Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Με πιο λογισμικό γίνεται διαχείριση μεγάλης ψηφιακής βιβλιοθήκης ?

gmastr
Posts: 19
Joined: Wed Sep 20, 2017 4:40 pm

Με πιο λογισμικό γίνεται διαχείριση μεγάλης ψηφιακής βιβλιοθήκης ?

Unread post #1 by gmastr » Wed Jun 29, 2022 5:33 pm

Με τα χρόνια έχω μαζέψει στους σκληρούς του NAS μια τεράστια ψηφιακή δισκοθήκη ! Τεράστια γιατί ψάχνομαι διαρκώς και "κατεβάζω" επί χρόνια αναζητώντας καλές ηχογραφήσεις, αυτές που κάνουν ένα φτηνό σύστημα να ακούγεται σαν τα hiend ! Συν την δική μου μουσική, συν τις ηχογραφήσεις που έχω κάνει, Συν τις ψηφιοποιήσεις βινυλίων μου που δεν βρέθηκαν σε CD.
Τα τελευταία χρόνια βέβαια παρουσιάστηκαν συνδρομητικές υπηρεσίες αναπαραγωγής αλλά δεν καλύπτουν όσα ψάχνω - από παλιά τα αρχεία στο σκληρό ήταν μονόδρομος για τους συστηματικούς ακροατές

Αρχικά λοιπόν η αναπαραγωγή της άυλης μουσικής γινόταν από το PC. Συνήθως η βιβλιοθήκη οργανωνόταν πανεύκολα σε φακέλους με περίπου την παρακάτω υποδομή:
(είδος μουσικής) / (καλλιτέχνης) / (Άλμπουμς με τα flac, mp3, τα εξώφυλλά, αρχεία text)
Έτσι η αναζήτηση και η αναπαραγωγή γινόταν εύκολα από το λογισμικό του PC και τα σχετικά προγράμματα το foobar2000, το jriver κλπ

Τα τελευταία χρόνια παράχθηκαν από τις εταιρείες audio τα streamers (music players) που είχαν καλύτερη ποιότητα ήχου από τα PC και είναι συσκευές αθόρυβες και οικολογικές. Έχουν απλούστερη δομή hardware και συνήθως τρέχουν σε linux
Όμως απ οτι είδα, έχουν λογισμικό που "βλέπει" την μουσική βιβλιοθήκη με βάση τα metadata των ψηφιακών μουσικών αρχείων και όχι με την παραπάνω δομή των φακέλων της βιβλιοθήκης !
ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ/ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΟΜΗ ΤΩΝ ΦΑΚΕΛΛΩΝ (PER FOLDER) !

Και επειδή στα metadata ΔΕΝ υπάρχει τυποποίηση επικρατεί το ΧΑΟΣ !!!
ΠΧ στη στήλη με τους καλλιτέχνες υπάρχει:
Johan Sebastan Bach,J.S.Bach,JS Bach,Bach,Bach JS,"Bach",.Bach,Klemperer Bach,Richter Munich Bach κλπ κλπ
Υπάρχουν ακαταλαβίστικοι γιαπωνέζικοι? η και ελληνικοί χαρακτήρες: Μπαχ !
Αλλού στη στήλη με τον καλλιτέχνη υπάρχουν τα ονόματα του άλμπουμ (!) και ο ο Bach έχει μεταφερθεί στη στήλη με το όνομα άλμπουμ, η σαν είδος μουσικής(!), σαν εκτελεστής(!), σαν μαέστρος(!), σαν συνθέτης κλπ - ότι και όπου να 'ναι
Και να μην μιλήσω για την στήλη με τα ονόματα των άλμπουμ η τα ονόματα των κομματιών: Απίστευτες παραλλαγές, σαδιστική ανομοιογένεια...
Το ιδιο χάος ψάχνοντας με τα metadata τον Charles Mingus η τον Μάνο Χατζιδάκι, είναι αδύνατο να βρω και να "παίξω" τη μουσική που ψάχνω ...
ΧΑΟΣ
Στην περίπτωση του Bach χάθηκα ψάχνοντας ανάμεσα εκατοντάδες διαφορετικές παραλλαγές !!!

Καταλαβαίνω οτι όταν κάποιος έχει μια δισκοθήκη 100-200 άλμπουμ μπορεί να βγάλει άκρη. Να κάτσει και να "διορθώσει" τα metadata βάζοντας μια τάξη, με την δική του προσέγγιση
Τι γίνεται όταν υπάρχουν πχ 10.000 η και 20.000 CDs ???

