Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Audiophile Switch

User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Audiophile Switch

Unread post #41 by kostas6a3 » Thu Mar 24, 2022 5:59 pm

https://audiophilestyle.com/forums/topi ... nt-1125571

Νομίζω έχει ενδιαφέρον.
Κώστας
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Audiophile Switch

Unread post #42 by andreasecon » Thu Mar 24, 2022 6:15 pm

Διάβασε αυτό
https://audiophilestyle.com/ca/reviews/ ... ison-r887/

Η βίβλος όσον αφορά στα switches
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Audiophile Switch

Unread post #43 by kostas6a3 » Thu Mar 24, 2022 7:07 pm

andreasecon wrote:Διάβασε αυτό
https://audiophilestyle.com/ca/reviews/ ... ison-r887/

Η βίβλος όσον αφορά στα switches


Από καιρό έψαχνα το EtherRegen Ανδρέα, επειδή είχα διαβάσει και αυτό. Το βρήκα εξ' αιτίας του πολέμου από κάποιες ακυρώσεις παραγγελιών που είχαν.
Θεωρώ ότι ήμουν τυχερός μέσα σ' όλα αυτά.
Ένα μέρος της απάντησης του Alex όταν αποφάσισα να τους ζητήσω ένα, στις αρχές του Μαρτίου, αφού ήξερα ότι δεν υπήρχαν.
"However, the recent madness in Russia and Ukraine resulted in some cancellations of orders that were in our final batch—scheduled for shipment by March 23rd. So you are in luck as we now have two spots open. A new EtherREGEN could be yours this month!"
Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Audiophile Switch

Unread post #44 by kostas6a3 » Fri Apr 01, 2022 6:34 am

Κώστας
lefteris
Posts: 33
Joined: Sun Oct 09, 2016 11:16 pm

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #45 by lefteris » Mon Jun 27, 2022 8:16 pm

Quoting from Audio Science Review "Measurements conclusively demonstrate that EtherRegen did not change jitter, noise or distortion of the DAC. It further had no impact on its clock speed, or output voltage."

https://www.audiosciencereview.com/foru ... iew.10232/
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #46 by kostas6a3 » Tue Jun 28, 2022 5:53 am

lefteris wrote:Quoting from Audio Science Review "Measurements conclusively demonstrate that EtherRegen did not change jitter, noise or distortion of the DAC. It further had no impact on its clock speed, or output voltage."

https://www.audiosciencereview.com/foru ... iew.10232/


https://www.theabsolutesound.com/articl ... net-switch

https://audiophilestyle.com/ca/reviews/ ... ison-r887/

https://audiophilestyle.com/forums/topi ... /#comments

Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Audiophile Switch

Unread post #47 by Dr Pan K » Thu Jun 30, 2022 12:44 pm

Λοιπον, δεν παρακολουθω τον Amir στο Audio Pseudoscience αλλα εχει πολυ κακο ιστορικο στο να μετραει οτι ναναι, να μετραει λαθος πραγματα και να μετραει χεριασμενα μηχανήματα. Η αξιοπιστια του ειναι πρακτικα μηδεν αλλα εχεις αρκετους οπαδους που πιστευουν οτι οι μετρησεις λενε την αληθεια ανεξαρτητα απο τα αυτια μας, κατι που απλα δεν ισχυει.

Τωρα στο θεμα των συγκεκριμενων μετρησεων, και παροτι δεν καθισα να τις διαβασω αναλυτικα, μου φαινεται πως εχει μετρησει μετα το DAC οποτε τα αποτελεσματα ειναι ανακριβή καθως παρεμβαλεται ενα DAC που σιγουρα κανει reclocking και ισως να εχει και καποια γαλβανικη απομονωση. Αν καποιος θελει να μετρησει μια συσκευη πρεπει να μετραει μονο αυτη την συσκευη χωρις παρεμβολες.

