Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Roon

DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #71 by DomieMic65 » Mon Dec 20, 2021 12:14 pm

angpsi wrote:

Όλο αυτό είναι γκρίνια για το καινούργιο version;

Κυρίως για την κακή συμπεριφορά τους στο φόρουμ κ για το "κόψιμο" όσων ασκούν κριτική!!
Και για τα διάφορα θέματα που έχει φυσικά..
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: [Hands On] Roon

Unread post #72 by andreasecon » Mon Dec 20, 2021 4:39 pm

Μιχάλη αν το στήσεις σωστά και προσέξεις το network δεν έχει κανένα πρόβλημα, είναι το πιο stable από όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιούσα ανα διαστήματα

Δεν το αλλάζω με τίποτα
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #73 by DomieMic65 » Mon Dec 20, 2021 8:56 pm

Αντρέα δεν έχω άποψη… απλά το είδα το νήμα και θεώρησα πως έχει ενδιαφέρον.

Επίσης μην ξεχνάς πως εσύ τρέχεις το core στον «δικό» τους υπολογιστή!
Πιθανώς τα διαφορά configs που υπάρχουν εκεί έξω να έχουν κάποια bugs.

Χρησιμοποιείς και hqplayer; Παίζει πολύ αυτός ο συνδυασμός!
Προς το τελος του πιο πάνω νήματος γράφεται πως ο hqplayer που πλέον έχει δυνατότητα streaming από μόνος του παίζει καλύτερα από το Roon+hqplayer.
Σίγουρα υστερεί στο interface
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Roon 2.0 & Roon Arc

Unread post #74 by Dr Pan K » Wed Sep 21, 2022 9:48 am

roon arc.png
roon arc.png (394.05 KiB) Viewed 3802 times


Κυκλοφορησε εφαρμογη για κινητο της Roon !!!

Roon ARC is a brand new mobile app designed from the ground up to give you all of your music, everywhere you go.

Roon ARC gives you the freedom to experience your entire Roon library - and Roon’s most powerful features - without compromise, wherever you are in the world. Right from your mobile device.

Whether you’re working out at the gym, heading into the office, or traveling thousands of miles from home - ARC gives you remote access to your complete library of artists, albums, playlists, tags, and streams. No more settling for second-best from streaming apps. ARC makes everywhere feel like home.
Παναγιώτης
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: [Hands On] Roon

Unread post #75 by andreasecon » Wed Sep 21, 2022 8:27 pm

Roon on the go…. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει άλλη εφαρμογή να μπορείς να παίξεις από την τοπική σου library εκτός σπιτιού …..
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #76 by DomieMic65 » Sun Sep 25, 2022 12:33 pm

andreasecon wrote:Roon on the go…. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει άλλη εφαρμογή να μπορείς να παίξεις από την τοπική σου library εκτός σπιτιού …..

υπάρχει : Plex/Plexamp


και ο LMS δίνει την δυνατότητα αυτή με το κατάλληλο setup
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Roon

Unread post #77 by angpsi » Sun Sep 25, 2022 2:42 pm

DomieMic65 wrote:
andreasecon wrote:Roon on the go…. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει άλλη εφαρμογή να μπορείς να παίξεις από την τοπική σου library εκτός σπιτιού …..

υπάρχει : Plex/Plexamp


και ο LMS δίνει την δυνατότητα αυτή με το κατάλληλο setup

Μπράβο ρε Μιχάλη, κι έσπαγα το κεφάλι μου ότι είναι παλιά ιστορία αυτή! Είχα φλερτάρει με το Plex την εποχή που έστηνα home-theater PC αλλά δεν αξιώθηκα ποτέ να πληρώσω λεφτά για την άδεια ο τσιγκούνης! Αργότερα βολεύτηκα με το Kodi που είναι open-source και νομίζω ότι κι αυτό σου στέλενει διαδικτυακά όλη σου τη συλλογή αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
Άγγελος
fragoulisnaval
Posts: 46
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:39 pm

Re: [Hands On] Roon

Unread post #78 by fragoulisnaval » Wed Sep 28, 2022 4:21 pm

το roon arc δεν παίζει lossless. Στο δικό μου iphone 11pro max downsampling στα 256kbps. Οσοι τρέχουν linux, να βάλουν navidrome και την εφαρμογή substreamer στο κινητό και θα παίζουν lossless.
--------------------------------------
σημειώστε λάθος. Κάνει downsampling για να οικονομία στα δεδομένα.

Για να παίξετε lossless πρέπει να πάτε στις ρυθμίσεις --> playback--> αποεπιλέξτε την επιλογή "automatically pick best quality".
από κάτω θα εμφανιστεί ένα υπομενού, όπου επιλέγετε cellular--> original format. Το wifi είναι ήδη προεπιλεγμένο στο original format.

Και τώρα παίζετε lossless όπου και να είστε. Μου πήρε λίγο χρόνο να το βρώ

--------------------------------------
Μπορεί κάποιος να συνθέσει τις δύο τελευταίες μου αναρτήσεις για να μην υπάρξει παραπληροφόρηση;
[thumbup]
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #79 by Dr Pan K » Thu Sep 29, 2022 12:57 pm

fragoulisnaval wrote:το roon arc δεν παίζει lossless. Στο δικό μου iphone 11pro max downsampling στα 256kbps. Οσοι τρέχουν linux, να βάλουν navidrome και την εφαρμογή substreamer στο κινητό και θα παίζουν lossless.


Ενδιαφερον, τνχ Φραγκ!
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Roon

Unread post #80 by angpsi » Fri Sep 30, 2022 10:50 am

fragoulisnaval wrote:(...)
Για να παίξετε lossless πρέπει να πάτε στις ρυθμίσεις --> playback--> αποεπιλέξτε την επιλογή "automatically pick best quality".
από κάτω θα εμφανιστεί ένα υπομενού, όπου επιλέγετε cellular--> original format. Το wifi είναι ήδη προεπιλεγμένο στο original format.

Και τώρα παίζετε lossless όπου και να είστε. Μου πήρε λίγο χρόνο να το βρώ

Ενδιαφέρον, όμως iPhone και lossless νομίζω πως δεν είναι ιδιαίτερα συμβατές έννοιες. Η έξοδος του iPhone είναι
    ― είτε bluetooth που μέχρι στιγμής δεν έχει codec για lossless
    ― είτε ενσύρματη μέσω lightning port, με χρήση εξωτερικού dongle, με ό,τι μπορεί να σημαίνει για το τελικό αποτέλεσμα το να χρησιμοποιούμε το iPhone σαν streamer ή το dongle σαν πηγή.
Προφανώς το ίδιο ισχύει και για το iPad. Η Apple τα εξηγεί διεξοδικά εδώ, παρότι χρησιμοποιεί αρκετό corporate speak για να μην χάνει πρόσωπο: https://support.apple.com/en-us/HT212183
Άγγελος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register