Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Odroid C2 streaming computer

User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #171 by kostas6a3 » Sun Apr 26, 2020 10:55 pm

Το Melco δεν το φτάνω. Αρχικά έλεγα να ξεκινήσω σιγά σιγά με Raspberry ή Odroid και βλέπουμε.
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #172 by Dr Pan K » Mon Apr 27, 2020 9:16 am

kostas6a3 wrote:Το Melco δεν το φτάνω. Αρχικά έλεγα να ξεκινήσω σιγά σιγά με Raspberry ή Odroid και βλέπουμε.


Εγω παλι θα κοιταζα για δευτερο χερι Auralic Aries Mini (καινουργιο εχει στα 450 περιπου) ή και Auralic Aries (το προηγουμενο μοντελο, καινουργιο ξεκιναγε στα 1500 και το βρισκεις κατω απο 1000). Ερχονται με αξιπρεπεστατο ηχο και το καλυτερο Interface που εχω δοκιμασει (μου αρεσει πιο πολυ και απο το Roon). Στην ψηφιακη ενοτητα θα βρεις δοκιμη μου για το Aries με το εξωτερικο τροφοδοτικο.

Υπαρχει και ετοιμη λυση τυπου Volumio Touch. Εγω ειχα δοκιμασει το Volumio Mini, καλη περιπτωση για οποιον δεν ξερει πως να στησει μονος ενα Linux player, το Touch ειναι ετοιμο για λειτουργια οπως το παραλαμβανεις και θεωρητικα εχουν λυθει καποια θεματα του παρελθόντος. Ειναι και κουκλακι, στην συνεχεια αν βολευτεις βαζεις και ενα εξωτερικο τροφοδοτικο και εισαι κομπλε.

https://volumio.org/product/sos-solutio ... ch-player/
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #173 by angpsi » Tue Apr 28, 2020 8:05 pm

Τα Odroid C2 & Rpi 4 / Archphile παίζουν και μέσω UPnP από Mac ή κινητό μέσω κάποιου προγράμματος όπως το Linn Kazoo (free) ή το Audirvana (paid), οπότε το interface είναι πιο στρωτό. Σε αυτήν την περίπτωση θέλεις να στήσεις τα αρχεία σου σε NAS, εκτός αν ο υπολογιστής σου είναι σταθερός οπότε μπορείς να έχεις τους δίσκους σου πάνω εκεί. Έχεις δίκιο ότι το Pollin δεν στέλνει, όμως νομίζω ότι το Ρpi 4 είναι παραπάνω από οκ για τις απαιτήσεις του Archphile.

Για πιο plug & play οικονομικό streamer με όλα τα καλούδια πάνω και επίσημη υποστήριξη + αυτόματα updates, νομίζω κι εγώ ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο πέρα από το Auralic mini, αν και δεν βλέπω να κυκλοφορούν πολλά στο HiFiShark...
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #174 by kostas6a3 » Tue Apr 28, 2020 8:23 pm

angpsi wrote:Τα Odroid C2 & Rpi 4 / Archphile παίζουν και μέσω UPnP από Mac ή κινητό μέσω κάποιου προγράμματος όπως το Linn Kazoo (free) ή το Audirvana (paid), οπότε το interface είναι πιο στρωτό. Σε αυτήν την περίπτωση θέλεις να στήσεις τα αρχεία σου σε NAS, εκτός αν ο υπολογιστής σου είναι σταθερός οπότε μπορείς να έχεις τους δίσκους σου πάνω εκεί. Έχεις δίκιο ότι το Pollin δεν στέλνει, όμως νομίζω ότι το Ρpi 4 είναι παραπάνω από οκ για τις απαιτήσεις του Archphile.

Για πιο plug & play οικονομικό streamer με όλα τα καλούδια πάνω και επίσημη υποστήριξη + αυτόματα updates, νομίζω κι εγώ ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο πέρα από το Auralic mini, αν και δεν βλέπω να κυκλοφορούν πολλά στο HiFiShark...