Δοκίμασα το Roon, το Volumio, το Lightning DS της Auralic αλλά δυστυχώς δεν υποστηρίζουν per folder αναπαραγωγή - άσε που νομίζω ότι υποστηρίζουν μέχρι ένα μέγεθος βιβλιοθήκες

Φαντάζομαι όμως οτι οι μουσικόφιλοι σαν την περίπτωση μου θα πρέπει να είναι αρκετοί, και δεν μπορεί να μείνουν εκτός αγοράς, κάτι θα πρέπει να υπάρχει


Τι κάνετε εσείς γι αυτό ? Πως βγάζετε άκρη ?

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ & ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΙΑΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΔΙΣΚΟΘΗΚΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΝΔΡΟΕΙΔΗ ΔΟΜΗ ΤΟΥ ΣΚΛΗΡΟΥ (PER FOLDER) ???
(που προφανώς που θα με οδηγήσει στην αγορά αντίστοιχου streamer)

Θα μπορέσω να ξεκολλήσω από το pc/windows και να αναβαθμιστώ ηχητικά αγοράζοντας ένα streamer ?
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Με πιο λογισμικό γίνεται διαχείριση μεγάλης ψηφιακής βιβλιοθήκης ?

Unread post #2 by angpsi » Wed Jun 29, 2022 6:36 pm

Τυπικά όλα τα λογισμικά που βασίζονται σε Music Player Daemon (MPD) έχουν αυτήν τη δυνατότητα ―το Archphile που χρησιμοποιώ εγώ σίγουρα το έχει. Νομίζω ότι τα παιδιά που έχουν Melco με MinimServer επίσης τα πάνε καλά με μεγάλες βάσεις δεδομένων.

Από την άλλη μεριά, η ίδια η οργάνωση των metadata είναι χάος... Ο Αντρέας κάποτε είχε προτείνει κάποια προγράμματα που κάνουν μαζικά διόρθωση στα αρχεία αλλά εγώ δεν κατάφερα ποτέ να το πετύχω. Εντέλει κάθισα και διόρθωσα τα αρχεία μου ένα προς ένα με κάποιο tag editor ―δεν θυμάμαι ποιο― αλλά μου πήρε μέρες και δεν είχα και υπερβολικά πολλά αρχεία.
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Με πιο λογισμικό γίνεται διαχείριση μεγάλης ψηφιακής βιβλιοθήκης ?

Unread post #3 by DomieMic65 » Wed Jun 29, 2022 10:22 pm

ένας πολύ καλός server για αυτή τη δουλειά από τη στιγμή που μιλάμε για τοπική βιβλιοθήκη είναι ο minimserver https://minimserver.com/
θέλει μια σχετική εξοικείωση και σεταπ αλλά κάνει καλή δουλειά (δεν είναι δωρεάν πλέον) ... είναι αυτός που χρησιμοποιεί η Melco στα streamer της. Έχει πολύ καλό support από τον developer!

Ο Logitech Media Server (LMS) κάνει επίσης πολύ καλή δουλειά αλλά αν θες να ξεφύγεις από τις default ρυθμίσεις θέλει μπόλικο διάβασμα... (και ο Minim εδώ που τα λέμε). Είναι δωρεάν και έχει επίσης πολύ καλό support από την κοινότητα!

Από εκεί και πέρα Roon ... τα κάνει όλα για εσένα! Με το αντίστοιχο κόστος τόσο στο s.ware όσο και στο h.ware που είναι απαραίτητο για να τρέξει σωστά!

Πάντως το πιο σημαντικό σε μεγάλες δισκοθήκες είναι τα σωστά metadata... υπάρχουν προγράμματα που κάνουν αυτή τη δουλειά σε έναν ικανοποιητικό βαθμό (έως και εξαιρετικό) αν και πάντα μπορεί κάτι να πάει στραβά (πάντα βέβαια μπορεί να αναιρεθεί) πχ http://www.jthink.net/songkong/ (αυτό εννοεί ο Άγγελος πιο πάνω). Προφανώς και δεν είναι δωρεάν αλλά επίσης το support είναι πολύ καλό!

"ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ & ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΙΑΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΔΙΣΚΟΘΗΚΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΝΔΡΟΕΙΔΗ ΔΟΜΗ ΤΟΥ ΣΚΛΗΡΟΥ (PER FOLDER) ???" ...... Minimserver
Και με tags ... σε αυτό που θες μάλλον αυτός είναι η καλύτερη επιλογή.
Βέβαια πρέπει να βλέπει και έναν UPnP player για να μπορείς να ακούς! Ο Minim δεν κάνει αναπαραγωγή... μόνο διαχείριση (διαμόρφωση με το minimstreamer) και "αποστολή" streams στον player!
Δες το link ... είναι λίγο κουραστικό αλλά διάβασε μάλλον αρχικά τα features και μετά το user guide.. ;;
Χρειάζεται να έχεις εγκατεστημένο τον Minimserver, το Minimstreamer και το Minimwatch (σε άλλον υπολογιστή) που είναι στην ουσία το πρόγραμμα ελέγχου και ρυθμίσεων!
gmastr
Posts: 19
Joined: Wed Sep 20, 2017 4:40 pm

Re: Με πιο λογισμικό γίνεται διαχείριση μεγάλης ψηφιακής βιβλιοθήκης ?

Unread post #4 by gmastr » Thu Jun 30, 2022 11:33 pm

Αγγελε & Μιχαλη

Σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση
Εχω ριχτει απο χθες στο διαβασμα του manual του minim και του songkong
Ελπιζω να μην σας ζαλισω με τις αποριες που ενδεχομεως να προκυψουν

Γιωργος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Με πιο λογισμικό γίνεται διαχείριση μεγάλης ψηφιακής βιβλιοθήκης ?

Unread post #5 by DomieMic65 » Fri Jul 01, 2022 9:12 pm

να είσαι καλά Γιώργο!!
αν έχεις NAS για την βιβλιοθήκη σου θα πρότεινα να εγκαταστήσεις εκεί τον Minimserver (έχει οδηγίες στο Site ανάλογα με το μοντέλο NAS) και το Minimwatch σε κάποιον υπολογιστή σου!

Επίσης μην ξεχνάς την ανάγκη ενός UPnP player κάπου στο τοπικό σου δίκτυο. Ο Minim δεν κάνει αναπαραγωγή!

Αν μιλάμε για pc 99% ο Foobar μπορεί να ρυθμιστεί για να το κάνει και σίγουρα ο JRiver μπορεί!
Ξέχασα να σου πω πως αν μιλάμε για αναπαραγωγή από PC μόνο ίσως ο JRiver να είναι άλλη μια εναλλακτική! Έχει αρκετά καλό configuration βιβλιοθήκης! Με ένα RPi βεαια μπαίνεις σε έναν καινούριο κόσμο!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Με πιο λογισμικό γίνεται διαχείριση μεγάλης ψηφιακής βιβλιοθήκης ?

Unread post #6 by angpsi » Fri Jul 01, 2022 9:33 pm

gmastr wrote:Αγγελε & Μιχαλη

(...)
Ελπιζω να μην σας ζαλισω με τις αποριες που ενδεχομεως να προκυψουν

Γιωργος

Τον Μιχάλη μην τον φοβάσαι, ξυπνάς το θηρίο μέσα του με κάτι τέτοια! :lol:
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Με πιο λογισμικό γίνεται διαχείριση μεγάλης ψηφιακής βιβλιοθήκης ?

Unread post #7 by DomieMic65 » Sat Jul 02, 2022 9:54 pm

angpsi wrote:
gmastr wrote:Αγγελε & Μιχαλη

(...)
Ελπιζω να μην σας ζαλισω με τις αποριες που ενδεχομεως να προκυψουν

Γιωργος

Τον Μιχάλη μην τον φοβάσαι, ξυπνάς το θηρίο μέσα του με κάτι τέτοια! :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

να σου πω πως έχω σταματήσει να ασχολούμαι;
(όχι τόσο όπως πριν λίγο καιρό τουλάχιστον..)
gmastr
Posts: 19
Joined: Wed Sep 20, 2017 4:40 pm

Re: Με πιο λογισμικό γίνεται διαχείριση μεγάλης ψηφιακής βιβλιοθήκης ?

