Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Silent Angel M1T streamer

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

[Hands On] Silent Angel M1T streamer

Unread post #1 by Chris1967 » Wed May 11, 2022 3:06 pm

Πριν από λίγο καιρό έφθασε στα χέρια μου το Silent Angel M1T Streamer για δοκιμή.

Έχω κάνει μια γενική παρουσίαση της εταιρίας εδώ: viewtopic.php?f=10&t=1230

Μαζί συνοδευτικά, το Silent Angel Forester F1 γραμμικό τροφοδοτικό, και το Silent Angel Bonn N8 audiophile network switch.

Τα προϊόντα αυτά αγοράστηκαν από τον αντιπρόσωπο Ελλάδας https://audiocenter.gr/ και τον ευχαριστώ προσωπικά για την βοήθεια του.

Οι συσκευασίες τυπικές για consumer products με καλό χαρτόνι και αφρώδες υλικό, οδηγίες απλές και εύκολες.

IMG_20220331_102924.jpg
IMG_20220331_102924.jpg (427.06 KiB) Viewed 1700 times


Μαζί περιλαμβάνεται παλμοτροφοδοτικό αλλά και καλώδιο ethernet.

Η πρόσοψη μασίφ πλα΄κα αλουμινίου, το κουτί μεταλλικό.


_MG_4267 (1).jpg
_MG_4267 (1).jpg (59.76 KiB) Viewed 1700 times



To Μ1Τ έχει όλες τις διασυνδέσει ώστε να μπορεί να συνδεθεί με οποιονδήποτε ψηφιακό μετατροπέα, ακόμα και παλαιότερης γενιάς με spdif.


3060 (2).jpg
3060 (2).jpg (252.08 KiB) Viewed 1700 times


Μια απλή USB2, δύο USB3 για δίσκους USB οι οποίοι προτείνονται να είναι τροφοδοτούμενοι από δικά τους τροφοδοτικά, μια σύνδεση USB για DAC, AES και Coaxial, αλλά και I2S.

Φυσικά το άλλο πράγμα που πρέπει να γίνει εκτός από την σύνδεση του DAC μας ή του τοπικού δίσκου USB, είναι και η σύνδεση στο τοπικό δίκτυο δια μέσω καλωδίου ethernet.

Αυτό μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε σημείου σε ένα οικιακό δίκτυο, αλλά η Silent Angel προτείνει για καλύτερο ήχο να χρησιμοποιηθεί το δικό τους audiophile switch Bonn N8 για την σύνδεση του streamer κατευθείαν επάνω του και στην συνέχεια το Bonn N8 να συνδεθεί στο τοπικό δίκτυο.

Στο σύστημα μου προτίμησα την προτεινόμενη μέθοδο αφού είχα αγοράσει και το Ν8.
Επίσης η χρήση του γραμμικού τροφοδοτικού τόσο για το M1T όσο και για το N8 είναι προαιρετική αλλά προτεινόμενη για επιπλέον βελτίωση του ήχου, οπότε και το Forester μπήκε και αυτό στο παιχνίδι.

IMG_20220413_133012.jpg
IMG_20220413_133012.jpg (568.06 KiB) Viewed 1700 times


Η σύνδεση και αναγνώριση τόσο στο τοπικό δίκτυο ΄όσο και του NAS ήταν παιχνιδάκι με την βοήθεια του ενσωματωμένου λειτουργικού αλλά και του VitOS Orbiter application το οποίο πρέπει να κατεβάσετε και να εγκαταστήσετε στο κινητό ή tablet.

stThumbnailPlugin.jpg
stThumbnailPlugin.jpg (37.59 KiB) Viewed 1700 times


Μόλις μπείτε στην εφαρμογή, αμέσως εκείνη θα αναγνωρίσει το M1T σε θέμα δευτερολέπτων, όπου θα μπορέσετε να κάνετε τις ρυθμίσεις σας όπως αναγνώριση του NAS, ορισμός φακέλων μουσικής, κωδικοί Spotify, Quobuz, Tidal κλπ.

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η ταχύτητα και ευκολία αυτών των διαδικασιών, όπως και η ταχύτητα του λειτουργικού που φαινόταν να ανταποκρίνεται ακαριαία διαμέσω του Orbiter.

