Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

USB cables

User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

USB cables

Unread post #1 by kostas6a3 » Tue Oct 20, 2020 10:21 am

Ανοίγω αυτό το κεφάλαιο με αφορμή τις δοκιμές που έκανα με κάποια usb καλώδια, στο "πτωχό" σύστημά μου viewtopic.php?f=18&t=1067 .
Αρχικά είχα και έχω μεταξύ του Οdroid C2 και του 3R το Wireworld Starlight 8 και μεταξύ του 3R και του Soekris 1421 το Furutech GT2.
Δανείστηκα από ένα φίλο το Lush 2 ( https://stordiau.com/products/lush-2-usb-audio-cable) και το Final Touch Callisto (https://www.finaltouchaudio.com/usb-cables) αξίας 200€ και 850€ αντίστοιχα.
Αρχικά άλλαξα το Wireworld με το Lush και το Callisto διαδοχικά. Με το πρώτο δεν άκουσα κάποια διαφορά ενώ με το δεύτερο πήρα λίγο περισσότερο σώμα και ανάλυση.
Εκεί που άκουσα μεγάλη διαφορά, καλύτερη ανάλυση, πιο μεγάλη εικόνα, καλύτερη λεπτομέρεια και ευκρίνεια ήταν όταν έβαλα το Callisto μεταξύ του 3R και του Soekris.
Ενδεικτικά θα σας πω ότι όλες οι ακροάσεις-δοκιμές γίνονται παρέα με τη σύζυγο που δεν ξέρει τι αλλάζω. Όταν λοιπόν άκουσε το ίδιο κομμάτι με το Callisto, από τις πρώτες νότες αναφώνησε ΩΧ!!!! .
Τώρα δοκιμάσω ένα DIY που μου δάνεισε ο φίλος Γιώργος (BLUES) και οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι είναι πολύ κοντά στο Callisto και σαφώς καλύτερο από το Furutech.
Θα ήθελα λοιπόν διάφορες απόψεις από τυχόν δοκιμές που έχετε κάνει, μιας και των περισσοτέρων αν όχι όλων τα συστήματα είναι σαφώς πιο αναλυτικά και καλύτερα από το δικό μου.
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: USB cables

Unread post #2 by Dr Pan K » Tue Oct 20, 2020 5:51 pm

Το 3R ειναι ευαίσθητο στα καλωδια.

Παλια ειχα οργανωσει ενα power buy και ειχαμε φερει καμια ντουζινα Belkin Gold, τα οποια σκοτωνουν για τα χρηματα τους.

Εγω εχω ενα DasKlang Richter USB αναμεσα στο streamer και το Rockna.
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: USB cables

Unread post #3 by kostas6a3 » Tue Oct 20, 2020 7:34 pm

kostas6a3 wrote:
Dr Pan K wrote:Το 3R ειναι ευαίσθητο στα καλωδια.

Παλια ειχα οργανωσει ενα power buy και ειχαμε φερει καμια ντουζινα Belkin Gold, τα οποια σκοτωνουν για τα χρηματα τους.

Εγω εχω ενα DasKlang Richter USB αναμεσα στο streamer και το Rockna.

Ένα φτηνό δηλαδή :lol:
.
Τα signal που διαφημίζονται και εδώ δεν ξέρω τι λέν. Από ότι είδα είναι της ίδιας φιλοφοφίας με το Callisto.
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: USB cables

Unread post #4 by Dr Pan K » Tue Oct 20, 2020 8:17 pm

Κοιτα, υπαρχουν και καλωδια σε λογικες τιμες. Δες πχ το Curious. Και μην σνομπαρεις το Belkin Gold, κατι επωνυμα των 100-200 ευρω τα μασαει για πρωινο και τα φτηνει με τα κουκουτσια.
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: USB cables

Unread post #5 by kostas6a3 » Wed Oct 21, 2020 5:43 am

Να διευκρινήσω ότι δεν ψάχνομαι να αγοράσω κάποιο και μάλιστα μεγαλύτερης αξίας από το DAC. Απλά απόψεις και εμπειρίες από τις ακροάσεις ζήτησα να γραφουν από τα μέλη.
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: USB cables

Unread post #6 by Dr Pan K » Wed Oct 21, 2020 12:18 pm

OK, εδω γυρω ολοι πιστευουν στα καλωδια, ακομα και στα ψηφιακα. Εχουμε κανει αρκετες δοκιμες με USB, Ethernet, Coaxial και τα σχετικα φιλτρα, τροφοδοτικα επανω στα switch και οτι αλλο φανταστεις, και παντα πιανουμε διαφορες.
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: USB cables

Unread post #7 by kostas6a3 » Wed Oct 21, 2020 1:03 pm

Dr Pan K wrote:OK, εδω γυρω ολοι πιστευουν στα καλωδια, ακομα και στα ψηφιακα. Εχουμε κανει αρκετες δοκιμες με USB, Ethernet, Coaxial και τα σχετικα φιλτρα, τροφοδοτικα επανω στα switch και οτι αλλο φανταστεις, και παντα πιανουμε διαφορες.

