Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

DAS ή NAS

User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

DAS ή NAS

Unread post #1 by kostas6a3 » Thu Jul 14, 2022 12:09 pm

Θα ήθελα τις απόψεις σας πάνω στο παραπάνω ερώτημα.
Μίλησα και άκουσα απόψεις από κάποια μέλη του site αλλά θεωρώ ότι είναι καλό να υπάρχει μια τέτοια ενότητα εδώ.
Τα δικά μου δεδομένα είναιι η ύπαρξη ενός NUC10 i5 με εγκατεστημένο το Roon Rock.
Εφ’οσον κάποιος δεν επιθυμεί να μοιράζεται η μουσική στο δίκτυο και σε άλλους υπολογιστές, η διαχείριση όλης της βιβλιοθήκης γίνεται αποκλειστικά από το Roon, υπάρχει λόγος ύπαρξης ενός NAS;
Ένας HDD συνδεδεμένος κατευθείαν στο NUC μήπως είναι καλύτερα;
Σε μια γρήγορη Α Β δοκιμή δεν μπόρεσα να ακούσω κάποια διαφορά στον ήχο.
Ποια λοιπόν τα πλεονεκτήματα και ποια τα μειονεκτήματα στις δύο περιπτώσεις και γιατί να υπάρχει ένας NAS;

Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: DAS ή NAS

Unread post #2 by Chris1967 » Fri Jul 15, 2022 4:42 pm

Πρώτον για το συγκεκριμένο κλιπακι, έχω να πω ότι ο τύπος είναι για μένα αναξιόπιστος που από την στιγμή που ακούει διαφορές στο SIlent Angel Streαmer, όταν αλλάζει το καλώδιο τροφοδοσίας του DC καλωδίου του τροφοδοτικού και λέει ότι το ασημοκαλώδιο μήκους 20 εκατοστών είναι καλύτερο από το χάλκινο, ενώ τώρα δεν μπορεί να ακούσει διαφορές από NAS ή DAS.... συγνώμη δηλαδή μάλλον μας κοροϊδεύει ή έχει γίνει ραμολιμέντο.

Δευτερευόντως υπάρχει μια πολύ συγκεκριμένη διαφορά η οποία είναι απολύτως ακουστή (τουλάχιστον στα μηχανήματα που έχω εγώ) και οφείλεται στην επεξεργασία του σήματος εντός του streamer όταν είναι DAS από το USB επειδή το USB καταναλώνει πόρους συστήματος εν αντιθέσει με το NAS που δεν επιβαρύνει τον τοπικό επεξεργαστή (του streamer) καθόλου.

Από την άλλη μοντέρνα streamer με πολύ δυνατούς επεξεργαστές ενδέχεται να μην επηρεάζονται.

Μόνο δοκιμές και πάλι δοκιμές, δεν νομίζω να υπάρχει universal λύση.

Πάντως το DAS είναι σίγουρα φτηνότερο σε σχέση με ένα NAS αξιώσεων.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DAS ή NAS

Unread post #3 by angpsi » Sat Jul 16, 2022 1:28 am

Νομίζω πως η γενική ιδέα είναι το streamer να καταναλώνει όσο το δυνατόν λιγότερους πόρους και, ως εκ τούτου, να κυκλοφορούν όσο το δυνατόν λιγότερα ρεύματα μέσα στην πλακέτα. Θεωρητικά το DAS προφανώς βάζει ένα επιπλέον φορτίο εργασίας στον επεξεργαστή, ενώ αντιθέτως αν αυτό το επωμίζεται ένα NAS η δουλειά του streamer μένει στο ελάχιστο. Το ζήτημα των ρευμάτων στην πλακέτα θεωρητικά δίνει και ένα πλεονέκτημα στις υλοποιήσεις ARM έναντι οποιουδήποτε συστήματος x86/64, μιας και οι πρώτες καταναλώνουν σημαντικά λιγότερη ενέργεια από τις δεύτερες.

Τούτων λεχθέντων, να ομολογήσω ότι προσωπικά δεν έχω κάνει ακουστικές δοκιμές γιατί δεν έχω NAS. Επίσης δεν ντρέπομαι να πω ότι προς το παρόν η μικρή μου βιβλιοθήκη είναι σε ένα εξωτερικό SSD προσαρμοσμένο πάνω στο Odroid μέσω USB και δεν στεναχωριέμαι καθόλου για το αποτέλεσμα, γιατί μουσικούλα βγαίνει και ακούγεται μια χαρά στο μικρομεσαίο μου σύστημα... :lol:
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: DAS ή NAS

Unread post #4 by kostas6a3 » Mon Jul 18, 2022 6:05 pm

Βλέπω ότι δεν υπάρχει και μεγάλη συμμετοχή :-D ίσως λόγω θέρους.
Μετά από αρκετές ακουστικές δοκιμές το μικρό NAS που έχω (Synology DS118) έπαιξε αρκετά καλύτερα από τον σκληρό δίσκο καρφωμένο στη USB του NUC.
Οπότε φόρτωσα όλη τη μουσική σ' ένα 16ΤΒ που μου ήρθε ως "μάνα εξ' ουρανού" και απολαμβάνω.

ΥΓ. Μάλλον DAS δεν είναι ένας απλός εξωτερικός σκληρός σε δική του θήκη με τροφοδοσία. Δεν το έχω πολυκαταλάβει. :lol:
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DAS ή NAS

Unread post #5 by Dr Pan K » Mon Jul 18, 2022 9:28 pm

Δεν θα περίμενα μεγαλες διαφορες αλλα η διαχείριση απο NAS θεωρειτε μαλλον ιδανική.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: DAS ή NAS

Unread post #6 by Chris1967 » Tue Jul 19, 2022 11:10 am

Πιστεύω ότι οι διαφορές έχουν να κάνουν με την ποιότητα του Streamer.

Αν μιλάμε για laptop η κατάσταση βελτιώνεται πάρα πολύ, αν μιλάμε για Rpi2 είναι μεγάλες οι διαφορές, σε ODroid C2 είναι μικρότερες αλλά απολύτως ακουστές στο δικό μου σύστημα.

Δεν έχω προλάβει να συνδέσω το Rpi4 8mb στο δικάναλο ακόμα αλλά πιστεύω ότι θα υπερτερεί έναντι των παραπάνω και πολύ πιθανόν οι διαφορές να είναι ακόμα μικρότερες.

Προφανώς επώνυμα και τελευταίας γενιάς streamer όπως είπα και πιο πάνω να έχουν λιγότερες διαφορές.

Δεν έχουν τοποθετηθεί οι φίλοι της παρέας που έχουν και NAS και εσωτερικό storage στα streamer τους, και θα με ενδιέφερε η άποψη τους.
Χρήστος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register