Η μουσική μου βιβλιοθήκη (4Τ στον NAS) έκανε γύρω στο 40λεπτο να αναγνωριστεί αυτό όμως έχει να κάνει και με το πολύ αργό και παλιό Lenovo NAS που έχω.

Οι ακροάσεις έγιναν στο σύστημα μου με DAC το Rockna Wavedream τόσο από USB (Belkin Gold) όσο και από ψηφιακές AES/EBU (Vovox Sonorus) και Spdif coaxial (Audioquest Digital Pro). Δυστυχώς δεν κατάφερα να το κάνω να παίξει από Ι2S παρά τις διαβεβαιώσεις των κατασκευαστών ότι είναι συμβατό με την I2S του Rockna. Πιθανολογώ ότι φταίει το παλαιότερο firmware που έχω επάνω, και δεν έχω καταφέρει να το αναβαθμίσω παρά τις επικοινωνίες μου με τον κατασκευαστή.

Για τις δοκιμές με την I2S και συγκριτικά με άλλα streamer αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το σύστημα του Κώστα.

IMG_20220413_132950.jpg
IMG_20220413_132950.jpg (477.01 KiB) Viewed 1700 times


IMG_20220413_133155.jpg
IMG_20220413_133155.jpg (557.98 KiB) Viewed 1700 times


Το άφησα επάνω στο σύστημα περίπου δύο εικοσιτετράωρα να παίζει συνεχώς για να στρώσει και κατόπιν άρχισα τις ακροάσεις.

Αυτό το οποίο είναι άμεσα αντιληπτό είναι ότι παίζει με αρκετή διαύγεια αλλά είναι πολύ στρωτό χωρίς να κουράζει ποτέ.

Περνώντας όλα τα Perenial Tracks, αλλά και όλες τις γνωστές μου ηχογραφήσεις διαπίστωσα ότι δεν έλλειπε τίποτε σε σχέση με το Oroid C2/Volumio streamer μου, αλλά οι διαφορές ήταν ότι ο συνδυασμός του M1T/Forester/Bonn N8, ήταν σαφώς πιο laid back αλλά ελάχιστα πιο διαυγής.

Υπενθυμίζω ότι το OdroidC2 μου τροφοδοτείται από πολύ καλό γραμμικό τροφοδοτικό που μου το έχει φτιάξει ο Βασίλης Τούνας (Ideon Audio).

Αυτές οι διαπιστώσεις αφορούν την USB, οι ψηφιακές έξοδοι δεν υπολείπονται πολύ, αλλά είναι σαφέστατα υποδεέστερες οπότε έαν έχετε ένα σύγχρονο DAC με καλό USB receiver, δεν υπάρχει κανένα απολύτως λόγος να χρησιμοποιήσετε αυτές τις εξόδους.

Οι δοκιμές συνεχίστηκαν στου Κώστα όπου εκεί μπορέσαμε να κάνουμε να λειτουργήσει η I2S στο Denafrips Pontus II. Ταυτόχρονα έγιναν και πολλές δοκιμές οι οποίες αφορούσαν διαφορές ανάμεσα στην έξοδο i2s και usb αλλά και διαφορές ανάμεσα στο OdroidC2 και SoTM 200 neo.

IMG_20220420_130919.jpg
IMG_20220420_130919.jpg (517.55 KiB) Viewed 1700 times


IMG_20220417_134025.jpg
IMG_20220417_134025.jpg (541.09 KiB) Viewed 1700 times


(επιτέλους άναψε το φωτάκι I2S)

Το ρεσουμε για να μην κουράζω, είναι ότι το Μ1Τ κατάφερε να σταθεί επάξια δίπλα στα streamer που είχαμε.

Μετά από πολλές συζητήσεις με τον Κώστα οι οποίες ακολούθησαν τις δοκιμές μας, επιβεβαιώνεται το γεγονός ότι το προσωπικό γούστο παίρνει σοβαρή θέση ώστε να κρίνει και να κατηγοριοποιήσει τις όποιες διαφορές ακούσαμε.

Η δική μου εντύπωση, είναι ότι το OdroidC2 είτε με Volumio είτε με Archphile εξακολουθεί να έχει την πρωτοκαθεδρία, ειδικά με το Archphile. Ο ήχος είναι διαυγής δυναμικός έχει ροή και ζωντάνια.

Το Sotm είναι για μένα τελευταίο επειδή έχει σαφέστατα τον πιο laid back ήχο και έχω την εντύπωση ότι ίσως να έχει και ψαλιδισμένες υψηλές.