Ευχαριστώ Ανδρέα. Έτσι θα πορευτώ. Θα πάρω ένα Rpi 4 για αρχή και μετά βλέπουμε.
Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #175 by kostas6a3 » Tue Apr 28, 2020 8:35 pm

angpsi wrote:Τα Odroid C2 & Rpi 4 / Archphile παίζουν και μέσω UPnP από Mac ή κινητό μέσω κάποιου προγράμματος όπως το Linn Kazoo (free) ή το Audirvana (paid), οπότε το interface είναι πιο στρωτό. Σε αυτήν την περίπτωση θέλεις να στήσεις τα αρχεία σου σε NAS, εκτός αν ο υπολογιστής σου είναι σταθερός οπότε μπορείς να έχεις τους δίσκους σου πάνω εκεί. Έχεις δίκιο ότι το Pollin δεν στέλνει, όμως νομίζω ότι το Ρpi 4 είναι παραπάνω από οκ για τις απαιτήσεις του Archphile.

Για πιο plug & play οικονομικό streamer με όλα τα καλούδια πάνω και επίσημη υποστήριξη + αυτόματα updates, νομίζω κι εγώ ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο πέρα από το Auralic mini, αν και δεν βλέπω να κυκλοφορούν πολλά στο HiFiShark...


Υπάρχει ένα Aries στο χιλιάρικο και ένα Melco N1A/2 στα 1650 (ξεφεύγει για μένα). Αλλά λέω να μην βιαστώ. Να παίξω λίγο με το Rpi 4 και θα υπάρξουν και άλλα.
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #176 by angpsi » Tue Apr 28, 2020 11:32 pm

kostas6a3 wrote:
angpsi wrote:Τα Odroid C2 & Rpi 4 / Archphile παίζουν και μέσω UPnP από Mac ή κινητό μέσω κάποιου προγράμματος όπως το Linn Kazoo (free) ή το Audirvana (paid), οπότε το interface είναι πιο στρωτό. Σε αυτήν την περίπτωση θέλεις να στήσεις τα αρχεία σου σε NAS, εκτός αν ο υπολογιστής σου είναι σταθερός οπότε μπορείς να έχεις τους δίσκους σου πάνω εκεί. Έχεις δίκιο ότι το Pollin δεν στέλνει, όμως νομίζω ότι το Ρpi 4 είναι παραπάνω από οκ για τις απαιτήσεις του Archphile.

Για πιο plug & play οικονομικό streamer με όλα τα καλούδια πάνω και επίσημη υποστήριξη + αυτόματα updates, νομίζω κι εγώ ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο πέρα από το Auralic mini, αν και δεν βλέπω να κυκλοφορούν πολλά στο HiFiShark...


Ευχαριστώ Ανδρέα. Έτσι θα πορευτώ. Θα πάρω ένα Rpi 4 για αρχή και μετά βλέπουμε.

Μήπως εννοείς "Άγγελε"; Ο Αντρέας θα σε έβαζε να πάρεις Melco! :lol:
Πάντως υπολόγισε ότι το Archphile έχει μια διαδικασία για να το στήσεις, χρειάζεται να πας μέσα από το Terminal και να ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες που γράφει ο Μιχάλης (Tuxx) εδώ: https://archphile.org/manual/ Εναλλακτικά παίζεις και με άλλα λειτουργικά όπως το Volumio αλλά εγώ δεν έχω εμπειρία με δαύτα.
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #177 by DomieMic65 » Wed Apr 29, 2020 12:09 am

Νομίζω πως είναι σωστή η επιλογή του rpi4!

Επίσης να πω πως πλέον το Archphile υποστηρίζει και Squeezelite!
Αν στήσεις τον Logitech Media Serner σε έναν σταθερό υπολογιστή πχ μπορείς να έχεις και αυτή την επιλογή παιχνιδιού!
Το λέω γιατί το να έχεις τον server (τον όποιον server είτε LMS είτε minimserver πχ) να τρέχει σε έναν άλλον υπολογιστή και όχι σε αυτόν που αναπαράγει τη μουσική τότε ελαφρύνει πολύ η δουλειά του player (renderer) και αυτό μόνο καλό είναι στην περίπτωσή μας!