Τωρα στο θεωρητικο κομματι, αυτο που υποψιαζομαι πως αλλαζει με τα switch και τα after market router/ modem ειναι το επιπεδο του θορυβου, για το "jitter" κραταω μικροτατο καλαθι, ειδικα αν το DAC εχει σοβαρο receiver και οχι καποιο XMOS του κιλου.

Στην δοκιμη που καναμε στο συστημα μου οι διαφορες αναμεσα στο Silent Angel και το πρακτικα ολοιδιο Zyxel ηταν μηδενικες, θα τις κατετασα στο επιπεδο της ψυχοακουστικης παρα της αντικειμενικης και ευδιακριτης διαφορας. Με λιγα λογια το extra ρολοι δεν εκανε και πολλα. Βεβαια το συγκεκριμενο extra ρολοι δεν ειναι και καμια κορυφαια υλοποιηση ενω και τα δυο αυτα switch εχουν τοπικα παλμοτροφοδοτικα με θορυβο.

Απο εκει και περα τα switch σιγουρα κανουν διαφορες καθως αυτες ειναι αυκολα αντιλειπτες, αρα αν καποιος μετραει και δεν τις πιανει προφανως μετραει λαθος πραγμα ή δεν εχει την απαιτουμενη διακριτικη ικανοτητα στις μετρησεις του. Αυτο δεν σημαινει πως οι διαφορες ειναι παντα θετικες, για εμενα πχ μετα το 1ο switch ο ηχος χαλαει ξεκαθαρα στους περισσοτερους συνδυασμους που εχω δοκιμασει. Ο Κωστας αρεσκεται στο αποτελεσμα οποτε βαζει οτι τον ευχαριστει στο συστημα του χωρις να χρειαζεται να μας δωσει αναφορα. Εγω στην θεση του αντι να πεταγα τοσα λεφτα σε switch + τροφοδοτικα switch + καλωδια ρευματος + καλωδια ethernet θα αγοραζα καλυτερο DAC.
Παναγιώτης
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Audiophile Switch

Unread post #48 by Geopolitis » Thu Jun 30, 2022 1:29 pm

Οσον αφορα το Quality of Service στο δικτυο, με οποιοδηποτε σοβαρο τεχνικο δικτυων μιλησεις θα σου πει οτι ο αριθμος των χαμενων πακετων που χρειαζονται να ξανασταλουν λογω απωλειας, βαση καποιων πρωτοκολλων που χρησιμοποιει το Ethernet, μειωνεται δραματικα οταν γειωσεις σωστα τα router η Switch της εγκαταστασης σου. Για αυτο σε σοβαρες εγκαταστασεις βλεπεις χρηση ακριβων switch η router με ειδικο καρφακι γειωσης, τα οποια γειωνονται σε αντιστοιχα μεταλλικα ρακ. Επισης αλλη γειωση εχει το πρωτοκολλο Cat5 με τα πλαστικα βυσματα και αλλη γειωση το Cat7- Cat8 με αποκλειστικα μεταλλικους κοννεκτορες.

Ολα τα παραπανω αν το δεις απο την πλευρα του software δεν θα επρεπε να εχουν καμια επιδραση στην μεταφορα δεδομενων. Ελα ομως που εχουν. Και δεν μιλαω καν για εφαρμογες audio οπου εκει ο χρονισμος που φτανουν τα πακετα μπορει να εχει επιδραση....

Αν και πιστευω και γω οπως ο Παναγιωτης οτι υπαρχει ηλεκτρομαγνητικος θορυβος που ξεκιναει και απο τις κεραιες Wifi και απο αλλες πηγες που δεν μπορω να προσδιορισω με σαφηνεια και φτανει τελικα στην ψηφιακη μας πηγη μεσω του server. Οσο περισσοτερο περιοριστει - φιλτραριστει αυτος ο θορυβος τοσο το καλυτερο....