Το M1T ήταν κάπου στην μέση με πολύ καλή διαύγεια, αλλά σαν να του έλλειπε η ζωντάνια που είχε το OdroidC2. Κάποιοι θα πείτε ότι η ζωντάνια μπορεί να είναι και ψηφιακός θόρυβος, και δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω. Το γεγονός παραμένει όμως.

Οι παραπάνω διαπιστώσεις αφορούσαν την συνδεσιμότητα με USB.

Όταν δοκιμάσαμε την I2S (Supra) όμως η ζυγαριά πήγε προς τον συνδυασμό της Silent Angel.

IMG_20220417_135140.jpg
IMG_20220417_135140.jpg (467.49 KiB) Viewed 1700 times


Στην δοκιμή υπήρξαν και οι υπερβολές, συνδυασμοί με πολλαπλά switch και κατευθείαν σύγκριση με Melco N100 streamer και Melco S100 switch

IMG_20220428_195941.jpg
IMG_20220428_195941.jpg (503.78 KiB) Viewed 1700 times


Φυσικά δεν υπάρχει συζήτηση για το ποιος συνδυασμός ακούστηκε καλύτερος. Ο συνδυασμός με τα Melco, εκτός από έκταση και διαύγεια έδωσε και περισσότερη χωρική πληροφορία και μεγαλύτερη σκηνή. Το γεγονός παραμένει ότι η οποιαδήποτε αλλαγή στην ψηφιακή αλυσίδα είναι ακουστή, διαφορετικό σύστημα μπορεί να ωφεληθεί ή να ζημιωθεί από την ίδια αλλαγή. Οπότε όλα αυτά πρέπει να τα δείτε όχι "de facto" αλλά σαν οδηγία η οποία θέλει και ακουστικές δοκιμές.

Αυτό το γεγονός επιβεβαιώθηκε και με τις δοκιμές στο σύστημα του Πάνου όπου τα switch δεν έδωσαν την αναμενόμενες αλλαγές.

Στο δια ταύτα και σε μορφή ερωτήσεων απαντήσεων:

-Αξίζει τα χρήματα του το M1T σε σχέση με τις ηχητικές του επιδόσεις?

Εξαρτάται από τι είδους χρήστης είσαι, με το Silent Angel M1T δεν χρειάζεται να έχεις απολύτως καμία γνώση δικτύων, προγραμματισμού, να γράφεις λογισμικά σε κάρτες κλπ κλπ. Όλα είναι εύκολα αυτοματοποιημένα και το λογισμικό υποστηρίζει τα πάντα το οποίο αναβαθμίζεται αυτόματα απο το διαδίκτυο όταν υπάρχει καινούργιο. Ο ήχος είναι πολύ καλός με οποιοδήποτε μέτρο σύγκρισης και αν συνδυαστεί σε φτηνότερα λαμπρότερα συστήματα και DAC αυτή θα είναι και η ιδανική του χρήση.

Στα 700 ευρώ λιανική πιστεύω ότι είναι εξαιρετικός συνδυασμός με chip dac τις ίδιας κατηγορίας τιμής που έχουν εγγενή λαμπρότητα. Ακόμα και με τα ακριβότερα DAC (Wavedream και PontusII) που είναι πολύ στρωτά, δεν έχω κάτι να του προσάψω.

Ο χρήστης εκείνος ο οποίος θα ωφεληθεί περισσότερο από την αγορά του M1T σαν αναβάθμιση θα είναι εκείνος ο οποίος προέρχεται απο PC/Foobar ή άλλου είδους μουσικής αναπαραγωγής από υπολογιστές συμπεριλαμβανομένου και παλαιότερων Mac.

-Αξίζει να πάρω όλο τον συνδυασμό ή συνδυασμό αυτών?

Και πάλι η απάντηση είναι εξαρτάται. Η καλύτερη δυνατή ηχητική απόδοση που κατορθώσαμε να βγάλουμε είναι από τον συνολικό συνδυασμό M1T/Forester/Bonn N8 με i2S. Μεγαλύτερη σκηνή και καλύτερη έκταση. Τρισδιάστατη απεικόνιση ελαφρώς καλύτερη.

