Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Digital audio tweaking

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #11 by Dr Pan K » Mon Jul 11, 2016 12:28 pm

Στέλιο, μιας που το κατέχεις, γιατί να προτιμήσω switch από gigabit router? Έχω την εντύπωση ότι είναι πιο μπλεξιμο..
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: Digital audio tweaking

Unread post #12 by Στέλιος Π. » Mon Jul 11, 2016 12:49 pm

Γιατι δε σου χρειαζεται ρε συ.

Οσο πιο απλη η μηχανη...

Εσυ θελεις να κανεις stream στο τοπικο σου δικτυο με μεγαλυτερη, ας πουμε, ποιοτητα. Απο το NAS στο rasp δηλαδη.
Αυτο ακριβως κανει το switch. (και plug 'n' play χωρις ρυθμισεις)
Ενας router θα σου δωσει ευκολιες/λειτουργιες σε ip επιπεδο πραγμα ομως που δεν σου χρειαζεται στο σπιτι, τουλαχιστον για αυτη τη δουλια.
Οποτε κουμπωνεις μια πορτα του switch στο adsl router που εχεις τωρα, μονο για να μπορουν οι συσκευες σου να βγαινουν στο internet και ολες τις άλλες συσκευες πανω στο switch.
Και το switch κανει ολη τη διαχειριση του LAN σου. Σκεψουν οτι αν εχεις στατικες IP και δεν θελεις να βγαινεις απο αυτες τις συσκευες στο νετ δε χρειαζεσαι καν το adsl router σου. (αυτο βεβαια γινεται και με το router συνδεδεμενο, αλλά ειναι μια άλλη ιστορια)

Ετσι κι αλλιως αν θες να streamαρεις απο το νετ εχεις μεγαλυτερα θεματα απο το τοπικο σου δικτυο.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #13 by Dr Pan K » Mon Jul 11, 2016 1:01 pm

Μα δεν είναι πιο απλό να έχω μόνο ένα ρουτερ από το να έχω ρουτερ και switch?
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: Digital audio tweaking

Unread post #14 by Στέλιος Π. » Mon Jul 11, 2016 1:16 pm

Αφ' ενος οχι, αφ' ετερου εχω μια άλλη ερωτηση και ειμαι σιγουρος οτι θα δεις το point

Δεν ειναι πιο απλο να εχω εναν ενισχυτη με integrated phono? (ενα router με switch functions δηλαδη)

EDIT: Στην ουσια δεν εχεις να κανεις κατι, παρεμβαλεις το switch αναμεσα στο δικτυο σου και το router σου.
Χωρις καμια ρυθμιση.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #15 by Dr Pan K » Mon Jul 11, 2016 3:05 pm

Δεν το επιασα το παράδειγμα σου Στελιο. Γιατι να μην εχω ενα ενσωματωμένο router/ switch (πιο απλο => less is more?) απο το να εχω 2 συσκευές? Εγω σκεφτόμουν ενα gigabit router με διπλη συχνότητα στα ασύρματα και δυνατότητα απενεργοποίησης του wifi. Και ενα γραμμικο τροφοδοτικο επανω ετσι για την ιδεα :mrgreen:

https://www.skroutz.gr/s/4913830/TP-LINK-Archer-C2.html
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: Digital audio tweaking

Unread post #16 by Στέλιος Π. » Mon Jul 11, 2016 5:23 pm

Ωραιο, πολυ ωραιο.

Απλα φανταστηκα οτι μιλαμε για pureιστικη αντιμετωπιση...

Δεν γινεται να δαπανησεις ενα καλο ποσο για καλωδια δικτυου, γιατι, τηρουμενων των αναλογιων, καλο ποσο ειναι και να πας σε λυση "πολυσουγια" στο κομματι του ελεγκτη δικτυου

Το ενα φτιαχτηκε για να κανει μονο αυτη τη δουλια και το άλλο παρεπιπτοντως κανει και αυτο.

Αν παντως εισαι για all in one λυση νομιζω οτι καλυτερο ειναι το εισαγωγικο Linksys

http://www.linksys.com/it/p/P-EA2750/#product-features

και ακομα καλυτερα το LinkSys EA6350

https://www.skroutz.gr/s/5446692/LinkSys-EA6350.html

Που βγαζει και USB3

Υ.Γ. Για να δεις διαφορα, δες τα specs του switch της cisco, μεχρι και το μεγεθος του switching matrix οριζει και δες και της TP-Link,

http://www.cisco.com/c/en/us/products/c ... 34450.html
http://www.tp-link.com/en/products/deta ... ifications
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #17 by Dr Pan K » Mon Jul 11, 2016 7:53 pm

Εμενα μια χαρά θα μου ερχόταν το switch αλλα εχω ενα μικρο ενδοιασμό και ρωταω συνέχεια. Ο φιλος μου ο Σκοτ (που ειναι στην Cisco) χρησιμοποιεί switch και χανει πακετα ενω εγω με το ταπεινό modem/router του OTE παω μια χαρα. Και φοβάμαι οτι τα switch θα μου χαλάσουν παρα φτιάξουν κατι.

Μήπως να καναμε μια δοκιμή?
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: Digital audio tweaking

Unread post #18 by Στέλιος Π. » Mon Jul 11, 2016 7:57 pm

Αν θες εχω ενα 1000αρι switch (αυτο που χρησιμοποιω δλδ)

Και μαλιστα της TP Link :lol:

Απλα σου προτεινα ενα πιο "ευγενες" μιας και θα δωσεις που θα δωσεις καποια χρηματα στις άλλες υποδομες.

Μπορουμε να κανουμε μια δοκιμη.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #19 by Dr Pan K » Mon Jul 11, 2016 8:20 pm

Στέλιος Π. wrote:Αν θες εχω ενα 1000αρι switch (αυτο που χρησιμοποιω δλδ)

Και μαλιστα της TP Link :lol:

Απλα σου προτεινα ενα πιο "ευγενες" μιας και θα δωσεις που θα δωσεις καποια χρηματα στις άλλες υποδομες.

Μπορούμε να κανουμε μια δοκιμη.


Βεβαίως και θέλω! Όπως λενε και στα φόρουμ, συνεννόηση με πμ
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Digital audio tweaking

Unread post #20 by Chris1967 » Mon Jul 11, 2016 11:17 pm

Θα συμφωνήσω με τον Στέλιο, και εγώ έχω 1000ρι TPLink switch και στο switch ενώνονται το modem/router, οι υπολογιστές και το RPi2.

Στο μέλλον θα βάλω και σταθεροποιημένες τροφοδοσίες τόσο στο switch όσο και στο router.

Πιστεύω ότι η σύνδεση στο router κατευθείαν ενδέχεται να εισάγει rfi/emi. Παρεμπιπτόντως χρησιμοποιώ CAT6 έτοιμο από το Πλαίσιο.
Χρήστος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register