Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Denafrips R2R discreet dac's

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #71 by angpsi » Thu Jan 14, 2021 2:12 pm

Αυτός τα λέει καλύτερα, ακούει στέρεο από ηχεία και συγκρίνει με το Mojo που το ξέρουμε. Για μια ακόμα φορά, οι κριτική είναι θετική. Ωστόσο συνεχίζω να πιστεύω πως το threshold προϊόν της Denfrips ―και επομένως το μόνο που μπορεί να μας δώσει τον τόνο για την ηχητική υπογραφή του σχεδίου τους― είναι το Pontus.

Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #72 by Dr Pan K » Thu Jan 14, 2021 5:40 pm

Αγγελε, επειδη δεν θα χασω χρονο να δω το βιντεο, το σημειο αναφορας του για δικαναλο ηχο ειναι το σχεδιασμενο ειδικα για ακουστικα Mojo? Αλλο DAC δεν εχει ?
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #73 by DomieMic65 » Thu Jan 14, 2021 9:37 pm

Ισχύει για το μέτριο imaging ... το αναφέρει.
Σίγουρα δεν είναι ριβιού που θα το πάρει κανείς ακριβώς σοβαρά αλλά απ’ την άλλη είναι από τα λίγα που κατά κάποιο τρόπο δεν παρουσιάζουν το εν λόγω μηχάνημα σαν giant killer -οκ υπερβολικά το λέω- που από ότι ξέρουμε απλά δεν υπάρχει! Λέει ότι είναι ένα καλό dac για τα λεφτά του που στην τελική δεν το προτιμά σε σχέση με τα υπόλοιπα που είχε/έχει...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #74 by Dr Pan K » Thu Jan 14, 2021 10:38 pm

Λογικο μου ακουγεται Μιχαλη
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #75 by angpsi » Fri Jan 15, 2021 12:25 pm

Dr Pan K wrote:Αγγελε, επειδη δεν θα χασω χρονο να δω το βιντεο, το σημειο αναφορας του για δικαναλο ηχο ειναι το σχεδιασμενο ειδικα για ακουστικα Mojo? Αλλο DAC δεν εχει ?

Έχει και άλλα DAC, μεταξύ των οποίων και το Hugo, αλλά του αρέσει το Mojo παρ' ότι γνωρίζει τους περιορισμούς. Γενικά έχω την αίσθηση πως ο τύπος έχει καλό αυτί, κρίνοντας και από κάποια άλλα βίντεο που είδα. Επίσης είναι τίμιος γιατί πρόκειται για ιδιώτη που ανεβαίνει σιγά σιγά την αλυσίδα, αλλά η διαδρομή που ακολουθεί είναι γνωστή σε αρκετούς από εμάς και δεν φαίνεται να άγεται από τις οποιεσδήποτε τελευταίες μόδες.

Στο βίντεο εμφανίζει το Ares II μέσες-άκρες ως ένα καλό DAC με καλή ακρίβεια και περιγραφή χωρίς πολύ ρομαντισμό. Επίσης παραδέχεται πως του αρέσει σε OS mode που δίνει πιο σαφή περιγράμματα και αέρα στη σκηνή, παρ' ότι ο ρομαντικός μέσα του περίμενε να του αρέσει σε NOS mode.

Διαβάζοντας πίσω από τις γραμμές, πιστεύω πως το Ares II θα είναι ένα πολύ καλό DAC για σχετικά monitor ενισχυτές ακουστικών όπως ο δικός μου, προσφέροντας αέρα, σώματα και καλή περιγραφή. Αντιθέτως φοβάμαι πως δεν θα παίξει σε συστήματα που χρωματίζουν καθεαυτά έστω και ελάχιστα, όπως επίσης φοβάμαι ότι δεν θα παίξει καλά επίσης και σε σκληρά συστήματα. Επίσης πιστεύω πως για μεσαία και μεγάλα στερεοφωνικά συστήματα θα φανεί αδύναμο, ενώ ίσως να είναι επαρκές για μικρότερα οικιακά συστήματα τύπου bookshelf.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #76 by Dr Pan K » Fri Jan 15, 2021 5:56 pm

Ξερω τι θα γινει, το εχω ξαναδει το εργο. Μετα απο μπολικο hype και γενικοτερο πρηξιμο @@διων καποιος θα φερει επιτελους ενα, θα το στησουμε διπλα στα αλλα της κατηγοριας και θα ειναι μετριο και στα λεφτα του, ισως και λιγο λιγοτερο απο τα λεφτα του σε ηχο. Γιατι ποτέ δεν βρεθηκε giant killer, γιατι ποτέ δεν επιβεβαιωθηκε το hype και μπορω να σας παω πισω σε Play station, Tripath και DVD Bluesky για τους πιο παλιούς, κεφαλες Nagaoka, DAC O2 και πιο προσφατα Schiit... Κοινος παρανομαστης ολων : Καποιος το ακουσε και επαθε πλακα, καποιος το συγκρινε με το ταδε αποδεδειγμενης αξιας και πουλησε το πανακριβο γιατι το φτηνο giant killer επαιζε δεκα φορες επανω και καποιοι εσπευσαν να αγορασουν την @@ρια της στιγμης και τελικα τζιφος. Μετα απο κανα χρονο ειχε ξεφουσκωσει η ιστορια αλλα ειχε βγει νεο giant killer......

