Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

MQA and MQA ready DACs

User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

MQA and MQA ready DACs

Unread post #1 by Gojakla » Tue Apr 19, 2016 2:25 pm

Brooklyn-MQA-Update_Intro.jpg
Brooklyn-MQA-Update_Intro.jpg (217.33 KiB) Viewed 4677 times



New York, April 12th, 2016

Mytek Digital has announced the release of the MQA™ firmware update which enables the new Brooklyn DAC/ Headphone/Phono Preamplifier to decode all MQA files — in addition to all other formats, including PCM 384k/32bit and DSD256. After Meridian, Mytek is the second MQA licensee to release the firmware update with the MQA technology.

Brooklyn-MQA-Update_Quote.jpg
Brooklyn-MQA-Update_Quote.jpg (142.8 KiB) Viewed 4677 times



MQA is a revolutionary end-to-end technology that captures and delivers master quality audio in a file that’s small enough to stream or download. And because it’s fully authenticated, the listener can be sure they are hearing exactly what the artist recorded and approved in the studio.
As of April 12th, the MQA enabled firmware is available for download and can be installed by current Brooklyn DAC owners. The new firmware enables full MQA listening experience with MQA files available for download from various high-resolution music download sites.

Full details here.

Later this year, availability of high-resolution music streaming services using MQA format is expected.

In a move that is rather unusual in a $2,000 DAC, Mytek has engineered the very affordable Brooklyn DAC to also include very high quality Phono Preamplifier and Headphone Amplifier.


GALLERY

Brooklyn-MQA-Update_Photo01.jpg
Brooklyn-MQA-Update_Photo01.jpg (164.52 KiB) Viewed 4677 times


Brooklyn-MQA-Update_Photo02.jpg
Brooklyn-MQA-Update_Photo02.jpg (165.56 KiB) Viewed 4677 times


Brooklyn-MQA-Update_Photo03.jpg
Brooklyn-MQA-Update_Photo03.jpg (238.2 KiB) Viewed 4677 times


Brooklyn-MQA-Update_PhotoGrid.jpg
Brooklyn-MQA-Update_PhotoGrid.jpg (194.26 KiB) Viewed 4677 times
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Mytek Releases MQA Firmware Update for Brooklyn

Unread post #2 by BityaBit » Thu Apr 21, 2016 10:56 pm

To έχω περάσει απο την προηγούμενη εβδομάδα, η λειτουργιότητα του στο Mytek Brooklyn είναι αψεγάδιαστη κάτι αναμενόμενο αφου η κυκλοφορία του πολυαναμενόμενου αυτού firmware update καθυστέρησε αρκετά σε μία προσπάθεια να αποφευχθούν τα ευτράπελα της πρώιμης κυκλοφορίας του ντάκ που ευτυχώς τακτοποιήθηκαν αστραπιαία και αποτελεσματικά απο την Mytek.

Οντως μπορούμε να μιλάμε για το ωριμότερο και πιό καλοδουλεμένο firmware update εώς τώρα για το συγκεκριμένο DAC της εταιρίας.

Παρότι το διαθέσιμο υλικό είναι προς το παρόν ελάχιστο και ο προσωπικός μου χρόνος ακόμα λιγότερος μετα απο κάποιες πρόχειρες συγκρίσεις τα αποτελέσματα είναι πολύ ενθαρρυντικά.

Με μέγεθος κατεβάσματος ή στριμαρίσματος "ξεδίπλωτου" αρχείου 44.1/24 α αποκωδικοποίηση δίνει αποτέλεσμα εφάμιλλο του αντίστοιχου "απλού" 352/24 με λιγότερη έμφαση στην ανάλυση (που όμως δέν λείπει) και περισσότερη "αναλογική" ηρεμία μουσικότητα και ροή καθώς και μια εμφανώς βελτιωμένη επίδοση στον τομέα της τρισδιάστατης απεικόνισης όσον αφορά το βάθος της σκηνής και τον εστιασμό..

