Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Roon

User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #41 by Gojakla » Sun Jun 24, 2018 3:34 pm

[inlove]
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Roon

Unread post #42 by angpsi » Sun Jun 24, 2018 4:30 pm

Ενδιαφέρον...
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #43 by Dr Pan K » Sun Jun 24, 2018 8:35 pm

Το set up πηρε λιγα λεπτα, ανεβασα το bridge στο τελευταιο Archphile, εβαλα το NAS folder στο Roon και του ειπα να παιζει μεσω του Rockna. Fiat Musicae

Μου βγαζει "φαγωμένα" καποια γραμματα στο σεταρισμα..

Screenshot_20180624-201808.jpg
Screenshot_20180624-201808.jpg (107.47 KiB) Viewed 10734 times


Screenshot_20180624-202604.jpg
Screenshot_20180624-202604.jpg (256.58 KiB) Viewed 10734 times
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #44 by Gojakla » Sun Jun 24, 2018 9:37 pm

#καλοριζικον
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #45 by Dr Pan K » Sun Jun 24, 2018 9:41 pm

Gojakla wrote:#καλοριζικον


Μερσι! Προς το παρόν τραβάει λιγο ζόρι, του έδειξα τον δρόμο για την συλλογή μου και μέχρι τωρα εχει καταγράψει 2469 αλμπουμ, και συνεχίζει... Καιρο ειχα να δω εξώφυλλα δισκων, επισης ενημερώνει και βιογραφικά καλλιτεχνών, στιχους και τραβάει και οτι εικόνες εχω μεσα στους φακέλους.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #46 by Dr Pan K » Sun Jun 24, 2018 10:16 pm

Επεσε επάνω στον φακελο της κλασσικης. Καληνυχτα, λογικα αυριο θα τελειώσει το σκαναρισμα.

Screenshot_20180624-221416.jpg
Screenshot_20180624-221416.jpg (267.01 KiB) Viewed 10723 times
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #47 by Gojakla » Sun Jun 24, 2018 10:26 pm

Παιρνει λιγο χρονο αλλα μονο στο 1ο σκαναρισμα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #48 by Dr Pan K » Sat Jul 07, 2018 9:17 pm

chromecast-tv-phone.jpg
chromecast-tv-phone.jpg (47.82 KiB) Viewed 10639 times


Tα νεα ειναι οτι το Roon τρεχει και στην οικογένεια προϊόντων του Google Chromecast, που αν και σε εμας δεν ειναι τοσο γνωστά στην Αμερικη και Καναδα εχουν κανει παταγο, οποτε το Roon δυνητικά μπαινει σε παρα πολλα σπιτια. Επισης ειναι μια πολυ φτηνη λυση για bridge και με ομορφο interface επανω στις τηλεορασεις.

Streaming juggernaut Roon Labs announces the ability to stream from Roon to all Chromecast products with its new release. Music can now be streamed to Chromecast Audio, Google Home, Google Home Mini, and Google Home Max. Audio with cover art and artist photos can be streamed to Chromecast Gen 1, Gen 2, and Ultra. With Roon you can now stream high-resolution gapless music (up to 96kHz/24-bit) and apply Roon’s powerful DSP, including EQ, room correction, headphone cross feed, and more.

Roon supports grouped playback on Chromecast devices via the Google Home app. Using the Google Home app, you can set up groups of Chromecast devices, which then appear as “zones” in Roon alongside other supported hardware products.

“We are excited to expand the ecosystem of audio devices that work with Roon to include all Chromecast devices. Streaming hi-resolution music to devices throughout your home has never been easier or more cost-effective.” – Enno Vandermeer, CEO of Roon Labs

Chromecast sits alongside current Roon offerings like Sonos, Airplay, Roon Ready, and Roon Tested products. Chromecast will be applied through a Roon update to version 1.5 build 333.


https://parttimeaudiophile.com/2018/07/ ... hromecast/
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #49 by Dr Pan K » Thu Jul 12, 2018 12:26 pm

Χαμενη θα παει η αδεια, δεν μου κανει κλικ το Roon. Εχω δυο θεματακια, το ενα ειναι οτι δεν μου αρεσει ο τροπος με τον οποιο στηνει την δισκοθηκη. Δεν μου αρεσει ουτε η υπερκατηγοριοποιηση αλλα ουτε και ο τροπος με τον οποιο τραβαει την μουσικη απο το NAS. Εχω την ξεκαθαρη αισθηση οτι ειναι σχεδιασμένο για αυτους που στριμαρουν με Tidal και οχι για αυτους που εχουν μεγάλες ψηφιακές συλλογές περασμένες επανω σε NAS ή σκληρούς δίσκους. Για αυτους που στριμαρουν βέβαια φυσάει, οι πληροφορίες ειναι πολλες και το περιβάλλον ειναι καλογυαλισμενο.

Το δευτερο σημειο που δεν με κερδισε ειναι η ηχητικη ποιοτητα. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι κακια, και σιγουρα απο αυτο που ακουσα ειναι καλυτερη καποιων γνωστων λυσεων για PC αλλα δυστυχως δεν εχει την καθαροτητα του Archphile, το οποιο παραμενει οτι καλυτερο εχει περασει ποτε απο το συστημα μου. Αν υπαρχει κατι πιο σωστο, πιο αμεσο, πιο λεπτομερες εγω ακομα δεν το εχω ανακαλυψει. Το Roon εχει ενα ελαχιστο audiophile χαρακτηρα που θα αρεσει σε πολλους, και νομιζω πως αυτο που ηθελαν να πετυχουν το εχουν κανει και με το παραπανω, απλα εγω μαλλον δεν ειμαι στο target group τους.

Επέστρεψα στο Archphile και δύσκολα θα αλλάξω στο σύντομο μέλλον.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Roon

Unread post #50 by angpsi » Thu Jul 12, 2018 3:49 pm

Dr Pan K wrote:Το δευτερο σημειο που δεν με κερδισε ειναι η ηχητικη ποιοτητα. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι κακια, και σιγουρα απο αυτο που ακουσα ειναι καλυτερη καποιων γνωστων λυσεων για PC αλλα δυστυχως δεν εχει την καθαροτητα του Archphile, το οποιο παραμενει οτι καλυτερο εχει περασει ποτε απο το συστημα μου. Αν υπαρχει κατι πιο σωστο, πιο αμεσο, πιο λεπτομερες εγω ακομα δεν το εχω ανακαλυψει. Το Roon εχει ενα ελαχιστο audiophile χαρακτηρα που θα αρεσει σε πολλους, και νομιζω πως αυτο που ηθελαν να πετυχουν το εχουν κανει και με το παραπανω, απλα εγω μαλλον δεν ειμαι στο target group τους.

Επέστρεψα στο Archphile και δύσκολα θα αλλάξω στο σύντομο μέλλον.

Χαίρομαι που το λες αυτό Παναγιώτη. Εμένα μου είχε φανεί ηχητικά υποδεέστερο από το Audirvana και με είχε προβληματίσει εξίσου, ιδίως όταν συνέκρινα το κόστος απόκτησης (Audirvana στα €70 εφ' όρου ζωής). Δεδομένου ότι το Archphile μου φαίνεται ακόμα καλύτερο από το Audirvana, το Roon πέφτει στην θέση νο3. Από την άλλη μεριά το UI ήταν άριστο, και πραγματική απόλαυση ως rich media experience. Κρίμα που σε αυτό το κόστος δεν μπορεί να είναι και ηχητικά ανταγωνιστικό.
Άγγελος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register