Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Audiophile Switch

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: English Electric 8switch

Unread post #11 by Dr Pan K » Fri May 15, 2020 11:55 am

Μια που το διευρυναμε το θεμα να πω οτι στο δικ μου συστημα οταν ειχα δοκιμασει swtich δεν εκανε απολυτως καμια διαφορα (οποτε και δεν εβαλα). Οι δοκιμες ειχαν γινει με Cisco (και πιο παλια με ενα TP Link).

Tα εχω ξαναπει, σε εμενα την μεγαλυτερη διαφορα την εκανε η αλλαγη modem/ router με ενα TP Link.
To γραμμικο τροφοδοτικο επανω στο router δεν εκανε καποια ουσιαστικη διαφορα (αλλο που ακομα με γραμμικο το εχω)
Τα καλωδια ethernet εκαναν διαφορα και τις 2 φορες που τα αλλαξα. Πρωτα εβαλα τα Supra, μετα τα Nordost.
To φιλτρο ethernet δεν εκανε διαφορα (που να μπορω να καταλαβω με ευκολια τουλαχιστον, και αυτο το εχω επανω στο συστημα παντως)
To streamer και ακομα και το προγραμμα επανω στο ιδιο hardware κανει ουσιαστικη διαφορα.
Το γραμμικο στο streamer κανει διαφορα.
Το καλωδιο USB κανει αν και πιο μικρη απ'οτι το ethernet......
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: English Electric 8switch

Unread post #12 by DomieMic65 » Fri May 15, 2020 11:58 am

Geopolitis wrote:Παιδιά οποίος δε θέλει να χώσει χοντρά λεφτά ας δοκιμάσει ένα router της Ubiquity το Edgerouter X (υπάρχει σε απλό και σε έκδοση με οπτική). Κανονικά είναι router πράγμα που μπορεί να δημιουργήσει κάποια δυσκολία στο setup. ΑΛΛΑ με το τελευταίο firmware μπορεί μα σεταριστει και σαν απλό switch.

Το χρησιμοποιώ και εγώ και ο Αντρεας με εκπληκτικά για την τιμή του αποτελέσματα. Σύντομα πιστεύω θα μας πει και ο Blues.... Στο εξωτερικό πάντως έχει γίνει πάταγος....

Αυτό;
https://www.skroutz.gr/s/6732764/Ubiqui ... -ER-X.html
BLUES
Posts: 268
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: English Electric 8switch

Unread post #13 by BLUES » Fri May 15, 2020 12:10 pm

DomieMic65 wrote:
Geopolitis wrote:Παιδιά οποίος δε θέλει να χώσει χοντρά λεφτά ας δοκιμάσει ένα router της Ubiquity το Edgerouter X (υπάρχει σε απλό και σε έκδοση με οπτική). Κανονικά είναι router πράγμα που μπορεί να δημιουργήσει κάποια δυσκολία στο setup. ΑΛΛΑ με το τελευταίο firmware μπορεί μα σεταριστει και σαν απλό switch.

Το χρησιμοποιώ και εγώ και ο Αντρεας με εκπληκτικά για την τιμή του αποτελέσματα. Σύντομα πιστεύω θα μας πει και ο Blues.... Στο εξωτερικό πάντως έχει γίνει πάταγος....

Αυτό;
https://www.skroutz.gr/s/6732764/Ubiqui ... -ER-X.html

Nαι ,Μιχαλη
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: English Electric 8switch

Unread post #14 by DomieMic65 » Fri May 15, 2020 6:42 pm

BLUES wrote:
DomieMic65 wrote:
Geopolitis wrote:Παιδιά οποίος δε θέλει να χώσει χοντρά λεφτά ας δοκιμάσει ένα router της Ubiquity το Edgerouter X (υπάρχει σε απλό και σε έκδοση με οπτική). Κανονικά είναι router πράγμα που μπορεί να δημιουργήσει κάποια δυσκολία στο setup. ΑΛΛΑ με το τελευταίο firmware μπορεί μα σεταριστει και σαν απλό switch.

Το χρησιμοποιώ και εγώ και ο Αντρεας με εκπληκτικά για την τιμή του αποτελέσματα. Σύντομα πιστεύω θα μας πει και ο Blues.... Στο εξωτερικό πάντως έχει γίνει πάταγος....

