Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ideon 3R σε usb του melco

carlosm
Posts: 36
Joined: Tue Dec 13, 2016 6:16 pm

Ideon 3R σε usb του melco

Unread post #1 by carlosm » Sun Nov 22, 2020 11:30 am

Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή,

υπάρχει νόημα να βάλω στην usb του melco το 3R της Ideon?

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Dr Spiridon Mantzoukas
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ideon 3R σε usb του melco

Unread post #2 by Chris1967 » Sun Nov 22, 2020 12:38 pm

Καλημέρα,

το 3R, όπως και όλα τα usb interfaces που κάνουν reclocking ή regeneration, είναι κατεμέ, πολύ system specific, δηλαδή η χρησιμότητα τους έχει να κάνει κατά κύριο λόγο, όχι με αυτή καθαυτή την λειτουργία τους, αλλά κατά πόσο ταιριάζει στο εκάστοτε σύστημα.

Μια μικρή διόρθωση στην διατύπωση σου, το 3R, δεν μπαίνει για το Melco, μπαίνει για το DAC που χρησιμοποιείς, και εάν αυτό θα βελτιωθεί ηχητικά ή όχι.

Υπάρχουν αρκετοί από εμάς εδώ, με τελείως διαφορετικά συστήματα που το χρησιμοποιούμε και μας αρέσει, και άλλοι που θεωρούν ότι τους χαλάει τον ήχο.

Άρα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις ακρόαση πριν αποφασίσεις την αγορά του.

Πολύ πρόσφατα πριν την καραντίνα, έκανα συγκριτικά στο σπίτι μου με το Soekris 1021 που έχω, και του Rockna Signature, κάνοντας όλες τις πιθανές συνδεσμολογίες και ταυτόχρονα χρησιμοποιώντας και δύο διαφορετικά καλώδια USB (Belkin Gold και USB Μωραιτη).

Ο λόγος την δοκιμής ήταν να δω κατά πόσο αναβαθμίσεις που έχω κάνει πρόσφατα στο Soekris έχουν βελτιώσει τον ήχο του και πόσο μπορεί να συγκριθεί με ένα DAC της μεγάλης κατηγορίας, ταυτόχρονα σκεφτόμουν να καταργήσω το 3R για να έχω λιγότερα κουτάκια (3R + RPS) στο ρακ, συν μόνο ένα καλώδιο USB.

Τα αποτελέσματα ήταν ότι κάθε συνδυασμός και στα δύο DAC, είχε ακουστή διαφορά, και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια και επαναλήψεις.

Το ρεζουμέ ήταν ότι προσωπικά για το δικό μου DAC (Soekris) στο δικό μου σύστημα προτίμησα, USB Μωραίτη και Ideon 3R. Οπότε το 3R παραμένει στο σύστημα.

Το Rockna δεν φαίνεται να επηρεάζεται το ίδιο από το 3R. Στο σύστημα του DrPanK (πάλι με Rockna) δεν είχε βελτίωση, μπορεί να χάλαγε και τον ήχο.

Οπότε μόνο με δοκιμές και φυσικά με υποκειμενική άποψη το τι σου ταιριάζει στο αυτί του καθενός στο σύστημα του.
Χρήστος
carlosm
Posts: 36
Joined: Tue Dec 13, 2016 6:16 pm

Re: Ideon 3R σε usb του Ayon Stealth

Unread post #3 by carlosm » Sun Nov 22, 2020 12:51 pm

Καταρχήν Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ,

Το 3r το έχω στο σπίτι και είναι στο Βασίλη διότι χάλασε το class 2.0, όμως με dac μικρότερης κατηγορίας ήταν σουπερ στα αυτιά μου. Στην αρχή με τον Symphonic και το pc έκανα αρκετά καλή δουλειά. Όταν όμως έγινε pro το Ayon Stealth ήρθε και το Melco έχω την εντύπωση ότι το 3R δεν το χρειάζομαι. Το Melco έχει πολύ περιποιημένη usb θύρα. Επειδή κάποια στιγμή θα έρθει πίσω, θα το δοκιμάσω.

Με εκτίμηση
Dr Spiridon Mantzoukas
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Ideon 3R σε usb του melco

Unread post #4 by andreasecon » Sun Nov 22, 2020 1:26 pm

Δοκίμασέ το γιατί και εγώ με melco N10 εδώ και δύο χρόνια τουλάχιστον χρησιμοποιώ το ifi micro iusb 3.0 (ίδιας φιλοσοφίας με το 3R) και όσες φορες έχω δοκιμάσει να παίξω χωρίς αυτό, πάντα ξαναγυρνάω και το βάζω (περισσότερη ησυχία και ως συνέπεια αυτού περισσότερη ανάλυση, καλύτερο soundstage και συνολικά φυσικότερο άκουσμα)

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register