Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Πως να τα συνδέσω;

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1515
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πως να τα συνδέσω;

Unread post #71 by Chris1967 » Fri Jun 05, 2020 12:49 am

Geopolitis wrote:Για πολύ ποιοτικά και φτηνά δικτυακή προϊόντα (καλώδια Ethernet Cat 8 οπτικές ίνες, SFP modules κλπ) δείτε το fs.com. Πολύ καλή υποστήριξη μέσα από chat για οποιαδήποτε ερώτηση έχετε....


Σωστός !! [thumbup] [wavegreen]
Χρήστος
Geopolitis
Posts: 271
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Πως να τα συνδέσω;

Unread post #72 by Geopolitis » Fri Jun 05, 2020 9:10 am

Chris1967 wrote:Τα access point που είναι της προκοπής έχουν 1000ρα σύνδεση (και οχι 100ρα που έχουν τα φτηνά), και dual band 2,4 στα 300mbps και 5 στα 867mbps και πάνω. Δεν βρίσκω κάτι πολύ φτηνό με αυτά τα χαρακτηριστικά, μόνο σε Ubiquity όπως το UAP AC Lite.

Στο σπίτι παρότι δεν είναι τεράστιο το διαμέρισμα, έχω θέμα στην κρεβατοκάμαρα (και φαντάσου έχω σύγχρονο laptop με μια από τις καλύτερες κάρτες wifi), όπως επίσης και θέμα ταχύτητας αφού ανά πάσα στιγμή είναι πάνω από 3 συσκευές συνδεδεμένες, δύο κινητά και ένα ταμπλετ συν κάποιοι διακόπτες wifi. Όταν συνδεθώ με το λαπτοπ και ενδεχομένως και ένα δεύτερο λαπτοπ, κολλάει, κάποιες συσκευές δείχνουν ότι δεν υπάρχει σύνδεση κλπ, παρότι έχω Wind fiber 100mbps. Η κατάσταση γίνεται δράμα όταν έχω φιλοξενούμενους τον αδερφό μου και την γυναίκα του με άλλα δύο κινητά και κανένα λαπτοπ ακόμα. Έχω προσπαθήσει να αλλάξω κανάλια επειδή στην γειτονία υπάρχουν δεκάδες κεραίες, αλλά δεν έχω καταφέρει να λύσω το πρόβλημα.

Το θέμα με το wifi το έχω καιρό τώρα και θέλω καλή λύση.

Οπότε εκτός και αν δεν έχεις να μου προτείνεις κάτι πολύ συγκεκριμένο και δοκιμασμένο μάλλον προς τα Ubiquity θα κινηθώ.

Ως αναφορά τον μετατροπέα ανέφερα τον TPlink MC220L, που είναι στα 20 ευρω και κάνει δουλειά αλλά με άλλα 30ευρώ παίρνεις τον ubiquity που πιστεύω ότι είναι εντελώς άλλη ποιότητα και δεν θα κάνει bottleneck το access point.


Το ubiquiti είναι εγγύηση αν έχεις τέτοια θέματα νομίζω ότι είναι μονόδρομος. Ειδικά αν πάρεις και ένα Edgerouter SFP και το σεταρεις σαν router και βάλεις εκεί το access point θα έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα. Και το πολύ πολύ βάζεις και ένα repeater.

Η καλύτερη λύση είναι το Devolo Magic για Internet παντού αλλά μακριά από το Ethernet του συστήματος. Εισάγει τρελό θόρυβο όπως και όλα τα powerline extenders. Αν βέβαια το βάλεις από την από εκεί πλευρά της οπτικής και το απομονώσεις γαλβανικά από το υπόλοιπο σύστημα θα μπορούσες να προσθέσεις και ένα τέτοιο εκτός από το access point..Σε τέτοια περίπτωση συμφέρει να βάλεις switch αντί για απλό FMC Converter της TP Link....
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1734
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Πως να τα συνδέσω;

Unread post #73 by angpsi » Sat Jun 06, 2020 3:54 pm

Παλιάνθρωποι, μας ανοίγετε την όρεξη...
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1515
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πως να τα συνδέσω;

Unread post #74 by Chris1967 » Sat Jun 20, 2020 2:48 pm

20200620_144712.jpg
20200620_144712.jpg (441.14 KiB) Viewed 1645 times


Παρέλαβα μερικά πράγματα.

Τα δύο Edgrouter X είναι συνδεδεμένα σαν switch με σταθεροποιημένα τροφοδοτικά LT1083, το ένα εκεί που είναι το NAS και το άλλο στο streamer.

Μπήκε και το Unify AP AC Lite και έχει κάνει απίστευτη διαφορά στην συνδεσιμότητα και την ταχύτητα όλων των συσκευών wifi στο σπίτι, αυτό έπρεπε να το είχα κάνει από καιρό. (Αυτό είναι συνδεδεμένο σε switch αμέσως μετά το modem όπου έχω απενεργοποιήσει την εσωτερική κεραία. Το switch αυτό θα αντικατασταθεί από το τρίτο Edgrouter X σαν router, αντικαθιστόντας την λειτουργία αυτή από το modem/router του παροχου.)

Μένει να βάλω το τρίτο Edgrouter X, σαν router αμέσως μετά το modem του παρόχου.

Το αποτέλεσμα είναι ένα σκαλοπάτι καλύτερο από πρίν δηλαδή με το ένα μόνο Edgrouter X, αλλά όχι τόσο αίσθητό όσο με την προσθήκη του πρώτου που έκανε μια τεράστια διαφορά.

Δεν πήρα το edgerouter X SFP (με την οπτική ίνα) διότι αν θέλω να απομονώσω την AP AC Lite με οπτική, απλά θα παρεμβάλω δύο μετατροπείς με ένα καλώδιο οπτικής ανάμεσα τους. Αυτό αργότερα ίσως.
Χρήστος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register