Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Digital audio tweaking

DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #81 by DomieMic65 » Mon Sep 11, 2017 2:03 am

Ναι σωστά.. και κατά συνέπεια όλα τα remotes όποτε δεν νομίζω πως θα το έκλεινα ποτέ! Αν και όλες τις πηγές μου (Mac, Raspberry) τις έχω με σύνδεση Ethernet!
Ευχαριστώ!
bagkyr
Posts: 61
Joined: Mon Nov 28, 2016 5:02 pm

Re: Digital audio tweaking

Unread post #82 by bagkyr » Sun Jul 08, 2018 9:42 pm

Παναγιώτη τελικά τι έγινε με τα Ethernet Nordost; Υπάρχει διαφορά με τα Supra? To isolator της Baaske πόσο έχει?
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #83 by Dr Pan K » Sun Jul 08, 2018 9:57 pm

bagkyr wrote:Παναγιώτη τελικά τι έγινε με τα Ethernet Nordost; Υπάρχει διαφορά με τα Supra? To isolator της Baaske πόσο έχει?


Ω, ναι, ειχε και μεγαλη διαφορά, τα έγραψα εδώ. Ηταν τοση ωστε να πουλησω τα τιμιοτατα Supra και να κρατησω τα Nordost. Να πω οτι δεν περασε κάποιος απο το σπιτι και να μην την άκουσε την διαφορα (δεν ειμαι μονο εγω δλδ..) Τους λογους τους συζηταμε (και ισως να μην τους γνωρίζουμε 100%, εικασίες κανουμε) αλλα η βελτιωση ηταν εμφανής.

Το Baaske ειναι μόνιμα επάνω στην γραμμή ethernet και νομίζω εχει πάρει και ο Chris αλλο ένα. Στο διαδυκτιο κυκλοφορεί κάτω απο 150 ευρώ. Δεν μπορω να πω οτι ακουω καποια ουσιαστική διαφορά αλλα καθώς δεν ακούω και κάποια απώλεια στο ψηφιακό το κραταω εκει που ειναι. Ειδικα επειδη τεχω πολλά μετρα ethernet το θεωρω θετικό οτι υπάρχει.

Image
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #84 by Chris1967 » Mon Jul 09, 2018 10:57 am

Ναι έχω και εγώ το Baaske, μαζί με Supra CAT8. Επειδή τα συνέδεσα όλα μαζί άκουσα και εγώ διαφορά προς το καλύτερο σε σχέση με τα απλά CAT6 του Πλαισίου, αλλά δεν μπορώ να πω αν το Baaske κάνει ή δεν κάνει κάτι. Όπως τα λέει ο Πάνος. Το πήρα 120 ευρώ μεταχειρισμένο από Αμερική αλλά άψογο.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #85 by Dr Pan K » Mon Jul 09, 2018 1:45 pm

Στα ακτινολογικά διαγνωστικά μηχανήματα εχει μεγαλη σημασία το κατώφλι θορύβου, πρεπει να ειναι οσο πιο χαμηλο γίνετε για να εχουμε καλη σχεση σηματος και εν τελει την απαραιτητη λεπτομερια. Επειδη το σημα ταξιδευει αρκετα μετρα (απο την συσκευη στο τερματικο αναλυσης) συνήθως τοποθετούνται φιλτρα αποκοπης σαν το Baaske, τα οποια ειναι high pass - low cut (περναει το ψηφιακό υψισυχνο σημα και κοβουν τα παρασιτα απο ηλεκτρικά δίκτυα κτλ). Δεν υπαρχει καμια αμφιβολία οτι την δουλεια τους την κανουν, απλα μπορεί να μην ειναι κατι που αντιλαμβανόμαστε με το αυτί.

Το Baaske μάλιστα ειναι και πολυ ισχυρό (σε σχέση με καποια high end αντίστοιχα φίλτρα, που και παλι θα αρκούν βέβαια). Να πω οτι λιγο πολυ ολα τα φίλτρα αυτα περιέχουν μετασχηματιστές μινιατουρες κατασκευής Panasonic, θεωρητικα ειναι ευκολο να τα φτιάξει καποιος και στο σπιτι (αν ξερει να σχεδιαζει μια υποτυπωδη πλακετα και να κολλησει τις απαραίτητες θυρες, μετα λειπει μονο ενα κουτάκι), απλα υποψιάζομαι οτι τελικα το κόστος δεν θα ειναι πολυ διαφορετικό απο τις ετοιμες λύσεις.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #86 by DomieMic65 » Fri Oct 05, 2018 3:10 pm

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #87 by Dr Pan K » Fri Oct 05, 2018 4:00 pm

DomieMic65 wrote:το βρίσκω εδώ https://www.reichelt.com/de/en/network- ... 6.html?r=1
και εδώ https://www.medicalitshop.nl/netwerk-is ... results=25 .... αξίζει λέτε;


Εξαιρετική τιμή του Ολλανδού, και πάντα στα 5ΚV, όπως πρέπει δλδ (κάποια παλιότερα μοντέλα έκοβαν 1.5ΚV και κόστιζαν πολύ περισσότερο).
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #88 by DomieMic65 » Fri Oct 05, 2018 4:15 pm

Dr Pan K wrote:
DomieMic65 wrote:το βρίσκω εδώ https://www.reichelt.com/de/en/network- ... 6.html?r=1
και εδώ https://www.medicalitshop.nl/netwerk-is ... results=25 .... αξίζει λέτε;


Εξαιρετική τιμή του Ολλανδού, και πάντα στα 5ΚV, όπως πρέπει δλδ (κάποια παλιότερα μοντέλα έκοβαν 1.5ΚV και κόστιζαν πολύ περισσότερο).

νομίζω είναι χωρίς φπα κ μτφ βεβαια
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #89 by Dr Pan K » Fri Oct 05, 2018 4:46 pm

Εγώ πάντως αν θυμάμαι καλά το είχα πληρώσει πάνω από 100, και οι τιμές ήταν γύρω στα 150, οπότε μιλάμε για σημαντική μείωση.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #90 by DomieMic65 » Fri Oct 05, 2018 7:08 pm

Dr Pan K wrote:Εγώ πάντως αν θυμάμαι καλά το είχα πληρώσει πάνω από 100, και οι τιμές ήταν γύρω στα 150, οπότε μιλάμε για σημαντική μείωση.

Ok.. ευχαριστώ Πάνο ... άρα μένουμε στο ότι αξίζει σαν tweak!

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register