Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αναζήτηση DAC

platon
Posts: 93
Joined: Mon Apr 18, 2016 9:35 am

Αναζήτηση DAC

Unread post #1 by platon » Thu Dec 29, 2022 1:47 pm

Χρονια πολλα με υγεια.
Φιλος αλλα και εγω, ψαχνουμε για ντακ στην κατηγορια μεχρι 2000.
Στο χιλιαρικο εχουμε ακουσει το RME dac-2 και θα ηταν η επιλογη μας.
Αν ανεβουμε στα διπλά χρηματα ποση διαφορα θα παρουμε? και ποια ντακ αξιζουν σαν επιλογη?
Το συστημα του φιλου ειναι Harberth 5, Τσακιριδης τα μεγαλα μονομπλοκ και προ λαμπατος JJ Tesla.
Ο φιλος δεν θελει νταk με volume ενω εγω θελω οποσδηποτε.
Πειτε μου σας παρακαλω τις προτασεις σας, και σαν ηχητικου χαρακτηρα, γιατι θα προτιμησουμε πιο μουσικα ντακ παρα μονιτορ χαρακτηρα, οπως το benchmark dac-1 που εχει ο φιλος τωρα.
Επισης αν υπαρχει αποψη για Lamizator dac (οχι τα ακριβα του).
Ευχαριστω.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αναζήτηση DAC

Unread post #2 by angpsi » Thu Dec 29, 2022 11:27 pm

Χρόνια πολλά Πλάτωνα,

Νομίζω πως σ' αυτό το ηχητικό προφίλ, αλλά και γενικότερα για το γούστο της παρέας, οι συστάσεις πάνε γραμμή σε DAC R-2R.

Μέχρι τα 2Κ νομίζω πως ο τρέχων πρωταθλητής είναι το Denafrips Pontus ΙΙ στα 1,7Κ, με εξαιρετικές μεσαίες, γεμάτο ήχο χαμηλά και αέρινες μαλακές ψηλές. Στο σύστημα-χειρουργείο του Dr. Pan το Pontus έδειξε να είναι πολύ ισορροπημένο, παρά την κάποια ασάφεια στα άκρα που τυπικά δεν πολυφαίνεται σε μικρότερα συστήματα (για τη γνώμη του γιατρού δες εδώ). Στα δικά μου ATC SCM40 το Pontus είναι ένα DAC με το οποίο συνεχίζω να είμαι ερωτευμένος και στα λεφτά που ζητάει δεν έχω βρει άλλο που να παίζει κάτι έστω κοντά.

Η ιστορία μας πίσω από τα DAC της Denafrips βρίσκεται εδώ.

Εξαιρετικό DAC αλλά στα 3Κ είναι το DAC1 reference της LAB12, ενώ άγνωστη ποσότητα με ενδιαφέρον είναι το Spring 1 της Holo Audio, το οποίο ξεκινά από τα 2,5Κ και ανεβαίνει κλιμακωτά με μικροβελτιώσεις στα 3,5Κ. Το Spring το οποίο μπορεί να γίνει παραγγελία με κύκλωμα προενίσχυσης στα +€630 (= €3079 για το βασικό μοντέλο). Αντιλαμβάνομαι ότι βρισκόμαστε ήδη έξω από το budget που διαθέτετε, ωστόσο συνεχίζω για λόγους πληρότητας.

Ο λόγος είναι γιατί στα 3,5 - 4Κ μεταχειρισμένο κυκλοφορεί το εξαιρετικό Rockna Wavelight με volume control, το οποίο αυτή τη στιγμή παίζει θαυμάσια στο σύστημα του Kostas6a3 (που αμέσως πριν είχε το Pontus). Η αλλαγή επιπέδου είναι ακουστή 'από την πόρτα', το Wavelight θα μπορούσε να είναι endgame για πολλούς audiophiles στα λεφτά που ζητάει, κάνοντας κάτι πολύ κοντινό με το μεγάλο Wavedream στο οποίο έχουν κατασταλάξει προ πολλού ο Dr. Pan και τελευταία ο Chris1967.

Κλείνοντας με την ερώτηση που κάνεις, στα λεφτά που ζητάει το Pontus κατά τη γνώμη μου σου δίνει απείρως περισσότερα από μουσικής απόψεως από κάθε RME, Chord Hugo2, κ.λπ. Το RME δίνει ένα σκασμό παραμετροποιήσεις και είναι τίμιο στο 1Κ, αλλά μέχρι εκεί―το έχω ακούσει και το είχε και ο DomieMic65. Το Holo Audio Spring ίσως έχει ενδιαφέρον αλλά για να του βάλει κανείς volume control θέλει 3Κ, ένα ποσό που δεν απέχει μίλια μακριά από μεταχειρισμένο Wavelight που υποψιάζομαι πως είναι απείρως ικανότερο.

