Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Audiophile Switch

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Audiophile Switch

Unread post #71 by angpsi » Fri Aug 05, 2022 12:07 am

kostas6a3 wrote:
angpsi wrote:
kostas6a3 wrote:https://www.vinshineaudio.com/post/do-you-need-audiophile-ethernet-switch?utm_campaign=4aaf3712-9941-41df-b8fa-d6c2d90ec4fb&utm_source=so&utm_medium=mail&cid=d7468467-24b4-452d-9284-04dc96e37952

"(...) We are audiophiles. We are special. We embrace audio hobby. To some extent, we are OCD, a little paranoid."
:lol:

Αλήθειες Άγγελε, αλλά ποιος τρελός παραδέχεται ότι είναι;

Νομίζω ότι οποιοσδήποτε από εμάς έχει κάτσει να ελέγξει τη φάση στο πολύπριζο έχει κάποια επίγνωση του όριου πάνω στο οποίο βαδίζει! :lol:
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Audiophile Switch

Unread post #72 by DomieMic65 » Tue Nov 01, 2022 3:20 pm

απλά έπεσα πάνω στο review χαζεύοντας στο δίκτυο...
https://alpha-audio.net/review/multites ... 2switch%22
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Audiophile Switch

Unread post #73 by Chris1967 » Wed Nov 02, 2022 10:49 am

Ναι... από την δική μου εμπειρία, το Silent Angel Bonn N8, έπαιζε μουντά και πάρα πολύ laid back, με DAC το Rockna Wavedream V1 (MSB modules).

Οπότε θα συμφωνήσω εν μέρη με το τεστ αυτό, αλλά έχω να κάνω μια παρατήρηση την οποία την έχουμε επισημάνει πολλές φορές.

Δεν μας λένε με τι σύστημα έχει γίνει το τεστ, βλέπω από κάτω ένα Metrum, ακόμα και αν είναι το Pavane που είναι η ναυαρχίδα της εταιρίας δεν είναι δα και κανένα τέρας ανάλυσης, ούτε λεπτομέρειας που να με πείθει για την απόλυτη αντικειμενικότητα και ορθότητα των αποτελεσμάτων.

Οι επιπτώσεις των switch δεν πρέπει να συγχέονται με τις ακουστικές ιδιότητες της αλυσίδας και ιδίως του DAC.

Έτσι ένα "ουδέτερο" switch (συγνώμη για τον όρο αυτό που εννοώ είναι ότι δεν προσθέτει καθόλου ψηφιακό θόρυβο στο σήμα) μπορεί να ακουστεί σε κάποιους ως σκληρό και ζωηρό όταν τροφοδοτεί σύστημα με σκληρό DAC, οπότε σε αυτό το σύστημα εάν κάποιος διαλέξει ένα switch που του το μαλακώνει προφανώς θα έχει καλύτερη συνέργεια, αλλά θα συμπεράνει λάθος συμπεράσματα για το πρώτο το σωστότερο switch.

Και πάλι λέω ότι αυτό είναι ένα από τα τελευταία πράγματα που πρέπει να κοιτάξει κανείς σε ένα σύστημα και δεν αποτελεί κομβικό μέρος της ψηφιακής αλυσίδας.

Επίσης κάτι που πρέπει να προσέξει κανείς, παρά το γεγονός ότι μπορεί να διαφωνήσουν κάποιοι εδώ μέσα που έχουν ήδη τοποθετηθεί επάνω σε αυτά τα θέματα, για μένα το switch και τα εξωτικά καλώδια ethernet δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να ξεπερνάνε την τιμή του DAC, επειδή απλά δεν υπάρχει ούτε στο εκατομμύριο περίπτωση ένα φτηνό και υποδεέστερο DAC να αναδείξει κάτι σπουδαίο με την προσθήκη ενός hiend switch.

Είναι προτιμότερο να έχουμε την καλύτερη δυνατή πηγή που μας επιτρέπουν τα οικονομικά μας, με απλούστερη συνδεσμολογία και λιγότερα περιφερειακά, παρά μια μέτρια πηγή με ενισχυμένα περιφερειακά.
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Audiophile Switch

Unread post #74 by DomieMic65 » Wed Nov 02, 2022 12:11 pm

Σαφώς και συμφωνώ σε αυτό Χρήστο!!