Unread post #8 by gmastr » Sun Jul 10, 2022 4:19 pm

Αγαπητέ Μιχάλη,
"Με ένα RPi βέβαια μπαίνεις σε έναν καινούριο κόσμο!"
Με την "ευγενική χορηγία" του Kostas6α3 δοκίμασα στο σπίτι μου τον νέο κόσμο που αναφέρεσαι και γιαυτό βλέπεις να ...ψάχνομαι τώρα

Επανέρχομαι λοιπόν με την παρακάτω ερώτηση:

Την άυλη μουσική βιβλιοθήκη μου την έχω σε έναν χωριστό σκληρό στο PC (D;Music) και για backup σε έναν εξωτερικό USB σκληρό. Έχω προσθέσει πρόσφατα και ένα NAS ((Synology DS220+) που περιέχει ακριβές αντίγραφο του D;Music

Μέχρι τώρα λοιπόν το master copy της μουσικής βιβλιοθήκης βρίσκεται στο pc, στο D;Music
Από εκεί κάνω την καθημερνή χρήση (με τα ενεργά ηχεία του υπολογιστή η με ακουστικά). Εκεί κάνω πρόχειρα η νυχτερινά ακούσματα, τις απαραίτητες διορθώσεις/ συμπληρώσεις της διαχείρισης των αρχείων .Εκεί ταξινομώ και οσα νεα κομμάτια κατεβάζω, πρωτακούω και μου αρέσουν.
Αυτά τα αρχεία τα κάνω και backup στον εξωτερικό usb σκληρό (αφού κάηκα 'κανα δυο φορές κάνοντας backup σε NAS)
Και από εκεί κάθε τόσο ενημερώνω και το NAS κοπιάροντας ότι έχει το D;Music (με το SyncBackSE)
To NAS λοιπόν το ανάβω και το χρησιμοποιώ μόνο για τις μουσικές ακροάσεις με το κυρίως στέρεο σύστημα μου

Είμαι τώρα έτοιμος να εγκαταστήσω στο NAS το Minimserver/Minimwatch & το SongKong (όπως μου προτείνετε)

Αν εχω καταλάβει σωστά το Minimserver/Minimwatch & το SongKong θα αλλάζουν τα metadata (η αλλάζουν και κάτι άλλο στα μουσικά αρχεία ? ). Και είναι προφανές ότι o σκληρός στον υπολογιστή (D;Music) δεν θα περιέχει τις αλλαγές αυτές.
Επομένως σαν master copy θα πρέπει να θεωρηθεί πλέον το NAS, Από το περιεχόμενο του θα αντιγράφονται κάθε αλλαγές στον D;Μusic & στον usb backup
Στο ΝAS λοιπόν θα πρέπει να κάνω την καθημερνή διαχείριση και όσες αλλαγές χρειάζονται. Από εκεί θα ακούω και θα προθέτω τα νέα κομμάτια κλπ κλπ

Είναι όμως ΒΟΛΙΚΟ να λειτουργεί για καθημερνή χρήση το NAS ?
Εσείς πως έχετε διαμορφώσει τους δίσκους με τα μουσικά αρχεία ?
fragoulisnaval
Posts: 46
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:39 pm

Re: Με πιο λογισμικό γίνεται διαχείριση μεγάλης ψηφιακής βιβλιοθήκης ?

Unread post #9 by fragoulisnaval » Thu Aug 04, 2022 6:12 pm

εγώ έχω όλη τη μουσική μου βιβλιοθήκη στο NAS το οποίο είναι αναμένο 24/7 και από εκεί γίνεται streaming σε όλες τις συσκευές του σπιτιού. Το NAS βρίσκεται κάτω στο υπόγειο και συνδέεται με καλώδιο ethernet στο κεντρικό switch του σπιτιού.

Από εκεί, διαβάζουν όλοι και με βάση τα metadata. Roon, MUSIChi, Sonixd, windows media player, κλπ.

Για τα metadata, έχω ένα εξωτερικό σκληρό 4ΤΒ και εκεί περνάω τα ψηφιακά μου αρχεία. εκεί δουλεύω και τα metadata και κάνω συγχρονισμό των μουσικών αρχείων στο NAS. Με τον τρόπο αυτό, κρατώ και μικρό όγκο αρχείων που δουλεύω κάθε φορά (και δεν μου φαίνεται βουνό η όλη προσπάθεια τακτοποίησης) αλλά έχω και offsite backup των μουσικών αρχείων αν στραβώσει κάτι.

Αν το NAS δεν κάνει πολύ θόρυβο ή αν είναι σε άλλο χώρο από αυτό που ακούς μουσική, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register