Αλλά διερωτώμαι πρώτων τι θα έκανε στο Rockna αφού δεν μπόρεσα να το κάνω να λειτουργήσει. Στο Pontus II έπαιξε πιο ολοκληρωμένα από όλους τους συνδυασμούς εκτός των Melco οι οποίοι όμως δεν έπαιζαν από i2S επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης.

Σε email με τους κατασκευαστές μου είπαν ότι η χρήση του switch Ν8 (που εμπεριέχει ρολόι) είναι επιβεβλημένη όταν θα χρησιμοποιηθεί η i2s επειδή το M1T δεν έχει εξειδικευμένο ρολόι εκτός αυτό του Rpi4 πάνω στο οποίο βασίζεται. Άρα το κόστος ανεβαίνει όσο και η πολυπλοκότητα των συνδέσεων πράγμα που ενδέχεται να μην είναι ότι αποζητάει ο μέσος χρήστης παρά μόνο κάποιοι προχωρημένοι χομπίστες σαν και εμάς.

Και πόσα DAC της μικρής και μεσαίας κατηγορίας έχουν εισόδους i2s ?

Τα γραμμικά τροφοδοτικά σίγουρα δίνουν βελτίωση σε οποιαδήποτε συσκευή αντικαθιστούν παλμοτροφοδοτικά, αλλά και πάλι πόσο μπορεί ένα ακριβό τροφοδοτικό να αναβαθμίζει ένα μέσο σύστημα που έχει εγγενή άλλα προβλήματα, όπως dac κάτω του χιλιάρικου με dac chip, η consumerάδικα συνοδά.

-Το switch αξίζει να αναβαθμίσω το υπάρχων switch που έχω?

Εδώ μάλλον η απάντηση είναι κατηγορηματικά όχι ειδικά στην τιμή λιανικής. Οι ομοιότητες με το Zyzel (ουσιαστικά είναι πανομοιότυπο εκτός την παρουσία μέσα στο N8 ενός απλού ρολογιού) είναι εκτός από οπτικά αλλά και ηχητικά από τα τεστ στου Πάνου, αλλά δεν μπόρεσα να κάνω απευθείας σύγκριση μεταξύ τους αφού ο συνδυασμός των Silent Angel δεν είναι πια στην κατοχή μου.

IMG_2149.jpeg
IMG_2149.jpeg (873.75 KiB) Viewed 1700 times

IMG_2150.jpeg
IMG_2150.jpeg (889.2 KiB) Viewed 1700 times


Τελευταία λόγια:

Σαν προϊόν από μόνο του, το Silent Angel Munich M1T, είναι εξαιρετικής ποιότητας, τόσο κατασκευαστικής όσο ηχητικής. Μπορεί να σταθεί σε οποιοδήποτε σύστημα και η ευκολία χειρισμού του είναι επίσης άριστη. Υποστηρίζει ότι υπάρχει από μουσικές υπηρεσίες. Ο ήχος του δεν θα κουράσει ποτέ και βάση της τιμής του πιστεύω ότι στα συστήματα που θα χρησιμοποιηθεί θα αποδώσει τα μέγιστα.

΄Όσοι ψάχνεται όμως, για ένα hiend streamer με λίγα χρήματα δυστυχώς πρέπει να κοιτάξετε αλλού.

Συστήματα αναφοράς:

1. Rockna Wavedream/ASR Emitter I Exclusive/B&W 801 Matrix S3
2. Denafrips Pontus II/Mark Levinson 380S/ATC SCM40A
Χρήστος
User avatar
geovar
Posts: 161
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: Silent Angel M1T streamer

Unread post #2 by geovar » Wed May 11, 2022 5:19 pm

Χρήστο προσπαθώ να παρακολουθώ, με την όποια προσοχή δύναμαι, τα σχετικά με το δικό σου θέμα και τα άλλα παρόμοια.
Να σας πω πως νοιώθω;
Σαν να μου βάζουν μπροστά μου 10 Τόμους Αστροφυσικής και να μου λένε: Διάβασέ τους και, την ερχόμενη Δευτέρα, να μας δώσεις όλα τα δεδομένα για να προσσεληνώσουμε το "Angel Rover" στο κρατήρα τάδε..
Όχι πως φταίτε εσείς. Εγώ αναρωτιέμαι γιατί και πόσο πίσω έμεινα, γαμώτο!
Πολύ πίσω ε;
Και στην επόμενη ερώτηση:
Τι κάνουμε ;
Στ'αυγά μου
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Silent Angel M1T streamer