Αυτά από εμένα, ελπίζω να βοήθησα!
[beer]
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Αναζήτηση DAC

Unread post #3 by kostas6a3 » Fri Dec 30, 2022 5:24 am

Δεν μπορώ να μην συμφωνήσω με τα παραπάνω, με μια μικρή διόρθωση. Η τιμή του Pontus II 12TH (τρέχον μοντέλο), μαζί με φόρους είναι 1.989,71 € σήμερα.
Κώστας
platon
Posts: 93
Joined: Mon Apr 18, 2016 9:35 am

Re: Αναζήτηση DAC

Unread post #4 by platon » Fri Dec 30, 2022 4:08 pm

Ευχαριστω Αγγελε, συμφωνω απολυτα με τις προτασεις σου και τα εχω διαβασει αυτα που λες.
Δυστυχω΄ς το Rocna wevelight μετα την αλλαγη αντιπρωσωπιας εχει παει στα 5,500 οποτε ουτε σαν μεταχ/νο δεν πλησιαζεται.
https://www.chameleonracks.gr/Rockna%20 ... PRE-DAC-en
Τα denafrips αν και καλα δεν εχουν Volume, τα Holo ξεφευγουν και αυτα στην τιμη, οποτε?

Το Pontus του Κωστα (μιλησαμε) απλα δεν το προλαβα παρ'οτι χωρις Volume.

Kοιταμε τωρα το Gustard r26 με πολυ καλα τεστ παντου και ειναι σοβαρη επιλογη και θελω την γνωμη σας οπως και για Lampizator (παρ΄οτι ακριβο) υπαρχει προταση απο τους ιδιους για το Atlantic 1στα 2500.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αναζήτηση DAC

Unread post #5 by angpsi » Sat Dec 31, 2022 10:50 am

platon wrote:Ευχαριστω Αγγελε, συμφωνω απολυτα με τις προτασεις σου και τα εχω διαβασει αυτα που λες.
Δυστυχω΄ς το Rocna wevelight μετα την αλλαγη αντιπρωσωπιας εχει παει στα 5,500 οποτε ουτε σαν μεταχ/νο δεν πλησιαζεται.
https://www.chameleonracks.gr/Rockna%20 ... PRE-DAC-en
Τα denafrips αν και καλα δεν εχουν Volume, τα Holo ξεφευγουν και αυτα στην τιμη, οποτε?

Το Pontus του Κωστα (μιλησαμε) απλα δεν το προλαβα παρ'οτι χωρις Volume.

Kοιταμε τωρα το Gustard r26 με πολυ καλα τεστ παντου και ειναι σοβαρη επιλογη και θελω την γνωμη σας οπως και για Lampizator (παρ΄οτι ακριβο) υπαρχει προταση απο τους ιδιους για το Atlantic 1στα 2500.

Wavelight παίζουν περί τα 3,5K στην αγορά μεταχειρισμένου:
https://www.subito.it/audio-video/rockn ... 803637.htm
https://www.head-fi.org/classifieds/roc ... ght.34452/

Το Gustard δεν το γνωρίζω καθόλου, για Lampi ίσως ξέρει να μας πει ο Dr. Pan.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αναζήτηση DAC

Unread post #6 by angpsi » Sat Dec 31, 2022 7:48 pm

Λοιπόν, επανέρχομαι με μια λεπτομέρεια που αλλάζει λίγο τα δεδομένα. Μετά από επικοινωνία που είχα με τον Vincent Ong για θέμα αναβάθμισης firmware, θυμήθηκα πως η Denafrips έχει αναπτύξει firmware με την ονομασία USB MCU v3.14 το οποίο δίνει στο Pontus USB volume control (το v.3.12 είναι το κανονικό του).
Windows: https://www.denafrips.com/firmware-update-usb
Mac: https://www.denafrips.com/usb-mcu-firmware-update-mac

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
[beer]
Άγγελος
platon
Posts: 93
Joined: Mon Apr 18, 2016 9:35 am

Re: Αναζήτηση DAC

Unread post #7 by platon » Sat Dec 31, 2022 9:44 pm

Δηλαδη το volume ειναι στο ψηφιακο πεδιο, μαλλον με χαλαει, θα το ηθελα στο αναλογικο πεδιο.
Και δουλευει μονο απο την USB εισοδο? αν ναι με χαλαει ακομα περισσοτερο.

Καλη χρονια να εχουμε παιδια.

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register