Βασικά σε σύγκριση του ίδιου μουσικού αρχείου στις μορφές 352/24, DSD128, ΜQA το τελευταίο ακούγεται πιό "σωστό" και απολαυστικό απο τα άλλα. βέβαια δεν σε πιάνει απο τον λαιμό αφου οι διαφορές που περιέγραψα δεν είναι προσανατολισμένες στον ευκαιριακό εντυπωσιασμο τον οποίον αν περιμένει κανείς δεν θα τον πάρει.

Ο ενθουσιασμός προκαλείται απο την προοπτική που δημιουργεί η ενδεχόμενη ευρεία ενσωμάτωση του απο την μουσική βιομηχανία κυρίως για streaming και τους κατασκευαστές consumer συσκευών όπως Tablets smartphones, κάτι που άν συμβεί όντως ίσως να μιλάμε για επανάσταση.
Επίσης είμαι βαθύτατα πεπεισμένος οτι οι επιδόσεις του στον τομέα της φυσικότητας, "αναλογικότητας" και soundstaging θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα απο τους φίλους του καλού αναλογικού ήχου.

Αυτές είναι οι πρώτες μου χοντροκομένες εντυπώσεις απο κάτι που έχει προοπτικές που θα εκπληρωθούν όμως μόνο υπο αυστηρές προυποθέσεις. [wavegreen]
Attachments
MQA.jpg
MQA.jpg (1.25 MiB) Viewed 4654 times
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Mytek Releases MQA Firmware Update for Brooklyn

Unread post #3 by Gojakla » Thu Apr 21, 2016 11:36 pm

Well done!
Γιατι τραβηξατε λουκι οι πρωτοι ιδιοκτητες...
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Mytek Releases MQA Firmware Update for Brooklyn

Unread post #4 by BityaBit » Thu Apr 21, 2016 11:43 pm

Γιατι απο την βιασύνη τους να προλάβουν το Deadline για τις προπαραγγελίες τα πρώτα κομμάτια έφυγαν φορτωμένα με σοβαρά προβληματικό firmware κάτι που είχε ως αποτέλεσμα πέρα απο βασικές ελείψεις (λειτουργούσε μόνο η USB2) και κυριολεκτικά τραγικό ήχο.

Ευτυχώς αντιδράσανε άμεσα αποκαθιστώντας την τάξη και ..την φήμη τους αφου την ίδια ώρα που έβραζε το computer Audiophile απο τους φρικαρισμένους ιδιοκτήτες εκείνοι έκαναν φιέστες στην CES στο Las Vegas..

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν ενώ αποδείχτηκαν και αψογοι επαγγελματίες. Μέχρι και τηλέφωνο σπίτι με πήρανε για να μου ζητήσουν συγνώμη και να μου εξηγήσουν τι είχε ακριβώς συμβεί, δεν κάνω πλάκα!..
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Mytek Releases MQA Firmware Update for Brooklyn

Unread post #5 by Gojakla » Thu Apr 21, 2016 11:45 pm

[thumbup]
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Mytek Releases MQA Firmware Update for Brooklyn

Unread post #6 by BityaBit » Mon Apr 25, 2016 8:59 pm

Nομίζω οτι αξίζει τον κόπο να αναφέρω στο τυφλό τέστ που έγινε το Σάββατο με πολούς χομπίστες παρόντες στο σπίτι-σύστημα του Πάνου με την διαδoχική αναπαραγωγή του ίδιου προγράμματος στην νορμάλ 352,8/24 έκδοση του και κατόπιν στην ΜQA version που "ξεδίπλωνε" επίσης σε 352,8/24 αλλα και μεταξύ της απλής και MQA έκδοσης ενός κομματιού γραμμένου σε DAT 44,1/16 και της MQA έκδοσης του.

Ήταν πολύ ενδιαφέρον το οτι σε κάθε περίπτωση, πάντα και εύκολα διαπίστονώταν ακουστκή διαφορά και η συνριπτική πλειοψηφία των παρόντων έβρισκε με ευκολία την MQA έκδοση του αρχείου και την προτιμούσε.