Unread post #3 by Chris1967 » Wed May 11, 2022 6:04 pm

geovar wrote:Χρήστο προσπαθώ να παρακολουθώ, με την όποια προσοχή δύναμαι, τα σχετικά με το δικό σου θέμα και τα άλλα παρόμοια.
Να σας πω πως νοιώθω;
Σαν να μου βάζουν μπροστά μου 10 Τόμους Αστροφυσικής και να μου λένε: Διάβασέ τους και, την ερχόμενη Δευτέρα, να μας δώσεις όλα τα δεδομένα για να προσσεληνώσουμε το "Angel Rover" στο κρατήρα τάδε..
Όχι πως φταίτε εσείς. Εγώ αναρωτιέμαι γιατί και πόσο πίσω έμεινα, γαμώτο!
Πολύ πίσω ε;
Και στην επόμενη ερώτηση:
Τι κάνουμε ;
Στ'αυγά μου


Γειά σου Γιώργο!! [wavegreen]

Νομίζω ότι υπερβάλεις λιγάκι, είσαι παλιός στο παιχνίδι και δεν σε έχω ότι δεν θες να πειράζεις και να πειραματίζεσαι.

Ίσως έμπλεξες πολύ με τις μαγνητικές ταινίες τώρα τελευταία :lol:

Εν πάση περίπτωσή, και για σένα αλλά και για όλους όσους μας διαβάζουν το θέμα streamer είναι απλό.

Το streamer είναι ένα υπολογιστής που αναλαμβάνει να παραδώσει την μουσική πληροφορία των ψηφιακών μας αρχείων στο DAC μας.

Το λογισμικό των streamer, σκέψου είναι όπως τα windows ή το Mac iOS, αλλά στα streamer κάνουν μόνο μια δουλειά να ασχολούνται που είναι η μουσική, και να φροντίζουν να στέλνουν τα ψηφιακά αρχεία στο DAC. Σε ορισμένες περιπτώσεις αποσυμπιέζουν η επεξεργάζονται και κάποια αρχεία μουσικής πριν τα παραδώσουν.

Επειδή λοιπόν τα streamer κάνουν μόνο μια δουλειά και όχι δεκάδες ή εκατοντάδες όπως τα λογισμικά Pc/Mac είναι πιο ήσυχα και προσθέτουν πολύ λιγότερο ψηφιακό θόρυβο. Κάποια μάλιστα στις μεγαλύτερες κατηγορίες έχουν και ρολόγια και fifo buffer.

Ταυτόχρονα εάν έχουμε αποθηκευμένη την μουσική μας σε NAS έχουμε ένα ακόμα πλεονέκτημα ότι δεν χρησιμοποιούμε υπολογιστική ισχύ για μεταφορά και αποκωδικοποίηση αφού το σήμα από ethernet έρχεται αυτούσιο εν αντιθέσει με την θύρα USB ή οποία χρησιμοποιεί τόσο επεξεργαστική δύναμη όσο και μνήμη από το streamer.

Άρα έχουμε πιο μεγάλη ησυχία. Λιγότερο ψηφιακό θόρυβο, το οποίο μεταφράζεται κυρίως σε μεγαλύτερη διαύγεια και καλύτερα δυναμικά σε σχέση με απλούς υπολογιστές.

Το πρόβλημα όμως και εδώ είναι ότι σε ένα καλό σύστημα (αναλυτικό, με την έννοια ότι μπορείς να ακούσεις την παραμικρή διαφορά), ότι αλλάξεις ακόμα και καλώδιο ethernet ή switch έχει κάποια επίπτωση στον ήχο.

Βασικά αν παίζεις από υπολογιστή και θέλεις αναβάθμιση στον ψηφιακό σου ήχο, το streamer είναι μονόδρομος.

Το θέμα απλά είναι πόσο θες να διαθέσεις, αλλά ακόμα και με σχετικά φτηνές λύσεις όπως (το απαρχαιωμένο πια) OdroidC2 ή RPi4 με τσάμπα λογισμικό όπως πχ Volumio, θα παίξουν καλύτερα από ένα παλιό PC ή Mac.

