Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Roon

fragoulisnaval
Posts: 46
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:39 pm

Re: [Hands On] Roon

Unread post #81 by fragoulisnaval » Fri Sep 30, 2022 3:38 pm

angpsi wrote:
fragoulisnaval wrote:(...)
Για να παίξετε lossless πρέπει να πάτε στις ρυθμίσεις --> playback--> αποεπιλέξτε την επιλογή "automatically pick best quality".
από κάτω θα εμφανιστεί ένα υπομενού, όπου επιλέγετε cellular--> original format. Το wifi είναι ήδη προεπιλεγμένο στο original format.

Και τώρα παίζετε lossless όπου και να είστε. Μου πήρε λίγο χρόνο να το βρώ

Ενδιαφέρον, όμως iPhone και lossless νομίζω πως δεν είναι ιδιαίτερα συμβατές έννοιες. Η έξοδος του iPhone είναι
    ― είτε bluetooth που μέχρι στιγμής δεν έχει codec για lossless
    ― είτε ενσύρματη μέσω lightning port, με χρήση εξωτερικού dongle, με ό,τι μπορεί να σημαίνει για το τελικό αποτέλεσμα το να χρησιμοποιούμε το iPhone σαν streamer ή το dongle σαν πηγή.
Προφανώς το ίδιο ισχύει και για το iPad. Η Apple τα εξηγεί διεξοδικά εδώ, παρότι χρησιμοποιεί αρκετό corporate speak για να μην χάνει πρόσωπο: https://support.apple.com/en-us/HT212183


Εγώ στην έξοδο του σήματος του roon τα βλέπω όλα πράσινα, που σημαίνει software/hardware δεν αλλοιώνουν τη δειγματοληψία του αρχείου που είναι και το κύριο. Τί συμβαίνει με το bluetooth ή την έξοδο, είναι άλλη συζήτηση.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Roon

Unread post #82 by angpsi » Fri Sep 30, 2022 5:13 pm

fragoulisnaval wrote:(...)
Εγώ στην έξοδο του σήματος του roon τα βλέπω όλα πράσινα, που σημαίνει software/hardware δεν αλλοιώνουν τη δειγματοληψία του αρχείου που είναι και το κύριο. Τί συμβαίνει με το bluetooth ή την έξοδο, είναι άλλη συζήτηση.

Μα αυτό είναι και το αξιοπερίεργο με την Apple ―btw είμαι μεγάλο fanboy― ότι έχει δώσει τη δυνατότητα για lossless σε επίπεδο software ακόμα και στο Apple Music, αλλά οι ίδιες της οι συσκευές δεν μπορούν να το εκμεταλλευτούν. Κάτι έπαιζε να αναπτύξουν το δικό τους ισοδύναμο codec με το aptX αλλά ακόμα σιωπή... Αυτή τη στιγμή, η μόνη συσκευή που μπορεί να παίξει lossless στο οικοσύστημά της είναι το Homepod που έχει αυτό καθ' αυτό δυνατότητα streaming.
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: [Hands On] Roon

Unread post #83 by kostas6a3 » Wed Nov 16, 2022 11:53 am

Αυξήσεις για το Roon ανακοινώθηκαν:

Στιγμιότυπο 2022-11-16, 11.50.56 πμ.png
Στιγμιότυπο 2022-11-16, 11.50.56 πμ.png (144.82 KiB) Viewed 3466 times


Λέτε να φταίει ο πόλεμος στην Ουκρανία;
Κώστας
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: [Hands On] Roon

Unread post #84 by andreasecon » Wed Nov 16, 2022 7:40 pm

Παγκόσμιος πληθωρισμός.... κάνε ένα lifetime με την παλιά τιμή μέχρι 31/12 βγαίνει 4,5 χρόνια πιά...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #85 by Dr Pan K » Thu Nov 17, 2022 11:14 am