Μάλιστα είχε πολύ ενδιαφέρον οτι φίλοι με μια προκατάληψη ως προς το format ενώ στην φανερή ακρόαση έδειχναν να προτιμούν το μή MQA κομμάτι στο τυφλό σχεδόν πάντα την πάτησαν και προτίμησαν το MQA.

Mιας και αυτά τα συμπεράσματα προέκυψαν απο έναν ικανό αριθμό παρατηρητών που είχαν την ίδια εμπειρία πιστεύω οτι η αναφορά στο γεγονός έχει το ενδιαφέρον της.

Πηγή ήταν το δικό μου Brooklyn στο σύστημα του Πάνου (Pass Labs Ιnt 30 oλοκληρωμένος και Audio Physic Scorpio ηχεία)
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Mytek Releases MQA Firmware Update for Brooklyn

Unread post #7 by Gojakla » Mon Apr 25, 2016 9:19 pm

Εγω μιας και ειμαι απο αυτους που περιμενουν ΑΝΥΠΟΜΟΝΑ τη στιγμη του σουπερ χαΐ ρεζ στριμινγκ, δεν μπορω παρα να ενθουσιαζομαι στην ιδεα οτι μπορει να μην ειναι πολυ μακρια η στιγμη που θα πεταξω δισκους και manually build libraries και θα εχω ενα α λα spotify high res streaming service.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Mytek Releases MQA Firmware Update for Brooklyn

Unread post #8 by Dr Pan K » Mon Apr 25, 2016 9:25 pm

Ήμουν απο τους πρώτους που ακουσαν το MQA (σε δημοσιογραφική επίδειξη στο Μοναχο) και μπορω να πω οτι οι διαφορές ηταν σχετικά μικρές (κομπλιμέντο αν σκεφτει κανείς οτι τα αρχεια MQA ειναι πιο μικρά σε ογκο) ενω ίσως να ήταν και πιο ευχάριστα στο αυτί.

Φέτος στο Μοναχο θα εχουμε την δυνατότητα να ακούσουμε αρκετα μηχανήματα και να βγάλουμε πιο ρεαλιστικά συμπεράσματα αν και η διαίσθηση μου ειναι οτι τα αποτελέσματα θα ειναι οπως τα περιγράφεις Πετρο.
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Mytek Releases MQA Firmware Update for Brooklyn

Unread post #9 by Gojakla » Mon Apr 25, 2016 9:38 pm

Αντε και εχω πλεον ιντερνετ πυραυλοοοοο!!!!!
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Mytek Releases MQA Firmware Update for Brooklyn

Unread post #10 by BityaBit » Mon Apr 25, 2016 9:42 pm

Ακριβώς Παναγιώτη. Διαφορά υπάρχει, απλά δεν σε αιφνιδιάζει. Υπάρχει μια αίσθηση σωστότερης ροής και ελευθερίας στις περιγραφές καθώς και μια βελτίωση στον εστιασμό και την ανάπλαση του χώρου αλλα σε καμία περίπτωση η διαφορά δεν είναι η μέρα με την νύχτα.

Αυτό που δίνει ενδιαφέρον και ουσία δεν είναι η σαφής αν και διακριτική βελτίωση που προσφέρει αλλα ο συνδυασμός της με το έξυπνο πλασάρισμα σε μια πρακτική ομοιογενή και επιτέλους εμπορικά εκμεταλλέυσιμη μορφή όσον αφορά το ευρύ κοινό.

Πραγματικά θα φέρει πρόοδο αρκεί να πεισθούν οι παράγοντες της μουσικής πρωτίστως βιομηχανίας και φυσικά ακολούθως ποικοίλων κατασκευαστών.

Έχω την εντύπωση οτι βρισκόμαστε στην αρχή μιας μακράς αγωνιώδους πορείας για το format με διαδοχικά σκαμπανεβάσματα στην οποια περιέχεται η πιθανότητα να προκύψει κατι καλύτερο για όλους, κάτι όμως που θα πρέπει να περιμένουμε μερικά χρόνια για να μάθουμε αν θα υλοποιηθεί.

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register