Ελπίζω να τα έβαλα σε μια εύκολη λογική σειρά [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
Pappous Bufos
Posts: 21
Joined: Sun Jul 03, 2016 9:04 pm

Re: Silent Angel M1T streamer

Unread post #4 by Pappous Bufos » Wed May 11, 2022 9:24 pm

Καλησπερα σε ολους

Ετυχε και επεσα στη συζητηση
Γιατι τωρα εγω αισθανομαι σα δεινοσαυρος υπο εξαφανιση ?
Σημειωτεον οτι δεν εχω ουτε κινητο......
Chris1967 ησουν παντως αρκετα διαφωτιστικος tnx
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Silent Angel M1T streamer

Unread post #5 by Chris1967 » Thu May 12, 2022 10:13 am

Pappous Bufos wrote:Καλησπερα σε ολους

Ετυχε και επεσα στη συζητηση
Γιατι τωρα εγω αισθανομαι σα δεινοσαυρος υπο εξαφανιση ?
Σημειωτεον οτι δεν εχω ουτε κινητο......
Chris1967 ησουν παντως αρκετα διαφωτιστικος tnx


Νάστε καλά, πάντα χαίρομαι που σας έχουμε κοντά μας εδώ [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Silent Angel M1T streamer

Unread post #6 by Jazzer » Thu May 12, 2022 4:07 pm

Εξαιρετικό άρθρο, αναλυτικότατο και ιδιαίτερα χρήσιμο για όλους εμάς που αναζητούμε streamer /switch. Ευχαριστούμε πολύ Χρήστο !!
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
geovar
Posts: 161
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: Silent Angel M1T streamer

Unread post #7 by geovar » Thu May 12, 2022 4:36 pm

Chris1967 wrote:
geovar wrote:Χρήστο προσπαθώ να παρακολουθώ, με την όποια προσοχή δύναμαι, τα σχετικά με το δικό σου θέμα και τα άλλα παρόμοια.
Να σας πω πως νοιώθω;
Σαν να μου βάζουν μπροστά μου 10 Τόμους Αστροφυσικής και να μου λένε: Διάβασέ τους και, την ερχόμενη Δευτέρα, να μας δώσεις όλα τα δεδομένα για να προσσεληνώσουμε το "Angel Rover" στο κρατήρα τάδε..
Όχι πως φταίτε εσείς. Εγώ αναρωτιέμαι γιατί και πόσο πίσω έμεινα, γαμώτο!
Πολύ πίσω ε;
Και στην επόμενη ερώτηση:
Τι κάνουμε ;
Στ'αυγά μου


Γειά σου Γιώργο!! [wavegreen]

Νομίζω ότι υπερβάλεις λιγάκι, είσαι παλιός στο παιχνίδι και δεν σε έχω ότι δεν θες να πειράζεις και να πειραματίζεσαι.

Ίσως έμπλεξες πολύ με τις μαγνητικές ταινίες τώρα τελευταία :lol:

Εν πάση περίπτωσή, και για σένα αλλά και για όλους όσους μας διαβάζουν το θέμα streamer είναι απλό.

Το streamer είναι ένα υπολογιστής που αναλαμβάνει να παραδώσει την μουσική πληροφορία των ψηφιακών μας αρχείων στο DAC μας.

Το λογισμικό των streamer, σκέψου είναι όπως τα windows ή το Mac iOS, αλλά στα streamer κάνουν μόνο μια δουλειά να ασχολούνται που είναι η μουσική, και να φροντίζουν να στέλνουν τα ψηφιακά αρχεία στο DAC. Σε ορισμένες περιπτώσεις αποσυμπιέζουν η επεξεργάζονται και κάποια αρχεία μουσικής πριν τα παραδώσουν.

Επειδή λοιπόν τα streamer κάνουν μόνο μια δουλειά και όχι δεκάδες ή εκατοντάδες όπως τα λογισμικά Pc/Mac είναι πιο ήσυχα και προσθέτουν πολύ λιγότερο ψηφιακό θόρυβο. Κάποια μάλιστα στις μεγαλύτερες κατηγορίες έχουν και ρολόγια και fifo buffer.

Ταυτόχρονα εάν έχουμε αποθηκευμένη την μουσική μας σε NAS έχουμε ένα ακόμα πλεονέκτημα ότι δεν χρησιμοποιούμε υπολογιστική ισχύ για μεταφορά και αποκωδικοποίηση αφού το σήμα από ethernet έρχεται αυτούσιο εν αντιθέσει με την θύρα USB ή οποία χρησιμοποιεί τόσο επεξεργαστική δύναμη όσο και μνήμη από το streamer.