Μου καθαρισαν τα τζαμια στο ιατρειο, μου ζητησαν 10 ευρω οταν μεχρι πριν λιγο καιρο μου ζηταγαν οι ιδιοι 6... Μαλιστα τους ρωτησα και μου ειπαν πως ολα ακρίβυναν...
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: [Hands On] Roon

Unread post #86 by kostas6a3 » Thu Nov 17, 2022 12:23 pm

Dr Pan K wrote:Μου καθαρισαν τα τζαμια στο ιατρειο, μου ζητησαν 10 ευρω οταν μεχρι πριν λιγο καιρο μου ζηταγαν οι ιδιοι 6... Μαλιστα τους ρωτησα και μου ειπαν πως ολα ακρίβυναν...


Πολλά , 70% επάνω :lol:
Κώστας
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #87 by DomieMic65 » Sat Nov 26, 2022 3:43 pm

Με έψησαν με την προσφορά 3μηνες/2$ και εγκατέστησα Roon server 1.8 στο παλιό μου Mac Mini.
Το macOS που χρησιμοποιώ δεν υποστηρίζει 2.0
Σαν end point παίζει ένα rpi3b/Allo DigiOne (Roon ready παρακαλώ) αλλά εναλλακτικά έχω ενεργοποιήσει και Roonbridge στον Gentooplayer.

Γίνεται και Chromecast display στην tv.

Ακόμα ψάχνομαι αλλά συνολικά δίνει μια premium εμπειρία και ο ήχος είναι καλός!
Θα κάνω σύγκριση με LMS κάποια στιγμή αλλά θέλω να το χρησιμοποιήσω λίγο πρώτα!!

Ελπίζω να μη με βάλουν να τρέχω για NUC :roll: :roll: :roll: :roll:
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: [Hands On] Roon

Unread post #88 by kostas6a3 » Sat Nov 26, 2022 5:33 pm

DomieMic65 wrote:Με έψησαν με την προσφορά 3μηνες/2$ και εγκατέστησα Roon server 1.8 στο παλιό μου Mac Mini.
Το macOS που χρησιμοποιώ δεν υποστηρίζει 2.0
Σαν end point παίζει ένα rpi3b/Allo DigiOne (Roon ready παρακαλώ) αλλά εναλλακτικά έχω ενεργοποιήσει και Roonbridge στον Gentooplayer.

Γίνεται και Chromecast display στην tv.

Ακόμα ψάχνομαι αλλά συνολικά δίνει μια premium εμπειρία και ο ήχος είναι καλός!
Θα κάνω σύγκριση με LMS κάποια στιγμή αλλά θέλω να το χρησιμοποιήσω λίγο πρώτα!!

Ελπίζω να μη με βάλουν να τρέχω για NUC :roll: :roll: :roll: :roll:


Και όχι μόνο !!! :lol:
Κώστας
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #89 by DomieMic65 » Sat Nov 26, 2022 6:06 pm

Άσε με…. Χαχαχχαχα
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #90 by DomieMic65 » Sat Dec 03, 2022 9:01 pm

Η μόνη δοκιμή που έκανα μέχρι στιγμής είναι να συγκρίνω το ίδιο end point με χρήση RAAT και Squeezelite.
Νομίζω πως υπάρχει μια πολύ μικρή διαφορά… το RAAT ένα ελάχιστο πιο smooth η Sq.lite λίγο πιο αναλυτική .. σχεδόν στο όριο του ψυχοακουστικού!

Το θέμα είναι πως συνολικά το Roon είναι απίστευτο εργαλείο μουσικής.
Δεν ξέρω αν θα το κρατήσω τελικά μετά το 3μηνο αλλά έχουν φτιάξει απίστευτο software… δεν είναι τυχαίο που είναι industry standard!
Έχω και «ιδεολογικές» αντιρρήσεις με τους τύπους (αδυναμία χρήσης offline στο Roon 2.0) αλλά τους αναγνωρίζω πως έχουν φοβερό προϊόν!!!

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register