Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

MQA and MQA ready DACs

User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #261 by BityaBit » Thu Oct 25, 2018 12:03 pm

Εχεις δικιο σε αυτο, το target group της συγκεκριμενης υπηρεσιας εχει καποιες ευαισθησιες που πιθανον και να της στοιχιζαν καποιους πελατες.

Απο την αλλη ομως ετσι χανουν καποιους αλους που πιθανον να μην δινουν τοση σημασια στις τεχνικες λεπτομερειες και τους ενδιαφερει το Concept. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα αρα «κάποιον λακο εχει η φαβα»

Μην ξεχναμε οτι αναλογη συμπιεση της meridian χρησιμοποιειται συον ηχο των Bluray και μια χαρα lossless θεωρειται εδω και μια δεκαετια με τα σχολια των καταναλοτων να ειναι θετικα.

Μονο απο μερος του 5% της αγορας που εχει ιδιαιτερες ευαισθησιες χυνει βιτριολι μαζι φυσικα με καποιους που θα τα ηθελαν ολα τσαμπα.

Και για να μην παρεξηγηθω Πανο γνωριζοντας που γραφω και πληρως σεβομενος την κατευθυνση του φορουμ, την «ευαισθησια» που αναφερω δεν το κανω ειρωνικα και το σεβομαι απολυτως. Απλα δεν νομιζω οτι ειναι αρκετη στο να κινει νησια Καμια βαρκουλα ισως..
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #262 by Dr Pan K » Thu Oct 25, 2018 12:11 pm

To Blueray δεν ποντάρει στην ποιότητα του ηχου με την χαιφιντελαδικη έννοια οποτε δεν ειναι συγκρίσιμο.

Πιστευω οτι ο μονος που θα δινει MQA σε λιγο καιρο θα ειναι το Tidal και κανένας άλλος..
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #263 by BityaBit » Thu Oct 25, 2018 12:17 pm

Μαζι με πανω απο τους μισους κατασκευαστες μαζικης παραγωγης...

Για το bluray ουτε συμφωνω ουτε διαφωνω αφου πονταρει στην ποιοτητα του ηχου οχι σαφως για τους χαιενταδες του ηχου τουλαχιστον την πλειοψηφια τους γιατι υπαρχουν καποιοι λιγοι που αγοραζουν δισκακια bluray audio.

Τελος παντων, αν το εγκαταλειψει το Τidal το MQA τοτε θα ειναι ειδηση βομβα οντως. Μεχρι τοτε ολα παιζονται και με ολο και περισοτερους κατασκευαστες ολων των βαλαντιων να το υιοθετουν θα ελεγα οτι ολα παιζονται ακομα.

Σιγουρα η ταση να υιοθετειται σε μηχανηματα δειχνει αν μη τι αλλο καποιο ενδιαφερον απο το καταναλωτικο κοινο και σιγουρα δεν ειναι ενδειξη θανατου τουλαχιστον οχι μεσοπροθεσμα θα δουμε..
Dimdim
Posts: 41
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:44 am

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #264 by Dimdim » Wed Oct 31, 2018 10:30 am

Η συμπίεση που γίνεται στα Blu Ray (DTS Master Audio ή Dolby TrueHD) δεν έχει καμία σχέση με MQA, είναι όντως lossless και (όταν αναφέρεται ως τέτοια) Hi Res.

Είναι ουσιαστικά ισοδύναμη με FLAC, αλλά με λίγο χειρότερο compression ratio. Γιαυτό και τέτοια streams όταν γίνονται recompress σε FLAC μικραίνουν σε μέγεθος.
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #265 by Grandpa » Wed Oct 31, 2018 10:41 am

Οσοι εχετε ντακ με mqa και tidal, ακουτε καθολου ετσι ή προτιματε την στανταρ αναλυση; Ακουτε διαφορα ή ...ισιωμα ολα;;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #266 by Dr Pan K » Wed Oct 31, 2018 4:05 pm

Grandpa wrote:Οσοι εχετε ντακ με mqa και tidal, ακουτε καθολου ετσι ή προτιματε την στανταρ αναλυση; Ακουτε διαφορα ή ...ισιωμα ολα;;


Εγώ με το Mytek Brooklyn + δεν ακούω ποτέ MQA, άσε που τώρα με το Qobuz οπότε στριμαρω ακούω εάν υπάρχει και πραγματικό high res. Ο Πέτρος από την άλλη νομίζω ακούει συστηματικά, θα μας πει και ο ίδιος.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #267 by BityaBit » Thu Nov 01, 2018 1:07 pm

Επειδή έχω μια πολύ φροντισμένη σπιτική βιβλιοθήκη δεν στριμάρω συστηματικά. Όταν το κάνω όμως φυσικά και προτιμώ το MQA όπου παρέχεται χωρίς να το ψαχνω και ιδιαίτερα αφού το 80% της μουσικής που ακούω είναι και θά είναι redbook.
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #268 by Grandpa » Thu Nov 01, 2018 2:30 pm

Ζηλευω τους νοικοκυρηδες...
Πως τα καταφερνετε;
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #269 by Gojakla » Thu Nov 01, 2018 2:42 pm

Εμένα μου πήρε κανα 12μηνο αργής και επίπονης ταξινόμησης και οργάνωσης, αλλά ΑΞΙΖΕ.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #270 by Dr Pan K » Thu Nov 01, 2018 4:28 pm

Gojakla wrote:Εμένα μου πήρε κανα 12μηνο αργής και επίπονης ταξινόμησης και οργάνωσης, αλλά ΑΞΙΖΕ.


Idem, και εμένα μου πήρε αρκετούς μήνες αλλά τώρα τα έχω όπως θέλω και τα βρίσκω πολύ εύκολα. Στο streaming καταφευγω μόνο για νέες προτάσεις.
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register