Το γνωρίζω ..... αλλού δεν πιστεύουν....... :lol:
Απόψεις δεν βλέπω όμως. [oldtimer]
Κώστας
kmyl
Posts: 100
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: USB cables

Unread post #8 by kmyl » Thu Oct 22, 2020 9:37 am

kostas6a3 wrote:Τώρα δοκιμάσω ένα DIY που μου δάνεισε ο φίλος Γιώργος (BLUES) και οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι είναι πολύ κοντά στο Callisto και σαφώς καλύτερο από το Furutech.



Δεδομένου τη δυσκολία που έχει ένα usb καλώδιο στη κατασκευή του (πρέπει να έχει συγκεκριμένη αντίσταση σε μια πολύ υψηλή συχνότητα με μικρή ανοχή) - καθώς και τη δυσκολία να διαχειριστείς τα μικρά βύσματα, πολύ θα ήθελα να μάθω λεπτομέρειες για αυτή τη κατασκευή - χαρακτηριστικά, ήχος κλπ.
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: USB cables

Unread post #9 by kostas6a3 » Thu Oct 22, 2020 2:00 pm

kmyl wrote:
kostas6a3 wrote:Τώρα δοκιμάσω ένα DIY που μου δάνεισε ο φίλος Γιώργος (BLUES) και οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι είναι πολύ κοντά στο Callisto και σαφώς καλύτερο από το Furutech.



Δεδομένου τη δυσκολία που έχει ένα usb καλώδιο στη κατασκευή του (πρέπει να έχει συγκεκριμένη αντίσταση σε μια πολύ υψηλή συχνότητα με μικρή ανοχή) - καθώς και τη δυσκολία να διαχειριστείς τα μικρά βύσματα, πολύ θα ήθελα να μάθω λεπτομέρειες για αυτή τη κατασκευή - χαρακτηριστικά, ήχος κλπ.

Όταν θα έχω στοιχεία, αν θα έχω, θα τα δημοσιεύσω. Πάντως ο άνθρωπος που τα κατασκευάζει έχει μεγάλη εμπειρία τόσο τεχνική όσο και ακουστική. Είναι πολλές δεκαετίες στο χώρο και το αποτέλεσμα ακουστικά τουλάχιστον τον δικαιώνει.
Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: USB cables

Unread post #10 by Chris1967 » Thu Oct 22, 2020 2:05 pm

Δεν έχω δοκιμάσει πολλά καλώδια USB, αυτά που έχω δοκιμάσει είναι όλα στην budget premium κατηγορία, δηλαδή "ενισχυμένα" καλώδια για consumer συσκευές.

Ανάμεσα σε αυτά Belkin, Hama, Crystal Audio κλπ, κλπ.

Το καλύτερο μακράν είναι το Belkin Gold το οποίο έχω δύο καλώδια ένα από το streamer στο Ideon3R και το άλλο από το 3R στο Dac μου.

Έχω φτιάξει και diy καλώδιο με ή χωρίς εξωτερική τροφοδοσία (για dac ή usb receiver που χρειάζονται τροφοδοσία από το usb την οποία παρείχα σταθεροποιημένη) αλλά δεν διαπίστωσα να είναι καλύτερα από τα Belkin Gold. Τα βύσματα από ebay, και οι κολλήσει με WBT silver solder.

Τα Curious έχουν περάσει από το σπίτι αλλά δεν έγιναν A/B με τα Belkin, και δεν θυμάμαι διαφορές. Καλά έπαιζε, δεν διαπίστωσα χειροτέρευση αλλιώς θα το θυμόμουνα.

Όταν τελειώσω με το κεφάλαιο DAC τότε θα δω και εγώ για κάτι καλύτερο στα σίγουρα, στην κατηγορία μερικών εκατοντάδων ευρώ αλλά μέχρι εκεί.
Χρήστος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register