Σε προσωπικα πειραματα η απενεργοποιηση της κεραιας wifi του modem και η χρηση ενος εξωτερικου Access Point το οποιο απομωνεται γαλβανικα απο το υπολοιπο συστημα μεσω οπτικης ινας ειχε θετικη επιρροη στον ηχο του συστηματος.
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Audiophile Switch

Unread post #49 by Geopolitis » Thu Jun 30, 2022 1:31 pm

Dr Pan K wrote:Λοιπον, δεν παρακολουθω τον Amir στο Audio Pseudoscience αλλα εχει πολυ κακο ιστορικο στο να μετραει οτι ναναι, να μετραει λαθος πραγματα και να μετραει χεριασμενα μηχανήματα. Η αξιοπιστια του ειναι πρακτικα μηδεν αλλα εχεις αρκετους οπαδους που πιστευουν οτι οι μετρησεις λενε την αληθεια ανεξαρτητα απο τα αυτια μας, κατι που απλα δεν ισχυει.

Τωρα στο θεμα των συγκεκριμενων μετρησεων, και παροτι δεν καθισα να τις διαβασω αναλυτικα, μου φαινεται πως εχει μετρησει μετα το DAC οποτε τα αποτελεσματα ειναι ανακριβή καθως παρεμβαλεται ενα DAC που σιγουρα κανει reclocking και ισως να εχει και καποια γαλβανικη απομονωση. Αν καποιος θελει να μετρησει μια συσκευη πρεπει να μετραει μονο αυτη την συσκευη χωρις παρεμβολες.

Τωρα στο θεωρητικο κομματι, αυτο που υποψιαζομαι πως αλλαζει με τα switch και τα after market router/ modem ειναι το επιπεδο του θορυβου, για το "jitter" κραταω μικροτατο καλαθι, ειδικα αν το DAC εχει σοβαρο receiver και οχι καποιο XMOS του κιλου.

Στην δοκιμη που καναμε στο συστημα μου οι διαφορες αναμεσα στο Silent Angel και το πρακτικα ολοιδιο Zyxel ηταν μηδενικες, θα τις κατετασα στο επιπεδο της ψυχοακουστικης παρα της αντικειμενικης και ευδιακριτης διαφορας. Με λιγα λογια το extra ρολοι δεν εκανε και πολλα. Βεβαια το συγκεκριμενο extra ρολοι δεν ειναι και καμια κορυφαια υλοποιηση ενω και τα δυο αυτα switch εχουν τοπικα παλμοτροφοδοτικα με θορυβο.

Απο εκει και περα τα switch σιγουρα κανουν διαφορες καθως αυτες ειναι αυκολα αντιλειπτες, αρα αν καποιος μετραει και δεν τις πιανει προφανως μετραει λαθος πραγμα ή δεν εχει την απαιτουμενη διακριτικη ικανοτητα στις μετρησεις του. Αυτο δεν σημαινει πως οι διαφορες ειναι παντα θετικες, για εμενα πχ μετα το 1ο switch ο ηχος χαλαει ξεκαθαρα στους περισσοτερους συνδυασμους που εχω δοκιμασει. Ο Κωστας αρεσκεται στο αποτελεσμα οποτε βαζει οτι τον ευχαριστει στο συστημα του χωρις να χρειαζεται να μας δωσει αναφορα. Εγω στην θεση του αντι να πεταγα τοσα λεφτα σε switch + τροφοδοτικα switch + καλωδια ρευματος + καλωδια ethernet θα αγοραζα καλυτερο DAC.


Πανο στο δικο σου σεταπ, η παρεμβολη ενος switch μεταξυ του server και του modem ειχε θετικη επιδραση στον ηχο?
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Audiophile Switch

Unread post #50 by Dr Pan K » Thu Jun 30, 2022 3:16 pm

Ναι Γιώργο. Και παλαιότερα όταν είχα αλλάξει το modem είχα αντίστοιχα θετικά αποτελέσματα. Και τότε με μια μόνο αλλαγή είχα δει την διαφορά, με 2ο switch δεν παρατηρώ βελτίωση, το αντίθετο. Για εμένα χρυσή τομή είναι 1 switch.
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register