Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Denafrips R2R discreet dac's

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #111 by angpsi » Tue Jul 06, 2021 7:51 pm

Ως προς τις κριτικές εκείνο που παραμένει είναι ότι κανένας δεν έχει γράψει ακόμα ένα κακό review, έστω και αν μιλάμε μόνο για επιδερμικές εντυπώσεις. Πιστεύω πως οι διαφορές που ακούν οι διάφοροι reviewers έχει να κάνει με το σύστημα που χρησιμοποιούν, διότι μέχρι στιγμής έχω δει λίγους να ακούνε σε συστήματα με τονική ισορροπία και χωρίς κάποιον ιδιαίτερο (έως και εκκεντρικό) χαρακτήρα.

Ένας δεύτερος παράγοντας που πρέπει να παίζει ρόλο είναι το στρώσιμο. Το Pontus II του Χρήστου ωρίμασε (βλ. 'έστρωσε') στα χέρια μου ακόμα περισσότερο απ' όσα έγραψα στην ανάρτησή μου και έχει γεμίσει πολύ όμορφα και στις μεσαίες. Όσο έλειπαν οι μεσαίες, το NOS mode μας έδινε εκείνη την χαρακτηριστική ζεστασιά χωρίς μεγάλες θυσίες στο κοντράστ αλλά ίσως κάποια ασάφεια, ενώ με το OS μας έδινε αυτή την HDR αίσθηση, χωρίς μεν να σκληραίνει αλλά αφήνοντας την αίσθηση ότι θα μπορούσε λίγο καλύτερα στη μέση ―κάτι ανάλογο με αυτό που περιγράφουν κι οι άλλοι reviewers. Τώρα όμως που το γλυκό ήρθε κι έδεσε, πιστεύω πως το γεγονός και μόνο ότι το Pontus II μπορεί να παίξει τόσο φυσικά κρατώντας την περιγραφή και την έκταση του περνώντας όλο το φάσμα πάνω στα 20άρια μου χωρίς να σκληραίνει είναι σπάνια αρετή (στου Κώστα η γλύκα ερχόταν από τον Pass, θεωρώ ότι το Pontus II δεν είχε στρώσει ακόμα). Αυτό το κάτι τις παραπάνω το έζησα στις ακροάσεις που έκανα τις λίγες τελευταίες μέρες που είχα στη διάθεσή μου πριν το επιστρέψω, αλλά και απ' όσα ακούσαμε όλο το Σάββατο στο σπίτι του Χρήστου όταν το επέστρεψα. Για μένα αυτή η αλλαγή έκανε το OS mode να πάρει την πρωτοκαθεδρία από τις υπόλοιπες εναλλακτικές πάνω στα ATC. Νομίζω πως κάτι ανάλογο θα μας πει κι ο Χρήστος για το πώς παίζει το Pontus II πάνω στα B&W, όπου ακούσαμε και ένα ωραίο σφιχτό μπάσο αν και ―ευλόγως― όχι με σώμα στα επίπεδα του Rockna (12Κ θυμίζω).

Κλείνω λέγοντας πως ο Χρήστος στην τελευταία μας ακρόαση επαναλάμβανε δικαίως έναν και μόνο χαρακτηρισμό: "εθιστικό". Τόσο από τις τελευταίες ακροάσεις στο σπίτι μου όσο και απ' όσα ακούσαμε στο σπίτι του Χρήστου πιστεύω πως είναι ο πλέον κατάλληλος τρόπος για να περιγράψεις το Pontus ανεξάρτητα από την τιμή του ή τις επιδόσεις του ανάμεσα σε όποια άλλα DAC. Ψάχνω DAC εδώ και τρία χρόνια τώρα, και είναι η πρώτη φορά που βλέπω φως στο τούνελ. Πιστεύω πως ο συνδυασμός της απόδοσης με τα λεφτά που ζητάει τινάζει κανονικά στον αέρα την γκάμα μέχρι τα 3Κ (!) με μόνο ορατό ανταγωνισμό κατά τη γνώμη μου το μεγαλύτερο Venus II (€2600) αν παίζει σημαντικά καλύτερα. Πολύ πλήρες DAC σε όλο το φάσμα με όλα τα καλά χαρακτηριστικά του R-2R, πραγματικά πολύ καλή δουλειά από την Denafrips!
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #112 by DomieMic65 » Sun Jul 11, 2021 9:12 pm

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #113 by Dr Pan K » Wed Dec 01, 2021 7:17 pm

FB_IMG_1638378746164.jpg
FB_IMG_1638378746164.jpg (159.31 KiB) Viewed 1873 times
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #114 by angpsi » Sat Dec 04, 2021 4:25 pm

Νταξ' κάτι λιγότερο από 100€ τσίμπησαν. Και πάλι καλά να λέμε...
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #115 by Chris1967 » Sun Dec 19, 2021 8:48 pm

Σήμερα έκανα αναβάθμιση στο firmware του Pontus II, στο τελευταίο που κυκλοφόρησε τον περασμένο μήνα

V3.12.0 (Current latest version)

- Date 29th Nov 2021

- Compatible with macOS / winOS / Linux

- Improved low level STM MCU32 USB handshake with host

- Supports PCM1536 / DSD1024

Πιστεύω ότι έχει βελτιωθεί λίγο η λεπτομέρεια και ο αέρας.

Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #117 by angpsi » Sat Mar 26, 2022 10:39 pm

DomieMic65 wrote:https://goldensound.audio/2021/10/07/denafrips-terminator-plus-with-gaia-measurements/

Χμμ, όχι ότι καταλαβαίνω πολλά από τις μετρήσεις αλλά δείχνει ενδιαφέρον! Επίσης ενδιαφέρουσα η παράλληλη σύγκριση με το Rockna.
Ίσως ο DimDim να μπορεί να μας πει περισσότερα;
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #118 by DomieMic65 » Sun Mar 27, 2022 4:46 pm

Το μόνο ""μείον"" που από οι φαίνεται "ανακλύπτει" ο goldensound είναι ότι τα DAC της Denafrips δεν είναι true NOS.
Ίσως έτσι να εξηγείται πως οι περισσότεροι τα προτιμούν σε oversampling mode

Παρεμπιπτόντως οι μουσικές επιλογές στα βιντεο που ανεβάζει δεν είναι το ελάχιστο που μπορώ να πω ΑΘΛΙΕΣ;; :mrgreen:
User avatar
apostolou
Posts: 58
Joined: Sat Jan 15, 2022 2:36 pm

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #119 by apostolou » Sun Mar 27, 2022 5:27 pm

DomieMic65 wrote:Παρεμπιπτόντως οι μουσικές επιλογές στα βιντεο που ανεβάζει δεν είναι το ελάχιστο που μπορώ να πω ΑΘΛΙΕΣ;; :mrgreen:


Χα, την ίδια σκέψη κάνω κι εγώ κάθε φορά που βλέπω ένα video του. Σε σημείο που κάνει κακό στο όποιο κύρος των review.

Αλλά φαίνεται πως είναι πιτσιρικάς, οπότε του το δικαιολογώ από μια άποψη.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #120 by DomieMic65 » Sun Mar 27, 2022 5:41 pm

Δεν μου κάνει για πιτσιρικάς

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register