Αυτό;
https://www.skroutz.gr/s/6732764/Ubiqui ... -ER-X.html

Nαι ,Μιχαλη

Ευχαριστώ!

Και το χρησιμοποιείτε σαν απλό switch ή σαν router και επίσης στην έκδοση με οπτική ή στην "απλή";
Βλέπω πως οι gamers στο Σκρουτζ του πλέκουν εγκώμια!

Στο setup μου χρησιμοποιώ δύο switch!
To ένα δίπλα στο router του παρόχου (για να μετατρέπει το τοπικό δίκτυο σε 1000αρι) όπου πάνω του είναι συνδεδεμένο το rpi4 που τρέχει τον LMS και το NAS που τρέχει τον Minimserver και στο οποίο είναι και η μουσική βιβλιοθήκη μου φυσικά, και ένα δεύτερο switch κοντά στο σύστημα με LPS, από το οποίο παίρνουν σήμα το rpi3b+ (renderer) και το mac mini όταν δουλεύει!

Προφανώς η λογική χρήση του ubiquiti είναι να μπει στη θέση του 2ρου switch (renderer) ... ή κανονικά θα πρέπει να αγοραστούν δύο;
Τα καλώδια είναι απλά panduit cat6.
Μήπως δεν έχουν και πολύ νόημα στο παρών σετάπ όλα αυτά; [scratch] [scratch]
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: English Electric 8switch

Unread post #15 by Chris1967 » Sat May 16, 2020 11:29 am

Το Ubiquity απ'ότι καταλαβαίνω μπαίνει πρώτο μετά το modem/router για να κόβει τις παρεμβολές από αυτό.

Δεν ξέρω αν ο Ανδρέας ή ο Γιώργος το χρησιμοποιούν σαν router γίνεται bridge με το modem/router ή το χρησιμοποιούν σαν switch.

Πιστεύω πως το σωστότερο είναι να μπει σαν switch αφου το επιτρέπει το νέο του firmware.
Χρήστος
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: English Electric 8switch

Unread post #16 by andreasecon » Sat May 16, 2020 11:59 am

Ο Γιωργος το χρησιμοποιει σαν router εγω σαν switch
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: English Electric 8switch

Unread post #17 by Geopolitis » Sat May 16, 2020 5:46 pm

Εγώ και ο Αντρεας πήραμε την έκδοση με την οπτική. Ξέρω ότι θα ακουστεί κάπως παλαβό αλλά έχω σβήσει το WiFi από το modem, και μέσω οπτικής έχω συνδέσει ένα εξωτερικό access point πάνω στο ubiquity για να παρέχει WiFi στο σπίτι αλλά γαλβανικά απομονωμένο από το δίκτυο που έχω για το audio...
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: English Electric 8switch

Unread post #18 by DomieMic65 » Sat May 16, 2020 7:35 pm

Το audio δλδ είναι με Ethernet όχι μέσω οπτικής
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: English Electric 8switch

Unread post #19 by Geopolitis » Sat May 16, 2020 8:43 pm

DomieMic65 wrote:Το audio δλδ είναι με Ethernet όχι μέσω οπτικής


Όσο και να σου φανεί κουφό ακούγεται αρκετά διαφορετικά αν βάλεις οπτική στη θέση ενός καλωδίου Ethernet. Άρρωστακια που έχουν δοκιμάσει κάθε πιθανό συνδυασμο θα σου πουν ότι το κάθε SFP module μπορεί να έχει το δικό του ήχο αλλά εγώ έχω δοκιμάσει ένα μόνο σετ όποτε δε μπορώ να σου πω αν αυτό ισχύει η όχι.

Σίγουρα η οπτική έχει άλλο ήχο από το χάλκινο καλώδιο αυτό είναι βέβαιο. Σε κάποιους αρέσει το ένα σε κάποιους το άλλο.
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: English Electric 8switch

Unread post #20 by Geopolitis » Sun May 17, 2020 10:45 am

DomieMic65 wrote:Το audio δλδ είναι με Ethernet όχι μέσω οπτικής


Η απάντηση είναι ναι

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register