώς καλό αλλα όχι τι ίδιο καλό με την βιβλιοθήκη μου (πάντα σε redbook οι συγκρίσεις) με μεγάλη μου έκ[πληξη άκουσα σημαντική διαφορά υπέρ του tidal μέσω Α+ έναντι της βιβλιοθήκης μου.

Χωρίς να είναι η διαφιρά που με κάνει να ψαχτώ τι γίνεται η διαφορά είναι αυτή που θα γίνει ιδιαιτέρως αντιληπτή απο κάποιον audiophile και πρίν λίγα χρόνια θα μπορουσε να είναι προιόν μιας δαπανηρής ψηφιακής αναβάθμισης..

Παρών στις παρατηρήσεις και ξαδερφάκι μου εκολαπτόμενος audiophile αλλα αγνός ακόμα χωρίς προκαταλήψεις και φετίχ παρατήρησε πρώτος την διαφορά και μου την σχολίασε 10 λεπτά αργότερα μετά απο ένα δύο συγκριτικές ακροάσεις επιβεβαιώθηκε και εγώ έμεινα με (ευχάριστη) έκπληξη αλλα και προβληματισμο..

Με αυτό που άκουσα άν ήταν λίγο φθηνότερο το hi-fi θα γινόμουν επιτόπου συνδρομμητής. Τώρα απλά προγαμματίζω και σκέφτομαι πότε θα το κάνω..

Aπο βιβλιοθήκη το βρίσκω καλό (όχι δεν βρίσκεις και του πουλιού το γάλα) και γενικά νομίζω θα ικανοποιήσει τον φίλο των πιό σύγχρονων ειδών μουσικής αν και το Spotify σε στον τομέα της ποικοιλίας δεν έχει νομίζω αντίπαλο.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #7 by Gojakla » Fri Jun 10, 2016 9:40 am

Δλδ Πετρο το ιδιο κομματι ακουγοταν καλυτερα απο το Tidal εναντι του local που ειχες στην library σου?

Γνωριζεις αν ειχαν τα ιδια specs ?
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #8 by BityaBit » Fri Jun 10, 2016 11:53 am

Eάν το Τidal στριμάρει σε 44.16 όπως λένε και δεν έχει κάνει κάποια αόρατη αναβάθμιση δεν μπορεί να μην είναι τα ίδια αφού δεν έχει βγεί remaster η άλλη έκδοση απο αυτά που χρησιμοποίησα και τα κομμάτια στην βιβλιοθήκη μου με τα οποία έγινε η σύγκριση είναι σωστά ριπαρισμένα απο αγορασμένα CD.

Επαναλαμβάνω, η διαφορά γίνεται αντιληπτή μόνο μέσω του Α+ απο την εφαρμογή του Τιdal παίζουν απλώς οκ, και απο τον web player άστο καλύτερα..
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #9 by Gojakla » Fri Jun 10, 2016 12:07 pm

Άρα το Α+ "επεμβαίνει" στον ήχο του Tidal?

Τώρα που τελειώνω σιγά σιγά με το στρώσιμο της library μου, θα δοκιμάσω το Trial να δώ τί παίζει...
Το καλοκαιράκι στην άδεια το βλέπω κι' αυτό... μαζί με το Roon.

[afro]
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: The "Streaming Services" War!

Unread post #10 by BityaBit » Fri Jun 10, 2016 12:17 pm

To Audirvana+ έτσι και αλλιώς "επεμβαίνει" και στην βιβλιοθήκη αφού χρησιμοποιεί το "δικό του" ψηφιακό και ρυθμιζόμενο φίλτρο αντi για το core audio της Apple. Οπότε λογικό να επιδρά και στο tidal. To Λογικό θα ήταν να ακουγότανε το ίδιο καλά και τα δύο. Η ακουστή διαφορά υπέρ του Tidal ειναι το ευχάριστο μέν-αξιοπερίεργο δέ..

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register