Άρα έχουμε πιο μεγάλη ησυχία. Λιγότερο ψηφιακό θόρυβο, το οποίο μεταφράζεται κυρίως σε μεγαλύτερη διαύγεια και καλύτερα δυναμικά σε σχέση με απλούς υπολογιστές.

Το πρόβλημα όμως και εδώ είναι ότι σε ένα καλό σύστημα (αναλυτικό, με την έννοια ότι μπορείς να ακούσεις την παραμικρή διαφορά), ότι αλλάξεις ακόμα και καλώδιο ethernet ή switch έχει κάποια επίπτωση στον ήχο.

Βασικά αν παίζεις από υπολογιστή και θέλεις αναβάθμιση στον ψηφιακό σου ήχο, το streamer είναι μονόδρομος.

Το θέμα απλά είναι πόσο θες να διαθέσεις, αλλά ακόμα και με σχετικά φτηνές λύσεις όπως (το απαρχαιωμένο πια) OdroidC2 ή RPi4 με τσάμπα λογισμικό όπως πχ Volumio, θα παίξουν καλύτερα από ένα παλιό PC ή Mac.

Ελπίζω να τα έβαλα σε μια εύκολη λογική σειρά [wavegreen]


Χρήστο, ίσως έχεις δίκιο πως λίγο υπερέβαλα. Αλλά διαβάζοντας πως βάζουμε 3-4 swiches ,πριν, μετά, μπρος, πίσω μου ήρθε αυθόρμητα.
Πάντως, οι διευκρινίσεις σου περί Streamers διαφωτιστικές [wavegreen]
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: [Hands On] Silent Angel M1T streamer

Unread post #8 by kostas6a3 » Fri May 13, 2022 8:20 pm

Επιστρέφοντας μετά από μια βδομάδα στο Εδιμβούργο
Untitled_Panorama-2.jpg
Untitled_Panorama-2.jpg (1.45 MiB) Viewed 1541 times

ας ξεκινήσω με το φωτογρφικό υλικό των δοκιμών:
IMG_0427.jpg
IMG_0427.jpg (882.37 KiB) Viewed 1541 times

IMG_0429.jpg
IMG_0429.jpg (802.86 KiB) Viewed 1541 times

7KK_7228.jpg
7KK_7228.jpg (832.35 KiB) Viewed 1541 times
7KK_7229.jpg
7KK_7229.jpg (802.11 KiB) Viewed 1541 times
7KK_7230.jpg
7KK_7230.jpg (774.98 KiB) Viewed 1541 times
7KK_7233.jpg
7KK_7233.jpg (846.76 KiB) Viewed 1541 times
7KK_7234.jpg
7KK_7234.jpg (873.8 KiB) Viewed 1541 times
8KK_8692.jpg
8KK_8692.jpg (845.73 KiB) Viewed 1541 times
8KK_8698.jpg
8KK_8698.jpg (1.07 MiB) Viewed 1541 times


Τα αποτελέσματα που ακούσαμε στο σύστημά μου όπως τα περιέγραψε ο Χρήστος. Οι διαφορές ήταν μικρές στα streamer και στο τέλος της ημέρας το προσωπικό γούστο, χωρίς αυτό να είναι και το απόλυτο, κυριαρχούσε.
Θα συμφωνήσω ότι το OdroidC2 και το Silent Angel Μ1Τ ήταν κατάτι πιο διαυγή από το SoTM αλλά στο τέλος της ημέρας κατέληγα να ακούω με το SoTM (πιο μουσικό στο αυτί μου). Ο ήχος του OdroidC2 με κούραζε λίγο.
Τώρα όσο αφορά τους διακόπτες η άποψή μου είναι διαφορετική. Το καλύτερο αποτέλεσμα το πήραμε με το ubiquiti edgerouter x - Melco S100 - EtherREGEN. Εδ΄ώ όμως το κόστος υπαιρβαίνει κατά πολύ το κόστος του DAC, οπότε όπως είπε και ο Παναγιώτης είναι προτιμώτερο να πάνε σ' ένα καλύτερο DAC.
Αυτά τα λίγα και ας ακούσουμε μουσική και όχι διακόπτες και streamer.
( όλες οι ακροάσεις έγιναν μέσω Roon core iMac i5/2017)
Κώστας

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register