Είναι πάντως εντυπωσιακό το ότι τελικά τα Switch ακούγονται!
Μου κινήσατε την περιέργεια και πήρα ένα Zyxel και όντως ακούγεται διαφορετικά από το Ubiquity… και δεν μιλάμε για HFi υλοποιήσεις!
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Audiophile Switch

Unread post #75 by Chris1967 » Wed Nov 02, 2022 12:52 pm

Ναι κιε΄γω μετά τα τεστ με τον Πάνο κατήργησα το Ubiquity EdgerouterX που τροφοδοτούσε το streamer και στην θέση του έχω ένα Zyxel με σταθεροποιημένο τροφοδοτικό.

Η διαφορά είναι μικρή και θέλω να πιστεύω προς το καλύτερο.

Περιμένουμε και τον Δημητρακούδη να μας βάλει μέσα και το ρολόι το οποίο έχει ήδη κατασκευάσει.
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Audiophile Switch

Unread post #76 by kostas6a3 » Wed Nov 02, 2022 6:07 pm

Με βρίσκεις σύμφωνο και εμένα.
Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Audiophile Switch

Unread post #77 by Chris1967 » Thu Nov 03, 2022 11:34 am



Κάτι παρόμοιο όπως κάνει ο SIlent Angel με το Zyxel
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Audiophile Switch

Unread post #78 by kostas6a3 » Thu Nov 03, 2022 2:09 pm

Chris1967 wrote:https://www.youtube.com/watch?v=NMFQ3YvR3Eo&ab_channel=LinusTechTips

Κάτι παρόμοιο όπως κάνει ο SIlent Angel με το Zyxel


Στα λόγια μου έρχεσαι :-D
Βρήκες κάτι για SoTM, Melco, EtherREGEN, JCAT.

Και για καλώδια λένε αλλά εμείς αγοράζουμε.
Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Audiophile Switch

Unread post #79 by Chris1967 » Thu Nov 03, 2022 3:47 pm

Κώστα, εδώ δεν συζητάμε αυτό, συζητάμε ότι οι διαφορές είναι μικρές, το κόστος δυσθεώρητο με την διαφορά που κάνει, και ότι καραδοκούν επιτήδειοι για αισχροκέρδεια.

Αυτός είναι κομπιουτεράς και αυτό που λέει για την δια μεταγωγή δεδομένων ισχύει, αλλά τα Abyss τα έχει και ακούει.

Σημασία έχει ότι το άνοιξε και δεν βρήκε τίποτε που να δικαιολογεί το κόστος ή αυτά που λένε ότι έχει μέσα.

Σε παρακαλώ μην τρολάρεις για καλώδια κλπ δεν είναι εδώ το θέμα μας αυτό.
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Audiophile Switch

Unread post #80 by kostas6a3 » Thu Nov 03, 2022 5:53 pm

Τουλάχιστον η Silent Angel δείχνει ακριβώς τι έχει μέσα.
https://www.silent-angel-audio.com/bonn-n8
και ένα ανάθεμα
https://www.audiosciencereview.com/foru ... tch.12360/
Οπότε ο καθένας κάνει την έρευνά του και αποφασίζει.
Αν η πλακέτα και το κόστος των υλικών είναι μικρό σε σχέση με τη λιανική τιμή δεν το γνωρίζω. Αν έχει διαφορά στον ήχο και πάλι δεν το γνωρίζω, λίγο το άκουσα.
Όσο αφορά άλλους κατασκευαστές τέτοιων switch και πάλι δεν γνωρίζω.

Δεν έχω διάθεση να τρολάρω. Απλά το ανέφερα διότι όπως κάποιοι αναθεματίζουν τα switch , υπάρχουν και κάποιοι που αναθεματίζουν τα διάφορα καλώδια (ρεύματος, διασύνδεσης κλπ) κλπ κλπ.
Ο καθένας λοιπόν είναι ελεύθερος να αποφασίσει πως θα κινηθεί.

Παρακάτω βάζω κάποιες δικές μου φωτό από το Silent Angel. Δεν ανοίγεις το Zyxel να το δούμε.

7KK_7254.jpg
7KK_7254.jpg (1.39 MiB) Viewed 1137 times

7KK_7253.jpg
7KK_7253.jpg (1.18 MiB) Viewed 1137 times

7KK_7235.jpg
7KK_7235.jpg (1.47 MiB) Viewed 1137 times
Κώστας

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register