Σε σχέση με το στήσιμο με λίγο διάβασμα θα το καταφέρεις νομίζω!
Εδώ είμαστε αν χρειαστείς κάτι...
Αν δεν πας σε Archphile (και ο μόνος λόγος να μην πας είναι αν σε τρομάζει η έλειψη gui, πράγμα που δεν θα έπρεπε γιατί το manual είναι πάρα πολύ επεξηγηματικό και αναλυτικό βήμα βήμα), εγώ θα πρότεινα Gentooplayer (μπορείς να έχεις είτε MPD είτε LMS/Squeezelite είτε και τα δύο, έχει πολύ ενεργό και υποστηρικτικό developer) ή PicorePlayer (μόνο LMS/Squeezelite -αυτά τα δύο πάνε πάντα μαζί-, με πάρα πολύ ενεργό φόρουμ και μεγάλη υποστήριξη).
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #178 by kostas6a3 » Wed Apr 29, 2020 6:28 am

Σας ευχαριστώ όλους. Άγγελε , και όχι Αντρέα!!!, τώρα αρχίζω και το Archphile μου φαίνεται βουνό. Λέω να ξεκινήσω με το Volumio, που ελιναι όπως λέει ο Χρήστος εύκολο και μετά βλέπουμε. Άσε να καταφέρω πρώτα να το κάνω να παίξει. Δεν έχω ξανασχοληθεί με αυτά και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες σ΄αυτά. Ναι το Melco Ν100 είναι κρυφός πόθος. Αν φύγουνκάποια πράγματα ίσως ....
Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #179 by Chris1967 » Wed Apr 29, 2020 9:39 am

Σωστά Κώστα, ξεκίνα με το Volumio.

Έχοντας δοκιμάσει μέχρι τώρα Rune, Moode, Volumio, και Archphile, έχω να πω ότι με σειρά ηχητικής ποιότητας τα κατατάσσω από χειρότερο προς καλύτερο:

Rune<Moode<Volumio<Archphile

Οι διαφορές μεταξύ Volumio και Archphile είναι μικρές υπέρ του Archphile όντας λίγο πιο διαυγές, αλλά η ευκολία εγκατάστασης ρυθμίσεις και γραφικό περιβάλλον κάνουν το Volumio μονόδρομο (τουλάχιστον για μένα που θέλω να ακούω μουσική παρά να κάθομαι να ρυθμίζω και χάνω χρόνο με εγκαταστάσεις και διάφορα τέτοια),

αφού στις τελευταίες τρεις βερσιόν του Volumio, έχουν πια λυθεί τα προβλήματα ανάγνωσης μεγάλων βιβλιοθηκών, οι αναβαθμίσεις είναι αυτόματες και δεν χρειάζεται να βγάλεις κάρτα/φορμάρισμα/επανατοποθέτηση/εγκατάσταση, το γραφικό περιβάλλον είναι πολύ καλό, και το δικό του app το οποίο είναι επι πληρωμής μεν (στα 3 ευρώ αν δεν απατώμαι και πολλά λέω) αλλά επιλύει το πρόβλημα διαχείρισης του Volumio από συσκευές android και δεν χρειάζεται η χρήση MpDroid ή άλλων παραπλήσιων που είχαν πρόβλημα με τα εξώφυλλα, συχνά κολλήματα και αδυναμία πλήρους ελέγχου των ρυθμίσεων του Volumio.

Υποστηρίζει δε, οθόνη στα Rpi, πλήρη λειτουργικότητα με Qobuz (και Tidal/Spotify), και πολλά plugins όπως τα περισσότερα intenetικά ραδιόφωνα και άλλα.

Συν το γεγονός ότι το Volumio είναι ένα λειτουργικό που φαίνεται ότι θα εξακολουθεί και θα αναβαθμίζεται στο μέλλον.

Οπότε περιμένουμε εντυπώσεις σύντομα!! [beer] [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Odroid C2 streaming computer

Unread post #180 by kostas6a3 » Wed Apr 29, 2020 12:39 pm

Σύντομα ...... :lol:
Κώστας

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register