Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

MQA and MQA ready DACs

User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #201 by andreasecon » Tue Dec 12, 2017 2:59 pm

Παλι θα μου φορτωθειτε να αλλαζουμε dac ??? [dance] [dance] [dance] [thumbup] [wavegreen]
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #202 by Gojakla » Tue Dec 12, 2017 3:30 pm

:lol:
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #203 by BityaBit » Tue Dec 12, 2017 9:25 pm

Μεγειές.. :)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #204 by Dr Pan K » Tue Dec 12, 2017 9:43 pm

Να δούμε τι ψάρια πιανει στο σύστημα μου (τρέφω ελπίδες οτι θα είναι το πρώτο Mytek που θα μου αρέσει πολύ). Η σύγκριση με Chord Hugo II θα ειχε πραγματικά τεράστιο ενδιαφέρον γιατι έχουν ακριβώς την ιδια τιμή.

Και με το Brooklyn DAC+ θα μπορέσουμε να κάνουμε μια ακρόαση με MQA vs hi-res!
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #205 by BityaBit » Tue Dec 12, 2017 10:14 pm

Mετρημένες κινήσεις βλέπω Παναγιώτη. Δεδομένων των αντιστοιχιών στο σύστημα σου φυσικά.. Να πώ την αμαρτία μου αρχικά νόμιζα οτι στο έστειλε ο Πολωνός δανεικό για review δεν μπορούσα να χωνέψω οτι το πλήρωσες μετά απο τόσο ...θάψιμο.. στην Mytek..

Tεσπά οι εντυπώσεις σου σίγουρα θα έχουν μεγάλο ενδιαφέρον. Εγώ το έχω ήδη ακούσει σε σύστημα φίλου και χωρίς να μπορώ να πώ οτι είναι "άλλο ντάκ" σε κάποιους τομείς μου φάνηκε σαφώς βελτιωμένο σε σχέση με το δικό μου απλό Brooklyn. A-B βεβαίως δεν κάναμε αλλα είχαμε κάνει μεταξύ του 192 που είχε και του δικού μου Brooklyn και η διαφορά ήταν χαώδης θα έλεγα γιαυτό και το παιδί "καταστράφηκε" επι τόπου.

Να δουμε λοιπόν την δική σου άποψη με τα σαφώς αυστηρότερα κριτήρια σου σαν ακροατής.. Προσωπικά είμαι περίεργος και για τη γνώμη σου για το phono stage του που εμένα με έχει ενθουσιάσει.

Αργότερα άμα το στρώσεις σου δανείζω και το εξωτερικό τροφοδοτικό που χρησιμοποιώ για καμια βδομάδα να μας πείς..
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #206 by Dr Pan K » Tue Dec 12, 2017 10:28 pm

BityaBit wrote:Mετρημένες κινήσεις βλέπω Παναγιώτη. Δεδομένων των αντιστοιχιών στο σύστημα σου φυσικά.. Να πώ την αμαρτία μου αρχικά νόμιζα οτι στο έστειλε ο Πολωνός δανεικό για review δεν μπορούσα να χωνέψω οτι το πλήρωσες μετά απο τόσο ...θάψιμο.. στην Mytek..

Tεσπά οι εντυπώσεις σου σίγουρα θα έχουν μεγάλο ενδιαφέρον. Εγώ το έχω ήδη ακούσει σε σύστημα φίλου και χωρίς να μπορώ να πώ οτι είναι "άλλο ντάκ" σε κάποιους τομείς μου φάνηκε σαφώς βελτιωμένο σε σχέση με το δικό μου απλό Brooklyn. A-B βεβαίως δεν κάναμε αλλα είχαμε κάνει μεταξύ του 192 που είχε και του δικού μου Brooklyn και η διαφορά ήταν χαώδης θα έλεγα γιαυτό και το παιδί "καταστράφηκε" επι τόπου.

Να δουμε λοιπόν την δική σου άποψη με τα σαφώς αυστηρότερα κριτήρια σου σαν ακροατής.. Προσωπικά είμαι περίεργος και για τη γνώμη σου για το phono stage του που εμένα με έχει ενθουσιάσει.

Αργότερα άμα το στρώσεις σου δανείζω και το εξωτερικό τροφοδοτικό που χρησιμοποιώ για καμια βδομάδα να μας πείς..


Ωπ, φρένο. Δεν το εχω πληρώσει ακομα και δεν ξερω αν θα μείνει 100%. Το στέλνει ο κατασκευαστής για δοκιμή στο Audiohub και αν τελικά μου κανει κλικ θα δω πως θα κινηθώ. Oι πρώτες εντυπώσεις (στις εκθέσεις και στην ακρόαση της South Sounds) ηταν πολύ θετικές αλλα σε μεγάλο βαθμο έγιναν με ακουστικά, οπότε επιφυλάσσομαι.

Θα ειναι ομως καλη ευκαιρια για συνάντηση - ακρόαση MQA (αν και παραμένει το θεμα με τα master, δεν εχει νοημα να συγκρίνουμε ανομοια master και κανεις δεν ξερει αν εχουν χρησιμοποιηθεί τα ιδια για τα MQA που κυκλοφορούν στο Tidal, τα μονα που ειναι εγγυημένα ειναι αυτα της 2L τα οποια και θα χρησιμοποιήσουμε)
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #207 by BityaBit » Tue Dec 12, 2017 10:34 pm

Aρα καλά το μυρίστηκα.. είπα και εγώ.. :mrgreen:
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #208 by Dr Pan K » Wed Dec 13, 2017 3:44 pm

Faster than expected..

20171213_154207.jpg
20171213_154207.jpg (713.99 KiB) Viewed 2393 times
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #209 by BityaBit » Wed Dec 13, 2017 8:29 pm

Μerry christmass άστο να παίξει καμία κατοσταριά ώρες πρίν να αρχίσεις τις κριτικές ακροάσεις. Για να στρώσει τελείως θέλει καμία πεντακοσαριά..
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MQA and MQA ready DACs

Unread post #210 by Dr Pan K » Wed Feb 07, 2018 7:43 pm

Ο γνωστός blogger Archimago λεει οτι το φημισμένο deblurring του MQA μαλλον εισάγει πιο πολλά προβλήματα απ οτι και καλά λύνει.

The group delay plot confirm that with the linear phase filters, there is no delay between bass, mid, and treble - no "temporal smear". In comparison, both the minimum phase and MQA settings do indeed add a delay to the treble frequencies. Specifically, for the MQA filter, by 18kHz, there is about 40µs delay compared to <1kHz (not as bad as the sharp roll-off minimum phase filter with 100+µs). In other words, the MQA filter itself creates temporal smearing instead of "de-blurring"!


Notice the MQA filter actually worsened the THD+N from the DAC! To demonstrate that this increase in distortion is not just with the Mytek Brooklyn, it's also present with the Meridian Explorer 2 although not as obvious due to the lower resolution of the device.


http://archimago.blogspot.gr/2018/02/mu ... d-why.html
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register