To Mojo παιζει πιο σωστα απο το Hugo 2, τα εχω πει αυτα πριν παρα πολυ καιρο. Αν συμφωνει τοτε εμπιστευεται τα αυτια του. Καλο σημαδι.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #77 by angpsi » Fri Jan 15, 2021 6:40 pm

Dr Pan K wrote:Ξερω τι θα γινει, το εχω ξαναδει το εργο. Μετα απο μπολικο hype και γενικότερο πρηξιμο @@διων καποιος θα φερει επιτελους ενα, θα το στησουμε διπλα στα αλλα της κατηγοριας και θα ειναι μετριο και στα λεφτα του (...)

To Mojo παιζει πιο σωστα απο το Hugo 2, τα εχω πει αυτα πριν παρα πολυ καιρο. Αν συμφωνει τοτε εμπιστευεται τα αυτια του. Καλο σημαδι.

Το Ares και το Ares II ήδη έχει αρχίσει και γεμίζει την αγορά του μεταχειρισμένου. Δύο λόγοι υπάρχουν γι'αυτό: είτε το αγοράζουν και μετά θέλουν περισσότερο, είτε το αγοράζουν και ανακαλύπτουν ότι δεν τους κάνει. Προσωπικά δεν έχει τύχει να δω να γίνεται μεγάλη συζήτηση ως προς το δεύτερο, επομένως συμπεραίνω ότι είναι καλό στα λεφτά του αλλά μέχρι εκεί. Εκείνο που συζητάμε είναι πώς παίζει απέναντι στην κατηγορία του, που την έχουμε προσδιορίσει οριακά μέχρι το RME ADI-2 και το Qutest που φτάνουν σε λιανική τα €1100-1400. Και πάλι η γενική μου εικόνα είναι ότι δεν τα φτάνει, όμως εκεί υπάρχει το Pontus που έχω την αίσθηση ότι μπορεί να είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από τα πολυδιαφημισμένα Chord και RME, και ίσως ακόμα και να στέκεται καλά μέχρι τα DAC των 2,5Κ, μια περιοχή που τα αποτελέσματα είναι επιεικώς άνισα αφού εκεί, ΙΜΟ, υπάρχουν αρκετά DAC που δεν παίζουν και τίποτα φοβερό για τα λεφτά που ζητούν.

Γενικά έχω την αίσθηση πως για να βρει κανείς DAC που παίζει με αξιώσεις σε δικάναλο απαιτήσεων θα πρέπει να ανέβει κατ' ελάχιστο σε τιμές 4-5Κ λιανικής και σε 3Κ μεταχειρισμένο. Από την άλλη μεριά, επειδή η ακρόαση ακουστικών έχει αυτό το super-stereo effect που την κάνει πολύ διαφορετική από την ακρόαση στο δικάναλο, τα δεδομένα στο πώς αποδίδει το κάθε DAC μπορεί να είναι αρκετά διαφορετικά και το Ares να στέκεται μια χαρά στα περισσότερα συστήματα ενώ ένα DAC των 6Κ να είναι σοβαρό overkill, μιας και υπάρχουν εγγενώς αρκετοί περιορισμοί.
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #78 by Chris1967 » Tue Feb 09, 2021 2:00 pm

Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #79 by angpsi » Tue Feb 09, 2021 4:52 pm

Λοιπόν να μου το θυμηθείς, αυτό θα πρέπει να παίζει ωραία με ακουστικά, ιδιαίτερα μέσα από ουδέτερους ενισχυτές όπως ο Phonitor.

(...) The warmth is not over-done but is sonically on the warm side of neutral. Still, the Ares II is fast, detailed, airy, and extended on top. The midrange sounded surprisingly good regardless of its price point. Instruments and vocalists were portrayed with a good-sized tonal color palette. The Ares II portrayed brass instruments, especially horns and saxophones, with that little extra tonality you hear live at the jazz club that isn't generally on digital recordings or CDs. The Ares II also handles bass extremely well and much better than I had imagined. Its mid-bass and deep bass performance was slightly fuller than I would like but never so much so that it was an annoyance or changed my system's character. Suffice to say, the Ares II is not a "one-note bass" player and does have good extension in the lower regions. The Ares II does well with dynamics and transient response. (...)
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Denafrips R2R discreet dac's

Unread post #80 by Chris1967 » Mon Mar 15, 2021 12:41 pm

Τελικά έπεσε παραγγελία από Ευρώπη για να το ακούσουμε.

Περιμένουν στοκ από μέρα σε μέρα, και θα μου το στείλουν όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Ίδωμεν!
Χρήστος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register